Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 552komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.
Malarstwo Grzegorz Dostatni Malarstwo Grzegorz Dostatni

Nie jest tak, że osoby niepełnosprawne są tego pozbawiane czy też nie wolno im tego robić . Duża grupa osób niepełnosprawnych zajmuje się malarstwem. W poprzednim odcinku z serii „Gdzieś obok nas” pisałem o słabowidzącej Urszuli Kuś, której pasją jest właśnie malarstwo i rzeźba. Tym razem również ciekawa postać z naszego regionu – niepełnosprawny Pan Grzegorz Dostatni ze Skoczowa, którego odwiedziłem w jego pracowni przy ul. Mickiewicza.

Pan Grzegorz trafił do Skoczowa w 1985 roku mając wówczas 15 lat. W tej chwili jest pensjonariuszem Domu Opieki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych prowadzonym przez Siostry Służebniczki Dębickie. Pan Grzegorz mieszka w filii domu również przy ul. Mickiewicza kilka budynków od głównej siedziby Domu Pomocy.

W budynku ma swój pokoik, w którym mieszka i pracuje – maluje. Można powiedzieć, że panuje tam klimat jak w prawdziwej pracowni. Jest specjalny fartuch malarski, który zakłada przed pracą, są sztalugi, miejsce na pastele, farby. No i są wszędzie prace – wiszące na ścianie, poukładane i schowane w teczkach jak i przygotowane do transportu. Większość prac najpierw jest wstępnie wykonana ołówkiem, a następnie do pracy wkraczają pastele olejne, które w większości używane są przez Pana Grzegorza.

W pracach, których Pan Grzegorz wykonał mnóstwo, głównie przewija się motyw religijny, są: Matka Boska Skoczowska, Matka Boska Częstochowska, Chrystus modlący się, Chrystus ukrzyżowany, św. Barbara, ale są i pejzaże, kwiaty, bukiet słoneczników (wykonany na Urodziny dla mamy Pana Grzegorza).

Wykonuje też obrazy na zamówienie, wystawia je na zewnątrz, są one często przekazywane w prezencie lecz głównie „maluję bo to kocham robić i lubię to” - mówi Pan Grzegorz.

Najcenniejszym wspomnieniem Pana Grzegorza była wizyta w Rzymie i spotkanie „oko w oko” z Papieżem Janem Pawłem II. Bardzo ciepło mówi o swojej mamie i dwóch siostrach wraz z ich bliskimi. Święta i uroczystości stara się choć w części spędzić właśnie z rodziną. W skoczowskim domu czuje się dobrze, ceni sobie pomoc na jaką może liczyć przez praktycznie cały dzień, zarówno fizyczną, psychiczną jak i duchową. Kolegów lubi ale zaznacza, że najwięcej czasu spędza właśnie w fartuchu malarskim z pastelami w ręce przed sztalugą.

W spotkaniu towarzyszyła mi wspomniana prędzej Urszula Kuś, która była pod wielkim wrażeniem twórczości Pana Grzegorza mówiąc o niej, że jest taka indywidualna, inna od tej książkowej, ale piękna bo wykonana z wielkim zaangażowaniem. W tym roku prace Pana Grzegorza zostały wykorzystane do kartek świątecznych, które można było zakupić podczas niedawnego kiermaszu świątecznego i na pewno są jeszcze do nabycia w budynku głównym domu opieki.

Wydaje mi się, że takich osób na naszym terenie jest wiele, tworzą fantastyczne rzeczy, nie tylko malarskich. Warto do nich docierać, mówić o nich, pisać o nich.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: ES 14-12-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 153komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 532komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 251komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 713komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 766komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1069komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 886komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .