Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3420komentarzy: 6

Najlepszy w języku rosyjskim

15-12-2017 19:30

Dwa dni przed wylotem otrzymał wizę. Tydzień później, w Moskwie otrzymał certyfikat potwierdzający jego bardzo dobrą znajomość języka rosyjskiego. Hubert Matlak ze Skoczowa jest jednym z najlepiej mówiących obcokrajowców w tym języku.
Hubert Matlak wśród obcokrajowców najlepiej zna jezyk rosyjski. fot. archiwum rodzinne Hubert Matlak wśród obcokrajowców najlepiej zna jezyk rosyjski. fot. archiwum rodzinne

Właśnie wrócił z Moskwy. Szczęśliwy jak nigdy dotąd. - Opłacało się tyle uczyć – mówi krótko. Uczeń jednego z bielskich liceów otrzymał tytuł najlepszego obcokrajowca, który posługuje się językiem rosyjskim. O jego sukcesach pisaliśmy już dwa lata temu. Hubert najlepszy w województwie. Jednak tym razem wymiar osiągnięć już nie jest tylko ogólnopolski.

- To też wielka zasługa mojej nauczycielki, bez której nie byłoby tego. Dlaczego język naszych wschodnich sąsiadów? Namówili mnie do tego moi rodzice. Przekonywali, że warto się uczyć tego języka. To język rzadko nauczany w szkołach i jest czymś, co w przyszłości może mnie odróżniać. Język rosyjski był swego rodzaju eksperymentem – mówi Hubert Matlak.

Huberta zgłosiła do konkursu organizowanego przez Instytut Puszkina jego była nauczycielka z gimnazjum – Ludmiła Lewandowska. Obok niego, w pierwszym etapie rywalizowało dwa tysiące osób z całego świata. Oni rozwiązywali testy w internecie. 150 najlepszych osób z całego świata spotkało się w ubiegłym tygodniu w Moskwie. Tam odbył się już właściwy konkurs. Był podzielony na dwa bloki. - W jednym z nich startowały osoby, dla których język rosyjski jest językiem obcym. W drugim startowali mieszkańcy Białorusi czy Ukrainy – państw, w których język rosyjski jest językiem ojczystym - mówi Hubert.

Właściwy egzamin, już w Moskwie, trwał trzy dni. Trzeba było napisać esej na temat zadany przez komisję, kolejny dzień to egzamin ustny. W ostatnim dni sprawdzano wiedzę o kulturze i historii Rosji. Ale tygodniowy pobyt w stolicy Rosji Hubert wykorzystał przede wszystkim na zwiedzanie i rozmowy.- Chciałem przetestować siebie, na ile znam język. Nauka przez książki, zadania, ćwiczenia to jedno, ale żywy kontakt z mieszkańcami to co innego – tłumaczy. Sama Moskwa wywarła na nim niesamowite wrażenie. - Ogromne miasto z olbrzymią ilością zabytków. Ale i to podziemne miasto – metro – jest potężne. Żadne opowiadania w książce nie są w stanie opisać Moskwy - mówi zachwycony.

Konkurencja była spora, bo reprezentowany był cały świat. W mojej grupie osób, które zajęły pierwsze miejsce, znalazło się dziesięć osób. Pięć z nich to ci, dla których rosyjski jest językiem ojczystym i pięć, dla których jest językiem obcym. Jestem w tej piątce najlepszych, którzy uczestniczyły w konkursie – opowiada.

Hubert języka rosyjskiego rozpoczął się uczyć w skoczowskim gimnazjum. - Na początku nie znał ani słowa. Jednak był bardzo pilnym uczniem, startował w różnych olimpiadach, był najlepszy w województwie śląskim i opolskim. Przygotowywaliśmy się na różne sposoby. Z podręczników, oglądaliśmy filmy, czasami nawet porady wysyłałam mu drogą sms – wspomina Ludmiła Lewandowska, nauczycielka Huberta. Do konkursu w Moskwie, potrzebna była jeszcze wiedza z historii i kultury Rosji, tutaj pomocny był internet. - Przerabialiśmy też wiele ćwiczeń, oglądaliśmy rosyjskie programy Ma talent, to na pewno. Ale dużo pracuje. To przynosi wyniki – mówi.

Dzięki wygranej w konkursie Hubert ma otwarte drzwi do dowolnej uczelni rosyjskiej. Może studiować lingwistykę lub filologię. Jak mówi z uśmiechem - być może zdecyduje się na to, żeby studiować w Rosji. Chociaż mama miała nadzieję, że będę gdzieś bliżej, w Gliwicach czy Katowicach.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 15-12-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
16-12-2017 08:10
hanbes
Brawo chłopcze! Uważam, że warto znać jakikolwiek obcy język, jeszcze lepiej więcej. Będąc na wakacjach za granicą jako jedyni Polacy mieszkaliśmy obok Niemców. Naszym najfajniejszym sąsiadem był Marcus któremu angielski sprawiał znaczny problem i nagle okazało się iż można było się z nim dogadać po .... rosyjsku ponieważ jego żona Anita jest Niemką urodzoną w Kazachstanie. Innym razem w Chorwacji po przyjeździe na kwaterę gospodyni rozumiała tylko "deutsch" i co? Ruski załatwił sprawę. Bez znajomości obcych języków za granicą człowiek jest bezradny. I może ktoś powiedzieć że to tylko rosyjski ale jeszcze raz - brawo Hubert. Lepiej znać perfekcyjnie jeden język niż dukać jak Ochucki w Londynie w filmie "Miś".
Przepierón
16-12-2017 08:42
Przepierón
Może mu sie ta wiedza przydać, demontaż armi i państwa trwa w najlepsze i już niebawem ruscy tu wejdą i zdobędą ten kraj bez oddania jednego strzału i znajomość nowego języka ojczystego będzie jak znalazł.
krolik bugs
16-12-2017 10:15
krolik bugs
Ale w skali globalnej to ruski już nie taki przydatny
krzysztof.mm
16-12-2017 14:58
krzysztof.mm
królik
twoje zdanie na temat rosyjskiego to typowy przykład myślenia w skali zaściankowego zadupia
krolik bugs
17-12-2017 00:00
krolik bugs
Widać, że poza krajami bylego układu warszawskiego to już nigdzie nie byłeś
krzysztof.mm
17-12-2017 07:43
krzysztof.mm
tak, dokładnie tak jak piszesz kombinują kmiotki z zadupia

btw, z ciekawszych miejsc gdzie rosyjski niedawno był dla mnie podstawowym językiem komunikacji to Izrael - Tel Awiw, Jerozolima, Ejlat oraz Nowy Jork - tam również duża społeczność postsowieckich Żydów
a poza podróżami, z dobrą znajomością KAŻDEGO języka znaczącego kraju, a takim jest bez wątpienia Rosja, znajdziesz zajęcie na całym świecie

Hubert - gratulacje, nie zmarnuj szansy


Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 329komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 475komentarzy: 0

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 9628komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 648komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 980komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3470komentarzy: 3

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6059komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 897komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3395komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .