Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 558komentarzy: 0

II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017

12-12-2017 19:45

W piątek 1 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy odbyło się II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017. Prezentowane przez uczestników wykłady dotykały przestrzeni trzech pojęć : ''Lokalne, niepozorne, niewidoczne - na marginaliach społecznych światów''.
fot. Damian Świńczyk i Małgorzata Cekiera fot. Damian Świńczyk i Małgorzata Cekiera

Spotkanie, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, rozpoczęło się od dwóch wykładów mistrzowskich. Słuchacze mogli poznać i przyjrzeć się marginaliom społeczeństwa poprzez prezentowaną przez prelegentów wiedzę zebraną podczas działań interdyscyplinarnych. Dzięki takiemu podejściu powstaje specyficzna nowa wiedza, przedstawiająca podejście odmienne od podejść reprezentowanych przez dziedziny, na których się opiera.

Pierwszy wykład mistrzowski wygłosiła prof. dr hab. Urszula Swadźba z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która opierając się na wynikach swoich badań socjologicznych przedstawiła obraz śląskiej religijności na obszarach zurbanizowanych. Wykład ten wygłoszony został pod tytułem „Śląska religijność – analiza socjologiczna”.

Drugi pod tytułem „Śląska religijność – analiza socjologiczna” O wychodzeniu na peryferia i marginalia społecznych światów według papieża Franciszka”, wygłosił dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Temat poruszał wiele kwestii papieskich m.in. o niezrozumieniu przekazu papieża Franciszka w Polsce oraz roli nauczyciela we włączaniu w krwioobieg kultury czy roli rodziców, którzy mają powrócić do procesu edukacji i aktywnie w nim uczestniczyć.

Dr Adama Pisarek w wystąpieniu zatytułowanym „Peryferia gościnności” mówił o roli gościnności, która pozwala utrzymywać więzi, ale jest również przyjmowaniem przybyszów.

Juliusz Wątroba, znamienity poeta pochodzący z Rudzicy nawiązał do miejsca, które jest szczególnie ważne w społeczności Rudzicy, a mianowicie doliny św. Wendelina. Przypomniał jak to miejsce wyglądało w czasach jego młodości oraz że należy chronić w taki sposób, aby zachowało swój autentyczny urok.

Po krótkiej przerwie wystąpili kolejni prelegenci, Dr Jarosław Legięć z referatem pt. „Peryferia życia społecznego a wspólnoty lokalne” o ich roli oraz wartościach, jakimi kieruje się wspólnota lokalna, dr Stanisław Ciupka, który w swoim referacie odnosił się do katolickiej nauki społecznej i jej roli w kształtowaniu wartości etycznych w biznesie, a mgr Piotr Czakon przedstawił interesujący i bardzo aktualny problem prekaryzacji pracy. W swoim referacie omówił zjawisko prekariatu oraz jego cechy.

Kolejny referat zatytułowany „Na peryferiach wielkiej historii. Pamięć zbiorowa i rodzinna w społecznościach lokalnych” został zaprezentowany przez dr Marcina Biernata, który pokrótce przedstawił problematykę pamięci zbiorowej i rodzinnej, a następnie przedstawił kilka przykładów tego jak społeczność lokalna pamięta o wydarzeniach z „wielkiej historii” i o jej bohaterach. Z kolei Dr Rafał Cekiera w swoim wystąpieniu odniósł się do problematyki życia rodzinnego na odległość w okresie, kiedy tradycyjne listy stanowiły podstawowe źródło komunikacji transnarodowej. W kolejnym wystąpieniu, mgr Patrycja Kowalik przedstawiła nam polskie społeczeństwo w obiektywie sławnej polskiej fotograf Zofii Rydet.

W wystąpieniu mgr Mateusza Koniora z analizą „piłkarskich peryferii” mieliśmy okazję zobaczyć jak tworzyła się grupa społeczna skupiona wokół wartości, jaką jest miłość do piłki nożnej.

Drugą edycję Rudzickiego Seminarium Naukowe – Wendelinaria 2017 podsumowała i oficjalnie zakończyła prezes Towarzystwa Miłośników Rudzicy mgr Teresa Marekwica, podkreślając że było to spotkanie niezwykle interesujące, podczas którego w przyjaznej atmosferze toczono dyskusje na tematy ważne i ciekawe.

Marginalia według słownikowych definicji oznaczają „rzeczy, sprawy mało ważne lub drugoplanowe”. Marginalne znaczenie skierowane w odniesieniu do czegoś o bardzo małej wartości, w kontekście małego znaczenia czegoś bądź w odniesieniu do czegoś o małym znaczeniu. To co istotne, objawia się przecież często w postaci niepozornej. Ich peryferyjność może skrywać w sobie niezwykle ciekawy i cenny dla analityków życia społecznego potencjał.
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL
dodał: red. 12-12-2017 19:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 155komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 534komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 252komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 715komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 160komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 198komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 372komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 767komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1073komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 887komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .