Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2795komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji ''Zmierzch''.
Niewłaściwe założenie opaski odblaskowej może mieć tragiczne skutki, fot. mat.pras. Niewłaściwe założenie opaski odblaskowej może mieć tragiczne skutki, fot. mat.pras.

Czescy strażnicy miejscy w Czeskim Cieszynie powrócili do akcji prewencyjnych związanych z widocznością pieszych i rowerzystów na drodze. Radzili, jak być widzianym, a także rozdawali odblaskowe taśmy.

- Zrobiliśmy akcję na obrzeżach miasta, gdzie nie ma oświetlenia publicznego lub ludzie idą wzdłuż drogi. W porównaniu z przeszłością sytuacja znacznie się poprawiła dzięki edukacji, prawie wszyscy napotkani piesi i rowerzyści byli wyposażeni w elementy odblaskowe, ale często nieodpowiednio umieszczone. Na przykład na paskach lub plecakach lub na boku - powiedział Petr Glaic, strażnik z miejski z Czeskiego Cieszyna.

Akcja strażników prowadzona była wspólnie z policjantami. Jedni i drudzy od kilku lat starają się edukować pieszych i rowerzystów o zagrożeniach wynikających z noszenia ciemnych ubrać po zmroku bez odblasków i braku przepisowego oświetlenia rowerowego. - Kiedy zaczynaliśmy ten program ponad pięć lat temu, niewiele osób było widocznych na poboczu drogi, uważam to za duży postęp - mówi Petr Chroboczek, dyrektor MP Český Těšín.

W ramach akcji czescy policjanci rozdawali dziesiątki taśm odblaskowych. Statystyki policyjne pokazują, że wzrastają tragiczne kolizje samochodów z pieszymi lub rowerzystami. Dwie trzecie śmiertelnych ofiar pieszych na drogach jest mniej widocznych. Źle ustawione światła samochodów również przyczyniają się do tragedii - kierowca skupia się na światłach samochodów z naprzeciwka i nie dostrzega na czas pieszych, którzy nie są odpowiednio ubrani.

Gdzie najlepiej powinien pieszy zamieścić dblask? Okazuje się, że jak najniżej - bowiem światła samochodu świecą ku dołowi i tak nasz odblask będzie widziany najszybciej. Jeśli idziemy lewą stroną drogi (zgodnie z przepisami przy braku chodnika powinniśmy iść w kierunku nadjeżdzających pojazdów), odblask dobrze umieścić na prawej nodze, ewentualnie po prawej stronie z przodu ciała. 
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 18-11-2017 13:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 168komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 256komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 473komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 705komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 336komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 1166komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 341komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .