Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 743komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. ''Historie biblijne w oczach młodzieży''.
Patrycja Hanslik z klasy I e narysowała Czerech Jeźdźców Apokalipsy, fot. indi Patrycja Hanslik z klasy I e narysowała Czerech Jeźdźców Apokalipsy, fot. indi

Konkurs zorganizowały panie z biblioteki szkolnej przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie - Olga Białoń i Bożena Michalik. - Mieszkamy w kraju, gdzie w większości polskich rodzin dzieci od najmłodszych lat poznają historie biblijne. Z Biblią stykamy się w domach, w kościołach, jak również w szkole na lekcjach języka polskiego i religii. Śląsk cieszyński jest szczególnym regionem, jeśli chodzi o wydarzenia związane z chrześcijaństwem. W naszej „małej ojczyźnie” od lat mieszkają ludzie należący do różnych wyznań. W 2017 roku obchodziliśmy 500 rocznicę Reformacji, dlatego właśnie motyw biblijny został wybrany jako temat konkursu przez nauczycieli bibliotekarzy naszego powiatu – mówiła podczas ogłoszenia wyników Olga Białoń. Bożena Michalik zwróciła natomiast uwagę na uniwersalność historii biblijnych cytując Fiodora Dostojewskiego, który napisał: „Biblia należy do wszystkich – zarówno do ateistów, jak i do ludzi wierzących. To księga całej ludzkości.” - Dlatego historie biblijne mogą przedstawiać wszyscy, bez względu na to czy są wierzący, czy nie – podkreśliła.

W II edycji Konkursu wzięło udział 29 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Można było przedstawić scenę z dowolnego tekstu biblijnego w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub w formie komiksu. Wpłynęło 6 prac graficznych oraz 23 prace plastyczne. Nie nadesłano żadnego komiksu. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Adam Molenda, Jarosław Skutnik oraz Aleksandra Mazur-Wilk.

I miejsce w kategorii pracy plastycznej w dowolnej technice uzyskała LAURA KRAL z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle za pracę pt. „Wizja Ezechiela”. II miejsce ex aequo otrzymali: Martyna Majchrowska z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za bardzo ciekawe ujęcie tematu „Wskrzeszenie” oraz Łukasz Konkol z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę „Archanioł Michał staje do walki ze smokiem”. Ze względu na wysoki poziom prac i trudności w rozstrzygnięciu, przyznano pięć równorzędnych trzecich miejsc. Otrzymali je: Sandra Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie, za wspaniałe przedstawienie „Apokaliptycznej bestii”

Michał Maniszewski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego za oryginalny pomysł przedstawiający „Zesłanie Ducha Świętego”, Patrycja Hanslik – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Czterech jeźdźców Apokalipsy”, Marcelina Hanzel z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Pokusa” oraz Gabriela Kudłacik, również z Kopernika, za zobrazowanie „Wielkiej Nierządnicy”.

Przyznano również kilka wyróżnień.
Otrzymali je: Weronika Bartuś z Zespołu Szkół w Istebnej, za pracę pt. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”, Kamila Małyjurek z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Stalmach w Wiśle za pracę pt. „Arka Noego”, Paulina Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Kuszenie na pustyni”, Katarzyna Heczko z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Apokalipsa” oraz Anna Maciejewska z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stabat Mater”.

W kategorii praca graficzna I miejsce otrzymała Klaudia Wilczak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. „Nowoczesna Apokalipsa”. Klaudia po raz drugi sięgnęła po główną nagrodę. W pierwszej edycji konkursu wygrała jej praca pt. „Samotny latarnik? Samotny tułacz?”. Zdobywczynią drugiego miejsca została Julia Helena Pilarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Przypowieść o siewcy”. Trzecie miejsce zostało przyznane Justynie Cyrzyk, również z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Wykonało się”. Przyznano też trzy wyróżnienia w kategorii pracy graficznej. Uhonorowano nimi:
Adriannę Kunczka z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stworzenie świata”, Sonię Grudzień z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. ”Biblia w nowoczesnym świecie” oraz Jakuba Majtykę z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę graficzną pt. „Jezus skazany na śmierć”.

Patrycja Hanslik z klasy I e „Kopera” zdobyła trzecie miejsce za pracę przedstawiającą Czerech Jeźdźców Apokalipsy. Narysowała śmierć, zarazę, wojnę oraz głód. Uwagę przykuwają pięknie namalowane konie, które, jak wiadomo, do łatwych tematów w plastyce nie należą. Jednak przyznaje, że woli malować zwierzęta, niż ludzi. - Faktycznie anatomia konia jest bardzo trudna, szczególnie proporcje. Aczkolwiek nie bardzo lubię rysować ludzi. Nie wychodzi mi uzyskiwanie obrazu emocji. A jeżeli chodzi o zwierzęta to bardzo lubię je rysować także w naturalnym środowisku – mówi laureatka, która na co dzień, dla siebie maluje głównie postacie komiksowe w stylu mang oraz szkice zwierząt. - Z tego obrazka jestem bardzo zadowolona. I bardziej z tych zwierząt niż z postaci. Temat konkursu jej przypasował, choć przyznaje, że do udziału w nim skłoniło ją bardziej zamiłowanie do plastyki niż do studiowania wiedzy biblijnej. W konkursach plastycznych startuje już od najmłodszych lat. Gdy więc w szkole ogłoszono konkurs o tematyce biblijnej nie wahała się, gdyż dostrzegła w nim mnóstwo ciekawych tematów plastycznych. Nie ona jedna zresztą.

- Biblia była i jest inspiracją dla artystów, pisarzy i kompozytorów na całym świecie. Wątki i motywy biblijne możemy odnaleźć w dziełach malarskich, rzeźbach, muzyce, literaturze , jak również w filmie – podkreśla Bartosz Korcz. - Dlaczego właśnie Biblia jest źródłem inspiracji tak wielu twórców? Dlatego, że przesłanie biblijne jest wciąż aktualne. Prawa moralne, zawarte w Piśmie Świętym są do dziś podstawą stosunków międzyludzkich.

- Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich uczestników Konkursu, podziękować im za włożony wkład pracy i podkreślić co mówi zasiadający w jury konkursu Jarosław Skutnik w czasie oceny prac – w dziedzinie artystycznej nie ma przegranych, bo sztuki nie da się zmierzyć i trudno czasami umotywować taką, a nie inną ocenę pracy plastycznej. Dla nas wszyscy jesteście wygranymi – nie rezygnujcie z pasji, rozwijajcie zainteresowania i nie zakopujcie swoich talentów – podsumowała Martyna Miklusiak.
 

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 19-01-2018 13:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 545komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 310komentarzy: 0

Owce już na hali

22-05-2018 18:30

Na halach Cieńkowa w Wiśle od niedzieli pasą się znów owce.  Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

wyświetleń: 533komentarzy: 0

Będą nowe rozwiązania drogowe?

22-05-2018 17:30

Władze miasta Cieszyna zauważają problem, który każdego dnia pojawia się w związku z ruchem drogowym w okolicach Wzgórza Zamkowego. W godzinach szczytu najwięcej trudności sprawia kolizja drogi z traktem kolejowym, co doprowadza do częściowego paraliżu ruchu oraz opóźnień, związanych z przejazdami autobusów. Miasto ma zająć się analizą tych rejonów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i możliwych rozwiązań, dotyczących likwidacji korków.

wyświetleń: 2469komentarzy: 4

Wybory uzupełniające ławników

22-05-2018 16:15

W Cieszynie odbędą się wybory uzupełniające ławników. Jak informują przedstawiciele Rady Miejskiej Cieszyna, do 29 czerwca 2018 roku w Biurze Rady Miejskiej w cieszyńskim ratuszu można zgłaszać kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Działalność ławników jest wynikiem konieczności włączenia czynnika społecznego do procesu sądowego i wynika z art. 182 Konstytucji RP.

wyświetleń: 620komentarzy: 1

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 4194komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 856komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 987komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .