Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1501komentarzy: 3

Odwrócone tondo wróciło na miejsce, na ulicy Głębokiej

08-02-2018 14:00

W środę (07.02) tondo z obrazem Trójcy Świętej, którego historia liczy sobie ponad 300 lat, wróciło od specjalistów, którzy zajmowali się jego konserwacją i rekonstrukcją i znów zawisło na swoim miejscu. Tondo znajdowało się na fasadzie kamienicy, w centrum Cieszyna, usytuowanej na rogu ulicy Głębokiej 7 i Sejmowej 1.
tondo znajdujące się kamienicy przy ulicy Głębokiej Fot: arc.ox.pl tondo znajdujące się kamienicy przy ulicy Głębokiej Fot: arc.ox.pl

Tondo to słowo pochodzące z języka włoskiego, które dosłownie oznacza talerz, lub krąg, w sztuce oznacza obraz, bądź płaskorzeźbę w kształcie koła. Najczęstszym motywem tond były sceny religijne, tak jak w tym wypadku – obraz przedstawia Trójcę Świętą. Była to charakterystyczna forma sztuki z czasów włoskiego renesansu.

Tondo z ulicy Głębokiej ma owalny kształt. Wykonane zostało z blachy miedzianej, na której znalazł się olejny obraz przedstawiający Trójcę Świętą, dookoła obrazu znajduje się wypukła, złocona rama. Na obrazie znajduje się postać Jezusa, siedzącego na chmurze. Postać jest otulona granatowym płaszczem a na ramieniu ma oparty krzyż. Prawa ręka sięga do dłoni Boga (tutaj możemy znaleźć nawiązanie do częstego motywu w sztuce, ujętego chociażby na fresku Michała Anioła „Stworzenie Adama”, w którym widać zbliżające się do siebie dłonie, świadczące o pewnego rodzaju powiązaniach, bliskości). Bóg również jedną dłoń wyciąga w kierunku postaci Jezusa, z drugą opiera się natomiast na kuli ziemskiej. Nad nimi możemy zobaczyć Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Na dole obrazu znajduje oraz Putta (również klasycznego motywu okresu renesansu, przedstawiającego chłopca, bądź anioła).

Tondo posiada również swój rewers, na którym znajdują się dwa napisy – pierwszy z nich jest podpisem Jana Jagosza, urodzonego w Cieszynie kotlarza-mosiężnika oraz data „1723”. Drugi napis został namalowany czarną farbą olejną i jest podpisem Franciszka Wincentego Jagosza, który pełnił funkcję sekretarza w cieszyńskim magistracie, lub urzędzie cesarskim. Pod napisem widnieje data „1772”.

Zdaniem wykonawcy konserwacji tonda Małgorzaty Mietlickiej, daty znajdujące się na odwrocie tonda mogą nawiązywać do budowy, bądź odbudowy domu po wielkim pożarze, który strawił sporą część Cieszyna w 1720 roku oraz do jego ewentualnej odbudowy, czy też przebudowy w 1772 roku. Z pewnością daty te pozwalają w jakiś sposób określić wiek odnowionego tonda.

Jagoszowie, których nazwisko znajduje się na tondzie byli zamożnym rodem cieszyńskim. Zajmowali się między innymi złotnictwem, kotlarstwem, a także pełnili odpowiedzialne funkcje w urzędach – wśród nich można wyróżnić rajcę, sekretarza magistratu a nawet burmistrza.

Kamienica na której aktualnie znajduje się tondo, nie jest budynkiem, na którym pierwotnie znalazło ono swoje miejsce, jednak znajduje się pod tym samym adresem – kamienica która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Głębokiej i Srebrnej została wzniesiona dopiero w 1912 roku, czyli prawie dwa wieki po powstaniu tonda.

Tondo było poddawane renowacji już nie pierwszy raz. Wcześniej, w latach ’80 ubiegłego wieku zostało wysłane do Krakowa. W czasie obecnej renowacji zostały usunięte zabrudzenia z powierzchni dzieła sztuki oraz naprawiona została warstwa olejna (wcześniej popękana) oraz złocenia. Warstwa malarska oraz złocenia zostały wyretuszowane i uzupełnione. Całość została zabezpieczona trwałymi żywicami.

red

źródło: ox.pl
dodał: JS 08-02-2018 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
08-02-2018 14:56
bronek91
Kolejny wizerunek o charakterze religijnym widoczny w przestrzeni publicznej. Ino żeby się jeszcze jakiś inaczej rozumiejący, opacznie, obrońca rzekomej, niby zagrożonej świeckości państwa nie pojawił. Czy nie lepiej byłoby przenieść obiekt/ tondo pod opiekę miejscowego muzeum?
torcin
08-02-2018 15:51
torcin
Można przenieść, ale razem ze świeckim rondem pseudoreformacji i świeckim rondem Janka 2.
pszeniczny
10-02-2018 11:08
pszeniczny
Jeżeli chodzi o ronda, to najsprawiedliwiej byłoby mieć ronda: reformacji, kontrreformacji oraz świeckości.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 494komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 681komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3299komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 415komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1196komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5974komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .