Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1580komentarzy: 1

Serbska delegacja w Cieszynie

10-02-2018 10:30

W ramach programu ''Civil Servants Mobility Program'' realizowanego m.in. przez Ośrodek Studiów Wschodnich w Warszawie do Cieszyna zawitali goście z Serbii. W związku z wizytą Cieszyn odwiedziły przedstawicielki rządu w Belgradzie, wcześniej zawitały jednak do kilku innych Polskich miast. Śląsk Cieszyński był ostatnim punktem na mapie ich podróży po nadwiślańskim kraju.
fot. mat. pras. fot. mat. pras.

Delegacja została przywitana przez przedstawicieli Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna. Burmistrz Miasta Ryszard Macura życząc owocnej wizyty i wyrażając nadzieję, że właśnie nawiązana współpraca będzie kontynuowana. Vera Veljanovski, Marija Askovic-Matic i Dušanka Jovanović – przedstawicielki Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego, Departamentu Samorządu Terytorialnego oraz Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – zapoznały się z działaniami Euroregionu ŚC-TS i zwiedziły miasta po obu stronach granicy.

Wizyta rozpoczęła się kilka dni wcześniej w Warszawie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Serbscy goście mieli okazję odwiedzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Rozwoju. Kolejnym etapem podróży było spotkanie w Katowicach z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Następny na trasie był Racibórz, a potem Konsulat Generalny RP w Ostravie i Sekretariat EWT w Ołomuńcu. Ostatnim punktem wizyty był Cieszyn, gdzie towarzyszyli im przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich oraz dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

W czasie trwania wizyty Serbska delegacja szczególnie zainteresowała się ideą „Ogrodu Dwóch Brzegów” – projektu realizowanego wspólnie przez dwa przygraniczne miasta. Została doceniona również współpraca transgraniczna, które wyróżniają Cieszyn oraz Czeski Cieszyn w skali Europy. Wizyta miała związek ze staraniami Serbii o wejście do Unii Europejskiej i otwarcie euroregionu, w związku z czym doświadczenia zarówno Czeskiej, jak i Polskiej strony mogą być cennymi informacjami i inspiracją.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 10-02-2018 10:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
10-02-2018 20:44
bronek91
?????? ?? ??????!!! Takie delegacje nawet miło widzieć!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 411komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2254komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 386komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 812komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1430komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4558komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 656komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1902komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.