Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 836komentarzy: 0

Pracowite, jak pszczoły, czyli wykład o pszczelej społeczności

12-01-2018 17:10

W czwartek (11.01) w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, dotyczący życia pszczół. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie oraz Muzeum w Cieszynie. Zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się między innymi, że pszczoły wcale nie zapadają w sen zimowy, dlaczego są nam tak bardzo potrzebne oraz jaka jest hierarchia w ulu.
slajd z prezentacji / fot. JŚ slajd z prezentacji / fot. JŚ

- Pszczoły są stworzeniami stałocieplnymi, w związku z czym nie zapadają w sen zimowy – tłumaczyła zgromadzonym gościom prowadząca – oczywiście zimą są zdecydowanie mniej aktywne. By w zimnych okresach straty ciepła były jak najmniejsze pszczoły tworzą wielką kulę, czyli tak zwany kłąb zimowy, czyli zgromadzenie pszczół, siedzących jedna na drugiej. Kłąb tworzony jest na plastrach z pokarmem, który w okresie zimowym jest zjadany.

W czasie trwania spotkania można było dowiedzieć się również wielu ciekawych rzeczy na temat budowy pszczoły miodnej. Jak dowiedzieli się zgromadzeni słuchacze, przeciętna pszczoła żyje zaledwie około 40 dni, jednak pszczoły które wygryzły się jesienią mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. Z zewnątrz ciało pszczoły okrywa stwardniały oskórek, połączony giętkimi i elastycznymi błonami. Taka budowa sprawia, że pszczoła może się wyginać co znacznie ułatwia jej codzienne życie. Dodatkowo pszczoła pokryta jest specjalnymi włoskami, z których niektóre służą do zbierania pyłku kwiatowego, inne zaś są odpowiedzialne za zmysł czucia. Z czasem włoski pszczoły się wycierają, w związku z czym młodsze pszczoły są jaśniejsze (przez jasny kolor włosków), niż te starsze.

Poruszony został również temat hierarchii w ulu. Królowa pszczół może być tylko jedna, jest to samica, która posiada wykształcone narządy rodne. Pozostałe pszczoły to robotnice, które w zależności od wieku mogą zajmować się zbieraniem pyłku kwiatowego, bądź też pilnować całej zbiorowości. Wyszczególniane są jeszcze trutnie, które na zimę są z ula wyrzucane, gdyż w tym okresie są dla pszczół bezużyteczne, gdyż królowa w tym czasie nie składa jaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 12-01-2018 17:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 547komentarzy: 1

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1087komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Przekazując 1 % podatku - pomagasz!

22-02-2018 20:30

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa, nie zapomnij o możliwości przekazania 1 % swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Możemy sami zdecydować na co konkretnie pójdzie 1 % naszego podatku.

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Polacy zajęli 9. miejsce, złoto dla Niemców

22-02-2018 19:40

Niespodzianki nie było. Zarówno jeśli chodzi o zywcięzców dzisiejszych zmagań (22 lutego), jak również pozycję, którą zajęli biało-czerwoni. W czteroosobowym składzie znalazło się dwóch kombinatorów z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 186komentarzy: 0

Zaginał mieszkaniec Kończyc Małych

22-02-2018 18:25

Mundurowi proszę o pomoc naszych czytelników. Policjanci poszukują zaginionego Adama Żyłę.

wyświetleń: 5445komentarzy: 0

Talent Sferawent przegrywa drugie spotkanie w sezonie

22-02-2018 18:16

Tenisiści III-ligowego Talent Sferawent Cieszyn, rozpoczęli wczoraj (21 lutego) rundę wiosenną. Jednak szesnastą kolejkę nie będą mile wspominać, gdyż ponieśli drugą porażkę w sezonie.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-02-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi

wyświetleń: 314komentarzy: 1

W czasie kuligu w Wiśle padł koń

22-02-2018 15:00

W okresie zimowym, jedna z popularniejszych górskich rozrywek dla dorosłych i dzieci to organizowane przez rozmaite firmy kuligi. Jest to atrakcja zarówno dla turystów, którzy spędzają w Beskidach ferie zimowe, jak i dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Niestety, jeden z takich kuligów zakończył się tragicznie – padł koń, ciągnący sanie pełne uczestników kuligu.

wyświetleń: 7603komentarzy: 13
Kontakt z redkacją .