Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 591komentarzy: 1

Spotkanie z mumiami - Uniwerystet Trzeciego Wieku

14-11-2017 13:00

W poniedziałek (13.11) na ternie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM ''Cieszynianka'' odbyła się prelekcja, zorganizowana przez Sekcję Miłośników Podróży z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Slajd z prezentacji Małgorzaty Zubielewicz /fot. JŚ Slajd z prezentacji Małgorzaty Zubielewicz /fot. JŚ

Na początku słuchacze dowiedzieli się o fascynującym odkryciu: - Na ternie Indonezji znajduje się dolina, która bardzo długo nie została odkryta. Nastąpiło to dopiero w 1938 roku, ponieważ jeden z pilotów samolotu zauważył teren, który jak dotąd był nieznany. Teren postanowiono zbadać, okazało się, że żyje tam kilka plemion, do których nie dotarła jeszcze cywilizacja. Do dnia dzisiejszego na teren tej doliny można dostać się tylko i wyłącznie samolotem, ponieważ nie stworzono żadnego dojazdu - mówiła Małgorzata Zubielewicz. - Tamtejsze ludy bardzo długo praktykowały również kanibalizm. Nie wynikało to jednak z samej chęci żywienia się ludzkim mięsem. W rzeczywistości wierzono, że jeżeli w czasie potyczki, jeden z wojowników zostanie zabity, to przez zjedzenie określonych z elementów jego ciała, zostaną przejęte jego siły. Najczęsciej za główny ośrodek siły uważano wątrobę (u nas z pewnością byłoby to serce), w związku z tym to ten element został zjadany. Akty kanibalizmu mogły mieć tam miejsce jeszcze nawet końcem XX wieku.

Wszystkie elementy opowieści były podparte zdjęciami z podróży, którą odbyła Małgorzata Zubielewicz: - Nie udało mi się, niestety, zobaczyć zbyt dużej ilości mumii. Zwykle są one trzymane w chronionych pomieszczeniach, a dostęp do nich jest reglamentowany. Ja zobaczyłam tylko jedną - informowała prowadząca.  Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu rzeczy o historii mumii oraz o tym, dlaczego do dzisiejszych czasów nie przetrwało ich zbyt wiele. Przede wszystkim na mumifikację mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, zwykle byli to więc wodzowie plemion. Dodatkowo, w czasie gdy wojska indonezyjskie starały się przejąć tamte tereny, wioski, których mieszkańcy stawiali opór, były palone, w związku z czym mumie ulegały zniszczeniu. Reszta z tych mumii raczej nie jest pokazywana zwiedzającym, gdyż dla lokalnej ludności przedstawiają zbyt dużą wartość. Są one trzymane w specjalnych pomieszczeniach, do których wstęp mają tylko mężczyźni. Z takimi mumiami, zgodnie z wierzeniami, konsultowane są wszystkie ważne decyzje.

Mumia zwykle kojarzy nam się z zakonserowanymi ciałami egipskich faraonów, które zostały posmarowane określonymi substancjami oraz zasuszone, w tym wypadku lokalna ludność znalazła zupełnie inną metodę. - Najpierw wszystkie wnętrzności zmarłego, który miał zosta poddany mumifikacji, były wyciągane przez odbyt, a następnie palone - tłumaczyła Małgorzata Zubielewicz. - Gdy ciało było już przygotowane w ten sposób, na specjalnej konstrukcji było poddawane działaniu dymu i ciepła. Można określić, że zwłoki były wędzone. Etap ten trwał nawet kilka miesięcy, ciało było wystawiane na działanie wysokich temperatur i dymu przez kilka dni, a następnie przez jakiś czas czekano, aby cały proces powtórzyć. Dziś zachowane mumie mają po kilkaset lat. Ich wiek można zidentyfikować, dzięki praktyce, zawiązywania sznurków na szyi mumii. Zgodnie z lokalnymi wierzeniami co 5 lat należy na ciele zawiązać nowy sznurek, w związku z czym, licząc ich ilość, można mniej więcej określić wiek danego ciała.


źródło: ox.pl
dodał: JS 14-11-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Teresa Papkala
15-11-2017 13:20
Teresa Papkala
Do autora tytułu
Jestem pod wrażeniem pomysłu zatytułowania artykułu o spotkaniu, tak naprawdę dotyczącego podróży.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 175komentarzy: 0

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 151komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 707komentarzy: 5

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 630komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3955komentarzy: 8

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 347komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 672komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3280komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 917komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 816komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .