Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 390komentarzy: 0

Młodzież o kulturze

15-12-2017 07:30

W środę (13.12) w Urzędzie Miejskim w Czeskim Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu spotkań z mieszkańcami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, będących jednym z elementów realizacji projektu ''Program dla kultury Cieszyna i Czeskiego Cieszyna'', który w miastach z obu stron Olzy realizują wspólnie Gmina Cieszyn i czeskie stowarzyszenie ''Education Talent Culture''. Tym razem głos zabrała młodzież.
fot. JŚ fot. JŚ

Początkowo plan spotkań, przewidywał zgłaszanie przez mieszkańców obu miast chęci zabrania głosu drogą mailową, jednak odstąpiono od tego pomysłu. Na spotkaniu mógł się pojawić każdy, każdy też mógł zabrać głos – Chcielibyśmy się dowiedzieć, co sądzicie o lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Z jakiego typu wydarzeń korzystacie oraz czy uważacie, że aktualnie promocja kultury jest na odpowiednim poziomie – pytała w czasie spotkania przedstawicielka firmy Kreatus, głównego wykonawcy w projekcie.

Podczas ostatniego spotkania tematy rozmowy krążyły głównie wokół potrzeb młodzieży oraz ich potrzebach, odnośnie wydarzeń kulturalnych. Znów poruszony został temat bariery językowej, która niestety uniemożliwia tworzenie dużej ilości wydarzeń kulturalnych o wymiarze transgranicznym – Tutaj po czeskiej stronie chodzę czasami do teatru, biorę również udział w wydarzeniach odbywających się w lokalnym ośrodku kultury. Oczywiście w czasie Święta Trzech Braci poruszamy się pomiędzy polską i czeską stroną. Wiem, gdzie w polskim Cieszynie jest Zamek, wiem gdzie jest „Laja”, na tym moja wiedza się kończy. Dużo w języku polskim rozumiem, jednak nie bym był w stanie wytrzymać na przykład dwugodzinnego wykładu w tym języku – mówił jeden z uczestników spotkania.

W czasie rozmowy padła również teza, że młodzież nie uczestnicy w wydarzeniach kulturalnych, ponieważ nie wie, że takie się odbywają. Jako zajęcia, czy wydarzenia, które szczególnie młodzież interesują zostały wskazane na przykład kursy tańca (takie zajęcia odbywają się w czeskim ośrodku kultury Kass Strelnice w Czeskim Cieszynie), czy koncerty. Jako sposób na promowanie wydarzeń kulturalnych wśród młodzieży zostało wskazane utworzenie specjalnej strony, czy też grupy na Facebooku, czy też innych portalach społecznościowych.

Po środowym spotkaniu (13.12) zakończył się etap realizacji projektu transgranicznego, oparty na spotkaniach z mieszkańcami. Teraz odpowiedzi zgromadzonych na spotkaniach gości, oraz ich propozycje będą analizowanie oraz wykorzystane w następnych etapach realizacji projektu.

 

Joanna Świba

źródło: ox.pl
dodał: JS 15-12-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 327komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 475komentarzy: 0

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 9615komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 648komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 978komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3468komentarzy: 3

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6056komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 897komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3394komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .