Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 751komentarzy: 1

Oczami niewidomego: pomoc osobom niesłyszącym

10-01-2018 10:50

Według różnych statystyk i różnych ekspertów szacuje się, że w Polsce żyje od 45 do 50 tysięcy osób niesłyszących, a prawie 900 000 ma kłopoty ze słuchem.
fot. Pixabay fot. Pixabay

„Głusi są narażeni na wszystkie rodzaje niebezpieczeństw – tak samo, jak osoby słyszące – tylko mają problem z wezwaniem pomocy oraz usłyszeniem alarmu i dźwiękowych komunikatów” – to słowa pochodzącego z Podbeskidzia Prezesa Polskiego Związku Niesłyszących Krzysztofa Kotyniewicza, który był również moim instruktorem nauki orientacji.

Osoby z dysfunkcją słuchu czyli głusi mają wiele przeszkód czyli barier w komunikowaniu się na swojej drodze. Korzystanie z domofonu, problemy z wezwaniem pomocy i brak możliwości usłyszenia alarmu w sytuacji zagrożenia, np. pożaru, to niektóre z nich. Jak my, osoby słyszące powinniśmy im służyć pomocą? Jak możemy zapewnić im większe bezpieczeństwo?

Problem pierwszy to wezwanie pomocy przez niesłyszącego. Dla nas to nie problem – telefon do ręki, numer alarmowy, swoje dane, rodzaj pomocy i wszystko. A co ma w tym momencie zrobić głuchy? Nie usłyszy zarówno pytań jak i poleceń, które ma wykonać.

To samo w razie pożaru np. w budynku wielorodzinnym, a niesłyszący mieszka sam. Na pewno nie usłyszy dzwonka, telefonu czy pukania do drzwi. W tym momencie ważna może okazać się sąsiedzka pomoc, umówione znaki komunikacyjne.

Osoba z dysfunkcją słuchu i obsługa domofonu w bloku. W budynku prywatnym można sprawdzić przez okno, ale na czwartym piętrze w bloku jest to ciężkie do zastosowania. Tutaj pomocne jest znowu zachowanie sąsiadów lub zaufanie do osoby, która odwiedza niesłyszącego i podanie mu kodu do domofonu.

Odpowiednio poinstruowani sąsiedzi mogą pomóc również w razie pożaru, dzwoniąc przez telefon lub zawiadamiając strażaków, że w mieszkaniu pozostała osoba głucha. Pomogą też wezwać pomoc w razie wypadku. Osoby niesłyszące powinny jednak w jasny i zrozumiały sposób poinformować sąsiadów, w jaki sposób mają postępować, żeby im pomóc w razie nieoczekiwanego zdarzenia. Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Pomocnego sąsiada nie zastąpi czujnik dymu z sensorem ciepła. Urządzenie alarmuje o pożarze tak, jak budzik dla osób głuchych – przez błyski świetlne lub poduszkę wibracyjną. Niestety, tego rodzaju sprzęt jest drogi.

 Kiedy niesłyszący idą sami, nie ma niebezpieczeństwa dekoncentracji, ale gdy poruszają się w grupie i rozmawiają, czyli migają, mogą nie zwrócić uwagi na to, co dzieje się dookoła, bo kierują oczy na aparat mowy, jakim są ręce. Niesłyszący nie usłyszą jadącego samochodu czy dzwonka na rowerze – mówią osoby pracujące ze środowiskiem niesłyszących. Jeśli zobaczymy więc znak „uwaga głusi”, który ustawiany jest często w pobliżu szkół i innych placówek dla osób niesłyszących, warto zachować szczególną ostrożność.

W ośrodkach szkolno-wychowawczych dla osób niesłyszących tłumaczy się dzieciom i młodzieży, żeby podróżując środkami komunikacji miejskiej: autobusem, pociągiem , zwracali uwagę na współpasażerów. Głuchy nie usłyszy, że ktoś zza pleców przeprasza go, bo chce przejść do drzwi. Czasem może to prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, niesłyszący może zostać uznany za osobę niewychowaną, która nie chce ustąpić. Naraża się nie z własnej winy na docinki, a niekiedy nawet agresję.

To tylko kilka sytuacji, w których możemy mieć styczność z osobami niesłyszącymi lub mającymi uszkodzony słuch. Nie denerwujmy się na nich, na ich dysfunkcję tylko spokojnie próbujmy im okazać pomoc.

Andrzej Koenig/ mat.pras.
 

źródło: OX.PL
dodał: ES 10-01-2018 10:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

venis
11-01-2018 12:48
venis
pomoc! ale jaka z artykułu nic nie wynika . Aparaty słuchowe bardzo drogie a nasz
NFOZ z zwraca zaledwie 700 złotych.Niewiele osób starszych stać z emerytury na zapłacenie aparatu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ratusz bez czasu

20-03-2018 12:00

Trwa remont zabytkowego ratusza w Strumieniu.  W związku z  trwającymi pracami  w ramach projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu – Etap 2 zegar na wieży ratuszowej został zatrzymany.

wyświetleń: 85komentarzy: 0

Zbuntowany Śląsk

20-03-2018 10:45

W poniedziałek (19.03) na terenie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyła się emisja filmu "Zbuntowany Śląsk" oraz dyskusja, związana z tematem przewodnim filmu. W Cieszynie pojawił się między innymi reżyser filmu, Dariusz Zalega, który opowiedział o tym, co przyświecało twórcom dokumentu.

wyświetleń: 214komentarzy: 0

Dzień Aktora w Avionie

20-03-2018 09:15

W poniedziałek (19.03) na terenie czeskiego Avionu wszyscy miłośnicy teatru (i nie tylko) mogli spotkać się z aktorami ze Sceny Polskiej oraz Sceny Lalek "Bajka" teatru w Czeskim Cieszynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez MZ PZKO w Czeskim Cieszynie, a jego celem było wspólne uczczenie dnia aktora, który przypada w Polsce końcem marca.

wyświetleń: 205komentarzy: 0

Mamo, daj coś słodkiego

20-03-2018 07:30

Więcej warzyw, mniej słodyczy i fast foodów – wszyscy znamy slogany dotyczące zdrowego odżywiania, ale czy potrafimy je zastosować na co dzień? Już w najbliższą środę 21 marca o godz. 16.30 kolejny wykład w ramach Akademii Rodziców Gminy Skoczów.

wyświetleń: 388komentarzy: 0

Frele odwiedziły cieszyński Browar

19-03-2018 22:16

Wesoło, swojsko, porywająco, a przede wszystkim po śląsku - tak upłynął sobotni (17.03) wieczór w cieszyńskim Browarze Zamkowym. Przed publicznością wystąpiły trzy dziewczyny, znane jako Frele. Trio zaśpiewało piosenki po śląsku w kameralnej aranżacji.

wyświetleń: 857komentarzy: 0

XVIII Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu już za nami

19-03-2018 20:35

Miniony (17-18.03) weekend upłynął pod znakiem armwrestlingu. W Cieszynie odbyła się najważniejsza krajowa impreza w siłowaniu na rękę. W Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu wzięło udział ponad 200 zawodników z 22 klubów.

wyświetleń: 1101komentarzy: 0

Wiedeoflesz: ''DUCHowa rEwolucja''

19-03-2018 19:20

W poniedziałek 19.03.2018 w godz. 9.00-13.00 na cieszyńskiej hali sportowej odbyły się Rekolekcje : "DUCHowa rEwolucja" dla uczniów szkół średnich Cieszyna i Skoczowa. Podczas rekolekcji były wykłady, adoracja Najświętszego Sakramentu, koncerty muzyczne i okazja do spowiedzi. ok godz. 12:00 miał miejsce fałszywy alarm spowodowany włączeniem czujników dymu z uwagi na "kadzenie wewnątrz hali".

wyświetleń: 1259komentarzy: 8

Istebna: Namioty Wyklętych

19-03-2018 18:40

W niedzielę 18 marca 2018 o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej miała miejsce ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej pt “Namioty Wyklętych” Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W trakcie spotkania organizatorzy przedstawili rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, wystawili biogramy, oraz pokazali umundurowania i uzbrojenia żołnierzy NSZ. Dodatkowo miał miejsce pokaz filmu „Obława” reżyserii Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”.

wyświetleń: 749komentarzy: 7

KGW Pogwizdów podsumowuje i planuje

19-03-2018 17:25

W sobotę (17.03) na terenie strażnicy OSP Pogwizdów odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa, połączone z obchodami Dnia Kobiet. Całość rozpoczęła się od przedstawienia porządku obrad oraz wygłoszenia sprawozdania z działań w roku 2017. Następnie panie zaczęły planować prace na rok 2018. Głos zabrali również zaproszeni goście.

wyświetleń: 752komentarzy: 0

Jest nowy rzecznik policji

19-03-2018 16:30

W piątek 16 marca 2018 r. nastąpiła zmiana na stanowisku oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie. Stanowisko to przejął mł. asp. Krzysztof Pawlik. Dotychczasowo pełniący służbę na tym stanowisku podkom. Rafał Domagała, awansował na stanowisko Eksperta ds. Kontroli KPP w Cieszynie.

wyświetleń: 2545komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .