Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1519komentarzy: 8

Walczą o czyste powietrze - petycje do Burmistrza Ustronia

04-12-2017 16:30

W poniedziałek (04.12) w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Ustroniu znalazły się dwie petycje, przygotowane przez Ustroński Alarm Smogowy. Petycje dotyczą jakości powietrza na terenie uzdrowiska oraz podjęcia określonych działań, których celem będzie poprawa jego jakości. Dwie petycje zostały podpisane przez lekarzy oraz przez mieszkańców Ustronia.
zbieranie podpisów pod petycją / fot. Ustroński Alarm Smogowy zbieranie podpisów pod petycją / fot. Ustroński Alarm Smogowy

Pierwsza z petycji jest podpisana przez ponad 750 mieszkańców Ustronia nawołuje do „pilnego podjęcia skutecznych działań antysmogowych, w celu ochrony życia oraz zdrowia”. Apel mieszkańców, zakłada podjęcie przez władze Ustronia działań na poziomie lokalnych. W ich skład mają wchodzić przede wszystkim: działania informacyjne, działania edukacyjne, kontrola i kary za zanieczyszczanie powietrza, działania profilaktyczne oraz prewencyjne.

Jak wskazuje Ustroński Alarm Smogowy, szczególnie ważna jest kontynuacja aktualnego programu oraz tworzenie nowych programów, których celem jest dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe, spełniające normy emisji spalin, lub instalacja ekologicznych źródeł ciepła. Mieszkańcy postulują również, aby stare piece, które nie spełniają dopuszczalnych norm były zewidencjonowane, co pozwoli na skuteczniejszą walkę z problemem smogu, gdyż wskaże jego przyczyny.

W petycji mowa jest również o ochronie zdrowia najmłodszych – przez ustanowienie zakazu prowadzenia zajęć ruchowych dla dzieci na otwartym powietrzu, w momencie gdy przekroczone zostaną dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu. Oznacza to, że w momencie, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła, szkoły zostaną o tym przez odpowiednie instytucje poinformowane, a wszystkie spacery, lekcje wf poza salą gimnastyczną, czy też działania sekcji sportowych, których realizacja zakłada opuszczenie pomieszczeń będą odwołane. Działania takie są zalecane przez lekarzy, gdyż w czasie wysokiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, aktywność fizyczna na otwartych przestrzeniach grozi niewydolnością oddechową oraz wieloma chorobami układu krążenia oraz układu nerwowego.

Dryga petycja, to apel ustrońskich lekarzy. Łącznie została podpisana przez 40 lekarzy pracujących na terenie Ustronia. Petycja dotyczy przede wszystkim szybkiego informowania o stanach wystąpieniu niebezpiecznego dla zdrowia smogu oraz rzetelnego informowania mieszkańców o tym, jakie działania powinny zostać podjęte, w momencie gdy smog już się pojawił.

W swojej petycji lekarze wskazują, jak szkodliwy jest smog i do jak fatalnych skutków może on doprowadzić. Zgodnie z danymi WIOŚ w Katowicach smog w Ustroniu jest obecny w każdym sezonie grzewczym przez 25 dni (chodzi tutaj o dane o przekroczeniach, dotyczących dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego w powietrzu). Lekarze wskazują, że w związku z takim stanem faktycznym, konieczne jest podjęcie działań, których celem będzie poprawa jakości powietrza w uzdrowisku oraz szybkie informowanie mieszkańców o stanach, w których wychodzenie na zewnątrz powinno być ograniczone do minimum.

- W trakcie zbierania podpisów pod petycją, spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem tematem zanieczyszczenia powietrza w Ustroniu, a jednocześnie niepełną wiedzą o zagrożeniach i skali ich występowania – mówiły Magda Koc i Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego - mieszkańcy zwracali uwagę na znaczenie czystego powietrza dla Ustronia, jako miasta uzdrowiska oraz miejsca licznie odwiedzanego przez turystów. Zwracali także uwagę, że często sami nie mogą wieczorami wyjść na spacer, czy otworzyć okna, ponieważ sąsiedzi palą śmieci lub mają stare niesprawne kotły i nikt z tym niczego nie robi. Zaniepokojeni są również rodzice małych dzieci, szczególnie narażonych na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Wielu seniorów naszego miasta zwracało uwagę, że chętnie zmieniłoby ogrzewanie na gazowe, gdyby były dopłaty nie tylko do węgla, ale również do ogrzewania gazowego.

Petycja jest już złożona w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Ustroniu, jutro (05.12) przedstawiciele Ustrońskiego Alarmu Smogowego spotkają się burmistrzem miasta, w celu omówienia postulatów w petycji i dodatkowe nakreślenie wagi problemu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 04-12-2017 16:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Funio
04-12-2017 20:06
Funio
Lata 40,50,60,70,80 nie bylo zadnego smogu.Godziny szczytu kazdego dnia przez 12 miesiecy smog w wyniku ruchu samochodowego.W Tokio nie pala w piecach a smog tez maja.Za wygodni jestesmy do sklepu obok musimy autem jechac,do kosciola by sie pokazac jakim cudenkiem jedziemy.I tyle w temacie.
OWCZARZY1
04-12-2017 20:24
OWCZARZY1
NAJPIERW TRZEBA WSKRZESIĆ SZEWCZYKA ( NAJLEPIEJ ANDRZEJA ) ŻEBY ZABIŁ SMOKA I PO TEMACIE !!!
bolo 5064
05-12-2017 07:55
bolo 5064
Co mają zrobić ludzie "mało zasobni" którzy mają nędzne rolnicze emerytury,żyją na zasiłkach przedemerytalnych/"podmostówkach/ ? Ile miesięcy mają nie jeść aby kupić drogi węgiel na ogrzanie starego nieocieplonego domu? Ile lat musi nie jeść aby zakupić drogą instalację grzewczą ECO 5 . Podobno bez jedzenia człowiek wytrzyma 3 tygodnie. Niedożywienie /głód/ zabije prędzej niż smog. Chyba ,że o to chodzi,jak umrze to nie będzie palił w "kopciuchu" i nie będzie smogu. Proponuję pisowskiej władzy wprowadzić program WĘGIEL PLUS. A może sprowadzać węgiel zza granicy skoro nasz taki drogi .Na giełdach ceny węgla wahają się między 40 a 90 dolarów /120 a 270 złotych/. Pozdrawiam,trzymajcie się CIEPŁO.
oskito
05-12-2017 08:11
oskito
FUNIO, ma 100% racji, trochę przesadzacie, że ludzie palą o oponami, szmatami i gumiokami. Raz, że to wiele ciepła więcej nie daje, dwa, zawsze można poinformować Straż miejską jak ktoś zlokalizuje czarne, gryzące tumany dymu wydobywające się z jakiegoś komina.
P.S. Poza tym jak ktoś ma piec zwany "kopciuchem" to polecam zainteresować się paleniem w nim metodą od "GÓRY". Naprawdę to działa, a dymu jest tyle co na konklawe w Watykanie.
koszor
05-12-2017 08:42
koszor
oskito- niestety, ale palą wszystkim. Wyjdź na spacer wieczorem, to zobaczysz, a właściwie poczujesz co z kominów leci. Główny problem to brak kasy, ale głupie przyzwyczajenia też odgrywają tu rolę.
acid
05-12-2017 09:21
acid
Jak co roku to samo umieralność ludzi skażenie lekarze alarmują itp.... itp.....
To wprowadzić przepis kogo nie stać na ogrzewanie ekologiczne to do utylizacji bo to też śmieci i odpady. Nie wszyscy są zamożni i mają super domy samochody super pracę,łatwo jest zakazać.Ale cóż żyjemy w nie normalnym kraju Prawa i Sprawiedliwości
bronek91
05-12-2017 11:13
bronek91
Zawsze można wprowadzić "postępowy", "normalny" i ekologiczny wariant szwedzki. Już nie raz o nim pisałem. Zawsze można zacząć palić zmarłymi, w Skandynawii już to od dawna działa...
Jarex18
05-12-2017 23:49
Jarex18
http://czysteogrzewanie.pl/ Polecam zapoznać się z treścią tej strony. 'Górne spalanie'. Najpierw powinno się ludzi dokształcić co do sprawnego i wydajnego spalania bez 'kopcenia czarnym dymem' a nie od razu przeskok na 5klasę kotłów po 12-15 tyś zł.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Konsultacje w sprawie projektu

14-12-2017 22:00

 We wtorek 12 grudnia w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji  w Cieszynie  odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów uli: Bielskiej, Z. Kossak-Szatkowskiej, G. Morcinka i W. Kargera.

wyświetleń: 12komentarzy: 0

Kto czyta książki, żyje podwójnie

14-12-2017 21:00

14 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej SP im. "Trzech Braci" w Hażlachu odbył się VI Powiatowy Konkurs Czytelniczy zorganizowany pod hasłem "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Konkurs skierowany był do uczniów klas V-VII szkół podstawowych Powiatu Cieszyńskiego.  Przedmiotem zmagań była powieść Hanny Ożogowskiej pt. "Za minutę pierwsza miłość".

wyświetleń: 130komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.

wyświetleń: 176komentarzy: 0

Wigilijne spotkanie PTTK

14-12-2017 17:15

Na tradycyjnej wigilijce spotkali się członkowie i sympatycy skoczowskiego, najstarszego w Polsce, Miejskiego Koła PTTK. Był czas podsumowań, ale nie zabrakło konkretnych propozycji wyjazdów na nadchodzący rok.

wyświetleń: 436komentarzy: 0

Uzbierali prawie 14 tysięcy

14-12-2017 16:00

Na rehabilitację Tomka Cichego i leczenie Zosi Binek zebrano 10 grudnia podczas I Koncertu Charytatywnego "Dźwięki z serca płynące” w Goleszowie prawie 14 tysięcy zł. Zebranym nie przeszkodził nawet halny.

wyświetleń: 478komentarzy: 0

System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

14-12-2017 14:40

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

wyświetleń: 1165komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

14-12-2017 13:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 289komentarzy: 0

Zdejszy w terminie

14-12-2017 12:00

Udało się ukończyć prace na Zdejszy w Wiśle - 11 grudnia dokonano odbioru wyremontowanej drogi na os. Zdejszy.

wyświetleń: 1239komentarzy: 1

Biblioteka na szczycie

14-12-2017 10:30

Na szczycie listy najlepszych bibliotek w Polsce ulokowała się Biblioteka Miejska w Cieszynie. Spośród 650 bibliotek publicznych zajmuje już 15 miejsce.

wyświetleń: 606komentarzy: 1

Bładnice - śmierć w mieszkaniu

14-12-2017 09:00

Najprawdopodobniej zatrucie dymem, spowodowało śmierć mężczyzny w domu w Bładnicach Dolnych. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

wyświetleń: 8473komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .