Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 651komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. ''Historie biblijne w oczach młodzieży''.
Patrycja Hanslik z klasy I e narysowała Czerech Jeźdźców Apokalipsy, fot. indi Patrycja Hanslik z klasy I e narysowała Czerech Jeźdźców Apokalipsy, fot. indi

Konkurs zorganizowały panie z biblioteki szkolnej przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie - Olga Białoń i Bożena Michalik. - Mieszkamy w kraju, gdzie w większości polskich rodzin dzieci od najmłodszych lat poznają historie biblijne. Z Biblią stykamy się w domach, w kościołach, jak również w szkole na lekcjach języka polskiego i religii. Śląsk cieszyński jest szczególnym regionem, jeśli chodzi o wydarzenia związane z chrześcijaństwem. W naszej „małej ojczyźnie” od lat mieszkają ludzie należący do różnych wyznań. W 2017 roku obchodziliśmy 500 rocznicę Reformacji, dlatego właśnie motyw biblijny został wybrany jako temat konkursu przez nauczycieli bibliotekarzy naszego powiatu – mówiła podczas ogłoszenia wyników Olga Białoń. Bożena Michalik zwróciła natomiast uwagę na uniwersalność historii biblijnych cytując Fiodora Dostojewskiego, który napisał: „Biblia należy do wszystkich – zarówno do ateistów, jak i do ludzi wierzących. To księga całej ludzkości.” - Dlatego historie biblijne mogą przedstawiać wszyscy, bez względu na to czy są wierzący, czy nie – podkreśliła.

W II edycji Konkursu wzięło udział 29 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego. Można było przedstawić scenę z dowolnego tekstu biblijnego w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub w formie komiksu. Wpłynęło 6 prac graficznych oraz 23 prace plastyczne. Nie nadesłano żadnego komiksu. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Adam Molenda, Jarosław Skutnik oraz Aleksandra Mazur-Wilk.

I miejsce w kategorii pracy plastycznej w dowolnej technice uzyskała LAURA KRAL z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle za pracę pt. „Wizja Ezechiela”. II miejsce ex aequo otrzymali: Martyna Majchrowska z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za bardzo ciekawe ujęcie tematu „Wskrzeszenie” oraz Łukasz Konkol z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę „Archanioł Michał staje do walki ze smokiem”. Ze względu na wysoki poziom prac i trudności w rozstrzygnięciu, przyznano pięć równorzędnych trzecich miejsc. Otrzymali je: Sandra Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie, za wspaniałe przedstawienie „Apokaliptycznej bestii”

Michał Maniszewski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego za oryginalny pomysł przedstawiający „Zesłanie Ducha Świętego”, Patrycja Hanslik – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Czterech jeźdźców Apokalipsy”, Marcelina Hanzel z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Pokusa” oraz Gabriela Kudłacik, również z Kopernika, za zobrazowanie „Wielkiej Nierządnicy”.

Przyznano również kilka wyróżnień.
Otrzymali je: Weronika Bartuś z Zespołu Szkół w Istebnej, za pracę pt. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”, Kamila Małyjurek z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Stalmach w Wiśle za pracę pt. „Arka Noego”, Paulina Siekierka z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Kuszenie na pustyni”, Katarzyna Heczko z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę pt. „Apokalipsa” oraz Anna Maciejewska z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stabat Mater”.

W kategorii praca graficzna I miejsce otrzymała Klaudia Wilczak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. „Nowoczesna Apokalipsa”. Klaudia po raz drugi sięgnęła po główną nagrodę. W pierwszej edycji konkursu wygrała jej praca pt. „Samotny latarnik? Samotny tułacz?”. Zdobywczynią drugiego miejsca została Julia Helena Pilarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za „Przypowieść o siewcy”. Trzecie miejsce zostało przyznane Justynie Cyrzyk, również z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie za pracę pt. „Wykonało się”. Przyznano też trzy wyróżnienia w kategorii pracy graficznej. Uhonorowano nimi:
Adriannę Kunczka z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie za pracę pt. „Stworzenie świata”, Sonię Grudzień z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie – za pracę pt. ”Biblia w nowoczesnym świecie” oraz Jakuba Majtykę z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie za pracę graficzną pt. „Jezus skazany na śmierć”.

Patrycja Hanslik z klasy I e „Kopera” zdobyła trzecie miejsce za pracę przedstawiającą Czerech Jeźdźców Apokalipsy. Narysowała śmierć, zarazę, wojnę oraz głód. Uwagę przykuwają pięknie namalowane konie, które, jak wiadomo, do łatwych tematów w plastyce nie należą. Jednak przyznaje, że woli malować zwierzęta, niż ludzi. - Faktycznie anatomia konia jest bardzo trudna, szczególnie proporcje. Aczkolwiek nie bardzo lubię rysować ludzi. Nie wychodzi mi uzyskiwanie obrazu emocji. A jeżeli chodzi o zwierzęta to bardzo lubię je rysować także w naturalnym środowisku – mówi laureatka, która na co dzień, dla siebie maluje głównie postacie komiksowe w stylu mang oraz szkice zwierząt. - Z tego obrazka jestem bardzo zadowolona. I bardziej z tych zwierząt niż z postaci. Temat konkursu jej przypasował, choć przyznaje, że do udziału w nim skłoniło ją bardziej zamiłowanie do plastyki niż do studiowania wiedzy biblijnej. W konkursach plastycznych startuje już od najmłodszych lat. Gdy więc w szkole ogłoszono konkurs o tematyce biblijnej nie wahała się, gdyż dostrzegła w nim mnóstwo ciekawych tematów plastycznych. Nie ona jedna zresztą.

- Biblia była i jest inspiracją dla artystów, pisarzy i kompozytorów na całym świecie. Wątki i motywy biblijne możemy odnaleźć w dziełach malarskich, rzeźbach, muzyce, literaturze , jak również w filmie – podkreśla Bartosz Korcz. - Dlaczego właśnie Biblia jest źródłem inspiracji tak wielu twórców? Dlatego, że przesłanie biblijne jest wciąż aktualne. Prawa moralne, zawarte w Piśmie Świętym są do dziś podstawą stosunków międzyludzkich.

- Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich uczestników Konkursu, podziękować im za włożony wkład pracy i podkreślić co mówi zasiadający w jury konkursu Jarosław Skutnik w czasie oceny prac – w dziedzinie artystycznej nie ma przegranych, bo sztuki nie da się zmierzyć i trudno czasami umotywować taką, a nie inną ocenę pracy plastycznej. Dla nas wszyscy jesteście wygranymi – nie rezygnujcie z pasji, rozwijajcie zainteresowania i nie zakopujcie swoich talentów – podsumowała Martyna Miklusiak.
 

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 19-01-2018 13:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2206komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 385komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 811komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1421komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4544komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 655komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1900komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 218komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .