Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 638komentarzy: 1

Spotkanie z mumiami - Uniwerystet Trzeciego Wieku

14-11-2017 13:00

W poniedziałek (13.11) na ternie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM ''Cieszynianka'' odbyła się prelekcja, zorganizowana przez Sekcję Miłośników Podróży z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Slajd z prezentacji Małgorzaty Zubielewicz /fot. JŚ Slajd z prezentacji Małgorzaty Zubielewicz /fot. JŚ

Na początku słuchacze dowiedzieli się o fascynującym odkryciu: - Na ternie Indonezji znajduje się dolina, która bardzo długo nie została odkryta. Nastąpiło to dopiero w 1938 roku, ponieważ jeden z pilotów samolotu zauważył teren, który jak dotąd był nieznany. Teren postanowiono zbadać, okazało się, że żyje tam kilka plemion, do których nie dotarła jeszcze cywilizacja. Do dnia dzisiejszego na teren tej doliny można dostać się tylko i wyłącznie samolotem, ponieważ nie stworzono żadnego dojazdu - mówiła Małgorzata Zubielewicz. - Tamtejsze ludy bardzo długo praktykowały również kanibalizm. Nie wynikało to jednak z samej chęci żywienia się ludzkim mięsem. W rzeczywistości wierzono, że jeżeli w czasie potyczki, jeden z wojowników zostanie zabity, to przez zjedzenie określonych z elementów jego ciała, zostaną przejęte jego siły. Najczęsciej za główny ośrodek siły uważano wątrobę (u nas z pewnością byłoby to serce), w związku z tym to ten element został zjadany. Akty kanibalizmu mogły mieć tam miejsce jeszcze nawet końcem XX wieku.

Wszystkie elementy opowieści były podparte zdjęciami z podróży, którą odbyła Małgorzata Zubielewicz: - Nie udało mi się, niestety, zobaczyć zbyt dużej ilości mumii. Zwykle są one trzymane w chronionych pomieszczeniach, a dostęp do nich jest reglamentowany. Ja zobaczyłam tylko jedną - informowała prowadząca.  Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu rzeczy o historii mumii oraz o tym, dlaczego do dzisiejszych czasów nie przetrwało ich zbyt wiele. Przede wszystkim na mumifikację mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, zwykle byli to więc wodzowie plemion. Dodatkowo, w czasie gdy wojska indonezyjskie starały się przejąć tamte tereny, wioski, których mieszkańcy stawiali opór, były palone, w związku z czym mumie ulegały zniszczeniu. Reszta z tych mumii raczej nie jest pokazywana zwiedzającym, gdyż dla lokalnej ludności przedstawiają zbyt dużą wartość. Są one trzymane w specjalnych pomieszczeniach, do których wstęp mają tylko mężczyźni. Z takimi mumiami, zgodnie z wierzeniami, konsultowane są wszystkie ważne decyzje.

Mumia zwykle kojarzy nam się z zakonserowanymi ciałami egipskich faraonów, które zostały posmarowane określonymi substancjami oraz zasuszone, w tym wypadku lokalna ludność znalazła zupełnie inną metodę. - Najpierw wszystkie wnętrzności zmarłego, który miał zosta poddany mumifikacji, były wyciągane przez odbyt, a następnie palone - tłumaczyła Małgorzata Zubielewicz. - Gdy ciało było już przygotowane w ten sposób, na specjalnej konstrukcji było poddawane działaniu dymu i ciepła. Można określić, że zwłoki były wędzone. Etap ten trwał nawet kilka miesięcy, ciało było wystawiane na działanie wysokich temperatur i dymu przez kilka dni, a następnie przez jakiś czas czekano, aby cały proces powtórzyć. Dziś zachowane mumie mają po kilkaset lat. Ich wiek można zidentyfikować, dzięki praktyce, zawiązywania sznurków na szyi mumii. Zgodnie z lokalnymi wierzeniami co 5 lat należy na ciele zawiązać nowy sznurek, w związku z czym, licząc ich ilość, można mniej więcej określić wiek danego ciała.


źródło: ox.pl
dodał: JS 14-11-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Teresa Papkala
15-11-2017 13:20
Teresa Papkala
Do autora tytułu
Jestem pod wrażeniem pomysłu zatytułowania artykułu o spotkaniu, tak naprawdę dotyczącego podróży.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trudny początek sezonu braci Szejów

24-03-2018 22:40

Swój czwarty sezon startów na czeskich oesach, a drugi w samochodzie klasy R5, bracia Szejowie rozpoczęli od obiecującego tempa, mimo że od ich ostatniego startu minęło już blisko pół roku. Na otwierającej tegoroczną edycję Rajdu Valasska próbie Fulnek Polacy finiszowali na siódmej pozycji na 23 załogi w najmocniejszych samochodach klasy R5 i WRC.

wyświetleń: 114komentarzy: 0

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 1177komentarzy: 0

PŚ: Najlepszy z Polaków, Paweł Słowiok, był 43.

24-03-2018 17:49

W Schonach zaplanowano zakończenie sezonu w kombinacji norweskiej. Do Niemiec udało się czterech polskich kombinatorów, w tym dwóch z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar. Ale o wynikach biało-czerwonych ciężko powiedzieć coś dobrego.

wyświetleń: 52komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 1075komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 260komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 332komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 3598komentarzy: 3

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1526komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 956komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .