Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1863komentarzy: 0

Zakończenie projektu ''Aktywni Seniorzy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku''.

04-12-2017 18:50

W sobotę 2 grudnia o godz. 13:00 w Dworku Góralskim w Łodygowicach odbyło się uroczyste zakończenie projektu ''Aktywni Seniorzy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku''.
Zakończenie projektu ''Aktywni Seniorzy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku'' w Łodygowicach Zakończenie projektu ''Aktywni Seniorzy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku'' w Łodygowicach

Pomysłodawcą, liderem i głównym organizatorem projektu „Aktywni Seniorzy w UTW” był Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku pod kierunkiem ks. dra Stanisława Cadra. Projekt był realizowany od marca do grudnia 2017 roku. Do udziału w projekcie zaproszono 6 Uniwersytetów Trzeciego Wieku: z Cieszyna, Żywca, Skoczowa i Milówki oraz z Chybia i Łodygowic. W ramach projektu w każdym UTW prowadzone były kola naukowe, rozwijające zainteresowania i pasje naukowe seniorów.

W tym czasie słuchacze UTW mogli uczestniczyli w wykładach plenarnych oraz warsztatach, w zajęciach dedykowanych aktywizacji społecznej tj. spotkania integracyjne, laboratorium pasjonatów, wyjazdach popularno-naukowych. Seniorzy uczestniczyli w licznych wykładach, warsztatach zdrowego żywienia i higieny psychicznej, warsztatach aktywności ruchowej, zajęciach komputerowych, w kołach naukowych i laboratoriach. Poza nauką mieli możliwość skorzystania z wycieczki do Parku Nauki w Krasiejowie, kina i teatru, nie zabrakło też miejsca na spotkania integracyjne.

- Skupiliśmy się przede wszystkim w mniejszych miastach i na wsiach, gdzie seniorzy z uwagi na odległość od wiodących ośrodków akademickich są defaworyzowani w dostępie do tego typu usług, a jednocześnie mają znacznie gorsze warunki samodzielnego działania na rzecz swojego środowiska w zakresie popularyzowania nauki  - mówiła podczas podsumowania koordynator projektu Edyta Subocz-Ostruszka.

Uniwersytet cieszyński jako najstarszy i najbardziej doświadczony pełnił rolę mentora na rzecz pozostałych uniwersytetów, które mogły dowiedzieć się jak skutecznie zarządzać i rozwijać działalność oraz jak doskonalić i podnosić jakość kształcenia.

Podziękowania i gratulacje najaktywniejszym seniorom złożyli: senator Tadeusz Kopeć, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, wójt Chybia Janusz Żydek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

red./mat.pras.


źródło: OX.PL
dodał: red. 04-12-2017 18:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 61komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 100komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 347komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3503komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 729komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2072komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6718komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 760komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .