Wiadomości

Kontakt24

wyświetleń: 692komentarzy: 0

Kalendarz Ustroński

10-01-2018 16:00

Wychodzi od roku 1999. Tego roku Czytelnicy dostali więc do rąk rocznik jubileuszowy, dwudziesty. 360 stron kredowego papieru. 66 artykułów ilustrowanych zarówno czarno-białymi, jak i barwnymi fotografiami. Srebrząca się okładka z akwarelą Bogusława Heczki zakłócona tylko niebieską kolorystyką herbów Ustronia- tego z lat 1977-2009 oraz obecnego.

Kalendarz otwiera wstęp autorstwa Moniki Niemiec. Zauważa w nim, że „Rok 2018 zacznie się w poniedziałek. Nowy Rok, nowy miesiąc, nowy tydzień.” Zastanawia się, co tego dnia będą robić Ustroniacy. Co robili – to już dziś, kiedy publikujemy niniejszy opis „Kalendarza” - przeszłość. Natomiast wiemy, co mogą robić w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach. Oddawać się lekturze omawianej publikacji. Sporo bowiem w niej do czytania, a różnorodność tematyki sprawia, że każdy miłośnik regionu znajdzie w niej coś godnego jego uwagi.

Kalendarz otwiera kalendarium. Znaki zodiaku, imieniny, ważne dla Ustronia daty (kto zmarł, kto się urodził, co zainaugurowano). Na końcu kilka bądź kilkanaście linijek miejsca do zapisania ważnymi dla posiadacza „Kalendarza” datami. Jeśli to uczyni za wiele lat taki egzemplarz „Kalendarza” będzie niezwykle cenną pamiątką rodzinną bądź przedmiotem badań muzealnych, etnograficznych. Każdy miesiąc ilustrują też grafiki Bogusława Heczki i sentencje Jana Szczepańskiego.

A co dalej? Ustroń to góry. Ale nie tylko góry w sensie geograficznym. Pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki opracowali artykuł „Ustroń – prawdziwe Góry Radości” w którym krótko opisano co w minionym roku działo się pomiędzy Czantorią a Równicą, czyli ponad 150 przedsięwzięć i imprez o charakterze kulturalnym i sportowym. A dalej? Historia i współczesność miasta. Nie sposób w roku jubileuszowym pominąć nie tylko historii „Kalendarza Ustrońskiego” ale szerzej, uroków ustrońskiego piśmiennictwa. Bo jest i „Gazeta Ustrońska” i „Pamiętnik Ustroński” i „Przyrodnik Ustroński”. Słowem – słowo pisane ma się w Ustroniu dobrze.

Jako że Ustroń to miasto i uzdrowiskowe, i turystyczne, skoro pojawiła się nowa propozycja turystyczna to „Kalendarz” ją opisuje. Mowa o „Szlaku Industrialnego Dziedzictwa Ustronia”. A zaraz potem „Pięć ustrońskich obiektów hutniczych oraz to, co po nich pozostało”. Ale historia nie zdominowała wydawnictwa.
- Owszem, sięgamy do historii. Są tutaj bardzo ciekawe teksty historyczne. np. Alicja Michałek napisała szóstą już część „Ciekawe wątki z dziejów szmelcowni, walcowni i hamerni” - mówi redaktorka Naczelna „Kalendarza” Monika Niemiec. Na co jednak zwróciła uwagę podczas spotkania promocyjnego kalendarzy w Książnicy Cieszyńskiej (pisaliśmy: Kalendarze w Książnicy ) to autorami artykułów o tematyce historycznej często są osoby młode zafascynowane dziejami Ustronia. - A oprócz tekstów historycznych jest w „Kalendarzu Ustrońskim” wszystko to, co dzieje się aktualnie w Ustroniu plus dalekie bardzo podróże i plus wspaniałe teksty przyrodnicze Aleksandra Dordy. Tego roku o pająkach. Jest też rewelacyjny tekst, po prostu perełka - „Połuczojónco powiastka przeciw pijaństwu”. Wszystkie w nim wyrazy są gwarowe i wszystkie... na literę „p” - reklamuje !Kalendarz” jego redaktorka. Jest też kilka atrakcyjnych przepisów kulinarnych. Ale też niezwykle ciekawy tekst badawczy autorstwa pary historyków – Elżbiety i Andrzeja Georgów o pochodzeniu nazwy Ustroń. Czyli „dla każdego coś dobrego”.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 10-01-2018 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 563komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 642komentarzy: 2

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 13349komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 861komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 425komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 1211komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3976komentarzy: 4

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6685komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 972komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3650komentarzy: 28
Kontakt z redkacją .