Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 799komentarzy: 0

Kalendarz Ustroński

10-01-2018 16:00

Wychodzi od roku 1999. Tego roku Czytelnicy dostali więc do rąk rocznik jubileuszowy, dwudziesty. 360 stron kredowego papieru. 66 artykułów ilustrowanych zarówno czarno-białymi, jak i barwnymi fotografiami. Srebrząca się okładka z akwarelą Bogusława Heczki zakłócona tylko niebieską kolorystyką herbów Ustronia- tego z lat 1977-2009 oraz obecnego.

Kalendarz otwiera wstęp autorstwa Moniki Niemiec. Zauważa w nim, że „Rok 2018 zacznie się w poniedziałek. Nowy Rok, nowy miesiąc, nowy tydzień.” Zastanawia się, co tego dnia będą robić Ustroniacy. Co robili – to już dziś, kiedy publikujemy niniejszy opis „Kalendarza” - przeszłość. Natomiast wiemy, co mogą robić w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach. Oddawać się lekturze omawianej publikacji. Sporo bowiem w niej do czytania, a różnorodność tematyki sprawia, że każdy miłośnik regionu znajdzie w niej coś godnego jego uwagi.

Kalendarz otwiera kalendarium. Znaki zodiaku, imieniny, ważne dla Ustronia daty (kto zmarł, kto się urodził, co zainaugurowano). Na końcu kilka bądź kilkanaście linijek miejsca do zapisania ważnymi dla posiadacza „Kalendarza” datami. Jeśli to uczyni za wiele lat taki egzemplarz „Kalendarza” będzie niezwykle cenną pamiątką rodzinną bądź przedmiotem badań muzealnych, etnograficznych. Każdy miesiąc ilustrują też grafiki Bogusława Heczki i sentencje Jana Szczepańskiego.

A co dalej? Ustroń to góry. Ale nie tylko góry w sensie geograficznym. Pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki opracowali artykuł „Ustroń – prawdziwe Góry Radości” w którym krótko opisano co w minionym roku działo się pomiędzy Czantorią a Równicą, czyli ponad 150 przedsięwzięć i imprez o charakterze kulturalnym i sportowym. A dalej? Historia i współczesność miasta. Nie sposób w roku jubileuszowym pominąć nie tylko historii „Kalendarza Ustrońskiego” ale szerzej, uroków ustrońskiego piśmiennictwa. Bo jest i „Gazeta Ustrońska” i „Pamiętnik Ustroński” i „Przyrodnik Ustroński”. Słowem – słowo pisane ma się w Ustroniu dobrze.

Jako że Ustroń to miasto i uzdrowiskowe, i turystyczne, skoro pojawiła się nowa propozycja turystyczna to „Kalendarz” ją opisuje. Mowa o „Szlaku Industrialnego Dziedzictwa Ustronia”. A zaraz potem „Pięć ustrońskich obiektów hutniczych oraz to, co po nich pozostało”. Ale historia nie zdominowała wydawnictwa.
- Owszem, sięgamy do historii. Są tutaj bardzo ciekawe teksty historyczne. np. Alicja Michałek napisała szóstą już część „Ciekawe wątki z dziejów szmelcowni, walcowni i hamerni” - mówi redaktorka Naczelna „Kalendarza” Monika Niemiec. Na co jednak zwróciła uwagę podczas spotkania promocyjnego kalendarzy w Książnicy Cieszyńskiej (pisaliśmy: Kalendarze w Książnicy ) to autorami artykułów o tematyce historycznej często są osoby młode zafascynowane dziejami Ustronia. - A oprócz tekstów historycznych jest w „Kalendarzu Ustrońskim” wszystko to, co dzieje się aktualnie w Ustroniu plus dalekie bardzo podróże i plus wspaniałe teksty przyrodnicze Aleksandra Dordy. Tego roku o pająkach. Jest też rewelacyjny tekst, po prostu perełka - „Połuczojónco powiastka przeciw pijaństwu”. Wszystkie w nim wyrazy są gwarowe i wszystkie... na literę „p” - reklamuje !Kalendarz” jego redaktorka. Jest też kilka atrakcyjnych przepisów kulinarnych. Ale też niezwykle ciekawy tekst badawczy autorstwa pary historyków – Elżbiety i Andrzeja Georgów o pochodzeniu nazwy Ustroń. Czyli „dla każdego coś dobrego”.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT 10-01-2018 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Jan Olbrycht europosłem roku 2018!

21-03-2018 19:30

Jan Olbrych po raz trzeci otrzymał nagrodę MEP Awards 2018, tym razem  w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne. Nagrodę przyznano za pracę nad wieloletnim budżetem Unii.

wyświetleń: 441komentarzy: 3

Mokate - Pracodawca Godny Zaufania

21-03-2018 17:10

Końcem lutego, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ogłoszono wyniki VII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. W konkursie nagrodzono firmy, które wyróżniają się odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi polityką pracowniczą i socjalną. Wśród laureatów znalazło się Mokate, które otrzymało nagrodę w kategorii „programy stażowe”.

wyświetleń: 1086komentarzy: 0

Bezpieczeństwo priorytetem

21-03-2018 16:10

Promowanie właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – te słowa były tematem przewodnim dzisiejszego spotkania policjantów cieszyńskiej drogówki i kierowców rajdowych z uczniami szkoły w Ochabach Małych.

wyświetleń: 378komentarzy: 0

Goleszów - odbiorą stare graty

21-03-2018 15:00

Meble, ale i inne wielkogabarytowe przedmioty będzie można oddać podczas zbiórki odpadów, którą od połowy kwietnia zaplanowano w sołectwach gminy Goleszów.

wyświetleń: 1034komentarzy: 0

Gość Ox.pl - zespół ''Lunatyp'' z Cieszyna

21-03-2018 14:00

O nietypowych miejscach koncertów, byciu czarownicą i ilustracjach muzycznych. Jak Goście poradzili sobie z piosenką na żywo? Zapraszamy do oglądania i słuchania "Lunatypu".

wyświetleń: 592komentarzy: 0

Edukują by było bezpieczniej

21-03-2018 13:40

Od samego rana policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą na terenie całego powiatu działania "Bezpieczny pieszy". Podobnie jak w poprzednich tego typu akcjach, celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. 

wyświetleń: 695komentarzy: 0

Trzecia środa za darmo w Kolejach Śląskich

21-03-2018 12:00

W poniedziałek (19.03) prezes Kolei Śląskich oficjalnie przedstawił kolejny projekt spółki, który ma wejść w życie już w najbliższą środę – 21 marca. Zgodnie z jego założeniami w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy samochodów będą mogli poruszać się pociągami Kolei Śląskich za darmo.

wyświetleń: 1076komentarzy: 2

Historia muzyki na Śląsku Cieszyńskim

21-03-2018 10:47

We wtorek (20.03) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach sekcji "przeszłość i teraźniejszość" cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czasie spotkania zaproszony gość, prof. dr hab. Magdalena Dziadek, opowiedziała o historii muzyki na terenie Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 335komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie nestorów

21-03-2018 09:12

We wtorek (20.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się wiosenne spotkanie nestorów. Na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni "nestorzy", czyli osoby, które ukończyły 75. rok życia a zamieszkują na osiedlu Pogórze w Cieszynie.

wyświetleń: 531komentarzy: 0

Wybierzcie tę najpiękniejszą!

21-03-2018 07:30

Konkurs „Popisz się pisanką” jest organizowany przez Miejskie Centrum Kultury Integrator oraz Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Do 16 marca MCK otrzymywało prace dzieci. Teraz trwa etap głosowania na najpiękniejsze prace. Zachęcamy do oglądania i głosowania! Wybierzcie tę najpiękniejszą!

wyświetleń: 1338komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .