Arcymistrzowie w Goleszowie

W niedzielę (19.11) w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie odbył się XXX Międzynarodowy Turniej Szachowy Mokate Open o Puchar Prezesa Zarządu Mokate dra Adama Mokrysza, rozgrywany w ramach Grand Prix Gminy Goleszów. Do walki stanęło aż pięcioro arcymistrzów.

Sezon turniejowy 2017 w Goleszowie zakończono w niedzielę (19.11) jedenastorundowym "blitzem" (szachy błyskawiczne), a do stolików zasiadło 88 zawodników, w tym aż pięcioro arcymistrzów.

Tegoroczną edycję turnieju wygrał GM Zbigniew Pakleza (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza), wyprzedzając GM Rafała Antoniewskiego i faworyta, ikony polskich szachów GM Bartosza Soćkę. Podium należało do arcymistrzów, co potwierdziło istnienie "miażdżącej siły tytułów". W pierwszej dziesiątce znalazło się również dwóch reprezentantów Olimpii Goleszów: trener Akademii Szachowej Mokate Maciej Mroziak zajął siódme miejsce, a Michał Cieślar był dziewiąty. Cieszy, że oprócz nich wystąpiła jeszcze spora grupa naszych zawodników. Idzie wiosna w goleszowskich szachach – zaznaczył sędzia i prezes Stowarzyszenia Szachowego Karol Linert.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła najlepsza i najbardziej utytułowana Polska szachistka GM Monika Soćko (KSz HETMAN), druga była wielokrotna mistrzyni Czech WGM Olga Sikorova a trzecie miejsce zajęła Gabriela Króliczek. Rywalizacja odbywał się również wśród najmłodszych pasjonatów tej królewskiej dyscypliny sportowej. Wśród juniorów do 10 lat pierwsze miejsce zajął Jakub Herwy (AKS Mikołów), drugi był Szymon Stanik, trzeci Kamil Warchoł. W tej kategorii klasyfikowano również 4 zawodników Olimpii Goleszów: Mariusza Chruszcz (5 miejsce), Mateusza Macurę (6 miejsce), Maję Nieckarz (7 miejsce) oraz Monikę Chruszcz (12 miejsce). Wśród rywalizujących najstarszych zawodników (kategoria weterani 70+) najlepszy był Jerzy Kot, drugi był Piotr Bobrowski, trzeci Waldemar Bąbel.

Organizatorem Grand Prix jest Gmina Goleszów we współpracy ze Stowarzyszaniem Szachowym „Olimpia” Goleszów i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goleszowie.