Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2573komentarzy: 4

Rozświetlony przystanek

13-02-2018 14:20

W połowie stycznia, na tymczasowym przystanku autobusowym na parkingu pod cieszyńskim browarem (przystanek został tam przeniesiony z ulicy Hajduka na czas budowy Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego), pojawił się rower, który wzbudził spore zainteresowanie. Wszystko za sprawą faktu, że wsiadając na rower można uruchomić specjalną instalację, która pozwala na rozświetlenie budki, w której rower się znajduje.
fot. JŚ fot. JŚ

- Rower to instalacja artystyczna o nazwie „Marzyciel 5” autorstwa Michała Klasika, absolwenta Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, obecnie doktoranta na tejże uczelni.  Wcześniejszą wersję swojej instalacji prezentował w zeszłym roku podczas A Rt+ III Przeglądu Twórczości Studentów w Cieszynie – poinformowała Beata Mońka z cieszyńskiego Zamku.

Rower na przystanku znalazł się w drugiej połowie stycznia tego roku za sprawą Zamku Cieszyn, który od maja 2017 roku „opiekuje się” tymczasowym przystankiem autobusowym na ulicy Dojazdowej. Jak wskazuje Beata Mońka, rower to część działań Zamku w ramach europejskiego projektu „Human Cities. Challenging the City Scale”. „Marzyciel 5” został nieco zmieniony i dostosowany do przystankowych warunków. Wsiadając na rower, można się rozgrzać, odpędzić nudę, rozświetlić napis „Przystanek Cieszyn”, a może i pomarzyć o podróżach. Rower jest jednym z elementów, których zadaniem jest sprawienie, by tymczasowy przystanek główny na ul. Dojazdowej (w miejscu parkingu) był choć trochę przyjaźniejszym miejscem dla pasażerów. 

Jak dodaje Beata Mońka, to nie jest jedyne działanie Zamku, które skupia się na tymczasowym przystanku. Oprócz „Marzyciela 5” zostały stworzone tablice informacyjne – w tym zbiorczą informację o wszystkich odjazdach, meble i strefę relaksu (w sezonie letnim i jesiennym), uruchomiono darmowe wi-fi, a na czas zimy – dodatkowe oświetlenie. Testowane są też „Przystanki z pamięcią” – dwa przystanki ze specjalnie zaprojektowanymi grafikami, poświęconymi Łucji Marii Mone i  Zofii Kirkor-Kiedroń. Jednocześnie przedstawiciele cieszyńskiego zamku są w zespole, pracującym nad projektem sytemu informacji dla  dworca kolejowego i autobusowego węzła przesiadkowego.  Całą historię tego procesu można prześledzić na wystawie "Przystanek Cieszyn", która pokazywana jest w Zamku. 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 13-02-2018 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wranek
13-02-2018 16:10
wranek
Walcząc ze smogiem możemy iść dalej i zamontować więcej takich rowerów, nawet tandemów. Pasażerowie by sie nie nudzić czekaniem i rozgrzać na mrozie mogliby pokręcić i robić prąd, a młodzież niewyżyta mogła zrobić sobie zawody , kto więcej prądu wykręci.
stankens
13-02-2018 16:55
stankens
Nie wiem w jaki sposób ten rower włącza światło ale na pewno nie siłą mięśni bo brakuje jednego elementu napędzającego koło łańcucha wiec z ekologią to związku nie ma :)
qqłka
13-02-2018 20:21
qqłka
Chyba siłą nacisku. Im ciynższo dupa, tym jaśni świyci :)
bronek91
14-02-2018 14:35
bronek91
Te gadżety, aczkolwiek ciekawe i interesujące, mają osłodzić mieszkańcom dyskomfort związany z nieudolnością dotyczącą zniszczenia poprzedniego, funkcjonalnego dworca? Z zapaścią komunikacyjną regionu??? Już od 5 lat ten problem nie jest rozwiązany a ciągły brak stałego miejsca przydatnego dla komunikacji publicznej świadczy tylko i wyłącznie o upadku lokalny "elit" rządzących. Elity używam tylko przez grzeczność.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 469komentarzy: 0

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 434komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 471komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 508komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 666komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3268komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 413komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1184komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5949komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .