Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1704komentarzy: 1

Serbska delegacja w Cieszynie

10-02-2018 10:30

W ramach programu ''Civil Servants Mobility Program'' realizowanego m.in. przez Ośrodek Studiów Wschodnich w Warszawie do Cieszyna zawitali goście z Serbii. W związku z wizytą Cieszyn odwiedziły przedstawicielki rządu w Belgradzie, wcześniej zawitały jednak do kilku innych Polskich miast. Śląsk Cieszyński był ostatnim punktem na mapie ich podróży po nadwiślańskim kraju.
fot. mat. pras. fot. mat. pras.

Delegacja została przywitana przez przedstawicieli Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna. Burmistrz Miasta Ryszard Macura życząc owocnej wizyty i wyrażając nadzieję, że właśnie nawiązana współpraca będzie kontynuowana. Vera Veljanovski, Marija Askovic-Matic i Dušanka Jovanović – przedstawicielki Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego, Departamentu Samorządu Terytorialnego oraz Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – zapoznały się z działaniami Euroregionu ŚC-TS i zwiedziły miasta po obu stronach granicy.

Wizyta rozpoczęła się kilka dni wcześniej w Warszawie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Serbscy goście mieli okazję odwiedzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Rozwoju. Kolejnym etapem podróży było spotkanie w Katowicach z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Następny na trasie był Racibórz, a potem Konsulat Generalny RP w Ostravie i Sekretariat EWT w Ołomuńcu. Ostatnim punktem wizyty był Cieszyn, gdzie towarzyszyli im przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich oraz dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

W czasie trwania wizyty Serbska delegacja szczególnie zainteresowała się ideą „Ogrodu Dwóch Brzegów” – projektu realizowanego wspólnie przez dwa przygraniczne miasta. Została doceniona również współpraca transgraniczna, które wyróżniają Cieszyn oraz Czeski Cieszyn w skali Europy. Wizyta miała związek ze staraniami Serbii o wejście do Unii Europejskiej i otwarcie euroregionu, w związku z czym doświadczenia zarówno Czeskiej, jak i Polskiej strony mogą być cennymi informacjami i inspiracją.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 10-02-2018 10:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
10-02-2018 20:44
bronek91
?????? ?? ??????!!! Takie delegacje nawet miło widzieć!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zrób przegląd auta za darmo!

21-05-2018 07:30

Nie sprawdziłeś jeszcze stanu technicznego auta po zimie? Specjaliści ProfiAuto skontrolują go za darmo!

wyświetleń: 417komentarzy: 0

20. urodziny Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty

20-05-2018 23:30

Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie obchodzi w tym roku 20-lecie swojej działalności. Wczoraj (19.05) odbyły się uroczystości jubileuszowe.

wyświetleń: 329komentarzy: 0

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

20-05-2018 22:00

Wczoraj (19.05) w Wiśle odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. W wydarzeniu tym wzięli udział strażacy zawodowi oraz druhowie ochotnicy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z 12 gmin powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 646komentarzy: 0

Siatkarki Victorii Cieszyn zakończyły turniej finałowy na trzecim miejscu

20-05-2018 21:40

Podopieczne Andrzeja Husarka i Grzegorza Kosatki przegrały dzisiaj (20.05) z Chemikiem Olsztyn, 0:3. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem tego spotkania było wiadomo, że cieszyniankom nie uda się wywalczyć awansu do II ligi.

wyświetleń: 331komentarzy: 0

Chybianki zakończyły sezon na piątym miejscu

20-05-2018 19:40

Za nami ostatnia, 18. kolejka I Ligi Kobiet w tenisie stołowym. Cukrownik zremisował z Rawą Mazowiecką i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji.

wyświetleń: 159komentarzy: 0

Kolarze znowu przejadą przez nasz region

20-05-2018 17:45

Do rozpoczęcia 75. edycji Tour de Pologne pozostały niecałe trzy miesiące. Organizatorzy wyścigu zaprezentowali trasę, która po raz kolejny przebiegnie przez Wisłę.

wyświetleń: 1135komentarzy: 0

Gość OX.PL - Krzysztof Puda

20-05-2018 15:00

 Krzysztof Puda o portalach społecznościowych i kulturze w naszym regionie. Jacek Porzycki zapytał również o lata w Tybecie i czy czas spędzony na ''Facebooku'' liczy się do emerytury? Było też na poważnie - o chórach, szkoleniach oraz o życiu w Cieszynie i Strumieniu. Na cały odcinek zapraszamy już w najbliższą 20.05.2018 niedzielę

wyświetleń: 570komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela OX.PL

20-05-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 640komentarzy: 0

Przygotowują się do wielkiego finału

20-05-2018 09:00

Przez dwa dni (18-19.05) uczestnicy tegorocznej, drugiej edycji konkursu kulinarnego EspritChef Junior szkolili się pod czujnym okiem kucharza Krzysztofa Gawlika. Warsztaty odbyły się w Ustroniu.

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

20-05-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.