Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4288komentarzy: 11

Oszuści nie odpuszczają

15-12-2017 12:30

Oszuści podający się za policjantów i pracowników administracyjnych, usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób, znów dali o sobie znać w pobliżu - w Bielsku-Białej. Policjanci apelują - bądźcie ostrożni, gdy zadzwoni Wasz telefon i rozmówca poprosi o pilną gotówkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny, czy policjantów, bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!
fot.arc.ox.pl fot.arc.ox.pl

83-letni bielszczanin stracił oszczędności, bo uwierzył, że rozmawia przez telefon z policjantem, pod którego podszył się oszust. - Do zdarzenia doszło dzisiaj [13.12.2017 przyp. red.] w centrum miasta. Z seniorem skontaktował się telefonicznie nieznajomy mężczyzna, który twierdził, że jego wnuk spowodował wypadek drogowy i pilnie potrzebuje gotówki na kaucję. Bielszczanin uwierzył, że rozmawia z funkcjonariuszem i natychmiast zgodził się na przekazanie gotówki. Po pieniądze przyszedł „kurier”, który był wspólnikiem oszusta. Odebrał od mężczyzny oszczędności jego życia i zniknął - informuje Oficer Prasowy KMP w Bielsku-Białej, podinspektor Elwira Jurasz.

Policjanci ustalili, że mężczyzna, który odebrał pieniądze miał około 30 lat, wzrost około 185cm, dobrze zbudowany, włosy krótkie, blond, (widoczne zakola), ubrany w jasną kurtkę. Otrzymaną gotówkę włożył do zielonej reklamówki.

Pamiętajmy! W żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

- To nie jedyny w ostatnim czasie „atak” oszustów. Wczoraj na bielskim osiedlu Grunwaldzkim do drzwi mieszkania 86-letniej bielszczanki zapukali nieznajomi mężczyźni, którzy przedstawili się za pracowników spółki wodociągowej. Oszuści wmówili kobiecie, że w jej mieszkaniu doszło do awarii wody. Prosili, aby sprawdzała przepływ wody w łazience. Odwrócili jej uwagę i skradli z mieszkania oszczędności w kwocie ponad 6 tysięcy zł. – relacjonuje Jurasz.

Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktujcie się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

Pamiętaj:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj. Jeśli zjawi się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni, telekomunikacji, czy gazowni – bez otwierania drzwi – sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie dysponujesz telefonem poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej żeby towarzyszyli ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • posiadane w domu pieniądze schowaj w miejscu trudno dostępnym,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom, czy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów – każda szanująca się firma zawiera transakcje w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich,
  • nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.


mat.pras./red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 15-12-2017 12:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
15-12-2017 18:06
koszor
Trochę za ostro, ale z grubsza się zgadzam.
Godefroy
15-12-2017 18:15
Godefroy
Za ostro? właśnie przez niskie kary i pobłażanie bandytom, na świecie nigdy nie będzie dobrze, żyjemy w gównianych czasach gdzie każdy ludzki odpadek ma jakieś prawa. Teraz się wszystko toleruje, tylko ostre i zdecydowane działania odnoszą skutek.
bronek91
16-12-2017 11:38
bronek91
Godefroy, za dane przewinienie mogłaby grozić nawet kara śmierci, ale co Ci to da? Nie chodzi tu o wysokość sankcji, która powinna być ekwiwalentem za poczyniony czyn lub zaniechanie. Wysokość kary skutecznie nie oddziałuje na przestępcę. Żaden z nich nie czyta kodeksu karnego, orzecznictwa sądów itd. O czym myśli przeciętny kryminol? Kombinuje, co ma zrobić, aby się nie dać złapać... Co z tego wynika? Nie tyle sankcja, co świadomość wykrycia przestępstwa oddziałuje na przestępców. Przestępca nie boi się kary, ale wychwycenia. Drastyczne zwiększenie problemu przestępczości nie tkwi w zwiększaniu kar, co często nic nie daje, działa jedynie na publikę, co w zwiększaniu wykrywalności. Powinniśmy się zatem zastanowić, co uczynić, aby zwiększyć wykrywalność.....

Od jakiegoś czasu, w tego rodzaju przestępstwach przeważają osoby, które społecznie są uważane, za znajdujące się w wieku starszym. Co wpływa na ich łatwowierność? Może jakaś Betrojerinka lub Betrojerinek się przyda?
Mateusz31
16-12-2017 13:19
Mateusz31
Trzeba dzisiaj na wszystko uważać
Godefroy
16-12-2017 14:11
Godefroy
A co da zwiększenie wykrywalności skoro kary są śmieszne? zawiasy albo dostanie ze 2-3 lata, więzienie w którym jeszcze jego patologia się pogłębi, żarcie za darmo, miejsce do spania. Gdyby taki śmieć wiedział, że za kradzież straciłby ręke, albo zawisł na sznurku, to podejrzewam, że liczba przestępstw drastycznie by zmalała, bo nawet taki imbecyl by się dwa razy zastanowił czy warto ryzykować.
bronek91
16-12-2017 22:26
bronek91
Szanowny Godefroy, co napisałem w kwestii kary? Powinna być ekwiwalentna. Wiesz co to słowo znaczy? Nie pisałem iż popieram nieadekwatne kary. Proszę, czytaj ze zrozumieniem. Co dany przestępca dostałby, nie wiem, nie jestem sędzią i nie znam danego przestępcy, co ma na sumieniu i ile odsiadek już zaliczył.
Skoro twierdzisz iż perspektywa więzienia nie jest dolegliwością dla gangusów, zatem dlaczego zacierają ślady, nie przyznają się do winy i na wszelkie sposoby kombinują, aby nie dostać się do więzienia??? A pomyślałeś o tym, iż gangus także jest niejednokrotnie inteligentnym człowiek i zdaje sobie sprawę, że jak będzie siedział, ten czas będzie dla niego niejednokrotnie stracony, ponieważ nie będzie "zarabiał".

Słuchaj, prawa talionu, prawo odwetu i kary mutylacyjne funkcjonowały przez dłuuuugie okresy czasu i jakoś nie wyeliminowały przestępczości. Proponowane przez Ciebie sposoby już dawno nie okazały się skuteczne, nawet gdy były publicznie wykonywane. Karę śmierci, nie bez wpływu wolnomularstwa, stopniowo przestano wykonywać a następnie usuwano począwszy od XVIII wieku. Jak myślisz, dlaczego mądrzejsi od nas to poczęli czynić?

1) Jeżeli państwo zakazuje zabijać, kaleczyć i stosować przemocy, dlaczego samo nie stanowi wzoru? Po co wymaga od obywateli/poddanych niedopuszczania się czynów, które samo stosuje?
2) Drastyczne kary są nieodwracalne, niejednokrotnie sądy się mylą. Państwo ma być sprawiedliwi a nie okrutne.
3) Drastyczne kary wywołują w społeczności elementy współczucia dla sprawcy, dlatego zrezygnowano z ich publicznego wykonywania.
4) Drastyczne kary, w szczególności kara śmierci, nie ma elementu resocjalizacyjnego, wobec czego, nie jest karą.

Są jeszcze kolejny powody, ale myślę, iż podane, na etapie wystarczą.

To co Ty sugerujesz, to przypuszczenia, niejednokrotnie weryfikowane już w przeszłości. Tak Ci się zdo, że gangus myśli, jaka kara za dane przestępstwo go czeka. Wprost przeciwnie (ryplej) myśli, co ma zrobić, żeby go nie złapali...

Oczywiście kwestia przestępczości i kryminologii jest skomplikowana i wpływa na nią masa innych czynników. Jednak kwestie które poruszyłeś, brak czynnika resocjalizacji w więzieniu, kwestia odbywana kary, wchodzi już w zakres polityki penitencjarnej i jest to już zupełnie inna para kaloszy...
jo.papuga
17-12-2017 17:29
jo.papuga
...a tu jak zwykle, bronek i jego nowy przemondrzały elaborat.
No cóż... borok synek, ale on już tak mo... on musi furt pokazować wszystkim na około że to jyny on zawsze wszystko wiy najlepi.
bronek91
17-12-2017 19:28
bronek91
Jest i jo.papuga, jak zwykle dorzuca swoje zdanie, tradycyjnie ad personam i z uporem maniaka bez nawiązania to tematu artykułu. Ryplej - jak zwykle lepiej niż ja sam znasz cel mojej wypowiedzi, nawet zawsze mnie zaskakujesz bo tradydyjnie niemal, to co twierdzisz nie pokrywa się z tym, co rzeczywiście myślę.

Może Ty zabłyśniesz swoimi przemyśleniami w temacie przestępstw, kar cielesnych i tak zwanej kary śmierci. Może masz inne zdanie niż ja w tym temacie. Przynajmniej raz napisesz coś merytorycznego? Co z twoim pokazem chamstwa i kołtuństwa? Inwencja się skończyła czy w końcu zmądrzałeś?
jo.papuga
19-12-2017 09:23
jo.papuga
Ty bronek i tak wszyckich przepiyrosz swoimi mondrostkami wiync nimo synsu podejmowac tymatu.
skuter66
19-12-2017 17:31
skuter66
Papuga napisz kiedyś coś sensownego bo ciągle papugujesz to samo zwykle na przekór Bronkowi.
jo.papuga
20-12-2017 14:06
jo.papuga
A ty skuter kiedyś żeś coś synsownego napisoł ??? ...jakosik nigdzi żech nic takigo nie widzioł... Jak narazie to widzym że ino se cosik pyrkosz jak tyn chiński skuter i prubujesz podlizować sie bronkowi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 154komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 532komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 251komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 714komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 766komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1069komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.