Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1400komentarzy: 2

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie - modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.
Tak, prezentować ma się Muzeum Drukarstwa od strony podwórka / UM Cieszyn Tak, prezentować ma się Muzeum Drukarstwa od strony podwórka / UM Cieszyn

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w 1996 roku. Do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zwiedzający mogą bowiem poznać różne techniki drukarskie, oglądając m.in. typograficzną drukarnię z różnymi czcionkami, matryce, klisze, urządzenia i maszyny odlewnicze, drukujące, introligatorskie, czy prasy dociskowe. Co ważne Muzeum Drukarstwa zostało w 2010 roku przyjęte do grona obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Miejsce to może poszczycić się tym, że zgromadzony tam sprzęt jest w pełni sprawny.

Muzeum Drukarstwa doczeka się modernizacji ? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zadanie to pojawiło się bowiem w planach inwestycyjnych na 2018 rok, a przedmiotem projektu jest modernizacja aktualnych pomieszczeń wraz z adaptacją byłych mieszkań znajdujących się na pierwszym piętrze oraz dobudową dodatkowego pomieszczenia na potrzeby Muzeum. Zagospodarowany ma zostać również teren wokół Muzeum (wymieniona będzie nawierzchnia terenu na kostkę granitową, wykonane odwodnienie terenu, przekładki przyłączy). Jak podkreśla magistrat funkcja terenu pozostanie bez zmian. 

Na parterze będzie prezentowana stała ekspozycja eksponatów i galeria wystaw czasowych, zaś na piętrze będzie prowadzona działalność warsztatowa, edukacyjna i kulturalna oraz administracja.

Jak informuje Urząd Miasta - zasadnicza część parteru będzie pozostawiona bez zmian. Wykonana zostanie nowa klatka schodowa, szyb windowy i nowe sanitariaty. W podwórku przewidziano rozbudowę Muzeum o budynek parterowy jednoprzestrzenny z tarasem na dachu. W nowej części przewiduje się część ekspozycyjną muzeum. W całym budynku wymienione zostaną instalacje wewnętrzne. Wykonana będzie termomodernizacja oraz okna i drzwi zewnętrzne. Celem projektu jest poszerzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i kulturalnej Muzeum Drukarstwa położonego na Szlaku Zabytków Techniki. Projekt przyczyni się do intensyfikacji działań w zakresie popularyzacji myśli kulturowej związanej z historią rzemiosła - drukarstwa, które jest jednym z głównych toposów kultury europejskiej, stanowiących jedno z niewielu ważnych kół zamachowych rozwoju cywilizacji europejskiej (wynalazek Gutenberga).

Szacunkowy całkowity koszt projektu (zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych) wyniesie 1.392.901,74 zł.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 23-01-2018 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

anatol
23-01-2018 19:12
anatol
Dlaczego po roku 1990 pracownicy likwidowanych cieszyńskich firm zamiast kierować się do Pośredniaków nie zakładali Muzeów Zakładowych? Dla przykładu w Polwidzie można by zostawić pomieszczenie z wytłaczarką do sztućców i opowiadać zwiedzającym, że to tymi przyrządami MY uczyliśmy Francuzów jeść nie tylko widelcem ale i nożem. W Zampolu pokazywano by suwaki ze znakiem "Z" jako pierwsze w Monarchii austro-węgierskiej i że to MY nauczyliśmy Chińczyków produkcji tych precjozów. Na koniec szło by się do Termiki i tam dla ocieplenia wizerunku dmuchano by na zwiedzających z wentylatorka ciepłym luftem. W końcu do przygarnięcia trochę kasy jest...
dyszol
24-01-2018 07:17
dyszol
Pomysł ciekawy ale pamiętaj, że te zakłady upadły, czyt. zostały upadnięte. Budynek starej Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej to dziś ruina, a potencjał na wielu polach ma przeogromny. Niestety, utrzymywanie całego budynku przy życiu dla wydizelonego jednego pomieszczenia czy strefy na muzeum lub przekształcenie całego obiektu na muzeum to totalny paradoks finansowy. A szkoda, bo budynek o którym mówię nawet w obecnym stanie skrywa wiele artefaktów w postaci choćby dokumentów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 385komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2169komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 311komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 807komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1415komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4534komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 655komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1899komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 218komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .