Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1106komentarzy: 0

Życie osób z dysfunkcją wzroku

15-11-2017 20:30

Lęk u osób z dysfunkcją wzroku, społeczności niewidzialne, sposób doświadczania wiary przez osoby niewidome, narzędzia rehabilitacji niewidomych i ociemniałych - między innymi te właśnie tematy zostały poruszone na wczorajszej (14.11) II Tyflokonferencji ''Zobaczyć niewidzialne'', która odbyła się w Cieszynie.
II Tyflokonferencja ''Zobaczyć niewidzialne'' w Cieszynie / fot. Marta Szymik II Tyflokonferencja ''Zobaczyć niewidzialne'' w Cieszynie / fot. Marta Szymik

II Tyflokonferencja już za nami. Organizatorami tego wydarzenia był Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”. Konferencję pod hasłem „Zobaczyć niewidzialne” podzielono w tym roku na dwie części. W poniedziałek (13.11) w sali konferencyjnej WEiNoE odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół. 

Warsztaty przy wsparciu wolontariuszy prowadziły osoby niewidome. Podczas zajęć każdy z uczestników mógł m.in.: zagrać bez użycia wzroku w dotykowe gry, wczuć się w rolę osoby niewidomej podczas codziennych czynności, spróbować przemieszczać się przy pomocy białej laski, zapoznać się z podstawami alfabetu Braille’a, czy zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi umożliwiającymi osobom z dysfunkcją wzroku korzystać z komputerów, telefonów itp. 

Jak przyznaje Andrzej Koenig jeden z prowadzących warsztaty – opinie uczniów po spotkaniu były różne. „Nie wiem czy potrafiłbym tak po ciemku żyć”, „w sklepie czułem się źle, głupio było mi poprosić sprzedawczynię o pomoc”, „czułem strach i lęk na schodach z białą laską”, „czułem się niekomfortowo i niezbyt bezpiecznie podczas poruszania się bez wzroku”, „jak wyczuć te punkty w tym piśmie Braille'a” – mówili uczniowie. 

W warsztatach wzięło udział około 150 osób, głównie ze szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie było bardzo duże. Musieliśmy niestety odmówić niektórym szkołom, bo nie byliśmy w stanie przyjąć aż tylu osób. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będzie tak duże zainteresowanie, bo mamy zamiar kontynuować tę inicjatywę – przyznała w rozmowie z OX.PL Joanna Kapias ze Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego ”Feniks” - główny organizator. 

Drugi dzień konferencji miał miejsce wczoraj (14.11). W obradach plenarnych wzięli udział pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele nauk medycznych, jak również osoby z dysfunkcjami wzroku. 

Pomysł zorganizowania tego typu konferencji to efekt moich zainteresowań naukowych i prywatnych. Tematyka dysfunkcji wzroku jest u mnie takim motywem przewodnim. Chcieliśmy stworzyć pole do wspólnej dyskusji, pomiędzy specjalistami różnych dyscyplin. Bo niestety, w mojej opinii, brakuje takich miejsc gdzie można by wymieniać doświadczenia. Co ważne w konferencji biorą udział same osoby niewidome. One najlepiej wiedzą czego potrzebują. Staramy się ich słuchać, żeby w jakiś realny sposób móc odpowiedzieć na ich potrzeby – podkreślała Kopias. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 15-11-2017 20:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 213komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 215komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 170komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 258komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 480komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 740komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 710komentarzy: 0

Stalowników dzieli jedna wygrana od półfinału

22-03-2018 11:15

Kto gra u siebie, ten zwycięża. Takim prawem toczy się ćwierćfinałowa seria pomiędzy Trzyńcem a Pardubicami. Piąte spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stalowników, którzy wczoraj (21 marca) gościli rywali w Werk Arenie. Podopieczni Vaclava Varadi prowadzą w serii 3:2, a gra się do czterech zwycięstw.

wyświetleń: 338komentarzy: 0

Z ''Maryśką'' przez granicę

22-03-2018 11:00

30-latek z  Mikołowa został zatrzymany przez cieszyńskich mundurowych. Znaleziono przy nim 200 gram marihuany.  Za kratkami może spędzić teraz nawet 5. lat.

wyświetleń: 1173komentarzy: 0

Batikowe pisanki

22-03-2018 10:40

W środę (21.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyły się warsztaty, które rozpoczęły przygotowania do Wielkanocy na osiedlu Podgórze. W czasie trwania zajęć Sylwię Grudzień wytłumaczyła uczestnikom, w jaki sposób wykonać pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

wyświetleń: 343komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .