Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3393komentarzy: 1

10 lat czekają na ekrany!

21-11-2017 13:10

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?
Mieszkańcy Gónego Boru liczą, że w przyszłym roku w tym miejscu powstaną ekrany dźwiękochłonne. fot. Jan Bacza Mieszkańcy Gónego Boru liczą, że w przyszłym roku w tym miejscu powstaną ekrany dźwiękochłonne. fot. Jan Bacza

Od chwili oddania do użytku drogi ekspresowej S1 (obecnie S52) mieszkańcy osiedla Górny Bór w Skoczowie proszą się o wybudowanie wzdłuż drogi ekranów akustycznych. Droga budowana była etapami. Ten skoczowski A, przypomnijmy, że od tego momentu mija już dziesięć lat. Rozpędzone samochody mkną ekspresówką, wzbudzają hałas, który niesie się wśród okolicznych bloków.

Przez minioną dekadę samorządowcy starali się o wybudowanie ekranów, nie przyniosły one jednak skutku. Ale w tym roku pojawiła się nadzieja. Tomasz Pszczółka, przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór, zaangażował do tematu dzieci.

- Postanowiliśmy, że wzbudzimy zainteresowanie GDDKiA czymś ciekawym. Był nią ciekawy pomysł, aby dzieci namalowały na kartkach, jak wyobrażają sobie życie bez hałasu. Dotarło do nas niespełna 200 prac. To dzieci, które mieszkają na tym osiedlu, kilkadziesiąt metrów od tej drogi. Więc cały czas słyszą hałas - mówi Tomasz Pszczółka, przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór.

Prace zostały wysłane w różne miejsca, przede wszystkim do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad, ale i do kancelarii Rady Ministrów, wojewody. Czy prace dzieci przekonały zarządzających drogą do budowy ekranów? Być może, bo do Rady Osiedla Górny Bór dotarło pismo, podpisane przez dyrektora katowickiego oddziału 'generalnej' – Przemysława Juszczyka.

Jak czytamy w piśmie, po wieloletnich staraniach GDDKiA pozyskała środki finansowe na budowę ekranów akustycznych. Inwestycja ma obejmować obie strony drogi ekspresowej, w sumie ma zostać wybudowane 849 metrów ekranów. - Na IV kwartał 2017 zaplanowane jest wszczęcie postępowania przetargowego na 'Budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż drogi ekspresowej S52 wraz z weryfikacją i aktualizacją dokumentacji projektowej' – pisze dyrektor. Autor podaje również, że zawarcie umowy na roboty oraz realizacja inwestycji budowy ekranów ma nastąpić w latach 2018-2019.

- Apelowaliśmy, aby ekrany pojawiły się po obu stronach drogi, aby nawet te kilka domów, które są po drugiej stronie osiedla, były osłonięte przed hałasem. Podchodzę do tych deklaracji bardzo ostrożnie, dopóki nie zostanie wbita pierwsza łopata i nie pojawią się na placu budowy koparki, na razie mówię – sprawdzam – dopowiada Pszczółka.


Jan Bacza

Pisaliśmy:

Ekrany może za rok
Zastój na obwodnicy

źródło: ox.pl
dodał: JB 21-11-2017 13:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

efelinqa
22-11-2017 07:37
efelinqa
ALE PO CO TE EKRANY JAK JEST KINO I EKRAN ROZKŁADANY "NA STAWACH" PRZY OKAZJI IMPREZ PLENEROWYCH ??? ZAKŁADAJĄC ŻE NAWET BĘDĄ ONE 50 CALOWE TO NA DŁUGOŚCI 850 METRÓW KOSZT PIENIĘDZY PUBLICZNYCH WYNIESIE KOSMICZNE WARTOŚCI !!!!!!! A CO MNIE TO INTERESUJE JAK MIESZKAM W CZECHACH
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Izabela Tymich

13-12-2017 12:00

Gość Ox.pl - Izabela Tymich. O podboju kosmosu, skoku w dal i dzielnicy gniewu. Jacek Porzycki zapytał również, ile można zarobić na dobrym musicalu i czy Cieszyn jest gotowy na inwazję obcych? Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu.

wyświetleń: 338komentarzy: 0

Śmierć górnika

13-12-2017 10:55

We wtorek (12.12.2017) o godzinie 19:36 w czeskiej kopalni CSM w Stonawie zginął 55-letni polski górnik.

wyświetleń: 1093komentarzy: 1

Cichy zabójca - jak się ustrzec tlenku węgla

13-12-2017 10:00

Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Jak tego uniknąć?

wyświetleń: 332komentarzy: 0

Gaz na Targowej

13-12-2017 09:25

Dzisiaj (13.12) tuż przed godziną ósmą strażacy zostali wezwani na ulicę Targową w Skoczowie. Mieszkańcy w jednej z kamienic wyczuwali woń gazu.

wyświetleń: 1593komentarzy: 1

Szańce 1647

13-12-2017 07:30

W czeskich Mostach koło Jabłonkowa miała miejsce kolejna akcja związana z promowaniem odnowy Szańców Jabłonkowskich.  W Gorolskim Centrum Informacji Turystycznej w sobotę 9 grudnia odbyła się premiera filmu „Šance 1647” połączona z wykładem mgr Martina Krůla na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Szańców Jabłonkowskich.

wyświetleń: 354komentarzy: 0

LM: Trzyniec w półfinale!

12-12-2017 21:30

Stalownicy tworzą historię na naszych oczach! Sam awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów był czymś, czego nie udało się jeszcze drużynie z Moraw. Jednak podopieczni Vaclava Varadi na tym nie poprzestali i zameldowali się w najlepszej "4" zespołów z Europy, eliminując dziś (12.12) szwedzkie Brynaes.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

O Niepodległości słów kilka...

12-12-2017 20:50

Wczoraj (11.12) rozpoczął się cykl spotkań na temat Niepodległości. Działania te podjęto w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykład inauguracyjny w Cieszynie wygłosił dr hab. Lech Krzyżanowski z UŚ.

wyświetleń: 339komentarzy: 0

Wideoflesz: Spotkanie opłatkowe spadochroniarzy

12-12-2017 20:45

W sobotę (09.12) w Domu Ludowym Goleszów Równia odbyło się spotkanie opłatkowe XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Cieszyn: ratowali kota

12-12-2017 19:50

Niemal dwie godziny trwała akcja uwalniania kota w Cieszynie, który wszedł do rury drenażowej i nie mógł się wydostać.

wyświetleń: 3105komentarzy: 2

II Rudzickie Seminarium Naukowe - Wendelinaria 2017

12-12-2017 19:45

01 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy odbyło się II Rudzickie Seminarium Naukowe – Wendelinaria 2017. Prezentowane przez uczestników wykłady dotykały przestrzeni trzech pojęć : „Lokalne, niepozorne, niewidoczne – na marginaliach społecznych światów”.