Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 579komentarzy: 1

Reymont czy Rejment? - wykład UTW

15-12-2017 17:20

W czwartek (14.12) odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie plenarne Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem, słuchacze zgromadzeni w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego mogli wysłuchać wykładu ''koleżanki z uczelnianej ławy'', czyli Joanny Gawlikowskiej, która przybliżyła życie oraz twórczość polskiego noblisty - Władysława Reymonta.
Wykład, fot. JŚ Wykład, fot. JŚ

W czasie wykładu można było posłuchać zarówno faktów historycznych, jak i rozmaitych plotek, które krążyły o nobliście za jego życia. Z pewnością młodość Reymonta nie była usłana różami. Zmagał się z olbrzymimi problemami finansowymi. Usiłował zaistnieć jako pisarz (początkowo usiłował publikować swoje teksty w czasopismach), jednak ze względu na brak doświadczenia oraz na fakt, że nie posiadał znanego nazwiska, próby kończyły się niepowodzeniem.

Reymont miał również rozmaite problemy natury miłosnej. Jak sam zaznaczał, pragnął oglądać kobiece ramiona, które nie są niczym osłonięte. Końcem XIX wieku udostępnianie takiego widoku kawalerom nie przystało pannom z dobrych domów, w związku z czym jedna z jego sympatii była od młodego pisarza odseparowana przez rodziców. Pojawił się również wątek romansu Reymonta z kobietą z okolicznej miejscowości – zgodnie z plotkami, pisarz mógł nawet z tego tytułu stracić pracę na kolei (którą to posadę uzyskał dzięki protekcji ojca).

Z czasem Reymontowi udało się zaistnieć jako pisarzowi. Zadebiutował w gazecie „Głos”. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Stanisław Władysław Rejment, co jednak na potrzeby twórczości zmienił na Władysław Stanisław Reymont. Zmiana nazwiska miała na celu między innymi zapewnienie sobie możliwości publikowania tekstów oraz połechtanie dumy samego autora, gdyż „Reymont” brzmiało zdecydowanie bardziej szlachecko, niż „Rejment”.

- Bardzo ciekawa historia wiąże się z pobytem Reymonta u Ochorowicza – tłumaczyła Joanna Gawlikowska – noblista został zaproszony do Wisły, gdzie przez jakiś czas przebywał. Miał z sobą mieć treść „Chłopów”, którą z nieznanych przyczyn w znacznej części podarł. Nie jest znana przyczyna takiego zachowania, podarte zostało zgodnie z szacunkami około 11 tysięcy wierszy. W późniejszym czasie powstała nowa wersja „Chłopów”, mówi się jakoby Ochorowicz miał znać tę pierwotną.

W 1924 roku Reymont otrzymał Nagrodę Nobla. Sam mówił, że nie spodziewał się czegoś takiego. Ponieważ był słabego zdrowia, żartował, że szok wywołany przyznaniem tej nagrody spowodował konieczność położenia się do łóżka z dolegliwościami serca. Niespełna rok po otrzymaniu nagrody Reymont zmarł.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 15-12-2017 17:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Klubowiczka007
15-12-2017 19:19
Klubowiczka007
... a świstak siedzi bo sreberka były kradzione...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 329komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 475komentarzy: 0

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 9631komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 648komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 980komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3471komentarzy: 3

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6059komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 897komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3395komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .