Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 924komentarzy: 0

Życie osób z dysfunkcją wzroku

15-11-2017 20:30

Lęk u osób z dysfunkcją wzroku, społeczności niewidzialne, sposób doświadczania wiary przez osoby niewidome, narzędzia rehabilitacji niewidomych i ociemniałych - między innymi te właśnie tematy zostały poruszone na wczorajszej (14.11) II Tyflokonferencji ''Zobaczyć niewidzialne'', która odbyła się w Cieszynie.
II Tyflokonferencja ''Zobaczyć niewidzialne'' w Cieszynie / fot. Marta Szymik II Tyflokonferencja ''Zobaczyć niewidzialne'' w Cieszynie / fot. Marta Szymik

II Tyflokonferencja już za nami. Organizatorami tego wydarzenia był Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”. Konferencję pod hasłem „Zobaczyć niewidzialne” podzielono w tym roku na dwie części. W poniedziałek (13.11) w sali konferencyjnej WEiNoE odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół. 

Warsztaty przy wsparciu wolontariuszy prowadziły osoby niewidome. Podczas zajęć każdy z uczestników mógł m.in.: zagrać bez użycia wzroku w dotykowe gry, wczuć się w rolę osoby niewidomej podczas codziennych czynności, spróbować przemieszczać się przy pomocy białej laski, zapoznać się z podstawami alfabetu Braille’a, czy zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi umożliwiającymi osobom z dysfunkcją wzroku korzystać z komputerów, telefonów itp. 

Jak przyznaje Andrzej Koenig jeden z prowadzących warsztaty – opinie uczniów po spotkaniu były różne. „Nie wiem czy potrafiłbym tak po ciemku żyć”, „w sklepie czułem się źle, głupio było mi poprosić sprzedawczynię o pomoc”, „czułem strach i lęk na schodach z białą laską”, „czułem się niekomfortowo i niezbyt bezpiecznie podczas poruszania się bez wzroku”, „jak wyczuć te punkty w tym piśmie Braille'a” – mówili uczniowie. 

W warsztatach wzięło udział około 150 osób, głównie ze szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie było bardzo duże. Musieliśmy niestety odmówić niektórym szkołom, bo nie byliśmy w stanie przyjąć aż tylu osób. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również będzie tak duże zainteresowanie, bo mamy zamiar kontynuować tę inicjatywę – przyznała w rozmowie z OX.PL Joanna Kapias ze Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego ”Feniks” - główny organizator. 

Drugi dzień konferencji miał miejsce wczoraj (14.11). W obradach plenarnych wzięli udział pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele nauk medycznych, jak również osoby z dysfunkcjami wzroku. 

Pomysł zorganizowania tego typu konferencji to efekt moich zainteresowań naukowych i prywatnych. Tematyka dysfunkcji wzroku jest u mnie takim motywem przewodnim. Chcieliśmy stworzyć pole do wspólnej dyskusji, pomiędzy specjalistami różnych dyscyplin. Bo niestety, w mojej opinii, brakuje takich miejsc gdzie można by wymieniać doświadczenia. Co ważne w konferencji biorą udział same osoby niewidome. One najlepiej wiedzą czego potrzebują. Staramy się ich słuchać, żeby w jakiś realny sposób móc odpowiedzieć na ich potrzeby – podkreślała Kopias. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 15-11-2017 20:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.

wyświetleń: 86komentarzy: 0

Wigilijne spotkanie PTTK

14-12-2017 17:15

Na tradycyjnej wigilijce spotkali się członkowie i sympatycy skoczowskiego, najstarszego w Polsce, Miejskiego Koła PTTK. Był czas podsumowań, ale nie zabrakło konkretnych propozycji wyjazdów na nadchodzący rok.

wyświetleń: 286komentarzy: 0

Uzbierali prawie 14 tysięcy

14-12-2017 16:00

Na rehabilitację Tomka Cichego i leczenie Zosi Binek zebrano 10 grudnia podczas I Koncertu Charytatywnego "Dźwięki z serca płynące” w Goleszowie prawie 14 tysięcy zł. Zebranym nie przeszkodził nawet halny.

wyświetleń: 339komentarzy: 0

System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

14-12-2017 14:40

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

wyświetleń: 908komentarzy: 3

Portal OX.PL poleca!

14-12-2017 13:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Zdejszy w terminie

14-12-2017 12:00

Udało się ukończyć prace na Zdejszy w Wiśle - 11 grudnia dokonano odbioru wyremontowanej drogi na os. Zdejszy.

wyświetleń: 1035komentarzy: 1

Biblioteka na szczycie

14-12-2017 10:30

Na szczycie listy najlepszych bibliotek w Polsce ulokowała się Biblioteka Miejska w Cieszynie. Spośród 650 bibliotek publicznych zajmuje już 15 miejsce.

wyświetleń: 535komentarzy: 0

Bładnice - śmierć w mieszkaniu

14-12-2017 09:00

Najprawdopodobniej zatrucie dymem, spowodowało śmierć mężczyzny w domu w Bładnicach Dolnych. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

wyświetleń: 7578komentarzy: 0

Karta Dom z Rabatem Powitalnym w Leroy Merlin

14-12-2017 07:30

W dniach od 15 do 17 grudnia 2017 w sklepie Leroy Merlin załóż Kartę Dom -  czekają same korzyści!

wyświetleń: 721komentarzy: 0

Zawód: Betrojerinka

13-12-2017 21:00

We wtorek (12.12) na ternie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Anną Wiatr, autorką książki "Betrojerinki", opowiadającej o życiu polskich opiekunek osób starszych w Niemczech.

wyświetleń: 1132komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .