Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 876komentarzy: 0

Audiodeskrypcja w Skoczowie - podsumowanie roku

16-12-2017 10:55

W środowisku osób z dysfunkcją wzroku słowo ''audiodeskrypcja'' jest dobrze znane. Jednak dla niewtajemniczonych przypominamy: ''Audiodeskrypcja - z łac. audio (dotyczący słuchu, dźwięku) oraz łac. descriptio (związany z rysowaniem, opisywaniem) jest to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.
sala kinowa skoczowskiego kina fot. mat.pras. sala kinowa skoczowskiego kina fot. mat.pras.

Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, produkcjach audiowizualnych, teatrze, oraz podczas widowisk sportowych.”

Audiodeskrypcja w filmie, programie telewizyjnym, przybiera postać dodatkowej ścieżki dźwiękowej pomiędzy dialogami. Opis nie wypełnia każdej dostępnej przerwy, nie przedstawia motywacji ani zamiarów przedstawionej w filmie postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu. Opisywane są takie wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego jak: inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

Początkiem 2017 roku cieszyńskie koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych z Miejskim Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie oraz skoczowskim kinem „Teatr Elektryczny” postanowiło spróbować wyemitować pierwszy na śląsku cieszyńskim film z audiodeskrypcją. Po kilku tygodniowych przymiarkach udało się wyemitować polski film „Ostatnia rodzina”. Pomimo obaw o frekwencję kino wypełniło się w 60 procentach widzami nie tylko z naszego (niewidomych) środowiska.

Pomimo, że film do lekkich nie należy widzowie opuszczali salę kinową zadowoleni oraz czasami wzruszeni tym co „zobaczyli słuchem”.
Jeszcze przed przerwą wakacyjną „nasze środowisko” zaprosiliśmy na dwie emisje również polskich produkcji: „Moje córki krowy”; film z 2015 roku w reżyserii Kingii Bębskiej ze wspaniałą rolą Mariana Dziędziela oraz „Planeta singli” z 2016 roku z Maciejem Stuhrem w reżyserii Mitji Okorna. W obu przypadkach frekwencja była zadawalająca zarówno cieszyńskie koło PZN jak i MCK „Integrator”.

Po wakacyjnej przerwie w listopadzie nastąpił powrót audiodeskrypcji przed duży ekran w „Teatrze Elektrycznym”. Listopad to film z Al. Pacino w roli niewidomego czyli film z 1992 roku „Zapach kobiety” z kultowym tangiem tańczonym przez osobę niewidomą i młodą dziewczyną. Tutaj kino wypełniło się prawie w całości. Dodać trzeba, że MCK „Integrator” właśnie od tej emisji wprowadził audiodeskrypcję na stałe do repertuaru kina podając to wydarzenie na kinowych afiszach. Wielkie dzięki za taką inicjatywę należą się kierownikowi MCK Pani Julii Raszka i kierownikowi kina Panu Grzegorzowi Żydek.

Ostatnim filmem w 2017 roku była grudniowa emisja polskiej komedii „Listy do M 1”. Z racji podejmowanego w filmie tematu świątecznego wybraliśmy wspólnie ten właśnie film. W ocenie zarówno organizatorów jak i samych widzów audiodeskrypcja to na pewno trafiony pomysł i już powoli układamy repertuar na przyszły rok. Termin następnej emisji jest już zarezerwowany (środa 17 stycznia 2018 r.) tytuł filmu to „Imagine”.

Wszystkim bardzo dziękujemy za przybywanie na wspomniane emisje zapraszając już do śledzenia repertuaru w roku następnym. Na pewno będzie ciekawie.


Andrzej Koenig

 

Portal OX.PL był patronem medialnym wydarzenia.

źródło: OX.PL
dodał: ES 16-12-2017 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 199komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 89komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 552komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 194komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 981komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 325komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 1628komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 2722komentarzy: 0

Wiślański brucliki i wałaszczoki

25-04-2018 14:00

Rusza kolejny projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Dziedzictwo Kulturowe – Mistrz Tradycji”. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych projektów : „ Wiślański żywotek i czepiec” oraz „ Mistrzowskie koszułki”.

wyświetleń: 250komentarzy: 0

Beskid Skoczów pomaga - zbiórka dla Alanka

25-04-2018 12:45

W trakcie meczu Beskidu Skoczów z Polonią Bytom, który odbędzie się w sobotę (05.05) o godzinie 17 na terenie Stadionu Miejskiego w Skoczowie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Alanka Serwatki, dla którego kosztowna operacja oraz długa rehabilitacja są jedyną szansą na uratowanie nóżek.

wyświetleń: 841komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .