Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 685komentarzy: 1

Oczami niewidomego: pomoc osobom niesłyszącym

10-01-2018 10:50

Według różnych statystyk i różnych ekspertów szacuje się, że w Polsce żyje od 45 do 50 tysięcy osób niesłyszących, a prawie 900 000 ma kłopoty ze słuchem.
fot. Pixabay fot. Pixabay

„Głusi są narażeni na wszystkie rodzaje niebezpieczeństw – tak samo, jak osoby słyszące – tylko mają problem z wezwaniem pomocy oraz usłyszeniem alarmu i dźwiękowych komunikatów” – to słowa pochodzącego z Podbeskidzia Prezesa Polskiego Związku Niesłyszących Krzysztofa Kotyniewicza, który był również moim instruktorem nauki orientacji.

Osoby z dysfunkcją słuchu czyli głusi mają wiele przeszkód czyli barier w komunikowaniu się na swojej drodze. Korzystanie z domofonu, problemy z wezwaniem pomocy i brak możliwości usłyszenia alarmu w sytuacji zagrożenia, np. pożaru, to niektóre z nich. Jak my, osoby słyszące powinniśmy im służyć pomocą? Jak możemy zapewnić im większe bezpieczeństwo?

Problem pierwszy to wezwanie pomocy przez niesłyszącego. Dla nas to nie problem – telefon do ręki, numer alarmowy, swoje dane, rodzaj pomocy i wszystko. A co ma w tym momencie zrobić głuchy? Nie usłyszy zarówno pytań jak i poleceń, które ma wykonać.

To samo w razie pożaru np. w budynku wielorodzinnym, a niesłyszący mieszka sam. Na pewno nie usłyszy dzwonka, telefonu czy pukania do drzwi. W tym momencie ważna może okazać się sąsiedzka pomoc, umówione znaki komunikacyjne.

Osoba z dysfunkcją słuchu i obsługa domofonu w bloku. W budynku prywatnym można sprawdzić przez okno, ale na czwartym piętrze w bloku jest to ciężkie do zastosowania. Tutaj pomocne jest znowu zachowanie sąsiadów lub zaufanie do osoby, która odwiedza niesłyszącego i podanie mu kodu do domofonu.

Odpowiednio poinstruowani sąsiedzi mogą pomóc również w razie pożaru, dzwoniąc przez telefon lub zawiadamiając strażaków, że w mieszkaniu pozostała osoba głucha. Pomogą też wezwać pomoc w razie wypadku. Osoby niesłyszące powinny jednak w jasny i zrozumiały sposób poinformować sąsiadów, w jaki sposób mają postępować, żeby im pomóc w razie nieoczekiwanego zdarzenia. Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Pomocnego sąsiada nie zastąpi czujnik dymu z sensorem ciepła. Urządzenie alarmuje o pożarze tak, jak budzik dla osób głuchych – przez błyski świetlne lub poduszkę wibracyjną. Niestety, tego rodzaju sprzęt jest drogi.

 Kiedy niesłyszący idą sami, nie ma niebezpieczeństwa dekoncentracji, ale gdy poruszają się w grupie i rozmawiają, czyli migają, mogą nie zwrócić uwagi na to, co dzieje się dookoła, bo kierują oczy na aparat mowy, jakim są ręce. Niesłyszący nie usłyszą jadącego samochodu czy dzwonka na rowerze – mówią osoby pracujące ze środowiskiem niesłyszących. Jeśli zobaczymy więc znak „uwaga głusi”, który ustawiany jest często w pobliżu szkół i innych placówek dla osób niesłyszących, warto zachować szczególną ostrożność.

W ośrodkach szkolno-wychowawczych dla osób niesłyszących tłumaczy się dzieciom i młodzieży, żeby podróżując środkami komunikacji miejskiej: autobusem, pociągiem , zwracali uwagę na współpasażerów. Głuchy nie usłyszy, że ktoś zza pleców przeprasza go, bo chce przejść do drzwi. Czasem może to prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, niesłyszący może zostać uznany za osobę niewychowaną, która nie chce ustąpić. Naraża się nie z własnej winy na docinki, a niekiedy nawet agresję.

To tylko kilka sytuacji, w których możemy mieć styczność z osobami niesłyszącymi lub mającymi uszkodzony słuch. Nie denerwujmy się na nich, na ich dysfunkcję tylko spokojnie próbujmy im okazać pomoc.

Andrzej Koenig/ mat.pras.
 

źródło: OX.PL
dodał: ES 10-01-2018 10:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

venis
11-01-2018 12:48
venis
pomoc! ale jaka z artykułu nic nie wynika . Aparaty słuchowe bardzo drogie a nasz
NFOZ z zwraca zaledwie 700 złotych.Niewiele osób starszych stać z emerytury na zapłacenie aparatu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Bezpieczna gotówka

24-01-2018 07:30

Potrzebujesz pieniędzy, ale boisz się niekorzystnych warunków napisanych drobnym druczkiem i odsetek, które urosną do skali problemu? W Cieszynie przy ul. Szersznika 9 znajdziesz własnego doradcę finansowego, który bez pobierania dodatkowych opłat pomoże Ci wybrać bezpieczny kredyt lub pożyczkę.

wyświetleń: 189komentarzy: 0

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 565komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 689komentarzy: 2

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 882komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1242komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2977komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 467komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 10520komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 666komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .