Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3584komentarzy: 6

Najlepszy w języku rosyjskim

15-12-2017 19:30

Dwa dni przed wylotem otrzymał wizę. Tydzień później, w Moskwie otrzymał certyfikat potwierdzający jego bardzo dobrą znajomość języka rosyjskiego. Hubert Matlak ze Skoczowa jest jednym z najlepiej mówiących obcokrajowców w tym języku.
Hubert Matlak wśród obcokrajowców najlepiej zna jezyk rosyjski. fot. archiwum rodzinne Hubert Matlak wśród obcokrajowców najlepiej zna jezyk rosyjski. fot. archiwum rodzinne

Właśnie wrócił z Moskwy. Szczęśliwy jak nigdy dotąd. - Opłacało się tyle uczyć – mówi krótko. Uczeń jednego z bielskich liceów otrzymał tytuł najlepszego obcokrajowca, który posługuje się językiem rosyjskim. O jego sukcesach pisaliśmy już dwa lata temu. Hubert najlepszy w województwie. Jednak tym razem wymiar osiągnięć już nie jest tylko ogólnopolski.

- To też wielka zasługa mojej nauczycielki, bez której nie byłoby tego. Dlaczego język naszych wschodnich sąsiadów? Namówili mnie do tego moi rodzice. Przekonywali, że warto się uczyć tego języka. To język rzadko nauczany w szkołach i jest czymś, co w przyszłości może mnie odróżniać. Język rosyjski był swego rodzaju eksperymentem – mówi Hubert Matlak.

Huberta zgłosiła do konkursu organizowanego przez Instytut Puszkina jego była nauczycielka z gimnazjum – Ludmiła Lewandowska. Obok niego, w pierwszym etapie rywalizowało dwa tysiące osób z całego świata. Oni rozwiązywali testy w internecie. 150 najlepszych osób z całego świata spotkało się w ubiegłym tygodniu w Moskwie. Tam odbył się już właściwy konkurs. Był podzielony na dwa bloki. - W jednym z nich startowały osoby, dla których język rosyjski jest językiem obcym. W drugim startowali mieszkańcy Białorusi czy Ukrainy – państw, w których język rosyjski jest językiem ojczystym - mówi Hubert.

Właściwy egzamin, już w Moskwie, trwał trzy dni. Trzeba było napisać esej na temat zadany przez komisję, kolejny dzień to egzamin ustny. W ostatnim dni sprawdzano wiedzę o kulturze i historii Rosji. Ale tygodniowy pobyt w stolicy Rosji Hubert wykorzystał przede wszystkim na zwiedzanie i rozmowy.- Chciałem przetestować siebie, na ile znam język. Nauka przez książki, zadania, ćwiczenia to jedno, ale żywy kontakt z mieszkańcami to co innego – tłumaczy. Sama Moskwa wywarła na nim niesamowite wrażenie. - Ogromne miasto z olbrzymią ilością zabytków. Ale i to podziemne miasto – metro – jest potężne. Żadne opowiadania w książce nie są w stanie opisać Moskwy - mówi zachwycony.

Konkurencja była spora, bo reprezentowany był cały świat. W mojej grupie osób, które zajęły pierwsze miejsce, znalazło się dziesięć osób. Pięć z nich to ci, dla których rosyjski jest językiem ojczystym i pięć, dla których jest językiem obcym. Jestem w tej piątce najlepszych, którzy uczestniczyły w konkursie – opowiada.

Hubert języka rosyjskiego rozpoczął się uczyć w skoczowskim gimnazjum. - Na początku nie znał ani słowa. Jednak był bardzo pilnym uczniem, startował w różnych olimpiadach, był najlepszy w województwie śląskim i opolskim. Przygotowywaliśmy się na różne sposoby. Z podręczników, oglądaliśmy filmy, czasami nawet porady wysyłałam mu drogą sms – wspomina Ludmiła Lewandowska, nauczycielka Huberta. Do konkursu w Moskwie, potrzebna była jeszcze wiedza z historii i kultury Rosji, tutaj pomocny był internet. - Przerabialiśmy też wiele ćwiczeń, oglądaliśmy rosyjskie programy Ma talent, to na pewno. Ale dużo pracuje. To przynosi wyniki – mówi.

Dzięki wygranej w konkursie Hubert ma otwarte drzwi do dowolnej uczelni rosyjskiej. Może studiować lingwistykę lub filologię. Jak mówi z uśmiechem - być może zdecyduje się na to, żeby studiować w Rosji. Chociaż mama miała nadzieję, że będę gdzieś bliżej, w Gliwicach czy Katowicach.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 15-12-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
16-12-2017 08:10
hanbes
Brawo chłopcze! Uważam, że warto znać jakikolwiek obcy język, jeszcze lepiej więcej. Będąc na wakacjach za granicą jako jedyni Polacy mieszkaliśmy obok Niemców. Naszym najfajniejszym sąsiadem był Marcus któremu angielski sprawiał znaczny problem i nagle okazało się iż można było się z nim dogadać po .... rosyjsku ponieważ jego żona Anita jest Niemką urodzoną w Kazachstanie. Innym razem w Chorwacji po przyjeździe na kwaterę gospodyni rozumiała tylko "deutsch" i co? Ruski załatwił sprawę. Bez znajomości obcych języków za granicą człowiek jest bezradny. I może ktoś powiedzieć że to tylko rosyjski ale jeszcze raz - brawo Hubert. Lepiej znać perfekcyjnie jeden język niż dukać jak Ochucki w Londynie w filmie "Miś".
Przepierón
16-12-2017 08:42
Przepierón
Może mu sie ta wiedza przydać, demontaż armi i państwa trwa w najlepsze i już niebawem ruscy tu wejdą i zdobędą ten kraj bez oddania jednego strzału i znajomość nowego języka ojczystego będzie jak znalazł.
krolik bugs
16-12-2017 10:15
krolik bugs
Ale w skali globalnej to ruski już nie taki przydatny
krzysztof.mm
16-12-2017 14:58
krzysztof.mm
królik
twoje zdanie na temat rosyjskiego to typowy przykład myślenia w skali zaściankowego zadupia
krolik bugs
17-12-2017 00:00
krolik bugs
Widać, że poza krajami bylego układu warszawskiego to już nigdzie nie byłeś
krzysztof.mm
17-12-2017 07:43
krzysztof.mm
tak, dokładnie tak jak piszesz kombinują kmiotki z zadupia

btw, z ciekawszych miejsc gdzie rosyjski niedawno był dla mnie podstawowym językiem komunikacji to Izrael - Tel Awiw, Jerozolima, Ejlat oraz Nowy Jork - tam również duża społeczność postsowieckich Żydów
a poza podróżami, z dobrą znajomością KAŻDEGO języka znaczącego kraju, a takim jest bez wątpienia Rosja, znajdziesz zajęcie na całym świecie

Hubert - gratulacje, nie zmarnuj szansy


Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zwłoki w mieszkaniu

22-04-2018 21:30

Ciało 45-letniego mężczyzny znalezione zostało dzisiaj w Międzyświeciu.

wyświetleń: 1714komentarzy: 0

Hokeiści Komety wygrali w WERK Arenie i zostali mistrzami Czech

22-04-2018 20:01

Stalownicy, aby zachować cień szansy na tytuł, musieli wygrać dzisiejsze spotkanie. Ale hokeiści Komety Brno wykorzystali pierwszy meczbol i świętują 13. mistrzostwo w historii klubu.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Nie żyje Tadeusz Kopoczek

22-04-2018 19:00

W sobotę 21 kwietnia zmarł redaktor Tadeusz Kopoczek (03.05.1930-21.04.2018). Miał 87 lat. Znany głownie jako redaktor i fotograf Głosu Ziemi Cieszyńskiej, ale także twórca Cieszyńskiego Klubu Hobystów, działacz harcerski oraz założyciel grupy penetrującej w latach 70-tych XX wieku cieszyńskie podziemia.

wyświetleń: 1215komentarzy: 0

Spotkanie z Iką Graboń - specjalistką od kawy

22-04-2018 18:00

W sobotę (21.04) na terenie księgarnio-kawiarnii Kornel i Przyjaciele w Cieszynie odbyło się spotkanie z Iką Graboń - trenerką baristów, sensorykiem i autorką książki "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie". Rozmowa dotyczyła nie tylko kawy, ale również poglądów autorki na wiele tematów, a także herbaty i zapachów.

wyświetleń: 246komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Ryszard Cienciała

22-04-2018 15:00

Ryszard Cienciała - kierownik do spraw bezpieczeństwa imprez masowych. Kto odpowiada za bezpieczeństwo?Co stanowi największe zagrożenie?Jacek Porzycki zapytał też o najtrudniejsze sytuacje w pracy, bezpieczeństwo dzieci i gwiazdorzenie celebrytów. Czy w trakcie imprez masowych jesteśmy bezpieczni?Zapraszamy do obejrzenia rozmowy. 

wyświetleń: 453komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 386komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 488komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 355komentarzy: 2

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 623komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1644komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .