Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 514komentarzy: 1

Wspomnieniowe spotkanie u Skalickiej

11-12-2017 14:30

Nauczyciel, pisarz i poeta, działacz społeczny i kulturalny. Założyciel licznych chórów, dyrektor artystyczny męskiego chóru GOROL i festiwalu GOROLSKI ŚWIĘTO w Jabłonkowie. Pełnił też funkcję prezesa ZG PZKO. W 20 rocznicę śmierci Władysława Młynka, bo o nim mowa, wspominano w Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu.
Postać Władysława Młynka przedstawił Daniel Kadłubiec (z lewej) a Karol Suszka czytał fragmenty jego twórczości. fot. indi Postać Władysława Młynka przedstawił Daniel Kadłubiec (z lewej) a Karol Suszka czytał fragmenty jego twórczości. fot. indi

Sala ustrońskiego Muzeum im. Marii Skalickiej na Brzegach zapełniła się po brzegi. Wszyscy chcieli posłuchać jak o tej ciekawej i zasłużonej postaci, jaką był Władysław Młynek opowiada Daniel Kadłubiec. A opowiadał niezwykle barwnie.

Kadłubiec prześledził drogę pedagogicznej kariery Młynka. Wspominał o placówkach, w których Młynek uczył, a które już nie istnieją. Przykładowo szkoła była na Kamienitym, tam, gdzie teraz jest schronisko turystyczne. Później uczył w szkole wydziałowej w Trzyńcu, obecnie im. Gustawa Przeczka, następnie w Milikowie. A kończył swoją karierę pedagogiczną w Bukowcu – najstarszej wsi w cieszyńskich Beskidach. - Tam, gdzie przyszedł musiał być zespół, kapela, teatr. W Trzyńcu założył wspaniały zespół dziecięcy „Czantoryjki”, w Milikowie „Goroliczek” - wyliczał Kadłubiec. Zdradził, że Młynek w szkołach, w których pracował nie tylko rechtorował, ale też i np. kucharzył.

- Równolegle do kariery pedagogicznej Młynek rozwijał również swoją działalność społecznikowską. Razem ze swoją żoną Hanią i Jurą spod Grónia zrobili na Zaolziu i w Polsce ponad 300 występów. Byli chyba w każdym kole PZKO. Później w ramach Sekcji Folklorystycznej jeździliśmy po Zaolziu i uczyli śpiewać. Jeździła z nami wówczas czasami jego córka Halina (znana z pewnością Czytelnikom dzisiejsza gwiazda Halina Mlynkova – przyp. red) Jeździliśmy po całym Zaolziu i uczyli śpiewać, ale także gwary – mówił Kadłubiec, który podczas spotkania w Muzeum Skalickiej nie omieszkał również poruszyć tematu gwary jako fundamentu tożsamości.
- Gwara to jest najważniejszy identyfikator tej ziemi – podkreślił. Utyskiwał, że na prawym brzegu Olzy dzieci uczą się gwary jako języka obcego. - A przecież język jest fundamentem kultury! A fundamentem kultury narodowej jest kultura regionalna. Tu prof. Kadłubiec wspomniał Ustroniaka prof. Jana Szczepańskiego, który stwierdził, że to właśnie dzięki gwarze Śląsk został polski. - I dlatego my możemy śmiało powiedzieć, że gwara na Śląsku jest językiem ocalenia narodowego. Języki urzędowe się zmieniały w zależności od tego kto tutaj panował, kto miał władzę, ale od początku był jeden język, który był solą tej ziemi, a to była gwara.

Wspomnienia o Młynku i wywody na temat gwary Kadłubca przeplatane były fragmentami twórczości Młynka, zarówno tej w języku polskim, jak i pisanej przez niego gwarą czytanej przez wybitnego aktora, dyrektora Teatru Cieszyńskiego Karola Suszkę. A na koniec wszyscy wspólnie śpiewali regionalne pieśniczki przy akompaniamencie Czesława Pomykacza.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: BT 11-12-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krolik bugs
11-12-2017 15:21
krolik bugs
Sluchaja jak swinia grzmotu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 155komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 534komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 252komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 715komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 160komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 198komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 372komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 767komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1073komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 887komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .