Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2376komentarzy: 17

Na żywo: Skoczów - wielkie odliczanie

06-12-2017 17:30

Na skoczowskim rynku rozbłyśnie choinka. Rozświetlenie lampek na bożonarodzeniowym drzewku zaplanowano na godzinę 17.00. Podobno ma się również pojawić święty Mikołaj ;-) Na miejscu jest nasz reporter Jan Bacza.
O godzinie 17.00 skoczowska choinka ma zostać rozświetlona. Fot. Jan Bacza O godzinie 17.00 skoczowska choinka ma zostać rozświetlona. Fot. Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 06-12-2017 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
07-12-2017 07:56
[konto zostało usunięte]
Szkoda że większość osób "pracujących" w tgz integratorze to ATEIŚCI I INNOWIERCY którzy skłócają skoczowskie społeczeństwo !!!!! od x lat wiadomo że o 17 są roraty na które niewierni nie uczęszczają. Czy tak trudno przesunąć rozświecenie tego obrzydliwego wiechecia o godzinę na 18 ? aby dzieci mogły uczestniczyć w mszy i imprezie na rynku ??? Paniczki z integratora myślą tylko i wyłącznie o tym aby ładnie wyglądać na foto na ox, mieć fryzurę , szpile i kieckę gustowną. A niby ratusz taki pobożny ..........
J.K.
07-12-2017 09:01
J.K.
Bardzo proszę moderatorów z OX o usuwanie klasycznego hejtu!
short
07-12-2017 11:05
short
Brawo Skoczów, zawsze cudna żywa choinka - w Cieszynie plastikowy stożek niestety.
cd minerwa
07-12-2017 12:05
cd minerwa
Chrzescijanstwo jest religia, ktora prawie wszystkie tradycje zapozyczyla z obrzadkow poganskich w celu latwiejszej adaptacji swojej religii lub zeby inne zwyczaje, obrzedy poganskie wyprzec. Tak tez jest z choinka i jej przystrajaniem. Zreszta np. w Niemczech choinki przystrajano juz w XVI wieku a w calej Europie ta tradycja upowszechnila sie dopiero w XIX wieku.

efelinqa- powinnas sie cieszyc, ze Twoje dzieci nie wziely udzialu w poganskim zwyczaju i maja szanse dostac sie do nieba.
Zanim cos napiszesz i zalozysz kiecke idac na roraty, wystarczy zerknac chocby do wikipedii :)
cd minerwa
07-12-2017 12:06
cd minerwa
A tak na marginesie - choinka bardzo ladna.
krzysztof.mm
07-12-2017 14:57
krzysztof.mm
Towarzyszka efelinka powinna Panu Bogu i Panu Ratuszowi dziękować, że roratowe dzieci nie były zmuszone uczestniczyć w obrzydliwej ceremonii, jak sama pisze, " rozświecenie tego obrzydliwego wiechecia". Nota bene za starych, dobrych czasów chodziły dzieciory na roraty na 6 rano - i o powrót do tej pięknej tradycji powinna towarzyszka także walczyć.
JaninaKosy
07-12-2017 15:34
JaninaKosy
Jakim skończonym idiotą trzeba być żeby pisać takie brednie jak efelinqa?
ondrik
07-12-2017 15:45
ondrik
Mógł farorz wyjątkowo w tym dniu przesunąć roraty o godzinę później? Niechaj dzieciątka zapoznają się z tymi pogańskimi obrządkami. (-:
bronek91
07-12-2017 21:52
bronek91
@cd minerwa

JAKIE POGAŃSTWO!!!!! Nie mówimy np. o religii Słowian, Germanów, Cetów, Rzymian Greków itd, iż są pogańskie. Pogaństwo jest terminem ocennym, pogardliwym, i szacowna racjonalistko -> chrześcijańskim. Jako wielki krytyk chrześcijaństwa powinnaś wiedzieć, iż nie mówi się religie pogańskie, ale poprawnie używa się terminu RELIGIA TRADYCYJNA. Co do choinek, faktycznie, można ten zwyczaj postrzegać przez pryzmat germanizacji ziem polskich i choinka towarzyszyła germanizacji. W Polsce dawniej stroiło się pomieszczenia mieszkalne tak zwanymi połaźniczkami. A tak a propos.... Czymu choinki stawiają 6 XII to niezgodne z tradycją. Choinka powinna stać od wigilii Bożego Narodzenia (urodziny Saturna/ Sol Invictus w Rzymie) do Gromnic 2 II ....
cd minerwa
07-12-2017 23:06
cd minerwa
bronek91 -
Tradycja choinki istniala juz u pogan i miala charakter magicznego rytualu majacego zapewnic ludziom bezpieczenstwo, zdrowie, dostatek.
Nalezy jescze dodac, ze Kosciol byl poczatkowo choince niechetny. Widzac, ze staje sie ona jednak coraz bardziej popularna i moze przyniesc Kosciolowi korzysci, wtedy nadal jej chrzescijanska symbolike .

Wielkim zwolennikiem zwyczaju strojenia choinki byl Marcin Luter. Natomiast przeciwnicy krytykowali ja jako zwyczaj poganski, o czym swiadcza XV- i XVI-wieczne kazania, np. teolog Dannhauer w 1604 r. strofowal wiernych z ambony, ze choinka jest ?glupstwem swiatecznym''. To podobnie jak teraz, kiedy Kosciol wypowiada sie na temat np. Halloween czy Judosza (Skoczow).

W " Encyklopedii staropolskiej" Zygmunta Glogera czytamy - miedzy rokiem 1795 a 1806 choinka zastapila wczesniejsze wigilijne przybrania - zawieszane pod sufitem i ozdabiane wierzcholki sosny, jodly lub swierku, tak zwane podlazniczki (jak juz napisales) . Mozna spotkac takze inne, regionalnie okreslenia: na Rzeszowszczyznie nazywano je jutkami, na Warmii i Mazurach jeglijkami, w Malopolsce - sadem, w Jaroslawskiem, Lubelskiem i Sandomierskiem - wiecha. Bez wzgledu na nazwe wierzono, ze zielone galezie maja zyciodajne moce i cudotworcze wlasciwosci, chronia dom i jego mieszkancow od zlych mocy i urokow.

bronek91
08-12-2017 06:23
bronek91
@cd minerwa,
Nie neguję długowieczności zwyczaju. Dziękuję jednak za wyczerpujący wywód.Halloween to co innego, Judosz także. Dotyczą innych sfer życia człowieka. Cd minerwa pamiętaj o konsekwencji. Jak coś krytykujesz czy w jakikolwiek inny sposób negujesz nie stosuj terminologii danego nurtu. Grzybki były a co będzie na deser? Co też z tym boroczkiem? A pod choinkę co dostanę?
cd minerwa
08-12-2017 15:15
cd minerwa
bronek91 - nie jestem, jak to uporczywie piszesz - krytykiem chrzescijanstwa. Tylko pisze, co chrzescijanstwo przejelo z wczesniejszych wierzen poganskich.

Czy wierzysz nadal w Mikolaja, czy z wiekiem doszlo do Twojej swiadomosci jak to jest z tym sw. Mikolajem. Wiara oznacza przyjecie czekogolwiek na wiare. Czyli wierzysz, ze to on przynosi prezenty a nie wujek czy tata przebrany za mikolaja.

Slowo religia z lacinskiego religare oznacza "re" - ponowne, powtorne, a "ligare" - polaczenie sie. Nasi przodkowie ( przed chrzescijanstwem) nie musieli sie "ponownie laczyc" z Bogiem. Oni od urodzenia zyli z Nim czy Nimi w naturalnej, pierwotnej lacznosci. Przyroda, natura byla dla nich sacrum.

Swieto Bozego Narodzenia - 25 grudnia , czy to rzeczywiscie narodziny Jezusa ?
Sol Invictus -lac. Slonce Niezwyciezone to bostwo rzymskie, laczace cechy greckiego Apollona i indoiranskiego Mitry. Kosciol wykorzystal popularnosc tego swieta poganskiego i pod koniec IV wieku przepisal obchodzenie w tym dniu swiat Bozego Narodzenia.
Slowianscy przodkowie mniej wiecej wtedy obchodzili swieto przesilenia letniego .

Zamiast Tryglawa - trzy krzyze.
Kazimierz Dolny na Wisla lezy u stop Gory Trzech Krzyzy, ktore postawiono w 1708 roku. Dlaczego trzy? W czasach poganskich na gorze był posag Tryglawa inaczej Trzyglowa, bostwo miejscowej ludnosci. Posag zniszczono ale nazwa funkcjonowala jako Gora Tryglawa. Co zrobiono - postawiono trzy krzyze i nazwano miejsce Gora Trzech Krzyzy.

Mozna byloby wymieniac - a to w skrocie.
Jahre Swieto - rownosc wiosenna / 21 marca = Wielkanoc
Noc Kupaly - przesilenie letnie / 22 czerwca = noc swietojanska
Plony - rownonosc jesienna / 23 Wrzesnia = dozynki
Swieto Godowe - przesilenie zimowe / 22 grudnia = Boze Narodzenie

I tak poganskie zwyczaje zachowaly sie po dzis dzien i sa juz mocno wpisane w tradycje chrzescijanskie :)
I o tym pisze.
bronek91
08-12-2017 19:29
bronek91
cd.minerwa,
przepraszam, faktycznie do krytyka jeszcze kapke Ci brakuje;)
Bardzo dziękuję cd minerwa za wywód;) Cieszę się, że zainteresowałaś się tematem. Zastanawia mnie jedynie, kiedy chrześcijanie przestali upamiętniać tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa zgodnie z żydowskim kalendarzem, 14 nisan. Myślałaś już nad tym?

cd minerwa, nie pytałem się, co dostanę od Mikołaja, tylko co Ty dasz mi pod choinkę... To jednak różnica. Mi Mikołaj jeszcze nigdy nic nie dał, nawet bym nic od niego nie chciał ani nigdy nie chciałem! A Tobie co dał?
Mówisz, że w Twoim przypadku to był tata albo wujek.... no i co dostałaś w prezencie?

Cd minerwa, mam nadzieję, iż zdajesz sobie sprawę, iż nawet ateizm jest formą wiary;) A co do twojej wyliczanki, nie wiem, czy wiesz, ale nawet dogmat homousios także został zaczerpnięty z pogańskiej filozofii greckiej. Słowo "pogańskiej" używam celowo. Piszę z kontekstu wiary.

Do swojej wyliczanki możesz jeszcze dodać Imbolc, Samhain, Beltane, Lughnasadh.

To przejdź na rodzimowierstwo/neopogaństwo i uzyskasz opisywaną przez Siebie łączność z bogiem/ bogami. W święta będziesz chodzić w lasy, będziesz w ramach obrzędów pić piwo i składać w ofierze kołacze oraz oscypki. Z pewnością po śmierci będziesz się mogła spełnić w roli strzygi.

Co do nawiązań, popatrz na to z kontekstu historycznego. Jak przychodzą chrześcijanie, adaptują zastane zwyczaje do swej wiary. W przypadku innych wyznań, to już nie jest takie oczywiste, raczej proces przebiega w odwrotnym kierunku.

Co powiedział Jezus, nie to co człowiek spożywa, pije, czyni go nieczystym. Prawdziwe zło pochodzi z serca. Liczy się intencja czynu, następnie jest kontekst. Zgodnie z Biblią chrześcijanin może spożywać nawet rzeczy złożone bożkom w ofierze. Stąd wywodzi się modlitwa przed i po jedzeniu, ma ona charakter demonologiczny. Liczy się intencja, czy spożywa, bo chce innym bożkom oddać cześć, czy spożywa bo jest głodny i bożki ma w czterech literach. Liczy się także kontekst, wiadomo, iż np. spożywanie ofiar składanych bożkom w czasie obrzędu pogańskiego może być równoznaczne z oddawaniem kultu. Jest to kwestia wyczucia. Także zwyczaje pogańskie były adaptowane, przez wzgląd na to, iż ludzie byli do pewnych dat przyzwyczajeni. Więcej, nowy kult chrześcijański odbywał się w budynkach adaptowanych po świątyniach wyznań tradycyjnych. Osobiście mam w czterech literach jaka jest obchodzona data narodzin Jezusa, z punktu widzenia wiary, czy było to 6 I czy 25 XII czy 2 VII. Ważne iż doszło do epifanii...
cd minerwa
08-12-2017 23:09
cd minerwa
bronek91, no jakos nie dziwie sie, ze Mikolaj nic Ci nie dal. On obdarowywal tylko grzeczne dzieci. Dla niegrzecznych byla rozga. Przyznaj sie ile tych rozg bylo :)

Celtyckie obrzedy sa bardzo ciekawe, dobrze, ze wspomniales.

Chrzescijanie adaptowali i przypisywali sobie wszystkie rytualy. A jak sie nie zgadzano, to co bylo, co robili ?
Nie bylo wojny religijnej, nie utworzono jednego dogmatu, w ktorym nalezalo pod kara wierzyc ? I tak jest do dzisiaj, jak sie nie zgadzasz z tym co ksiadz mowi to jestes wrogiem chrzescijanstwa. Nie tak prosze "ksiedza".
bronek91
09-12-2017 07:22
bronek91
Szanowna cd minerwa.... Nic nie chcę i nie chciałem od Mikołaja, a rózga, gdybyś chciała zauważyć, to symbol władzy. Zatem uważaj w jakim kontekście używasz fasces.

Może jakieś konkretne przykłady cd minerwa? Chciałbym wiedzieć, do czego mam się odnieść.

A tak przy okazji zauważ.... W mediach jest wiele informacji o choinkach, przecenach, rabatach, zbiórkach itd. Pytanie, gdzie Bóg? To jeszcze chrześcijaństwo, czy konsumpcjonizm? Czy Jezus nie powypędzał by tych wszystkich ludzi właśnie rózgami i biczem ze sznurków? Gdzie post? Gdzie modlitwa? Gdzie lektura Świętych Ksiąg? Gdzie refleksja? Jeszcze się opamiętają, ale będzie za późno. Miecz, który nie jest używany- rdzewieje. Wiesz kto tak powiedział? W odniesieniu do swych czasów, ten pan się nie mylił.
cd minerwa
09-12-2017 12:23
cd minerwa
bronek91- pytania o Boga, konsumpcjonizm proponuje stawiac nie na forum ox.pl a predzej do o. Rydzyka, ktory przepytuje pana prezydenta (jaki by on nie byl ale w koncu to prezydent Polski ) w sprawach finansowych. Nic o Bogu, modlitwie - tylko mamona. Przyklad idzie z gory.
bronek91
09-12-2017 20:06
bronek91
Szanowna cd minerwa, uważam, iż miejsce na moje uwagi jest odpowiednie. Ta szopka, która się teraz właśnie odgrywa to rytuał, ale nie chrześcijaństwa, tylko konsumpcjonizmu, nowej religii Europy. W końcu to takie nowe wyznanie, które są w stanie zaakceptować niemal wszyscy ludzie i do każdej kultury można je dopasować.
Od 20 XI do 26 XII to okres świąt zimowych, choinkowo-mikołajowych.
Od 27 XII do 1 II to okres noworoczno- karnawałowy.
Od 1 II- 1 III to okres ostatkowo- walentynkowy
Od 2 III - 20 IV to okres świąt wiosennych, zajączkowy- komunijny
21 IV- 15 VI to okres majówkowo - grillowy
16 VI - 30 VIII to okres wakacyjno- urlopowo- grillowy
1 IX- 20 XI - okres dłuugich weekendów, powrotów z wakacji, ostatnich plenerów, ten okres jest słabo zagospodarowany jeszcze, ale już niedługo. W końcu są andrzejki, próbuje się wprowadzić halloween, jakiegoś marcinka, ale wszystko przyjdzie z czasem.

Piękny kalendarz liturgiczny konsumpcjonizmu. Nowej religii. Gdzie tu czas na jakieś chrześcijaństwo. Pragnę przypomnieć iż ortodoksyjni chrześcijanie poszczą nawet 150 dni w roku... Nie jedzą mięsa, mniej śpią, jedzą mniejszą ilość posiłków, nie stosują używek, więcej czasu poświęcają na praktyki religijne, w danym dniu, np. nie robią zakupów. Jak konsumpcjonizm połączyć z chrześcijaństwem?
Tak a propos, możesz mi podać jakiś przykład na :
"Chrzescijanie adaptowali i przypisywali sobie wszystkie rytualy. A jak sie nie zgadzano, to co bylo, co robili ?
Nie bylo wojny religijnej, nie utworzono jednego dogmatu, w ktorym nalezalo pod kara wierzyc ? I tak jest do dzisiaj, jak sie nie zgadzasz z tym co ksiadz mowi to jestes wrogiem chrzescijanstwa. Nie tak prosze "ksiedza""
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 60komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 100komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 343komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3485komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 729komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 317komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2069komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6714komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 760komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .