Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1208komentarzy: 0

Strumień pokazał się w Warszawie

15-12-2017 12:00

W piątek, 1 grudnia, na największych w Polsce targach agrobiznesu Ptak Warsaw Expo zaprezentowały się wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Strumień. Panie przygotowały bogate prezentacje stołów bożonarodzeniowych, a Zespół Regionalny Strumień wzbogacił wydarzenie swoim występem artystycznym.
fot. mat.pras./UM Strumień fot. mat.pras./UM Strumień

3 dni, 7 stref tematycznych, 300 wystawców, 80 000 zwiedzających, 45 000 m² powierzchni wystawowej. Tak w liczbach przedstawiają się Centralne Targi Rolnicze, mające miejsce w zlokalizowanym w podwarszawskim Nadarzynie Ptak Warsaw Expo – największym centrum targowo-kongresowym w Europie Środkowej. Nie zabrakło na nich również regionalnego akcentu – z Gminy Strumień.

- Targi Rolnicze stanowiły połączenie imprezy biznesowej i kontraktacyjnej z przybliżeniem dorobku kulturowego i gospodarczego polskiej wsi. W ich ramach miały miejsce wystawa sprzętu rolniczego, degustacje polskiej żywności, konferencje, seminaria i fora. Częścią targów była również XI Ogólnopolska Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych na których delegacje KGW ze wszystkich regionów Polski zademonstrowały stoły wigilijne, a wywodzące się z Kół oraz mające liczne osiągnięcia na przeglądach i festiwalach zespoły i kapele wystąpiły na scenie muzycznej. Śląsk Cieszyński reprezentowała w tym roku gmina Strumień – informują strumieńscy urzędnicy.

Udział w Targach był możliwy dzięki zaproszeniu przez Radę KGW Województwa Śląskiego na imprezę Zespołu Regionalnego Strumień. Z inicjatywy Burmistrza Strumienia Anny Grygierek udało się poszerzyć uczestnictwo na wszystkie gminne KGW.

- Na przygotowanym przez panie cieszyńskim stole wigilijnym królowały, wzbudzając spore zainteresowanie zwiedzających, tradycyjne potrawy naszego regionu jak moczka, salot chłopski, cieszyńskie ciasteczka, kołocz cieszyński, kompot z pieczek. Nie zabrakło ryby opiekanej w oczcie, smażonego karpia, zupy rybnej z grzankami, zupy grzybowej, kapusty z grzybami, grysiku z cynamonem, strudla z jabłkami, makówki czy tortu. Pod stołem znalazło się miejsce dla metalowego łańcucha, którego obecność według dawnego zwyczaju miała zapewnić zdrowie nogom. Ponadto gospodynie z każdego sołectwa zaprezentowały stoły degustacyjne uginające się od smakowitych słodkości. Panie z Pruchnej upiekły ciasteczka cieszyńskie, pierniczki ze Strumienia, kremówkę prucheńską. Drogomyśl przywiózł cieszyńskie kruche rurki miodowo-cynamonowe, moczke, piernikowe chatki, Bąków kołaczyki, stół KGW Zabłocie przyciągał wonią kołaczy z serem i makiem, natomiast panie ze Zbytkowa przygotowały kunsztowne ozdoby świąteczne. Misterne rękodzieło artystyczne w postaci bombek, aniołków, choinek, lalek można było podziwiać i na pozostałych stołach – relacjonują włodarze gminy.

Zespól Regionalny Strumień umilał natomiast czas obecnym na targach swoim śpiewem, prezentując na scenie wiązankę cieszyńskich pieśni oraz kolędy, które przywołały świąteczny nastrój. Kilkugodzinna impreza sprzyjała także integracji z innymi KGW czego efektem był wspólny śpiew i taniec z kapelą z Folwark Małych na Podlasiu.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 15-12-2017 12:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 327komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 475komentarzy: 0

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 9611komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 648komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 978komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3467komentarzy: 3

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6055komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 897komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3394komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .