Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 825komentarzy: 0

Chybie: podsumowano inwestycje

30-12-2017 13:10

Wójt Gminy Chybie, Janusz Żydek, podsumował to co działo się w Gminie w 2017 roku w zakresie działań inwestycyjnych. Jak informuje, wykonane prace wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa jak również standardu życia mieszkańców.
Wójt Chybia (z lewej) Janusz Żydek odbiera umowę na dofinansowanie, wartą ponad 31 milionów złotych. fot. UG Chybie Wójt Chybia (z lewej) Janusz Żydek odbiera umowę na dofinansowanie, wartą ponad 31 milionów złotych. fot. UG Chybie

Drogi, chodniki i oświetlenia…
Odwodniono i położono nową nawierzchnię na ulicy Krętej w Mnichu oraz poszerzono kładąc również nowy asfalt na ul. Okrężnej w Chybiu za sprawą dofinansowań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dzięki współpracy z zarządem powiatu cieszyńskiego wyremontowano ulice Polną, Olchową we Frelichowie oraz Czereśniową w Zaborzu. Jak co roku przeprowadzone zostały remonty cząstkowe dróg w całej gminie a przez niespodzianki geologiczne na ulicy Kochanowskiego w Mnichu rozpoczęta modernizacja tej ulicy zostanie dokończona po nowym roku.  - Oprócz tego w tym roku zleciliśmy opracowanie dokumentacji na: 1) przebudowę ulicy Brzozowej oraz przepustu między ul. Wierzbową a ul. Brzozową w Chybiu, 2) przebudowę skrzyżowania ul. Ogrodniczej z ul. Rolną w Mnichu, 3) przebudowę i poszerzenie ul. Polnej we Frelichowie, 4) zarurowanie rowu wzdłuż ul. Podleśnej w Chybiu. – wylicza wójt.

Wśród dużych sukcesów  Janusz Żydek wymienia  chodniki w  gminie -  nowopowstały, długo wyczekiwany ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Wyzwolenia (etap I) oraz odwodnienie i nowa nawierzchnia chodnika wzdłuż głównej ul. Bielskiej etap I i etap II.  - Oświetliliśmy ulice Asnyka w Chybiu, Darwina w Zaborzu, Spacerową w Mnichu oraz Polną we Frelichowie. Wykonaliśmy dokumentację oświetlenia kolejnych ulic, a mianowicie: Jesionowej i Fredry we Frelichowie oraz Pawiej w Mnichu, a w trakcie opracowania pozostaje jeszcze oświetlenie ulicy Leśnej.


Sport i rekreacja…

Dzięki współpracy transgranicznej z  partnerem czeskim – gminą Terlicko – powstał nowy, ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci w Zarzeczu w ramach projektu „Transgraniczna Kraina Zabawy”, oraz murowana wiata wraz z ogródkiem ekologicznym (warzywno-kwiatowym) również z kolorowym placem zabaw obok, w ramach projektu unijnego „Wspólnie poznajemy przyrodę”.

Termomodernizacji uległ pawilon sportowy, co stanowiło kontynuację prac podjętych w 2016 roku obejmujących modernizację systemu grzewczego RKS-u, a w trakcie jest, mimo perturbacji, jakie zafundował nam Wykonawca zadania, przebudowa trybuny zadaszonej stadionu w Chybiu.  Wiosną 2018 r. odbudowana zostanie trybuna główna z zadaszeniem i podzielona na 4 sektory, w efekcie czego powstanie ponad 500 miejsc siedzących dla mieszkańców i turystów.

Oprócz tego ogrodzono teren przeznaczony pod budowę centrum sportowo-rekreacyjnego w Mnichu, budynek OSP Zarzecze-Frelichów wraz z terenem ćwiczeń i zabaw oraz wykonano plac ćwiczebny przy OSP Zaborze.

Budynki oświatowe…

Nową  elewację zyskała Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Piłsudskiego w Chybiu dzięki gruntownej termomodernizacji budynku w ramach projektu dofinansowanego z RPO WSL 2014-2020. Zlecono również opracowanie   dokumentacji na nową salę gimnastyczną dla  SP 1.
Następna w kolejności placówka, w której zaplanowana jest kompleksowa termomodernizacja - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu przeszła jej I-szy etap robót polegający na odwodnieniu i utwardzeniu nawierzchni wokół budynku. W Zaborzu z kolei usunięta została kolizja sieci elektroenergetycznej z przewidywaną rozbudową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia, która ma ruszyć już wiosną.

Kanalizacja…
Przyłączono 18 nowopowstałych budynków do sieci kanalizacyjnej, a 20 kwietnia 2017 r. gmina podpisała  umowę na największe w historii Chybia dofinansowanie projektu pn. „Ochrona zbiornika wody pitnej dla aglomeracji Górnego Śląska poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Chybie realizowanego.  Koszt całkowity przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 59 815 010,16 zł z czego 31 250 560,25 zł pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Co w 2018…
- W kolejce czekają:  1) budowa centrum sportowo-rekreacyjnego w Mnichu, na które również otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, 2) budowa sali gimnastycznej w Zaborzu, z której we wrześniu 2019 r. dzieci oraz młodzież szkolna będą mogły w pełni korzystać (budowa sali rozłożona na dwa lata – 2018/2019).  Dodatkowo w Zaborzu już w 1-szym półroczu powstanie ogólnodostępna siłownia plenerowa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach projektu transgranicznego pn. „Aktywni na granicy”. W 2018 r. zostaną przeprowadzone tzw. II etap termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. P. Kojzara w Chybiu, termomodernizacja budynku domu nauczyciela w Chybiu (za ośrodkiem zdrowia), termomodernizacja urzędu gminy oraz zlecony zostanie projekt rewitalizacji parku… Oprócz tego we współpracy z Powiatowym Zarządem Dróg Publicznych wyremontowane zostaną drogi: ulica Podgroble oraz ulica Bielska: odcinek od ul. Lipowej do ul. Kolonia oraz odcinek od torów kolejowych w stronę Landeka – podsumowuje Wójt Gminy Janusz Żydek licząc na to, że kolejne  plany również zakończą się sukcesem.

(red./chybie.pl)

źródło: ox.pl
dodał: CR 30-12-2017 13:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela

21-01-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na ostatni w tym roku odcinek naszego cyklu 'Koncert Życzeń Stela' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

LOTOS Cup 2018: Trzy zwycięstwa dla TS Wisły Zakopane

21-01-2018 11:00

Przy pięknej, zimowej aurze rozegrano drugie zawody XIV edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Po raz kolejny rywalizację zdominowali podopieczni trenera Józefa Jarząbka z klubu TS Wisła Zakopane, którzy triumfowali w trzech kategoriach – Junior D,C oraz A.

wyświetleń: 175komentarzy: 0

Rusz powietrzem z BuggyGym

21-01-2018 09:00

W sobotę (20.01) na terenie OCKiR odbyły się zajęcia dla mam z małymi dziećmi, dotyczące zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej z wózkami (przeprowadzono między innymi zawody dotyczące biegów z dziecięcym wózkiem), poruszony został również temat jakości powietrza, kobiety dowiedziały się jak się bronić, gdy jest ona zła.

wyświetleń: 579komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

21-01-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 647komentarzy: 0

Szafa z ubraniami w centrum Cieszyna

20-01-2018 19:30

''Zostaw jeśli masz za dużo - weź gdy potrzebujesz'' - ten napis widnieje na szafie, która od jakiegoś czasu stoi w Cieszynie przy ul. Zamkowej. Szafa cieszy się zainteresowaniem i być może pozostanie w Cieszynie na dłużej, a nie tylko w okresie zimowym.  Jak podoba się Wam ten pomysł?

wyświetleń: 2382komentarzy: 0

W Turcji zabrakło Tomasza Pilcha, który stracił koszulkę lidera cyklu

20-01-2018 19:25

Erzurum gościło skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy z Polaków okazał się zawodnik WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie uplasował się w czołowej "10".

wyświetleń: 448komentarzy: 0

Daniel Andre Tande najlepszy w Oberstdorfie

20-01-2018 18:36

Za nami konkurs indywidualny na Mistrzostwach Świata w Lotach, które odbywają się w Oberstdorfie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, po złoto sięgnął Daniel Andre Tande. Srebro zdobył Kamil Stoch, a brąz Richard Freitag. Piotr Żyła zajął 17. miejsce.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

Rabunek w Ustroniu

20-01-2018 18:30

17 stycznia rano policjanci otrzymali zgłoszenie najpierw o jednej, później o drugiej kradzieży z włamaniem.

wyświetleń: 5850komentarzy: 4

LOTOS Cup 2018: Skoczkowie zainaugurowali XIV edycję

20-01-2018 18:29

W piątek na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie oraz skoczkinie zainaugurowali XIV Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych i zdominowali ją reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale, zwyciężając w Juniorze E, D oraz A.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Bank nie działa? Spokojnie, to tylko krótka przerwa techniczna.

20-01-2018 17:35

Jeżeli w ten weekend (20-21.01) nie będzie działała bankowość internetowa, bankowość mobilna a w dodatku usiłując dodzwonić się na infolinię banku również nic nie zdziałamy (nikt nie odbierze telefonu) to nie powód do obaw. Aż 9 banków zapowiedziało bowiem przerwy techniczne w weekend, a w związku z tym niektóre usługi mogą być niedostępne. Pełen pakiet możliwości dla osób posiadający konto w tych bankach powinien wrócić jednak już po kilku godzinach.

wyświetleń: 889komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .