Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 830komentarzy: 0

Audiodeskrypcja w Skoczowie - podsumowanie roku

16-12-2017 10:55

W środowisku osób z dysfunkcją wzroku słowo ''audiodeskrypcja'' jest dobrze znane. Jednak dla niewtajemniczonych przypominamy: ''Audiodeskrypcja - z łac. audio (dotyczący słuchu, dźwięku) oraz łac. descriptio (związany z rysowaniem, opisywaniem) jest to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.
sala kinowa skoczowskiego kina fot. mat.pras. sala kinowa skoczowskiego kina fot. mat.pras.

Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej, dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, produkcjach audiowizualnych, teatrze, oraz podczas widowisk sportowych.”

Audiodeskrypcja w filmie, programie telewizyjnym, przybiera postać dodatkowej ścieżki dźwiękowej pomiędzy dialogami. Opis nie wypełnia każdej dostępnej przerwy, nie przedstawia motywacji ani zamiarów przedstawionej w filmie postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu. Opisywane są takie wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego jak: inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

Początkiem 2017 roku cieszyńskie koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych z Miejskim Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie oraz skoczowskim kinem „Teatr Elektryczny” postanowiło spróbować wyemitować pierwszy na śląsku cieszyńskim film z audiodeskrypcją. Po kilku tygodniowych przymiarkach udało się wyemitować polski film „Ostatnia rodzina”. Pomimo obaw o frekwencję kino wypełniło się w 60 procentach widzami nie tylko z naszego (niewidomych) środowiska.

Pomimo, że film do lekkich nie należy widzowie opuszczali salę kinową zadowoleni oraz czasami wzruszeni tym co „zobaczyli słuchem”.
Jeszcze przed przerwą wakacyjną „nasze środowisko” zaprosiliśmy na dwie emisje również polskich produkcji: „Moje córki krowy”; film z 2015 roku w reżyserii Kingii Bębskiej ze wspaniałą rolą Mariana Dziędziela oraz „Planeta singli” z 2016 roku z Maciejem Stuhrem w reżyserii Mitji Okorna. W obu przypadkach frekwencja była zadawalająca zarówno cieszyńskie koło PZN jak i MCK „Integrator”.

Po wakacyjnej przerwie w listopadzie nastąpił powrót audiodeskrypcji przed duży ekran w „Teatrze Elektrycznym”. Listopad to film z Al. Pacino w roli niewidomego czyli film z 1992 roku „Zapach kobiety” z kultowym tangiem tańczonym przez osobę niewidomą i młodą dziewczyną. Tutaj kino wypełniło się prawie w całości. Dodać trzeba, że MCK „Integrator” właśnie od tej emisji wprowadził audiodeskrypcję na stałe do repertuaru kina podając to wydarzenie na kinowych afiszach. Wielkie dzięki za taką inicjatywę należą się kierownikowi MCK Pani Julii Raszka i kierownikowi kina Panu Grzegorzowi Żydek.

Ostatnim filmem w 2017 roku była grudniowa emisja polskiej komedii „Listy do M 1”. Z racji podejmowanego w filmie tematu świątecznego wybraliśmy wspólnie ten właśnie film. W ocenie zarówno organizatorów jak i samych widzów audiodeskrypcja to na pewno trafiony pomysł i już powoli układamy repertuar na przyszły rok. Termin następnej emisji jest już zarezerwowany (środa 17 stycznia 2018 r.) tytuł filmu to „Imagine”.

Wszystkim bardzo dziękujemy za przybywanie na wspomniane emisje zapraszając już do śledzenia repertuaru w roku następnym. Na pewno będzie ciekawie.


Andrzej Koenig

 

Portal OX.PL był patronem medialnym wydarzenia.

źródło: OX.PL
dodał: ES 16-12-2017 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 157komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 536komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 254komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 721komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 162komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 200komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 374komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 767komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1073komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 888komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .