Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 4450komentarzy: 19

Lądowisko na dachu szpitala - sporo zastrzeżeń i wątpliwości

09-01-2018 19:00

Do końca 2017 roku na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie miało powstać lądowisko dla helikopterów sanitarnych. Cieszyński szpital otrzymał na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Zadania nie udało się zrealizować, pojawiły się również problemy z lokalizacją. Czy inwestycja jest zagrożona?
Lądowisko w Cieszynie ma powstać do połowy 2019 roku / fot. arc.ox.pl Lądowisko w Cieszynie ma powstać do połowy 2019 roku / fot. arc.ox.pl

Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych miało zostać wybudowane na dachu Pawilonu Łóżkowego cieszyńskiego szpitala do końca 2017 roku. Szpital Śląski uzyskał m.in. na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Mamy już 2018 rok, a lądowiska póki co nie ma. Tematem zainteresował się, na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego, Wojciech Brachaczek. W budżecie powiatu zaplanowano bowiem na ten cel 1,5 mln zł. Samorządowiec pytał więc o realne terminy realizacji budowy lądowiska oraz czy inwestycja nie jest, aby zagrożona ze względu na przesunięcia czasowe?

Jak wynika z umowy zawartej w listopadzie 2016 roku z Ministerstwem Zdrowia budowa lądowiska wyniesionego, czyli na dachu szpitala, powinna wynieść blisko 4 mln zł (wydatki kwalifikowalne) z czego 85% to dofinansowanie ze środków POIŚ, 10% wkładu Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz 5% wkładu własnego ZZOZ w Cieszynie. Jak zaznaczył Starosta Janusz Król 1,5 mln zł, które pojawiło się w budżecie na 2018 rok, to kwota szacunkowa. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo bowiem jakie będą dokładne koszty realizacji tego zadania. 

Pomimo ogłoszonych wcześniej przetargów nie udało nam się ostatecznie wyłonić oferenta, który mógłby zrealizować, przy budżecie który mamy przyznany na ten cel, budowę lądowiska wyniesionego – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko.

Budowa lądowiska na dachu szpitala jest po prostu zbyt kosztowna w związku z tym podjęto próby znalezienia innej lokalizacji. Pojawiła się propozycja by lądowisko wybudować obok szpitala na parkingu, bądź na działce którą dysponuje Starostwo Powiatowe, a która znajduje się na tzw. Banotówce. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – podkreślał na sesji Janusz Król – po czym dodał. Dzięki temu, że zmienił się zapis w ustawie co do wymogu budowy lądowisk do końca 2017 roku, nie ma zagrożenia, że SOR straci dofinansowanie. Mamy zgodę instytucji finansującej na przesunięcie terminu zakończenia tego zadania do połowy 2019 roku. 

Jak podkreśla Dyrektor Szpitala to realny termin - pozwoli ostatecznie sfinalizować wybór wykonawcy zarówno, co do technologii wykonania, czy to lądowiska na dachu, czy też innym miejscu. Budowa lądowiska na dachu wiąże się również z innym utrudnieniem. W przypadku wykonywania tych prac, równolegle muszą być przeprowadzone wszystkie prace dostosowawcze w pawilonie łóżkowym, a wynikające z nakazu Państwowej Straży Pożarnej. Te prace już trwają, otrzymaliśmy tutaj pełne wsparcie z powiatu cieszyńskiego. W tej chwili, jeżeli chodzi o zabezpieczenia ppoż, już jesteśmy w trakcie tych prac – dodał Płygawko.

 

MSZ/JB

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 09-01-2018 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (19)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

wodz dziewieciu niedzwiedzi
09-01-2018 20:47
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Zajmijcie sie pierwsze dziady kolejkami zeby nie trzeba czekac po kilka miesiecy do lekarza np.do okulisty to na wrzesien ,rehabilitacja kregoslupa marzec 2019, ortopeda 6 miesiecy a wy se tu dupe zawracacie ladowiskiem i jak sie chce zadzwonic do rejestracji to wielkie hrabiny nawet sie sluchawki nie chce podniesc ! a doktory nastepna slachta narzekaja jaka to biede maja w szpitalu ,a jak przyjdziesz prywatnie to bez mydla by ci wszedl !czlowiek cale zecie skladki placi a na hu......j sie to godzi
[konto zostało usunięte]
09-01-2018 21:05
[konto zostało usunięte]
chodzi o to , że helikopter lata tylko do wypadków z dziećmi lub do osób z zagrożeniem życia - nie starców - dlaczego ????? nie ważne że taka akcja kosztuje około 20-30 tyś złotych .... jesli delikwent przeżyje będzie wspierał ZUS przez kilkadziesiąt lat - więc pomoc się zwróci kilka razy ------ jeśli OLD MEN DEATH :( NIE TRZEBA BEDZIE EMERYTURY WYPŁACAĆ --- tak czy owak lądowisko to sprawa wagi PAŃSTWOWEJ .........................
Przepierón
09-01-2018 21:35
Przepierón
Wodzu śmierdzących niedźwiedzi, efelinga, nie kapujecie że tu nie chodzi o lądowisko dla helikopterów żeby przywiyź rannych rolników do szpitola ino o startowisko do książęcej szlachty doktorskiej co by ksiónżynta w biołych kitlach jak nojszybcij do ciepłych krajów zawiyź? Przeca ksiónżynta nie bydóm w kolejce na lotnisku z tym motłochym czakać. Kapito?
krokusik
09-01-2018 22:54
krokusik
Wszyscy trzej piszecie jak potrzaskani, ale w sumie to rację macie. Tylko co dalej?
krolik bugs
10-01-2018 02:50
krolik bugs
Kpina i tyle.....
Panie Król !!! Od 25 lat co najmniej mowa jest o lądowisku i co ??!!
Nie udolni jesteście
bronek91
10-01-2018 08:11
bronek91
efelinga,
Jakbym słyszał PO- nowoczesną dialektykę. Może dla pewnych grup osób zastosujemy eutanazję, z czasem przymusową... Wiesz ile system zaoszczédzi? Każdy będzie dalej płacił a minimalnie korzystał.... RAJ, tylko wtedy kontynuując wpis Przepieróna, startowisko już nie wystarczy.... Apetyt rośnie w miarę jedzenia a loty komercyjne w kosmos będą bardziej popularne.... Tam też będzie dochodzić do wyladków z małymi dziećmi....
bronek91
10-01-2018 08:11
bronek91
efelinga,
Jakbym słyszał PO- nowoczesną dialektykę. Może dla pewnych grup osób zastosujemy eutanazję, z czasem przymusową... Wiesz ile system zaoszczédzi? Każdy będzie dalej płacił a minimalnie korzystał.... RAJ, tylko wtedy kontynuując wpis Przepieróna, startowisko już nie wystarczy.... Apetyt rośnie w miarę jedzenia a loty komercyjne w kosmos będą bardziej popularne.... Tam też będzie dochodzić do wyladków z małymi dziećmi....
bronek91
10-01-2018 08:11
bronek91
efelinga,
Jakbym słyszał PO- nowoczesną dialektykę. Może dla pewnych grup osób zastosujemy eutanazję, z czasem przymusową... Wiesz ile system zaoszczédzi? Każdy będzie dalej płacił a minimalnie korzystał.... RAJ, tylko wtedy kontynuując wpis Przepieróna, startowisko już nie wystarczy.... Apetyt rośnie w miarę jedzenia a loty komercyjne w kosmos będą bardziej popularne.... Tam też będzie dochodzić do wyladków z małymi dziećmi....
JaKubCn
10-01-2018 08:36
JaKubCn
ludzie czy wy tak poważnie?? przepierón Twój komentarz jest do wręcz idiotyczny, wodz dziewieciu niedzwiedzi ten który miesza tematy, co ma kolejka do lądowiska, lądowisko w Cieszynie jest dla ratownictwa medycznego a problem z jego budową jest taki, dach szpitala z Cieszynie jest tak zaprojektowany i wykonany że jest problem z obciążeniem jaki jest wymagany dla osadzenia płyty startowej. Co do kolejek miej pretensje do przepisów stworzonych przez NFZ i ministerstowo, jak NFZ zapłaci za 100 zabiegów na miesiąc a jest 1000 oczekujących to zawsze będzie kolejka, a druga rzecz to nawet gdyby było zapłacone na 1000 zabiegów na miesiąc to aby jest wykonać trzeba byłoby przynajmniej kilka dodatkowych etatów. więc kółko się zamyka bo jak zatrudnisz dodatkowe osoby na rehabilitantów to nie będzie pieniędzy na wykonanie zabiegów na sprzęt. dlatego medycyna powinna być więcej finansowana a nie Rydzyk i do tego zawsze będzie za mało, bo nowe technologie powstają tak szybko i są tak drogie że nigdy ich nie da się dogonić, a ludzie słyszą że są i ich oczekują
ondrik
10-01-2018 10:05
ondrik
Czegóż można oczekiwać od tych dwóch ........? Umieją tylko narzekać. )-:
Przepierón
10-01-2018 10:30
Przepierón
Czegóż można oczekiwać od "ondrik", ten debil komentuje tylko komentarze.
ondrik
10-01-2018 11:03
ondrik
Nie komentarze- tylko komentujących. Poproś sąsiada, by ci podpowiedział inne określenie , bo 'debil' mnie nie rusza a twoje wściekłe ataki mam w pyrdeli. Pisząc te słowo nie patrz się w lustro. ((-:
Przepierón
10-01-2018 13:03
Przepierón
Oj Agunia, tobie ta samotność bije na dekiel. Zebyś sie ze złości i samotności w tą swoją pyrdele nie ugryzła. :):):)
skuter66
10-01-2018 17:11
skuter66
Przepieron ,dlaczego nigdy nie napiszesz nic konstruktywnego?
igor.7
10-01-2018 17:25
igor.7
Bo to jest taki wyjątkowy typ marudera połączonego z hipochondrykiem.
Przepierón
10-01-2018 18:57
Przepierón
Skuter66, igor.7 żeby dać okazje do napisania komentarza takim gamoniom jak wy :)
GabrysM
10-01-2018 19:27
GabrysM
skuter66, ty jesteś głupszy niż wszyscy tutaj do kupy wzięci. Czepiasz się innych a Twojego autorstwa nic mądrego się tutaj jeszcze nie ukazało.
pikador40
10-01-2018 19:42
pikador40
Ale jestescie naiwni Pisiory beda ladowac
bolo 5064
11-01-2018 04:03
bolo 5064
Mam nadzieję,że przy projektowaniu lądowiska robili wszechstronne badania.Myślę
o wytrzymałości budynku,poziomie hałasu itp. W obecnych czasach ludziska
potrafią się sądzić o to,że pies z głośno szczeka,kogut za wcześnie pieje,albo
dzwony kościelne za głośno biją.Byłem przy starcie śmigłowca,fakt nie z dachu ale z
boiska.Oprócz dojmującego hałasu wokół fruwały źdźbła trawy,drobne patyczki i
kamyki oraz psie gówno.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Bajki Robotów - wernisaż

26-04-2018 09:20

W środę (25.04) na terenie Galerii 36,6 Uniwersytetu Śląskiego, zlokalizowanej w kampusie przy ulicy Bielskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Bajki Robotów”. Zaprezentowane zostały prace artystów, nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a autorzy zwycięskich grafik otrzymali nagrody.

wyświetleń: 15komentarzy: 0

Dobiegł końca projekt ''Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej''

26-04-2018 07:30

Wszystko zaczęło się wiosną 2015 roku. W marcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. W tym roku projekt dobiegł końca. Zakończenie działań ma związek z powstawaniem na terenie województwa śląskiego struktur obrony terytorialnej. 

wyświetleń: 493komentarzy: 1

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 400komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 1143komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 270komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 1812komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 516komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 2429komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.