Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 692komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.
Malarstwo Grzegorz Dostatni Malarstwo Grzegorz Dostatni

Nie jest tak, że osoby niepełnosprawne są tego pozbawiane czy też nie wolno im tego robić . Duża grupa osób niepełnosprawnych zajmuje się malarstwem. W poprzednim odcinku z serii „Gdzieś obok nas” pisałem o słabowidzącej Urszuli Kuś, której pasją jest właśnie malarstwo i rzeźba. Tym razem również ciekawa postać z naszego regionu – niepełnosprawny Pan Grzegorz Dostatni ze Skoczowa, którego odwiedziłem w jego pracowni przy ul. Mickiewicza.

Pan Grzegorz trafił do Skoczowa w 1985 roku mając wówczas 15 lat. W tej chwili jest pensjonariuszem Domu Opieki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych prowadzonym przez Siostry Służebniczki Dębickie. Pan Grzegorz mieszka w filii domu również przy ul. Mickiewicza kilka budynków od głównej siedziby Domu Pomocy.

W budynku ma swój pokoik, w którym mieszka i pracuje – maluje. Można powiedzieć, że panuje tam klimat jak w prawdziwej pracowni. Jest specjalny fartuch malarski, który zakłada przed pracą, są sztalugi, miejsce na pastele, farby. No i są wszędzie prace – wiszące na ścianie, poukładane i schowane w teczkach jak i przygotowane do transportu. Większość prac najpierw jest wstępnie wykonana ołówkiem, a następnie do pracy wkraczają pastele olejne, które w większości używane są przez Pana Grzegorza.

W pracach, których Pan Grzegorz wykonał mnóstwo, głównie przewija się motyw religijny, są: Matka Boska Skoczowska, Matka Boska Częstochowska, Chrystus modlący się, Chrystus ukrzyżowany, św. Barbara, ale są i pejzaże, kwiaty, bukiet słoneczników (wykonany na Urodziny dla mamy Pana Grzegorza).

Wykonuje też obrazy na zamówienie, wystawia je na zewnątrz, są one często przekazywane w prezencie lecz głównie „maluję bo to kocham robić i lubię to” - mówi Pan Grzegorz.

Najcenniejszym wspomnieniem Pana Grzegorza była wizyta w Rzymie i spotkanie „oko w oko” z Papieżem Janem Pawłem II. Bardzo ciepło mówi o swojej mamie i dwóch siostrach wraz z ich bliskimi. Święta i uroczystości stara się choć w części spędzić właśnie z rodziną. W skoczowskim domu czuje się dobrze, ceni sobie pomoc na jaką może liczyć przez praktycznie cały dzień, zarówno fizyczną, psychiczną jak i duchową. Kolegów lubi ale zaznacza, że najwięcej czasu spędza właśnie w fartuchu malarskim z pastelami w ręce przed sztalugą.

W spotkaniu towarzyszyła mi wspomniana prędzej Urszula Kuś, która była pod wielkim wrażeniem twórczości Pana Grzegorza mówiąc o niej, że jest taka indywidualna, inna od tej książkowej, ale piękna bo wykonana z wielkim zaangażowaniem. W tym roku prace Pana Grzegorza zostały wykorzystane do kartek świątecznych, które można było zakupić podczas niedawnego kiermaszu świątecznego i na pewno są jeszcze do nabycia w budynku głównym domu opieki.

Wydaje mi się, że takich osób na naszym terenie jest wiele, tworzą fantastyczne rzeczy, nie tylko malarskich. Warto do nich docierać, mówić o nich, pisać o nich.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: ES 14-12-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 198komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 88komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 548komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 191komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 975komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 323komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 1623komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 2719komentarzy: 0

Wiślański brucliki i wałaszczoki

25-04-2018 14:00

Rusza kolejny projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Dziedzictwo Kulturowe – Mistrz Tradycji”. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych projektów : „ Wiślański żywotek i czepiec” oraz „ Mistrzowskie koszułki”.

wyświetleń: 250komentarzy: 0

Beskid Skoczów pomaga - zbiórka dla Alanka

25-04-2018 12:45

W trakcie meczu Beskidu Skoczów z Polonią Bytom, który odbędzie się w sobotę (05.05) o godzinie 17 na terenie Stadionu Miejskiego w Skoczowie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Alanka Serwatki, dla którego kosztowna operacja oraz długa rehabilitacja są jedyną szansą na uratowanie nóżek.

wyświetleń: 838komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .