Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 820komentarzy: 0

II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017

12-12-2017 19:45

W piątek 1 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy odbyło się II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017. Prezentowane przez uczestników wykłady dotykały przestrzeni trzech pojęć : ''Lokalne, niepozorne, niewidoczne - na marginaliach społecznych światów''.
fot. Damian Świńczyk i Małgorzata Cekiera fot. Damian Świńczyk i Małgorzata Cekiera

Spotkanie, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, rozpoczęło się od dwóch wykładów mistrzowskich. Słuchacze mogli poznać i przyjrzeć się marginaliom społeczeństwa poprzez prezentowaną przez prelegentów wiedzę zebraną podczas działań interdyscyplinarnych. Dzięki takiemu podejściu powstaje specyficzna nowa wiedza, przedstawiająca podejście odmienne od podejść reprezentowanych przez dziedziny, na których się opiera.

Pierwszy wykład mistrzowski wygłosiła prof. dr hab. Urszula Swadźba z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która opierając się na wynikach swoich badań socjologicznych przedstawiła obraz śląskiej religijności na obszarach zurbanizowanych. Wykład ten wygłoszony został pod tytułem „Śląska religijność – analiza socjologiczna”.

Drugi pod tytułem „Śląska religijność – analiza socjologiczna” O wychodzeniu na peryferia i marginalia społecznych światów według papieża Franciszka”, wygłosił dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Temat poruszał wiele kwestii papieskich m.in. o niezrozumieniu przekazu papieża Franciszka w Polsce oraz roli nauczyciela we włączaniu w krwioobieg kultury czy roli rodziców, którzy mają powrócić do procesu edukacji i aktywnie w nim uczestniczyć.

Dr Adama Pisarek w wystąpieniu zatytułowanym „Peryferia gościnności” mówił o roli gościnności, która pozwala utrzymywać więzi, ale jest również przyjmowaniem przybyszów.

Juliusz Wątroba, znamienity poeta pochodzący z Rudzicy nawiązał do miejsca, które jest szczególnie ważne w społeczności Rudzicy, a mianowicie doliny św. Wendelina. Przypomniał jak to miejsce wyglądało w czasach jego młodości oraz że należy chronić w taki sposób, aby zachowało swój autentyczny urok.

Po krótkiej przerwie wystąpili kolejni prelegenci, Dr Jarosław Legięć z referatem pt. „Peryferia życia społecznego a wspólnoty lokalne” o ich roli oraz wartościach, jakimi kieruje się wspólnota lokalna, dr Stanisław Ciupka, który w swoim referacie odnosił się do katolickiej nauki społecznej i jej roli w kształtowaniu wartości etycznych w biznesie, a mgr Piotr Czakon przedstawił interesujący i bardzo aktualny problem prekaryzacji pracy. W swoim referacie omówił zjawisko prekariatu oraz jego cechy.

Kolejny referat zatytułowany „Na peryferiach wielkiej historii. Pamięć zbiorowa i rodzinna w społecznościach lokalnych” został zaprezentowany przez dr Marcina Biernata, który pokrótce przedstawił problematykę pamięci zbiorowej i rodzinnej, a następnie przedstawił kilka przykładów tego jak społeczność lokalna pamięta o wydarzeniach z „wielkiej historii” i o jej bohaterach. Z kolei Dr Rafał Cekiera w swoim wystąpieniu odniósł się do problematyki życia rodzinnego na odległość w okresie, kiedy tradycyjne listy stanowiły podstawowe źródło komunikacji transnarodowej. W kolejnym wystąpieniu, mgr Patrycja Kowalik przedstawiła nam polskie społeczeństwo w obiektywie sławnej polskiej fotograf Zofii Rydet.

W wystąpieniu mgr Mateusza Koniora z analizą „piłkarskich peryferii” mieliśmy okazję zobaczyć jak tworzyła się grupa społeczna skupiona wokół wartości, jaką jest miłość do piłki nożnej.

Drugą edycję Rudzickiego Seminarium Naukowe – Wendelinaria 2017 podsumowała i oficjalnie zakończyła prezes Towarzystwa Miłośników Rudzicy mgr Teresa Marekwica, podkreślając że było to spotkanie niezwykle interesujące, podczas którego w przyjaznej atmosferze toczono dyskusje na tematy ważne i ciekawe.

Marginalia według słownikowych definicji oznaczają „rzeczy, sprawy mało ważne lub drugoplanowe”. Marginalne znaczenie skierowane w odniesieniu do czegoś o bardzo małej wartości, w kontekście małego znaczenia czegoś bądź w odniesieniu do czegoś o małym znaczeniu. To co istotne, objawia się przecież często w postaci niepozornej. Ich peryferyjność może skrywać w sobie niezwykle ciekawy i cenny dla analityków życia społecznego potencjał.
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL
dodał: red. 12-12-2017 19:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 199komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 88komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 549komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 979komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 325komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 1627komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 2720komentarzy: 0

Wiślański brucliki i wałaszczoki

25-04-2018 14:00

Rusza kolejny projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Dziedzictwo Kulturowe – Mistrz Tradycji”. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych projektów : „ Wiślański żywotek i czepiec” oraz „ Mistrzowskie koszułki”.

wyświetleń: 250komentarzy: 0

Beskid Skoczów pomaga - zbiórka dla Alanka

25-04-2018 12:45

W trakcie meczu Beskidu Skoczów z Polonią Bytom, który odbędzie się w sobotę (05.05) o godzinie 17 na terenie Stadionu Miejskiego w Skoczowie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Alanka Serwatki, dla którego kosztowna operacja oraz długa rehabilitacja są jedyną szansą na uratowanie nóżek.

wyświetleń: 840komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .