Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 700komentarzy: 0

Kalendarz Ustroński

10-01-2018 16:00

Wychodzi od roku 1999. Tego roku Czytelnicy dostali więc do rąk rocznik jubileuszowy, dwudziesty. 360 stron kredowego papieru. 66 artykułów ilustrowanych zarówno czarno-białymi, jak i barwnymi fotografiami. Srebrząca się okładka z akwarelą Bogusława Heczki zakłócona tylko niebieską kolorystyką herbów Ustronia- tego z lat 1977-2009 oraz obecnego.

Kalendarz otwiera wstęp autorstwa Moniki Niemiec. Zauważa w nim, że „Rok 2018 zacznie się w poniedziałek. Nowy Rok, nowy miesiąc, nowy tydzień.” Zastanawia się, co tego dnia będą robić Ustroniacy. Co robili – to już dziś, kiedy publikujemy niniejszy opis „Kalendarza” - przeszłość. Natomiast wiemy, co mogą robić w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach. Oddawać się lekturze omawianej publikacji. Sporo bowiem w niej do czytania, a różnorodność tematyki sprawia, że każdy miłośnik regionu znajdzie w niej coś godnego jego uwagi.

Kalendarz otwiera kalendarium. Znaki zodiaku, imieniny, ważne dla Ustronia daty (kto zmarł, kto się urodził, co zainaugurowano). Na końcu kilka bądź kilkanaście linijek miejsca do zapisania ważnymi dla posiadacza „Kalendarza” datami. Jeśli to uczyni za wiele lat taki egzemplarz „Kalendarza” będzie niezwykle cenną pamiątką rodzinną bądź przedmiotem badań muzealnych, etnograficznych. Każdy miesiąc ilustrują też grafiki Bogusława Heczki i sentencje Jana Szczepańskiego.

A co dalej? Ustroń to góry. Ale nie tylko góry w sensie geograficznym. Pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki opracowali artykuł „Ustroń – prawdziwe Góry Radości” w którym krótko opisano co w minionym roku działo się pomiędzy Czantorią a Równicą, czyli ponad 150 przedsięwzięć i imprez o charakterze kulturalnym i sportowym. A dalej? Historia i współczesność miasta. Nie sposób w roku jubileuszowym pominąć nie tylko historii „Kalendarza Ustrońskiego” ale szerzej, uroków ustrońskiego piśmiennictwa. Bo jest i „Gazeta Ustrońska” i „Pamiętnik Ustroński” i „Przyrodnik Ustroński”. Słowem – słowo pisane ma się w Ustroniu dobrze.

Jako że Ustroń to miasto i uzdrowiskowe, i turystyczne, skoro pojawiła się nowa propozycja turystyczna to „Kalendarz” ją opisuje. Mowa o „Szlaku Industrialnego Dziedzictwa Ustronia”. A zaraz potem „Pięć ustrońskich obiektów hutniczych oraz to, co po nich pozostało”. Ale historia nie zdominowała wydawnictwa.
- Owszem, sięgamy do historii. Są tutaj bardzo ciekawe teksty historyczne. np. Alicja Michałek napisała szóstą już część „Ciekawe wątki z dziejów szmelcowni, walcowni i hamerni” - mówi redaktorka Naczelna „Kalendarza” Monika Niemiec. Na co jednak zwróciła uwagę podczas spotkania promocyjnego kalendarzy w Książnicy Cieszyńskiej (pisaliśmy: Kalendarze w Książnicy ) to autorami artykułów o tematyce historycznej często są osoby młode zafascynowane dziejami Ustronia. - A oprócz tekstów historycznych jest w „Kalendarzu Ustrońskim” wszystko to, co dzieje się aktualnie w Ustroniu plus dalekie bardzo podróże i plus wspaniałe teksty przyrodnicze Aleksandra Dordy. Tego roku o pająkach. Jest też rewelacyjny tekst, po prostu perełka - „Połuczojónco powiastka przeciw pijaństwu”. Wszystkie w nim wyrazy są gwarowe i wszystkie... na literę „p” - reklamuje !Kalendarz” jego redaktorka. Jest też kilka atrakcyjnych przepisów kulinarnych. Ale też niezwykle ciekawy tekst badawczy autorstwa pary historyków – Elżbiety i Andrzeja Georgów o pochodzeniu nazwy Ustroń. Czyli „dla każdego coś dobrego”.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 10-01-2018 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 132komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 570komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 737komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1130komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2749komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 441komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 9992komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 625komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

wyświetleń: 1299komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .