Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 597komentarzy: 1

Wspomnieniowe spotkanie u Skalickiej

11-12-2017 14:30

Nauczyciel, pisarz i poeta, działacz społeczny i kulturalny. Założyciel licznych chórów, dyrektor artystyczny męskiego chóru GOROL i festiwalu GOROLSKI ŚWIĘTO w Jabłonkowie. Pełnił też funkcję prezesa ZG PZKO. W 20 rocznicę śmierci Władysława Młynka, bo o nim mowa, wspominano w Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu.
Postać Władysława Młynka przedstawił Daniel Kadłubiec (z lewej) a Karol Suszka czytał fragmenty jego twórczości. fot. indi Postać Władysława Młynka przedstawił Daniel Kadłubiec (z lewej) a Karol Suszka czytał fragmenty jego twórczości. fot. indi

Sala ustrońskiego Muzeum im. Marii Skalickiej na Brzegach zapełniła się po brzegi. Wszyscy chcieli posłuchać jak o tej ciekawej i zasłużonej postaci, jaką był Władysław Młynek opowiada Daniel Kadłubiec. A opowiadał niezwykle barwnie.

Kadłubiec prześledził drogę pedagogicznej kariery Młynka. Wspominał o placówkach, w których Młynek uczył, a które już nie istnieją. Przykładowo szkoła była na Kamienitym, tam, gdzie teraz jest schronisko turystyczne. Później uczył w szkole wydziałowej w Trzyńcu, obecnie im. Gustawa Przeczka, następnie w Milikowie. A kończył swoją karierę pedagogiczną w Bukowcu – najstarszej wsi w cieszyńskich Beskidach. - Tam, gdzie przyszedł musiał być zespół, kapela, teatr. W Trzyńcu założył wspaniały zespół dziecięcy „Czantoryjki”, w Milikowie „Goroliczek” - wyliczał Kadłubiec. Zdradził, że Młynek w szkołach, w których pracował nie tylko rechtorował, ale też i np. kucharzył.

- Równolegle do kariery pedagogicznej Młynek rozwijał również swoją działalność społecznikowską. Razem ze swoją żoną Hanią i Jurą spod Grónia zrobili na Zaolziu i w Polsce ponad 300 występów. Byli chyba w każdym kole PZKO. Później w ramach Sekcji Folklorystycznej jeździliśmy po Zaolziu i uczyli śpiewać. Jeździła z nami wówczas czasami jego córka Halina (znana z pewnością Czytelnikom dzisiejsza gwiazda Halina Mlynkova – przyp. red) Jeździliśmy po całym Zaolziu i uczyli śpiewać, ale także gwary – mówił Kadłubiec, który podczas spotkania w Muzeum Skalickiej nie omieszkał również poruszyć tematu gwary jako fundamentu tożsamości.
- Gwara to jest najważniejszy identyfikator tej ziemi – podkreślił. Utyskiwał, że na prawym brzegu Olzy dzieci uczą się gwary jako języka obcego. - A przecież język jest fundamentem kultury! A fundamentem kultury narodowej jest kultura regionalna. Tu prof. Kadłubiec wspomniał Ustroniaka prof. Jana Szczepańskiego, który stwierdził, że to właśnie dzięki gwarze Śląsk został polski. - I dlatego my możemy śmiało powiedzieć, że gwara na Śląsku jest językiem ocalenia narodowego. Języki urzędowe się zmieniały w zależności od tego kto tutaj panował, kto miał władzę, ale od początku był jeden język, który był solą tej ziemi, a to była gwara.

Wspomnienia o Młynku i wywody na temat gwary Kadłubca przeplatane były fragmentami twórczości Młynka, zarówno tej w języku polskim, jak i pisanej przez niego gwarą czytanej przez wybitnego aktora, dyrektora Teatru Cieszyńskiego Karola Suszkę. A na koniec wszyscy wspólnie śpiewali regionalne pieśniczki przy akompaniamencie Czesława Pomykacza.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: BT 11-12-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krolik bugs
11-12-2017 15:21
krolik bugs
Sluchaja jak swinia grzmotu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 197komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 86komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 544komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 189komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 967komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 322komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 1614komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 2711komentarzy: 0

Wiślański brucliki i wałaszczoki

25-04-2018 14:00

Rusza kolejny projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Dziedzictwo Kulturowe – Mistrz Tradycji”. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych projektów : „ Wiślański żywotek i czepiec” oraz „ Mistrzowskie koszułki”.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Beskid Skoczów pomaga - zbiórka dla Alanka

25-04-2018 12:45

W trakcie meczu Beskidu Skoczów z Polonią Bytom, który odbędzie się w sobotę (05.05) o godzinie 17 na terenie Stadionu Miejskiego w Skoczowie odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Alanka Serwatki, dla którego kosztowna operacja oraz długa rehabilitacja są jedyną szansą na uratowanie nóżek.

wyświetleń: 834komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .