Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 869komentarzy: 0

Szańce 1647

13-12-2017 07:30

W czeskich Mostach koło Jabłonkowa miała miejsce kolejna akcja związana z promowaniem odnowy Szańców Jabłonkowskich. W Gorolskim Centrum Informacji Turystycznej w sobotę 9 grudnia odbyła się premiera filmu "Šance 1647" połączona z wykładem mgr Martina Krůla na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Szańców Jabłonkowskich.
Fot: Daniel Pipień Fot: Daniel Pipień

Podczas multimedialnej prezentacji można było prześledzić historię Szańców Jabłonkowskich budowanych na pograniczu Śląska i Górnych Węgier od XVI do XIX w. oraz zobaczyć stare mapy, plany i zdjęcia tych fortyfikacji. Ciekawostką były po raz pierwszy wyświetlane a dopiero niedawno odnalezione we Wiedniu i Sztokholmie niezrealizowane plany przebudowy szańców.

Pan Martin Krůl zaprezentował ponadto przykłady rewitalizacji wybranych fortyfikacji nowożytnych w Europie i w USA. Na ich przykładzie można było zobaczyć jak np. czasem bardzo zniszczone i zaniedbane obiekty tego typu odzyskały dawny blask. Teraz przyciągają odwiedzających stając się nieraz centrum wydarzeń kulturalnych i historycznych w swojej okolicy.

W drugiej części spotkania zebrani obejrzeli film „Šance 1647”. Grupa miłośników działająca pod szyldem Šance pro Šanci podczas lipcowej akcji na szańcach nakręciła krótki film, którego reżyserką jest Sylwia Dwornicka z Rybnika, mieszkająca obecnie w Cieszynie. Film o służbie wojskowej na Szańcach Jabłonkowskich w okresie Wojny Trzydziestoletniej, ukazujący w dalszej części w humorystyczny sposób jak mogło toczyć się życie w tej jakby nie patrząc odległej i położonej wśród gór twierdzy.

A co takiego ciekawego wydarzyło się na owych szańcach w 1647 r?
W Europie trwała wtedy jeszcze Wojna Trzydziestoletnia. Na Ziemi Cieszyńskiej działania wojenne największy rozmach przybrały w 1646 r., kiedy to wojska cesarskie odbiły Cieszyn i zdobyły zamek broniony przez Szwedów.

Potem działania wojenne przesunęły się na Morawy a u nas nastał względny spokój. Cieszyńskie miejscowości niejedno wycierpiały podczas przemarszów i kiedy stacjonowały tam armie jednej i drugiej strony. Księstwo podupadło ekonomicznie i ucierpiało demograficznie.
Kiedy regularne wojska odeszły w inne rejony walk na Szańcach stacjonowały oddziały złożone w większości z miejscowych rekrutów, którzy byli słabo wyszkoleni i wyposażeni. W spisach figurowali w większości jako muszkieterzy.

Cóż więc mieli robić? Życie w barakach toczyło się normalnie a żołnierze oprócz ćwiczeń i pilnowania nie za wiele mieli do roboty. Przynajmniej walczyć nie musieli. Podczas wizytacji wysłanych z Cieszyna kontrolerów zebrani żołnierze w liczbie 89 ludzi oznajmili, że nic specjalnego sobie nie życzą. Chcą jedynie potwierdzenia tego, że zostali tu powołani do służby, aby pilnować szańców a nie walczyć.
Po skończeniu Wojny Trzydziestoletniej trudne w utrzymaniu Szańce decyzją cesarza Ferdynanda III miały być zburzone, aby nie dostały się w ręce węgierskich powstańców. Dzięki jednak osobistej prośbie księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji zostały zachowane. Historia pokazała że fortyfikacje w rejonie Przełęczy Jabłonkowskiej nie tylko przydały się podczas kolejnych konfliktów, ale były potem rozbudowywane i ulepszane.

Warto więc pamiętać że mamy na Śląsku Cieszyńskim unikatowy na skalę chociażby europejską system fortyfikacji, który przydało by się zachować dla przyszłych pokoleń a każda taka akcja powoduje że Szańce odżywają.

Film Šance 1647 ma dwie wersje językowe, polską i czeską. Na wiosnę 2018 r. ma być wyświetlany także w Czeskim Cieszynie w czytelnio - kawiarni Avion.

Daniel Pipień
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 13-12-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Kolęd na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty

22-01-2018 19:20

Zespół Regionalny "Istebna" z Istebnej oraz Chór Męski "Gorol" z Jabłonkowa wystąpili wczoraj (21.01) w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Po koncercie zebrano datki na rzecz Hospicjum im. Ł. Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 329komentarzy: 0

''Bezpieczne ferie''- akcja cieszyńskiej drogówki

22-01-2018 18:15

W minioną sobotę  (20.01.2018 )policjanci Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy, razem z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego kontrolowali autokary w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018''.

wyświetleń: 475komentarzy: 0

Zaginał Adam Kojzar

22-01-2018 16:55

Policjanci poszukują zaginionego Adama Kojzara. 16-letni mieszkaniec Pruchnej ostatni raz był widziany 21 stycznia 2018 r. wieczorem. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 9623komentarzy: 0

Skoczów - posadzą tysiące drzew

22-01-2018 16:30

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

wyświetleń: 648komentarzy: 0

Do Szwajcarii uda się 23-osobowa ekipa, a w niej między innymi Tomasz Pilch

22-01-2018 16:23

Już w najbliższą sobotę (27.01) rozpoczną się Mistrzostwa Świata Juniorów oraz U-23 w narciarstwie klasycznym. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził skład, który będzie reprezentował nasz kraj w Goms oraz Kanderstegu.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Ulga rehabilitacyjna na korzystanie z samochodu

22-01-2018 14:55

Rozpoczęły się rozliczenia podatkowe za 2017 rok. Większość z nas korzysta z różnych odliczeń i ulg w tych zeznaniach podatkowych. Jest wśród nich również „ulga rehabilitacyjna", która uległa ostatnio lekkim zmianom.

wyświetleń: 979komentarzy: 0

Nie musisz wyrażać zgody - sporne pismo od Tauronu

22-01-2018 13:00

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele osób w całym kraju (w tym również na terenie Śląska Cieszyńskiego) otrzymało pisma od dostawy energii elektrycznej, w których Tauron domaga się podania określonych danych osobowych, wraz z zaznaczeniem zgód marketingowych. Zgodnie z treścią pisma, wypełnienie oraz odesłanie specjalnego formularza jest obowiązkowe. Jak się jednak okazuje, pismo to wprowadza klientów firmy w błąd, odesłania formularza nie jest obowiązkowe, a samo działanie jest próbą wyłudzenia zgód marketingowych od klientów firmy.

wyświetleń: 3470komentarzy: 3

Wypadek na DK-81

22-01-2018 11:05

W poniedziałek (22.01) otrzymaliśmy informację o wypadku na drodze DK-81 w Ochabach, na pasie w kierunku Pawłowic. 

wyświetleń: 6056komentarzy: 0

Ośnieżyło i zmroziło

22-01-2018 10:55

Nieco poprawiły się warunki na stokach. Dzięki przymrozkowi, cały czas na nartostradach pracują armatki wytwarzające sztuczny śnieg. Wczoraj spadło trochę też tego naturalnego.

wyświetleń: 897komentarzy: 0

W które niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu?

22-01-2018 09:15

Jakiś czas temu informowaliśmy o przyjęciu ustawy, dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami, początkowo konsumenci do zamkniętych w niedzielę sklepów przyzwyczajani będą stopniowo. Oczywiście zakaz handlu nie będzie dotyczył między innymi stacji benzynowych, czy też obiektów gastronomicznych (w tym również piekarni i cukierni), jednak centra handlowe, butiki, czy popularne dyskonty będą musiały do zakazu handlu się dostosować.

wyświetleń: 3394komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .