Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 779komentarzy: 0

Kalendarz Beskidzki

07-01-2018 10:05

To wydawnictwo regionalne typu kalendarzowego obejmujące zasięgiem swych zainteresowań najszerszy obszar. Artykuły w nim zawarte, a jest ich 46 pomieszczonych na 243 stronach, pogrupowanych w sześciu działach opisują miejsca i ludzi z terenu od Soły po Ostrawicę. Rzec by można że już tradycyjnie, bo po raz drugi, publikacja ma ciekawy kwadratowy format. Dobry papier, liczne fotografie.

Fotografie wewnątrz publikacji czarno-białe, jedynie kalendarium otwierające „Kalendarz” i Galeria kalendarza go zamykająca ilustrowane są barwnymi zdjęciami i reprodukcjami obrazów.

Wspomniane kalendarium kalendarz jako taki zawiera w formie szczątkowej. Zaznaczone są w nim jedynie dni, imieniny i fazy księżyca. Za to zdobią go fotografie bielskiej i cieszyńskiej architektury na całą stronicę, opisy przedstawionych budynków oraz korespondujące z nimi wiersze znanego poety Juliusza Wątroby.

Jest też ciekawe kalendarium okrągłych rocznic. Wyczytamy weń np. że „365 lat temu 19 V 1653 zmarła ostatnia z cieszyńskiej linii Piastów – księżna Elżbieta Lukrecja”, „przed 185 laty 3 XII 1833 w Karpętnej urodził się Paweł Cieńciała (zm. 11 I 1922 w Wiśle) – farmaceuta w Wiedniu i w Wiśle, gdzie założył pierwszą aptekę, którą przez ponad 20 lat prowadził nielegalnie. A w lutym 1833 w Bielsku założono cmentarz ewangelicki” czy że „100 lat temu 18 III 1918 w Darkowie urodził się Józef Ondrusz (zm. 27 V 1996 tamże) – etnograf, nauczyciel, bibliofil, redaktor, zbieracz tekstów ludowych, znawca exlibrisów”.

Co zaś w środku w warstwie stricte tekstowej? Na początek coś dla miłośników polskiej motoryzacji – artykuł Pawła Świątka o założonym w latach 70-tych XX wieku Ośrodku Badawczo Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych. Jest bogaty biogram Wilhelma Habsburga czy wspomnienia o Dziadku Janie Kotasie. I o wielu innych postaciach. Sporo o Śląsku Cieszyńskim traktowanym całościowo, łącznie z tzw dzisiejszym Zaolziem.

„Kalendarz” to nie tylko historia. Są też współczesne teksty literackie. Mianowicie redaktor Kalendarza Jan Picheta poprosił znanych literatów i twórców kultury z Bielska-Białej i okolicy (Joanna Fligiel, Ewa Janoszek, Lech Kotwicz, Artur Pałyga, Mieczysław Słonina, Juliusz Wątroba, Aleksy Wróbel, Katarzyna Żaczek), aby zaprezentowali swoje teksty związane z historią czy współczesnością naszych ziem - opowiadania, prozę poetycką, reportaże, wspomnienia. Co zaś ucieszy szczególnie kobiety - Atutem bieżącej edycji są m.in. teksty o wybitnych kobietach naszego rejonu, zwłaszcza artystkach malujących, piszących i śpiewających, jak Barbara Bielaczyc, Joanna Jatkowska, Tamara Kalinowska czy Olga Łasak.

Są też wywiady. np. z Olgą Łasak – aktorką bielskiej sceny kabaretowej i wykładowcą bielskiej szkoły aktorskiej czy z Tamarą Kalinowską – artystką „Piwnicy pod Baranami”. I wiele innych. Ludzie bowiem są głównymi bohaterami „Kalendarza Beskidzkiego”. Bo przecież miejsca, ich specyfikę tworzą właśnie ludzie. I na to redaktor Kalendarza zwraca uwagę od samego początku podczas dobierania tematyki tekstów. Jest też spora różnorodność, a jak zauważył podczas przeglądu kalendarzy regionalnych w Książnicy Cieszyńskiej prowadzący spotkanie jej pracownik Wojciech Święs teksty są krótsze niż na przykład w Kalendarzu Cieszyńskim, co pozwala na pomieszczenie w nim większej ilości tematów. A to z kolei sprawia, że każdy znajdzie w tomie coś, co go zainteresuje.

Kalendarz Beskidzki od 1960 do 2004 r. wydawało Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Od 2011 r. rocznik wydaje Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. To już ósma edycja Kalendarza Beskidzkiego pod egidą TPBBiP. Warto też przypomnieć, że „Kalendarz Beskidzki” w 2016 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Najbliższe spotkanie z autorami i bohaterami Kalendarza Beskidzkiego 2018 w poniedziałek 8 stycznia o 17.00 w Klubie Nauczyciela na Wzgórzu w Bielsku Białej. Jak zapowiada redaktor naczelny Kalendarza Jan Picheta będą na pewno tacy artyści pióra jak Artur Pałyga (40 sztuk teatralnych napisanych w ciągu tuzina lat) czy Juliusz Wątroba (44 książki na koncie). - Przybędą też m.in. dr Janusz Okrzesik i Szymon Broda - którego wystawa malarstwa towarzyszyć będzie promocji i wielu innych autorów i bohaterów obecnej edycji. A Kalendarz do nabycia będzie w cenie promocyjnej - zachęca Picheta.

(indi)

„Kalendarz Beskidzki 2018”, Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Bielsko-Biała 2018, ss. 243; red. Jan Picheta 

źródło: ox
dodał: BT 07-01-2018 10:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela

21-01-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na ostatni w tym roku odcinek naszego cyklu 'Koncert Życzeń Stela' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

LOTOS Cup 2018: Trzy zwycięstwa dla TS Wisły Zakopane

21-01-2018 11:00

Przy pięknej, zimowej aurze rozegrano drugie zawody XIV edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Po raz kolejny rywalizację zdominowali podopieczni trenera Józefa Jarząbka z klubu TS Wisła Zakopane, którzy triumfowali w trzech kategoriach – Junior D,C oraz A.

wyświetleń: 175komentarzy: 0

Rusz powietrzem z BuggyGym

21-01-2018 09:00

W sobotę (20.01) na terenie OCKiR odbyły się zajęcia dla mam z małymi dziećmi, dotyczące zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej z wózkami (przeprowadzono między innymi zawody dotyczące biegów z dziecięcym wózkiem), poruszony został również temat jakości powietrza, kobiety dowiedziały się jak się bronić, gdy jest ona zła.

wyświetleń: 579komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

21-01-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 647komentarzy: 0

Szafa z ubraniami w centrum Cieszyna

20-01-2018 19:30

''Zostaw jeśli masz za dużo - weź gdy potrzebujesz'' - ten napis widnieje na szafie, która od jakiegoś czasu stoi w Cieszynie przy ul. Zamkowej. Szafa cieszy się zainteresowaniem i być może pozostanie w Cieszynie na dłużej, a nie tylko w okresie zimowym.  Jak podoba się Wam ten pomysł?

wyświetleń: 2380komentarzy: 0

W Turcji zabrakło Tomasza Pilcha, który stracił koszulkę lidera cyklu

20-01-2018 19:25

Erzurum gościło skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy z Polaków okazał się zawodnik WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie uplasował się w czołowej "10".

wyświetleń: 448komentarzy: 0

Daniel Andre Tande najlepszy w Oberstdorfie

20-01-2018 18:36

Za nami konkurs indywidualny na Mistrzostwach Świata w Lotach, które odbywają się w Oberstdorfie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, po złoto sięgnął Daniel Andre Tande. Srebro zdobył Kamil Stoch, a brąz Richard Freitag. Piotr Żyła zajął 17. miejsce.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

Rabunek w Ustroniu

20-01-2018 18:30

17 stycznia rano policjanci otrzymali zgłoszenie najpierw o jednej, później o drugiej kradzieży z włamaniem.

wyświetleń: 5850komentarzy: 4

LOTOS Cup 2018: Skoczkowie zainaugurowali XIV edycję

20-01-2018 18:29

W piątek na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie oraz skoczkinie zainaugurowali XIV Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych i zdominowali ją reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale, zwyciężając w Juniorze E, D oraz A.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Bank nie działa? Spokojnie, to tylko krótka przerwa techniczna.

20-01-2018 17:35

Jeżeli w ten weekend (20-21.01) nie będzie działała bankowość internetowa, bankowość mobilna a w dodatku usiłując dodzwonić się na infolinię banku również nic nie zdziałamy (nikt nie odbierze telefonu) to nie powód do obaw. Aż 9 banków zapowiedziało bowiem przerwy techniczne w weekend, a w związku z tym niektóre usługi mogą być niedostępne. Pełen pakiet możliwości dla osób posiadający konto w tych bankach powinien wrócić jednak już po kilku godzinach.

wyświetleń: 889komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .