Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z Zoru do Tunezji

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM ''Cieszynianka'' odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

Tereny Tunezji, a zwłaszcza jej północna część ma bardzo bogatą historię. To tam zlokalizowana była starożytna Kartagina, z którą Rzym toczył wieloletnie wojny (wielki mówca starożytnego Rzymu – Katon Starszy każdą swoją wypowiedź, niezależnie czego dotyczyła, kończył słowami „ponadto uważam, że należy zniszczyć Kartaginę). W końcu Rzym zakończył wojny, a Kartagina odrodziła się dopiero po kilkudziesięciu latach, jako właśnie kolonia rzymska.

Dziś Tunezja Północna wciąż posiada zabytki z okresu tamtych czasów. Kultura również odbiega nieco od europejskiej. Większa część tamtejszych terenów to pustynia, w związku z czym najpopularniejszym środkiem transportu (również, jeżeli chodzi o turystów) są wielbłądy. Tunezja nazywana jest również bramą Sahary, ponieważ w pewnym miejscu kończą się drogi asfaltowe i zaczynają tereny piaszczyste.

- W Tunezji lokalna ludność to Berberowie – tłumaczył prowadzący w czasie trwania wydarzenia – są oni przyzwyczajeni do ciężkich warunków, jakie panują na pustyni. W tamtych rejonach można również spotkać nomadów, którzy zarabiają na życie przez porywanie turystek, za które później żądają okupu, który zazwyczaj jest wpłacany i nikomu nie dzieje się krzywda.

Oczywiście historie o porywanych turystkach są nieco podkoloryzowane, w rzeczywistości w ostatnim czasie sytuacje takie nie miały miejsca, bądź nie były na tyle częste, aby przedostać się do opinii publicznej. Tunezja Północna jest rejonem w którym dominuje religia islamu, w związku z czym trzeba przestrzegać szczególnych zasad, jeżeli chodzi o strój (zwłaszcza w przypadku kobiet), jednak ilość turystów, która pojawia się tam każdego roku z pewnością przyzwyczaiła miejscowych do europejskich obyczajów (nie wszystkie jednak są dobrze przyjmowane oraz akceptowane).


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-19 07:09:27
efelinqa: Rozumiem że starsi ludzie nie mają facebooka i nie ogarniają chwalenia się na nim tym co kupili gdzie byli itd.... Ale to juz przesada . Za niedługo będą prelekcje z serii \&quot; dzień w kauflandzie\&quot;, lub z \&quot;castoramy do merlin monroe - historia prawdziwa\&quot;<br /><br />DEJCIE SE SPOKÓJ .....
2018-01-19 07:48:04
bronek91: efelinqa<br />Zazdrościsz? Może za Tuska nie mieli możliwości... Wtedy przeca w końcu działaczom PO ino miało się żyć lepiej. A tak przy okazji.... Ciekawe jak w Tunezji funkcjonują strefy no go i jak wyglądają kwestie ubogacania kulturowego przez innych.... Ci z Tunezji to straszne ksenofoby muszą być, skoro od obcych pobierają haracz;)
2018-01-19 08:49:05
Donek: Ja myślałem że to spotkanie emerytów, a to Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji. Tak nawiasem ludzie starsi mają FB ale nie wszyscy mniejsze zainteresowanie o uważają że w życiu jest wiele lepszych rzeczy do zrobienia niż siedzieć naokoło przed komputerem. Co robią młodzi na FB kreują siebie. FB nie nauczy pracy. Zastanawiam się czy w blokach mieszkają tylko ludzie wiekowi czy też to było spotkanie do południa w godzinach pracy. Co prawda młodych takie spotkania mogą nie interesować.
2018-01-19 17:13:31
STEVEabc: @efelinqa.<br />Co ci to przeszkadza? Może te starsze osoby nie miały możliwości wyjazdu bo musiały pracować na swoje dzieci a teraz ich wspomagają, dbają o wnuki. Może się pochwalisz tym, że zafundowałaś swoim rodzicom/dziadkom choć raz w życiu 2-tygodniowe wakacje w Bułgarii, Grecji czy we Włoszech. FB jest raczej dla młodych a poza tym nie dowiesz się ze szczegółami jak ludzie żyją w innych krajach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: