Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 911komentarzy: 0

Chybie: podsumowano inwestycje

30-12-2017 13:10

Wójt Gminy Chybie, Janusz Żydek, podsumował to co działo się w Gminie w 2017 roku w zakresie działań inwestycyjnych. Jak informuje, wykonane prace wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa jak również standardu życia mieszkańców.
Wójt Chybia (z lewej) Janusz Żydek odbiera umowę na dofinansowanie, wartą ponad 31 milionów złotych. fot. UG Chybie Wójt Chybia (z lewej) Janusz Żydek odbiera umowę na dofinansowanie, wartą ponad 31 milionów złotych. fot. UG Chybie

Drogi, chodniki i oświetlenia…
Odwodniono i położono nową nawierzchnię na ulicy Krętej w Mnichu oraz poszerzono kładąc również nowy asfalt na ul. Okrężnej w Chybiu za sprawą dofinansowań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dzięki współpracy z zarządem powiatu cieszyńskiego wyremontowano ulice Polną, Olchową we Frelichowie oraz Czereśniową w Zaborzu. Jak co roku przeprowadzone zostały remonty cząstkowe dróg w całej gminie a przez niespodzianki geologiczne na ulicy Kochanowskiego w Mnichu rozpoczęta modernizacja tej ulicy zostanie dokończona po nowym roku.  - Oprócz tego w tym roku zleciliśmy opracowanie dokumentacji na: 1) przebudowę ulicy Brzozowej oraz przepustu między ul. Wierzbową a ul. Brzozową w Chybiu, 2) przebudowę skrzyżowania ul. Ogrodniczej z ul. Rolną w Mnichu, 3) przebudowę i poszerzenie ul. Polnej we Frelichowie, 4) zarurowanie rowu wzdłuż ul. Podleśnej w Chybiu. – wylicza wójt.

Wśród dużych sukcesów  Janusz Żydek wymienia  chodniki w  gminie -  nowopowstały, długo wyczekiwany ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Wyzwolenia (etap I) oraz odwodnienie i nowa nawierzchnia chodnika wzdłuż głównej ul. Bielskiej etap I i etap II.  - Oświetliliśmy ulice Asnyka w Chybiu, Darwina w Zaborzu, Spacerową w Mnichu oraz Polną we Frelichowie. Wykonaliśmy dokumentację oświetlenia kolejnych ulic, a mianowicie: Jesionowej i Fredry we Frelichowie oraz Pawiej w Mnichu, a w trakcie opracowania pozostaje jeszcze oświetlenie ulicy Leśnej.


Sport i rekreacja…

Dzięki współpracy transgranicznej z  partnerem czeskim – gminą Terlicko – powstał nowy, ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci w Zarzeczu w ramach projektu „Transgraniczna Kraina Zabawy”, oraz murowana wiata wraz z ogródkiem ekologicznym (warzywno-kwiatowym) również z kolorowym placem zabaw obok, w ramach projektu unijnego „Wspólnie poznajemy przyrodę”.

Termomodernizacji uległ pawilon sportowy, co stanowiło kontynuację prac podjętych w 2016 roku obejmujących modernizację systemu grzewczego RKS-u, a w trakcie jest, mimo perturbacji, jakie zafundował nam Wykonawca zadania, przebudowa trybuny zadaszonej stadionu w Chybiu.  Wiosną 2018 r. odbudowana zostanie trybuna główna z zadaszeniem i podzielona na 4 sektory, w efekcie czego powstanie ponad 500 miejsc siedzących dla mieszkańców i turystów.

Oprócz tego ogrodzono teren przeznaczony pod budowę centrum sportowo-rekreacyjnego w Mnichu, budynek OSP Zarzecze-Frelichów wraz z terenem ćwiczeń i zabaw oraz wykonano plac ćwiczebny przy OSP Zaborze.

Budynki oświatowe…

Nową  elewację zyskała Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Piłsudskiego w Chybiu dzięki gruntownej termomodernizacji budynku w ramach projektu dofinansowanego z RPO WSL 2014-2020. Zlecono również opracowanie   dokumentacji na nową salę gimnastyczną dla  SP 1.
Następna w kolejności placówka, w której zaplanowana jest kompleksowa termomodernizacja - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu przeszła jej I-szy etap robót polegający na odwodnieniu i utwardzeniu nawierzchni wokół budynku. W Zaborzu z kolei usunięta została kolizja sieci elektroenergetycznej z przewidywaną rozbudową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia, która ma ruszyć już wiosną.

Kanalizacja…
Przyłączono 18 nowopowstałych budynków do sieci kanalizacyjnej, a 20 kwietnia 2017 r. gmina podpisała  umowę na największe w historii Chybia dofinansowanie projektu pn. „Ochrona zbiornika wody pitnej dla aglomeracji Górnego Śląska poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Chybie realizowanego.  Koszt całkowity przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 59 815 010,16 zł z czego 31 250 560,25 zł pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Co w 2018…
- W kolejce czekają:  1) budowa centrum sportowo-rekreacyjnego w Mnichu, na które również otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, 2) budowa sali gimnastycznej w Zaborzu, z której we wrześniu 2019 r. dzieci oraz młodzież szkolna będą mogły w pełni korzystać (budowa sali rozłożona na dwa lata – 2018/2019).  Dodatkowo w Zaborzu już w 1-szym półroczu powstanie ogólnodostępna siłownia plenerowa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach projektu transgranicznego pn. „Aktywni na granicy”. W 2018 r. zostaną przeprowadzone tzw. II etap termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. P. Kojzara w Chybiu, termomodernizacja budynku domu nauczyciela w Chybiu (za ośrodkiem zdrowia), termomodernizacja urzędu gminy oraz zlecony zostanie projekt rewitalizacji parku… Oprócz tego we współpracy z Powiatowym Zarządem Dróg Publicznych wyremontowane zostaną drogi: ulica Podgroble oraz ulica Bielska: odcinek od ul. Lipowej do ul. Kolonia oraz odcinek od torów kolejowych w stronę Landeka – podsumowuje Wójt Gminy Janusz Żydek licząc na to, że kolejne  plany również zakończą się sukcesem.

(red./chybie.pl)

źródło: ox.pl
dodał: CR 30-12-2017 13:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 215komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 99komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 564komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 200komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 1008komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 1653komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 2756komentarzy: 0

Wiślański brucliki i wałaszczoki

25-04-2018 14:00

Rusza kolejny projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Dziedzictwo Kulturowe – Mistrz Tradycji”. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych projektów : „ Wiślański żywotek i czepiec” oraz „ Mistrzowskie koszułki”.

wyświetleń: 254komentarzy: 0

Beskid Skoczów pomaga - zbiórka dla Alanka

25-04-2018 12:45

W trakcie meczu Beskidu Skoczów z Polonią Bytom, który odbędzie się w sobotę (05.05) o godzinie 17 na terenie Stadionu Miejskiego w Skoczowie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Alanka Serwatki, dla którego kosztowna operacja oraz długa rehabilitacja są jedyną szansą na uratowanie nóżek.

wyświetleń: 850komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .