Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2571komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji ''Zmierzch''.
Niewłaściwe założenie opaski odblaskowej może mieć tragiczne skutki, fot. mat.pras. Niewłaściwe założenie opaski odblaskowej może mieć tragiczne skutki, fot. mat.pras.

Czescy strażnicy miejscy w Czeskim Cieszynie powrócili do akcji prewencyjnych związanych z widocznością pieszych i rowerzystów na drodze. Radzili, jak być widzianym, a także rozdawali odblaskowe taśmy.

- Zrobiliśmy akcję na obrzeżach miasta, gdzie nie ma oświetlenia publicznego lub ludzie idą wzdłuż drogi. W porównaniu z przeszłością sytuacja znacznie się poprawiła dzięki edukacji, prawie wszyscy napotkani piesi i rowerzyści byli wyposażeni w elementy odblaskowe, ale często nieodpowiednio umieszczone. Na przykład na paskach lub plecakach lub na boku - powiedział Petr Glaic, strażnik z miejski z Czeskiego Cieszyna.

Akcja strażników prowadzona była wspólnie z policjantami. Jedni i drudzy od kilku lat starają się edukować pieszych i rowerzystów o zagrożeniach wynikających z noszenia ciemnych ubrać po zmroku bez odblasków i braku przepisowego oświetlenia rowerowego. - Kiedy zaczynaliśmy ten program ponad pięć lat temu, niewiele osób było widocznych na poboczu drogi, uważam to za duży postęp - mówi Petr Chroboczek, dyrektor MP Český Těšín.

W ramach akcji czescy policjanci rozdawali dziesiątki taśm odblaskowych. Statystyki policyjne pokazują, że wzrastają tragiczne kolizje samochodów z pieszymi lub rowerzystami. Dwie trzecie śmiertelnych ofiar pieszych na drogach jest mniej widocznych. Źle ustawione światła samochodów również przyczyniają się do tragedii - kierowca skupia się na światłach samochodów z naprzeciwka i nie dostrzega na czas pieszych, którzy nie są odpowiednio ubrani.

Gdzie najlepiej powinien pieszy zamieścić dblask? Okazuje się, że jak najniżej - bowiem światła samochodu świecą ku dołowi i tak nasz odblask będzie widziany najszybciej. Jeśli idziemy lewą stroną drogi (zgodnie z przepisami przy braku chodnika powinniśmy iść w kierunku nadjeżdzających pojazdów), odblask dobrze umieścić na prawej nodze, ewentualnie po prawej stronie z przodu ciała. 
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 18-11-2017 13:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Konsultacje w sprawie projektu

14-12-2017 22:00

 We wtorek 12 grudnia w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji  w Cieszynie  odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów uli: Bielskiej, Z. Kossak-Szatkowskiej, G. Morcinka i W. Kargera.

wyświetleń: 16komentarzy: 0

Kto czyta książki, żyje podwójnie

14-12-2017 21:00

14 grudnia 2017 r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej SP im. "Trzech Braci" w Hażlachu odbył się VI Powiatowy Konkurs Czytelniczy zorganizowany pod hasłem "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Konkurs skierowany był do uczniów klas V-VII szkół podstawowych Powiatu Cieszyńskiego.  Przedmiotem zmagań była powieść Hanny Ożogowskiej pt. "Za minutę pierwsza miłość".

wyświetleń: 130komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.

wyświetleń: 176komentarzy: 0

Wigilijne spotkanie PTTK

14-12-2017 17:15

Na tradycyjnej wigilijce spotkali się członkowie i sympatycy skoczowskiego, najstarszego w Polsce, Miejskiego Koła PTTK. Był czas podsumowań, ale nie zabrakło konkretnych propozycji wyjazdów na nadchodzący rok.

wyświetleń: 438komentarzy: 0

Uzbierali prawie 14 tysięcy

14-12-2017 16:00

Na rehabilitację Tomka Cichego i leczenie Zosi Binek zebrano 10 grudnia podczas I Koncertu Charytatywnego "Dźwięki z serca płynące” w Goleszowie prawie 14 tysięcy zł. Zebranym nie przeszkodził nawet halny.

wyświetleń: 478komentarzy: 0

System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

14-12-2017 14:40

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

wyświetleń: 1166komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

14-12-2017 13:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 289komentarzy: 0

Zdejszy w terminie

14-12-2017 12:00

Udało się ukończyć prace na Zdejszy w Wiśle - 11 grudnia dokonano odbioru wyremontowanej drogi na os. Zdejszy.

wyświetleń: 1241komentarzy: 1

Biblioteka na szczycie

14-12-2017 10:30

Na szczycie listy najlepszych bibliotek w Polsce ulokowała się Biblioteka Miejska w Cieszynie. Spośród 650 bibliotek publicznych zajmuje już 15 miejsce.

wyświetleń: 606komentarzy: 1

Bładnice - śmierć w mieszkaniu

14-12-2017 09:00

Najprawdopodobniej zatrucie dymem, spowodowało śmierć mężczyzny w domu w Bładnicach Dolnych. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

wyświetleń: 8483komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .