Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1688komentarzy: 8

Walczą o czyste powietrze - petycje do Burmistrza Ustronia

04-12-2017 16:30

W poniedziałek (04.12) w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Ustroniu znalazły się dwie petycje, przygotowane przez Ustroński Alarm Smogowy. Petycje dotyczą jakości powietrza na terenie uzdrowiska oraz podjęcia określonych działań, których celem będzie poprawa jego jakości. Dwie petycje zostały podpisane przez lekarzy oraz przez mieszkańców Ustronia.
zbieranie podpisów pod petycją / fot. Ustroński Alarm Smogowy zbieranie podpisów pod petycją / fot. Ustroński Alarm Smogowy

Pierwsza z petycji jest podpisana przez ponad 750 mieszkańców Ustronia nawołuje do „pilnego podjęcia skutecznych działań antysmogowych, w celu ochrony życia oraz zdrowia”. Apel mieszkańców, zakłada podjęcie przez władze Ustronia działań na poziomie lokalnych. W ich skład mają wchodzić przede wszystkim: działania informacyjne, działania edukacyjne, kontrola i kary za zanieczyszczanie powietrza, działania profilaktyczne oraz prewencyjne.

Jak wskazuje Ustroński Alarm Smogowy, szczególnie ważna jest kontynuacja aktualnego programu oraz tworzenie nowych programów, których celem jest dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe, spełniające normy emisji spalin, lub instalacja ekologicznych źródeł ciepła. Mieszkańcy postulują również, aby stare piece, które nie spełniają dopuszczalnych norm były zewidencjonowane, co pozwoli na skuteczniejszą walkę z problemem smogu, gdyż wskaże jego przyczyny.

W petycji mowa jest również o ochronie zdrowia najmłodszych – przez ustanowienie zakazu prowadzenia zajęć ruchowych dla dzieci na otwartym powietrzu, w momencie gdy przekroczone zostaną dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu. Oznacza to, że w momencie, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła, szkoły zostaną o tym przez odpowiednie instytucje poinformowane, a wszystkie spacery, lekcje wf poza salą gimnastyczną, czy też działania sekcji sportowych, których realizacja zakłada opuszczenie pomieszczeń będą odwołane. Działania takie są zalecane przez lekarzy, gdyż w czasie wysokiego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, aktywność fizyczna na otwartych przestrzeniach grozi niewydolnością oddechową oraz wieloma chorobami układu krążenia oraz układu nerwowego.

Dryga petycja, to apel ustrońskich lekarzy. Łącznie została podpisana przez 40 lekarzy pracujących na terenie Ustronia. Petycja dotyczy przede wszystkim szybkiego informowania o stanach wystąpieniu niebezpiecznego dla zdrowia smogu oraz rzetelnego informowania mieszkańców o tym, jakie działania powinny zostać podjęte, w momencie gdy smog już się pojawił.

W swojej petycji lekarze wskazują, jak szkodliwy jest smog i do jak fatalnych skutków może on doprowadzić. Zgodnie z danymi WIOŚ w Katowicach smog w Ustroniu jest obecny w każdym sezonie grzewczym przez 25 dni (chodzi tutaj o dane o przekroczeniach, dotyczących dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego w powietrzu). Lekarze wskazują, że w związku z takim stanem faktycznym, konieczne jest podjęcie działań, których celem będzie poprawa jakości powietrza w uzdrowisku oraz szybkie informowanie mieszkańców o stanach, w których wychodzenie na zewnątrz powinno być ograniczone do minimum.

- W trakcie zbierania podpisów pod petycją, spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem tematem zanieczyszczenia powietrza w Ustroniu, a jednocześnie niepełną wiedzą o zagrożeniach i skali ich występowania – mówiły Magda Koc i Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego - mieszkańcy zwracali uwagę na znaczenie czystego powietrza dla Ustronia, jako miasta uzdrowiska oraz miejsca licznie odwiedzanego przez turystów. Zwracali także uwagę, że często sami nie mogą wieczorami wyjść na spacer, czy otworzyć okna, ponieważ sąsiedzi palą śmieci lub mają stare niesprawne kotły i nikt z tym niczego nie robi. Zaniepokojeni są również rodzice małych dzieci, szczególnie narażonych na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Wielu seniorów naszego miasta zwracało uwagę, że chętnie zmieniłoby ogrzewanie na gazowe, gdyby były dopłaty nie tylko do węgla, ale również do ogrzewania gazowego.

Petycja jest już złożona w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Ustroniu, jutro (05.12) przedstawiciele Ustrońskiego Alarmu Smogowego spotkają się burmistrzem miasta, w celu omówienia postulatów w petycji i dodatkowe nakreślenie wagi problemu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 04-12-2017 16:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Funio
04-12-2017 20:06
Funio
Lata 40,50,60,70,80 nie bylo zadnego smogu.Godziny szczytu kazdego dnia przez 12 miesiecy smog w wyniku ruchu samochodowego.W Tokio nie pala w piecach a smog tez maja.Za wygodni jestesmy do sklepu obok musimy autem jechac,do kosciola by sie pokazac jakim cudenkiem jedziemy.I tyle w temacie.
OWCZARZY1
04-12-2017 20:24
OWCZARZY1
NAJPIERW TRZEBA WSKRZESIĆ SZEWCZYKA ( NAJLEPIEJ ANDRZEJA ) ŻEBY ZABIŁ SMOKA I PO TEMACIE !!!
bolo 5064
05-12-2017 07:55
bolo 5064
Co mają zrobić ludzie "mało zasobni" którzy mają nędzne rolnicze emerytury,żyją na zasiłkach przedemerytalnych/"podmostówkach/ ? Ile miesięcy mają nie jeść aby kupić drogi węgiel na ogrzanie starego nieocieplonego domu? Ile lat musi nie jeść aby zakupić drogą instalację grzewczą ECO 5 . Podobno bez jedzenia człowiek wytrzyma 3 tygodnie. Niedożywienie /głód/ zabije prędzej niż smog. Chyba ,że o to chodzi,jak umrze to nie będzie palił w "kopciuchu" i nie będzie smogu. Proponuję pisowskiej władzy wprowadzić program WĘGIEL PLUS. A może sprowadzać węgiel zza granicy skoro nasz taki drogi .Na giełdach ceny węgla wahają się między 40 a 90 dolarów /120 a 270 złotych/. Pozdrawiam,trzymajcie się CIEPŁO.
oskito
05-12-2017 08:11
oskito
FUNIO, ma 100% racji, trochę przesadzacie, że ludzie palą o oponami, szmatami i gumiokami. Raz, że to wiele ciepła więcej nie daje, dwa, zawsze można poinformować Straż miejską jak ktoś zlokalizuje czarne, gryzące tumany dymu wydobywające się z jakiegoś komina.
P.S. Poza tym jak ktoś ma piec zwany "kopciuchem" to polecam zainteresować się paleniem w nim metodą od "GÓRY". Naprawdę to działa, a dymu jest tyle co na konklawe w Watykanie.
koszor
05-12-2017 08:42
koszor
oskito- niestety, ale palą wszystkim. Wyjdź na spacer wieczorem, to zobaczysz, a właściwie poczujesz co z kominów leci. Główny problem to brak kasy, ale głupie przyzwyczajenia też odgrywają tu rolę.
acid
05-12-2017 09:21
acid
Jak co roku to samo umieralność ludzi skażenie lekarze alarmują itp.... itp.....
To wprowadzić przepis kogo nie stać na ogrzewanie ekologiczne to do utylizacji bo to też śmieci i odpady. Nie wszyscy są zamożni i mają super domy samochody super pracę,łatwo jest zakazać.Ale cóż żyjemy w nie normalnym kraju Prawa i Sprawiedliwości
bronek91
05-12-2017 11:13
bronek91
Zawsze można wprowadzić "postępowy", "normalny" i ekologiczny wariant szwedzki. Już nie raz o nim pisałem. Zawsze można zacząć palić zmarłymi, w Skandynawii już to od dawna działa...
Jarex18
05-12-2017 23:49
Jarex18
http://czysteogrzewanie.pl/ Polecam zapoznać się z treścią tej strony. 'Górne spalanie'. Najpierw powinno się ludzi dokształcić co do sprawnego i wydajnego spalania bez 'kopcenia czarnym dymem' a nie od razu przeskok na 5klasę kotłów po 12-15 tyś zł.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 61komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 100komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 344komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3498komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 729komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2071komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6716komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 760komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .