Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 2168komentarzy: 0

Hażlach: Najważniejsze inwestycje 2018 roku

04-01-2018 20:00

Ambitny, odważny, realistyczny i nastawiony na inwestycje - taki, według Wójta Gminy Hażlach jest budżet na 2018 rok, który został uchwalony na ostatniej sesji Rady Gminy. Włodarza zapytaliśmy o najważniejsze inwestycje i remonty roku 2018.
Wójt Gminy Hażlach omówił na ostatniej sesji budżet na 2018 rok / fot. MSZ Wójt Gminy Hażlach omówił na ostatniej sesji budżet na 2018 rok / fot. MSZ

Dochody budżetu na 2018 rok przekraczają 42 mln zł, zaś wydatki sięgają blisko 49,5 mln zł. Deficyt budżetu wynosi blisko 7,5 mln zł. Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w latach ubiegłych, gdzie pomimo pierwotnie zakładanego deficytu wypracowywaliśmy ostatecznie nadwyżkę budżetową. Dzięki temu nadal pozostajemy najmniej zadłużoną gminą w powiecie oraz jedną z najmniej zadłużonych w kraju, a to wszystko w sytuacji gdy nie zdecydowaliśmy się ani o grosz podnieść podatków lokalnych. Warto podkreślić, że tej kadencji kierujemy się zasadą, aby realizowane inwestycje napędzały kolejne, tak aby nastąpił efekt kuli śniegowej – podkreśla Wójt Grzegorz Sikorski.

Jedną z ważniejszych inwestycji w Gminie jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej. Po przetargu za 5 kilometrów kanalizacji mamy zapłacić 2,7 mln zł, jednak dzięki odpowiedniemu montażowi finansowemu, tj. pozyskaniu środków unijnych, umorzeniu pożyczki z WFOŚiGW oraz odzyskaniu VAT-u inwestycja finalnie będzie nas kosztować nieco ponad 200 tys. zł. Umorzoną część pożyczek przeznaczyć będziemy mogli na kolejne inwestycje ekologiczne, tj. kanalizacja, czy dopłaty do wymiany kotłów C.O. – tłumaczy Sikorski.

Przykładem dużego projektu unijnego realizowanego w Gminie jest zadanie pod nazwą „Wędrówki Doliną Olzy”, które w 85% finansowane jest ze środków unijnych z INTERREG-u. Projekt stanowi bazę wyjściową do pozyskania środków zewnętrznych na budowę kładki nad rzeką Olzą. Bez realizacji hażlaskiej inwestycji pozyskanie środków zewnętrznych na budowę kładki byłyby prawie niemożliwe – dodaje włodarz.

Ciekawą inwestycją w Zamarskach będzie z pewnością budowa zadaszonej sceny w tamtejszym parku. Zadanie to będzie swoistym domknięciem inwestycji realizowanej przez kilka lat z funduszu sołeckiego przez tamtejszą społeczność.

Wójt wspomniał również o inwestycjach drogowych, również tych realizowanych przy współudziale powiatu cieszyńskiego. To między innymi remont ul. Głównej oraz Cieszyńskiej do skrzyżowania z ulicą Gumieńską w Zamarskach. Taka współpraca będzie realizowana również na ulicy Dworcowej w Kończycach Wielkich. Prowadzone są również rozmowy na temat generalnego remontu ulic: Katowicka, Hażlaska, Pogwizdowska, gdzie zarządcą jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. 

Z gminnych inwestycji drogowych wójt wymienił m.in. ul. Rudowską w Zamarskach i Hażlachu, która dofinansowana jest w 63,63% ze środków z PROW-u oraz ul. Jasną w Pogwizdowie, która w 50% finansowana jest z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Również ulica Leśna w Brzezówce ma dużą szansę na wsparcie z programu FOGR. W Kończycach Wielkich przy wsparciu środków zewnętrznych oraz funduszu sołeckiego przymierzamy się do przebudowy ul. Kościelnej oraz części ul. Dębina. Ważnym krokiem, który będzie wyznaczał priorytety drogowe na lata następne będzie gminny program drogowy, w którym już znalazły się środki na projekty ulic: Gdańskiej w Pogwizdowie, Sośnie w Kończycach Wielkich czy odwodnienie ul. Zagrodowej w Hażlachu – zwraca uwagę Sikorski.

W roku 2018 będą realizowane również zadania oświatowe. W Pogwizdowie dokończona zostanie rozbudowa przedszkola. W Hażlachu w związku z reformą oświaty jesteśmy zmuszeni zmodernizować szkołę, dlatego w ramach programu RPO aplikujemy na ten cel o środki zewnętrzne – dodaje wójt.

Włodarz ma również nadzieję, że uda się w tym roku zakupić nowy wóz bojowy dla OSP Pogwizdów, który ma być dofinansowany ze środków RPO w kwocie 223 tys. zł. 

 

Czytaj również: Budżet przyjęty, ale niejednogłośnie

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-01-2018 20:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 19komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 146komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 444komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1117komentarzy: 2

Rajd Sumava Klatovy: lepsze tempo Szejów

21-04-2018 20:55

Zakończony dziś Rajd Sumava Klatovy po raz kolejny był prawdziwym świętem motoryzacji i festiwalem sportowych emocji. Złożyły się na to rewelacyjna obsada z wielokrotnymi mistrzami kraju, a także aktualnym liderem mistrzostw Europy, do tego piękna, niemal letnia pogoda, najszybsze trasy w kalendarzu czeskiego czempionatu i tłumy entuzjastycznych kibiców przy odcinkach. Jedyną polską załogą w tych zawodach byli Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się także z zawodnikami dysponującymi samochodami WRC.

wyświetleń: 254komentarzy: 0

Sala kinowa w Parku Pokoju - powstaje nowy mural

21-04-2018 19:05

W cieszyńskim Parku Pokoju powstaje nowy mural. Jak już wiadomo będzie przedstawiał wypełnioną salę kinową. Muralu nie sposób nie zauważyć. W oczy rzuca się fioletowy kolor. Malowidło powstaje na jubileuszową XX edycję Kina na Granicy. 

wyświetleń: 1256komentarzy: 0

Bez stereotypów - tym razem o literaturze

21-04-2018 18:05

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych”. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

wyświetleń: 282komentarzy: 0

Warsztaty świec żelowych

21-04-2018 17:30

W piątek (20.04) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty dla rodziców z dziećmi, których tematem było tworzenie świec żelowych. W czasie trwania wydarzenia każdy mógł przygotować własną, kolorową i zawierającą wiele dodatków świeczkę.

wyświetleń: 372komentarzy: 0

Bp Pieronek w Cieszynie

21-04-2018 16:00

W piątek (20.04) na terenie Sali Lustrzanej w Kamienicy Konczakowskich w Cieszynie odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Cieszyn. Zaproszeni goście to poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz biskup Tadeusz Pieronek. W czasie spotkania mówiono nie tylko o polityce, ale również o kwestiach światopoglądowych oraz udziale w życiu publicznym osób duchownych.

wyświetleń: 1071komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .