Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1897komentarzy: 0

Hażlach: Najważniejsze inwestycje 2018 roku

04-01-2018 20:00

Ambitny, odważny, realistyczny i nastawiony na inwestycje - taki, według Wójta Gminy Hażlach jest budżet na 2018 rok, który został uchwalony na ostatniej sesji Rady Gminy. Włodarza zapytaliśmy o najważniejsze inwestycje i remonty roku 2018.
Wójt Gminy Hażlach omówił na ostatniej sesji budżet na 2018 rok / fot. MSZ Wójt Gminy Hażlach omówił na ostatniej sesji budżet na 2018 rok / fot. MSZ

Dochody budżetu na 2018 rok przekraczają 42 mln zł, zaś wydatki sięgają blisko 49,5 mln zł. Deficyt budżetu wynosi blisko 7,5 mln zł. Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w latach ubiegłych, gdzie pomimo pierwotnie zakładanego deficytu wypracowywaliśmy ostatecznie nadwyżkę budżetową. Dzięki temu nadal pozostajemy najmniej zadłużoną gminą w powiecie oraz jedną z najmniej zadłużonych w kraju, a to wszystko w sytuacji gdy nie zdecydowaliśmy się ani o grosz podnieść podatków lokalnych. Warto podkreślić, że tej kadencji kierujemy się zasadą, aby realizowane inwestycje napędzały kolejne, tak aby nastąpił efekt kuli śniegowej – podkreśla Wójt Grzegorz Sikorski.

Jedną z ważniejszych inwestycji w Gminie jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej. Po przetargu za 5 kilometrów kanalizacji mamy zapłacić 2,7 mln zł, jednak dzięki odpowiedniemu montażowi finansowemu, tj. pozyskaniu środków unijnych, umorzeniu pożyczki z WFOŚiGW oraz odzyskaniu VAT-u inwestycja finalnie będzie nas kosztować nieco ponad 200 tys. zł. Umorzoną część pożyczek przeznaczyć będziemy mogli na kolejne inwestycje ekologiczne, tj. kanalizacja, czy dopłaty do wymiany kotłów C.O. – tłumaczy Sikorski.

Przykładem dużego projektu unijnego realizowanego w Gminie jest zadanie pod nazwą „Wędrówki Doliną Olzy”, które w 85% finansowane jest ze środków unijnych z INTERREG-u. Projekt stanowi bazę wyjściową do pozyskania środków zewnętrznych na budowę kładki nad rzeką Olzą. Bez realizacji hażlaskiej inwestycji pozyskanie środków zewnętrznych na budowę kładki byłyby prawie niemożliwe – dodaje włodarz.

Ciekawą inwestycją w Zamarskach będzie z pewnością budowa zadaszonej sceny w tamtejszym parku. Zadanie to będzie swoistym domknięciem inwestycji realizowanej przez kilka lat z funduszu sołeckiego przez tamtejszą społeczność.

Wójt wspomniał również o inwestycjach drogowych, również tych realizowanych przy współudziale powiatu cieszyńskiego. To między innymi remont ul. Głównej oraz Cieszyńskiej do skrzyżowania z ulicą Gumieńską w Zamarskach. Taka współpraca będzie realizowana również na ulicy Dworcowej w Kończycach Wielkich. Prowadzone są również rozmowy na temat generalnego remontu ulic: Katowicka, Hażlaska, Pogwizdowska, gdzie zarządcą jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. 

Z gminnych inwestycji drogowych wójt wymienił m.in. ul. Rudowską w Zamarskach i Hażlachu, która dofinansowana jest w 63,63% ze środków z PROW-u oraz ul. Jasną w Pogwizdowie, która w 50% finansowana jest z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Również ulica Leśna w Brzezówce ma dużą szansę na wsparcie z programu FOGR. W Kończycach Wielkich przy wsparciu środków zewnętrznych oraz funduszu sołeckiego przymierzamy się do przebudowy ul. Kościelnej oraz części ul. Dębina. Ważnym krokiem, który będzie wyznaczał priorytety drogowe na lata następne będzie gminny program drogowy, w którym już znalazły się środki na projekty ulic: Gdańskiej w Pogwizdowie, Sośnie w Kończycach Wielkich czy odwodnienie ul. Zagrodowej w Hażlachu – zwraca uwagę Sikorski.

W roku 2018 będą realizowane również zadania oświatowe. W Pogwizdowie dokończona zostanie rozbudowa przedszkola. W Hażlachu w związku z reformą oświaty jesteśmy zmuszeni zmodernizować szkołę, dlatego w ramach programu RPO aplikujemy na ten cel o środki zewnętrzne – dodaje wójt.

Włodarz ma również nadzieję, że uda się w tym roku zakupić nowy wóz bojowy dla OSP Pogwizdów, który ma być dofinansowany ze środków RPO w kwocie 223 tys. zł. 

 

Czytaj również: Budżet przyjęty, ale niejednogłośnie

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-01-2018 20:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 484komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 454komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 498komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 206komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 512komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 671komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3281komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 413komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1191komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5961komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .