Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2132komentarzy: 16

Amfiteatr w Zamarskach

19-12-2017 07:30

08 grudnia 2017r. decyzją Starosty Cieszyńskiego został zatwierdzony projekt oraz udzielono pozwolenia na budowę. W jednej z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim w Zamarskach powstać ma powstać amfiteatr.
Wizualizacja amfiteatru (widok od strony zachodniej) przygotowana przez Studio Projektowe ARCHiTEKT Wizualizacja amfiteatru (widok od strony zachodniej) przygotowana przez Studio Projektowe ARCHiTEKT

Mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki finansowe i już na wiosnę przyszłego roku ruszą prace budowlane – informuje Klaudiusz Zawada.

Amfiteatr ma przybrać postać zadaszonej sceny widowiskowej z zapleczem oraz wewnętrzną instalacją elektryczną wraz z zagospodarowaniem terenu wokół planowanej budowli. Amfiteatr o wymiarach 10 m x 9 m będzie posiadać zadaszoną scenę oraz zaplecze techniczne i magazyn.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w wewnętrzną instalacje elektryczną. Na jego elewacji znajdzie się odciśnięty kwiat cieszynianki. W lutym 2018 roku zostanie rozstrzygnięty konkurs w ramach mikroprojektu „Płynie muzyka z Zamarskiego Kopca na Olziańską Dolinę”, który został złożony w ramach współpracy transgranicznej przez Urząd Gminy w Hażlachu wraz z miastem Karwina z Czech – informuje Sołtys Sołectwa Zamarski Klaudiusz Zawada.

red./mat.pras.

źródło: OX.PL
dodał: ES 19-12-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

yuzoo
19-12-2017 14:17
yuzoo
Wygląda jak prlowski przystanek autobusowy
maruda.pl
19-12-2017 15:25
maruda.pl
Tragedia
Przepierón
19-12-2017 16:49
Przepierón
Poczkejcie ino kapke, jak sie dowiymy wiela miliónów tyn rodym z PRL-u przystanek PKS bydzie kosztowoł to na 4 litery posiadómy. Zaprzyjaźnione firmy zacierają ręce.
W Zebrzydowicach wiata na karetke co sie bez wiatru łobaliła kosztowała 80 tys zł . Hahaha
Podejrzewam ,że gdyby sołectwo miało to finansować to by ten głupi projekt nie powstał, ale zapewne czekają na dotacje tej złej UNI a tą trzeba na byle co wydać.
skaldek
19-12-2017 18:16
skaldek
Szanowni Państwo. Projekt wraz z wszelkimi pozwoleniami powstał z wyodrębnionych środków finansowych Funduszu Sołeckiego sołectwa Zamarski za 10 tyś. zł. Był on wiele razy konsultowany i tak opracowany, by przede wszystkim koszty budowy oraz jego utrzymania były jak najmniejsze, by można było dobrze nagłośnić imprezę oraz by nawiązywał do zaplanowanej w przyszłości modernizacji obiektu OSP. Każdy ma prawo do krytyki ale krytyki obiektywnej bez gdybania na temat kosztów budowy itp. Poczekajmy na efekt końcowy. Pozdrawiam Klaudiusz Zawada
PS: Mam nadzieję, że "przystanek" uda się wybudować i ułatwi nam to organizowanie imprez, na które wszystkich serdecznie zapraszam. "Świynto Dziedziny" odbędzie się 23 czerwca 2018 r.
igor.7
19-12-2017 18:35
igor.7
Błagam Pana, Panie Klaudiuszu. Zmieńcie ten projekt. Przykro mi bardzo, ale ostatnio "takie coś" widziałem w Goleszowie na przeciw OZR-u .
krokusik
19-12-2017 19:22
krokusik
@skaldek
W ostatnich latach wiele dobrego dzieje się w Zamarskach. Wyprzedzają resztę miejscowości w gminie. Pewnie to w dużej części twoja zasługa Klaudiusz. Ciastka macie pyszne, imprezy huczne, ludzie widać zgrani. Pomysł amfiteatru fajny. Jednak jego projekt przenosi nas do epoki kubizmu. Pogadaj z projektantem, żeby przynajmniej boki przyoblił i daszek z przodu dał bo deszcz zacinać będzie jak na narodowym. Ciekawe czy starosta widział co zatwierdza.
I jeszcze jedno: "... Każdy ma prawo do krytyki ale krytyki obiektywnej bez gdybania na temat kosztów budowy itp. Poczekajmy na efekt końcowy..." Jakie to polskie i bliskie sercu pieprzenie. Najpierw zrób, a potem narzekaj.
skaldek
19-12-2017 19:54
skaldek
Możecie wierzyć lub nie, prace projektowe trwały bardzo długo, pierwotna koncepcja zakładała coś w tym stylu:
https://www.abastran.com/realizacje/zadaszenie-muszli-koncertowej-w-parku-im-t-koscius/
albo
http://www.miastomyszkow.pl/galeria-2815-dotyk_jury_rewitalizacja_terenu.html
Niestety koszty takich obiektów to powyżej 800 tyś (informacje u źródeł). Nas na to nie stać, bo max możemy wydać 250 tyś zł. I już wiem, że będzie ciężko, bo ceny po przetargu w 2017 rosną ponad 25 % od kosztorysów. Bryła może wzbudzać mieszane uczucia ale najważniejsze, by obiekt był funkcjonalny, spełniał wszystkie przepisy bezpieczeństwa, dawał dobrą akustykę, wykonanie jego nie było trudne i drogie i nie generował w przyszłości kolejnych kosztów. Mieliśmy więc trudne zadanie, by to wszystko ubrać w jedną całość. Biorę odpowiedzialność za taką a nie inną decyzję. Cieszę się, że scena w ogóle powstanie i wierzę, że mieszkańcy będą zadowoleni.
@krokusik Ja nie pieprzę proszę Pana. A typowo polskie to jest faktycznie narzekanie, krytykowanie i wytykanie nie robiąc samemu nic. Pozdrawiam serdecznie Klaudiusz Zawada
krokusik
19-12-2017 20:55
krokusik
Panie Klaudiuszu jeśli uraziłem/obraziłem to przepraszam. Jednak zostanę przy zdaniu, że lepiej narzekać przed inwestycją niż po. A po drugie to jeśli mnie na coś nie stać to nie robię na siłę dziadostwa. "...Biorę odpowiedzialność za taką a nie inną decyzję..." Jak to rozumieć? Jeśli się nie spodoba ludziom to pan ze swojej kieszeni sfinansuje tą inwestycję, czy tylko przeprosi? Pytam, bo jeszcze żaden radny czy sołtys nie odważył się na tak odważne oświadczenie.
Wracając do tematu. Może jednak drobne przeróbki kosmetyczne? Pozdrawiam i dobranoc.
skaldek
19-12-2017 21:19
skaldek
Odpowiedzialność za swoje decyzje, każdy ponosi przy kolejnych wyborach. Czy to burmistrz, wójt, radny czy sołtys będzie oceniony przez mieszkańców. Jeśli większość stwierdzi, że scena w Zamarskach to "dziadostwo" (jak to Pan nazwał) to mnie już nie wybiorą ani na sołtysa ani na radnego. Do tej pory staram się podchodzić odpowiedzialnie do powierzonych mi funkcji i robię wszystko, by nie zawieść mieszkańców. Nie jest łatwo coś zrobić gdy nie ma wielu funduszy ale w Zamarskach dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wiele się dzieje. Pamiętam jak podjąłem decyzję o budowie Parku. Wielu mówiło, że porywam się z motyką na księżyc. Jednak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości społecznicy dokonali tego co zdawało się niemożliwe i za to im bardzo dziękuję. Pozdrawiam Klaudiusz Zawada
Alli.Alli
19-12-2017 21:36
Alli.Alli
Faktycznie, może ten zamarski amfiteatr nie jest wybitnym dziełem architektonicznym, może przypomina przystanek autobusowy, a może jeszcze coś innego, dla mnie nie jest to jednak najważniejsze, co on przypomina albo czego nie przypomina, ponieważ jego głównym zadaniem ma być służenie małej lokalnej społeczności . Zamarski to malutka wieś, ma ograniczone fundusze. Nie stać mieszkańców na "wypasione" projekty architektoniczne jak np. Sydney Opera Hause w Australii. Najważniejsze, że ten obiekt w ogóle powstanie, że będzie można w parku urządzać lokalne imprezy kulturalne. Na koniec - Drogi Skaldku - może kolejna impreza w Zamarskach, tym razem pt. "Przystanek Zamarski"? Pomysł autorski youzoo! Gratuluję!
Przepierón
19-12-2017 22:55
Przepierón
Panie "Skaldek" chociaż jestem wielkim pesymistą , nie chcę być złośliwy i nikogo nie urazić, ale napisał Pan o kosztach projektu (10 tys zł) a nie o kosztach wykonania (inwestycji) tego "przystanku" tzw. kosztorys. Chyba macie coś takiego, nie chce Pan powiedzieć że idziecie w ciemno i koszorys na pare milionów będzie niespodzianką i będziecie walić durnia że nikt się tego nie spodziewał , ale trzeja zapłacić.
Myśleliście nad kosztami utrzymania? Tam będzie miejsce spotkań miejscowych meneli, aaaaa chyba że sołectwo Zamarski powoła do życia Straż Miejską i uruchomi monitoring amfiteatru. Nie dyskutujmy o kosztach bo to nie będą koszty utrzymania amfiteatru lecz ......?
Z innej beczki, czy sołectwo Zamarski potrzebuje amfiteatr jak nawet UM i rynku nie ma?

Za chwile Gumna, Hażlach, Kostkowice powiedzą, ło jezusicku Zamarski nos wyprzedzajóm i my muszymy zrobić ło pore m2 wjynkszy amfiteatr, dyć wiycie jak to je na wsi. :):):)

O przydatności tężni solankowej w Dębowcu nie chcym sie wypowiadać bo po oddaniu do użytku cieszyła się popularnością jak pies kupiony dzieckóm pod choinke a po poru miesiącach pies wylądował w schronisku, a tężnia stoi pusta. Psa bardziej zabolało niż tężnie.

PS
Postowcie se lepszy w czynie społecznym jakóm drewutnie, jak pujdzie z dymem to nie bydzie tak boleć.

Pozdrawiam
skaldek
20-12-2017 08:01
skaldek
Panie Przepierón. Dobrze, że się Pan przyznał, że jest wielkim pesymistą stąd nie będę odpowiadał na Pana zaczepki i nieprawdziwe informacje. Pozdrawiam. Klaudiusz Zawada
Przepierón
20-12-2017 08:42
Przepierón
Panie Skaldek, jeśli w tym kraju jest ktoś optymistą to musi być ślepy albo upośledzony. Jeżeli nie potrafi Pan dyskutować z pesymistą i przekonać go co do słuszności decyzji budowy w Zamarskach amfiteatru i udowodnić ,że nie jest to chybiona inwestycja a koszty budowy będą adekwatne do tego przedsięwzięcia i nie będzie to legalna "kradzież" kasy podatników oraz dotacji unijnych tzn. że jest Pan zbyt cienki albo coś Pan ukrywa.
PS
W tym regionie zdarzają się cuda, kosztorys remontu mostu opiewał na 4,6 mln zł , po rozpoczęciu robót wykonawca stwierdza że musi coś więcej naprawić niż zakładano i remont będzie o 2 mln droższy, rok później ta sama śpiewka przy remoncie drugiego mostu , miasto nie wnosi sprzeciwu.
Obecnie bardzo ciekawą formą legalnego wykradania pieniędzy podatników stał się budżet obywatelski gdzie postawienie jednej ławki w parku + wykostkowanie 2 m2 powierzchni kosztuje 40 tys. zł, postawienie tablicy informacyjnej 40 tys zł itd.
Pozdrawiam
maruda.pl
20-12-2017 09:00
maruda.pl
Jak "to" przejdzie tzn. że PKS też reaktywują?
skuter66
21-12-2017 18:19
skuter66
Panie Skaldek z przepieronem się nie dyskutuje, skoda czasu. Małolat jak dorośnie to może zrozumie jak się ośmieszał.
Przepierón
21-12-2017 20:41
Przepierón
Z tobą skuter66 stary moherze też sie nie dyskutuje :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Bezpieczna gotówka

24-01-2018 07:30

Potrzebujesz pieniędzy, ale boisz się niekorzystnych warunków napisanych drobnym druczkiem i odsetek, które urosną do skali problemu? W Cieszynie przy ul. Szersznika 9 znajdziesz własnego doradcę finansowego, który bez pobierania dodatkowych opłat pomoże Ci wybrać bezpieczny kredyt lub pożyczkę.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 560komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 682komentarzy: 2

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 871komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1232komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2957komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 10481komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 663komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .