Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2390komentarzy: 4

Co dalej z petycją mieszkańców oraz lekarzy z Ustronia?

12-01-2018 11:00

Początkiem grudnia 2017 roku w Biurze Podawczym ustrońskiego Urzędu Miasta znalazły się dwie petycje, przygotowane przez Ustroński Alarm Smogowy. Jedna z petycji została podpisana przez mieszkańców miasta, z kolei druga dotyczyła postulatów lekarzy, którzy bardzo licznie złożyli swoje podpisy pod petycją. Oba dokumenty traktowały o jakości powietrza oraz nawoływały do podjęcia określonych czynności, mających na celu walkę ze smogiem.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

Początkiem roku 2018 okazało się jednak, że petycje Ustrońskiego Alarmu Smogowego pozostawiono bez rozpatrzenia, ze względu na uchybienia formalne. W związku z tym petycja nie została w żaden sposób rozpatrzona, jej postulaty również nie zostaną przedstawione odpowiednim jednostką w określonym trybie, ponieważ zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, petycja która została złożona w świetle prawa petycją nie była. Czy w Ustroniu w związku z tym nie będą podejmowane żadne działania, mające na celu zwalczanie smogu?

- Nic podobnego, fakt, że petycja nie została rozpatrzona w żaden sposób nie wpłynął na nasz stosunek do problemu – uspokaja w rozmowie z portalem ox.pl  burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec –jesteśmy związani odpowiednimi przepisami, w związku z czym nie możemy potraktować pisma, które nie spełnia wymogów formalnych, jak petycji. Zamierzamy jednak realizować postulaty Ustrońskiego Alarmu Smogowego, część z nich jest już realizowana na przestrzeni ostatnich lat, więc miasto aktywnie działa w tym zakresie. Planujemy również spotkania z przedstawicielami UAS, które pozwolą nam jeszcze lepiej zaplanować działania, które mają na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza.

Faktycznie, zgodnie z danymi, przedstawionymi przez Burmistrza Miasta Ustronia w rozmowie z portalem ox.pl  w Ustroniu od kilku lat prowadzony jest program dofinansowania na wymianę kotłów, dzięki czemu ludzie mają szansę za niewielkie pieniądze nie tylko wymienić piec, ale również dbać o środowisko. Dodatkowo prowadzone są działania mające na celu uświadamianie lokalnej społeczności w temacie smogu i przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza a także realizowane są kontrole straży miejskiej.

Widzimy starania urzędników, ale w ocenie naszej i 766 sygnatariuszy petycji są one niewystarczające. Niezależnie od spierania się o ważności petycji, oczekujemy skutecznych działań. Nie przychodzimy z samymi roszczeniami, ale proponujemy też konkretne rozwiązania zawarte w Programie Walki ze Smogiem, które przesłaliśmy do Urzędu jeszcze przed Świętami. Liczymy na merytoryczną dyskusję i efektywną współpracę począwszy od 17 stycznia – komentuje sytuację z kolei Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego 

 Zgodnie z ustaleniami, spotkanie władz miejskich Ustronia z Ustrońskim Alarmem Smogowym ma odbyć się w środę, 17 stycznia 2018 roku. W czasie tego spotkania mają zostać omówione postulaty zawarte w petycji oraz instytucje zainteresowane poprawą jakości powietrza w mieście będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób działać jeszcze bardziej efektywnie.


 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JS 12-01-2018 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

H5N1
12-01-2018 12:19
H5N1
Jak doktorkom dym śmierdzi to niech nie grilują, wędzonego nie jedzą i niech nie rządają podwyżek bo to właśnie z ich powodu dla innych nie starcza i ludzie muszą domy opalać byle czym.
H5N1
12-01-2018 13:01
H5N1
Dodam jeszcze , niech doktorki nie jeżdżą furami co spalają 20 litrów ropy na 100 km bo te ich fury najbardziej powietrze zatruwają.
human
12-01-2018 20:21
human
Od lat, w Ustroniu, w dzielnicy Jaszowiec, po stronie dużej Palenicy, mieszkańcy nie mają doprowadzonego gazu,wody,kanalizacji,drogi,oświetlenia o chodnikach nie wspomnę.To byłby luksus.Ludzie palą w piecach węglem i pewnie czym się da. Obok narciarze zjeżdżają na nartach.Tak oddycha się czystym powietrzem w Ustroniu a miasto twierdzi, że coś tam robi ze smogiem.Kto w te brednie jeszcze wierzy?
koszor
13-01-2018 11:08
koszor
Petycje nie mają żadnego znaczenia. Liczą się fakty. Spora część społeczeństwa nie jest w stanie ogrzać domu ekologicznie.
Druga sprawa, spójrzmy na siebie- chcemy jeździć suwami, kupować milion niepotrzebnych rzeczy i zaraz je wyrzucać. Konsumpcjonizm wyniszcza tę planetę. Więc najpierw musimy zmienić podeście do życia, a potem pisać petycje.

p.s Może pani Koc jeździ rowerem i komunikacją publiczną. Proszę napisać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 30komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 929komentarzy: 10

Postępy budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego

22-01-2018 07:30

Początkiem 2017 roku rozpoczęła się budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie. Inwestycja ta ma na celu połączenie zabytkowego, jednak zniszczonego dworca PKP z nową i zarazem nowoczesną zajezdnią autobusową. Prace trwają nadal, a my w sobotę (20.01.2018) postanowiliśmy sprawdzić ich postępy.

wyświetleń: 1205komentarzy: 1

25. Bal Góralski i 85-lecie Zespołu Regionalnego Koniaków

21-01-2018 23:05

Kapele z Polski, Czech i Słowacji, góralskie jedzenie, regionalne stroje i tańce, a na deser połaźnicy - te wszystkie atrakcje czekały wczoraj (20.01) na uczestników 25. Balu Góralskiego, organizowanego przez Zespół Regionalny Koniaków, który świętował także swoje 85-lecie. Zobacz relację z tego wydarzenia.

wyświetleń: 887komentarzy: 0

Udany występ cieszyńskich judoków na Mistrzostwach Śląska w Bytomiu

21-01-2018 22:55

W ten weekend (20-21.01) najlepsi judocy, z województwa śląskiego, rywalizowali w Bytomiu. Oczywiście, nie mogło tam zabraknąć cieszyńskich zawodników.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Rowerem po urzędowych schodach

21-01-2018 19:15

W piątek (19.01) w ustrońskim Ratuszu podpisano deklarację o wzajemnej współpracy pomiędzy Miastem Ustroń, a dwoma zespołami rowerowymi (CST 7R, Doka Downhill City Team). Po części oficjalnej przyszedł czas na mały popis rowerowych umiejętności. Zobacz jak młodzi Ustroniacy zjeżdżali po urzędowych schodach.

wyświetleń: 944komentarzy: 0

Wideoflesz: Kolędowanie z zespołem parafialnym AETERNUM

21-01-2018 19:10

W niedzielę w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie odbyło się kolędowanie z zespołem parafialnym AETERNUM z Pastwisk. 

wyświetleń: 324komentarzy: 0

Podopieczni Stefana Horngachera kończą mistrzostwa z brązowym medalem!

21-01-2018 18:25

Udane zakończenie Mistrzostw Świata w Lotach! Polscy skoczkowie, z Piotrem Żyłą w składzie, sięgnęli po brązowy medal! 

wyświetleń: 301komentarzy: 0

Trzyniec pokonuje Jihlavę, a asystę notuje Chmielewski

21-01-2018 18:17

Już tylko dziesięć spotkań pozostało do zakończenia rundy zasadniczej. W ramach 42. kolejki Tipsport Extraligi, Trzyniec pokonał u siebie Jihlavę, 4:1.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Gość Ox.pl - aktorka Małgorzata Pikus

21-01-2018 17:00

 O kobietach po obu stronach Olzy, liberalnych Czechach i nagości w klubie fitness. Jacek Porzycki zapytał również o czeski kwas, kwietne pączki i AGH w Krakowie. Czy aktorzy są godni zaufania i co oferuje Scena Polska Czeskiego Teatru? O tym w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy.

wyświetleń: 644komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .