Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1013komentarzy: 0

''Lata powyżej Zera'' Anny Cieplak

04-12-2017 15:10

Czytelnicy mieli okazję spotkać się z Anną Cieplak - autorką drugiej już powieści. Jak zdradziła podczas swego wieczorku autorskiego, jaki zorganizowano w klubie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej ''Dziupla'' w Czeskim Cieszynie jej druga powieść wcale nie została wydana na fali sukcesu pierwszej, a ze względu na różnie trwający proces wydawniczy, kiedy ''Ma być czysto'' zbierało laury to ''Lata powyżej zera'' była już w druku.

Autorka wprowadza Czytelnika w świat nastoletniej bohaterki, Anity i pozwala mu obserwować skomplikowany proces dorastania. Akcja książki obejmuje bowiem dość długi okres czasu – 9 lat. W sytuacji, kiedy poznajemy bohaterkę jako piętnastolatkę to naprawdę „szmat czasu”. Czasu, w którym wiele zmieniło się nie tylko w życiu bohaterki, ale też w jego przez nią postrzeganiu. Ale także wiele zmieniło się w otaczającej ją rzeczywistości. Bohaterka przeżywa bowiem swe nastoletnie rozterki, problemy i zmiany, a w tle obserwujemy przemiany, jakie z początkiem XXI wieku nastały w Polsce.

Akcja zaczyna się w roku 2001, kiedy w World Trade Center uderza samolot i jest to ważne wydarzenie, które jest non stop transmitowane, bo tak wtedy było i wszyscy musieli to jakoś przeżywać. Śledząc losy bohaterki cały czas śledzimy w tle zmieniającą się rzeczywistość tamtych lat. Polska wchodzi do Unii Europejskiej, umiera Papież. Dlatego ci czytelnicy, którzy żyli w tamtych latach odczuwają pewną nostalgię. Ale, jak podkreśla autorka, nie jest to książka o pokoleniu, a bardziej o grupie społecznej, o doświadczeniach i emocjach nastolatki z pewnego środowiska, klasy "ludowej", która w Polsce jest dość liczna, a rzadko opisywana w sposób nie pokazujący patologii.

Akcja toczy się na osiedlu – blokowisku z wielkiej płyty, jakich w Polsce wiele i na jakich dorastało wielu Czytelników. Pozwala to identyfikować się z bohaterką lub jej otoczeniem. Do tego stopnia, że już sama okładka z blokami właśnie na fotografii wielu ludziom i to z różnych regionów Polski kojarzy się z najbliższym, znanym im osiedlem (ja jak ją zobaczyłam byłam przekonana że to zdjęcie bloków na „Banotówce”, autorka opowiadała podczas spotkania że pan woźny ze szkoły, od którego odbierali książkę jej rodzice w Będzinie był przekonany, że to właśnie będzińskie osiedle).

Anita, bohaterka książki przeżywa rzeczywistość w odniesieniu do własnych marzeń. Wszystkie znane Czytelnikom z jej lub starszych pokoleń fakty przewijają się gdzieś w tle, ale ona patrzy na świat z własnej perspektywy. Dziewczynę, która jest główną bohaterką, narratorką tej powieści poznajemy jak ma około piętnastu lat. - To jest taki wiek, kiedy człowiek mniej więcej się orientuje co do swojego usytuowania społecznego i z wiekiem zaczyna dorastać do zrozumienia swego położenia w świecie. Z biegiem czasu zaczyna dojrzewać i zaczyna rozumieć swoją różnicę względem rówieśników. Wszyscy chodzili do jednej szkoły, do podstawówki gdzie nie było segregacji, stwarzało się takie wrażenie, że jak się będziesz dobrze uczyć to będziesz wspaniałym człowiekiem, to wszystko się uda, ale ten wspaniały człowiek był definiowany przez fakt środków do życia, a nie przez fakt że jest wartościowym człowiekiem, że może mieć różnego rodzaju pasje. A Anita przez całe swoje życie próbuje pokazywać że te pasje są ważne i próbuje się też rozwijać poprzez relacje z innymi ludźmi. Książka pokazuje też w jakie po kolei bohaterka wchodzi relacje ze swoim otoczeniem. Chciałam pokazać też wykluwanie się postaw społecznych. Jest taki moment że Anita trafia do rzekomo wymarzonej szkoły, wymarzonej w znaczeniu że trafiają tam lepsi uczniowie i ona zamiast zakuwać do matury i brać udział w kursach idzie do hospicjum pomagać innym ludziom. Z każdym rozdziałem los bohaterki staje się trudniejszy w odbiorze i budzi różnego rodzaju emocje – mówiła o swej powieści Cieplak.

Autorka przyznała że wszystko, z czym spotykamy się w książce jest bardzo niejednoznaczne. Zarówno sama bohaterka, jej postawy, a także jej otoczenie i jej losy. Świat w którym żyje. A więc i świat, w którym my żyjemy, jaki znamy. Właśnie. Na koniec warto zauważyć, że książka jest dość uniwersalna i trafić może do najróżniejszych czytelników, a każdy, w zależności od wieku, doświadczeń życiowych czy przynależności społecznej co innego znajdzie w niej dla siebie, na co innego zwróci uwagę. - Osoby z pokolenia bohaterki często czytają „Lata” przez pryzmat nostalgii. Z nostalgią odnoszą się do opisów, które wywołują własne wspomnienia – mówi Cieplak. Autorka zdradziła, że pisząc książkę zrobiła sobie specjalne tabele. Notowała jakiej wtedy słuchało się muzyki, co się czytało, jaka była popkultura żeby zobaczyć jakie wyobrażenie o świecie może mieć osoba z tego pokolenia. Pisząc miała też tabelę, w której zapisała sobie wszystkich bohaterów żeby się nie mieszali – imię, rok urodzenia. - Jak ktoś jest z tamtych roczników, urodzony w latach 90-tych, to nęci się piosenkami, kasetami, tymi wszystkimi artefaktami. A jak ktoś jest starszy, to dla niego to jest obojętne, zwraca uwagę na inne rzeczy. Osoby ze starszych roczników inaczej ją czytają. Nie zwracają uwagi na tło, a na postawy. Bo jest to jednak książka o pewnej postawie, która byłaby przekładalna na inny czas – stwierdza Cieplak.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 04-12-2017 15:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 61komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 100komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 344komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3494komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 729komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2070komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6716komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 760komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .