Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1334komentarzy: 0

Wywiad z Kamilem Białończykiem

13-11-2017 14:00

Nie tak dawno, z Hiszpanii, doszła do nas miła wiadomość, iż Kamil Białończyk podpisał kontrakt z nową grupą kolarską. To właśnie z kolarzem ze Śląska Cieszyńskiego, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad. Zapraszamy do lektury!
Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka

- Kamil zacznijmy może od tego dnia, w którym zdecydowałeś co chcesz robić. Kiedy powiedziałeś sobie: "będę kolarzem, chcę się ścigać na rowerze"?

- Nawet nie wiem kiedy ten czas tak szybko zleciał, że ścigam się już w kategorii U-23. Kiedy byłem małym chłopcem kolarstwem zaraził mnie mój tata. Początkowo, były to krótkie przejażdżki rowerowe 20-30km, które przerodziły się z czasem w coraz dłuższe dystanse, po czym postanowiłem zapisać się do klubu kolarskiego, ze względu iż bardzo spodobał mi się ten sport. Ważną rolę w mojej karierze sportowej odegrali pomocni rodzice, bez których nie mógłbym odbywać codziennych treningów na topowym sprzęcie, jaki do tej pory miałem, za co bardzo jestem im wdzięczny.

- Masz już za sobą sporo wyścigów. Co dla ciebie jest największym sukcesem, jakim osiągnąłęś do tej pory?

- Rzeczy małe bywają duże, ale i odwrotnie. W mojej dotychczasowej karierze udawało mi się stawać na podium. Miło wspominam chwile kiedy to w kategorii Junior udało mi się zdobyć punkty do klasyfikacji najlepszego górala, na międzynarodowym wyścigu Szlakiem Jury, po zaciętym finiszu na kreskę z czeskim zawodnikiem. Cieszy mnie również 9. miejsce na Pucharze Polski w jeździe indywidualnej na czas w Turawie. Wszystkie te dobre chwile wspominam bardzo dobrze.

- Twoim Trenerem dotychczas był znakomity kolarz, mieszkający w Pogórzu, Sławomir Kohut (olimpijczyk z Aten). Jak oceniasz dotychczasową współpracę z nim?
 
- Dotychczasową współpracę oceniam naprawdę wzorowo. W każdej mojej potrzebie wyciągał rękę i starał mi się pomóc. Przez cały czas współpracy przekazał mi bardzo dużo cennej wiedzy, która zapadła w mojej pamięci i teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko dobrze ją sporzytkować. Cały czas mamy ze sobą dobry kontakt i wymieniamy się spostrzeżeniami, co w przyszłości uważam może tylko zaprocentować. Sławomir Kohut jest cały czas moim wzorem do naśladowania. Za ten cały czas współpracy jestem mu bardzo wdzięczny i serdecznie dziękuję, niemniej jednak słowa podziękowania za wszelką pomoc kieruję również bratu Sławomira – Sewerynowi, który wpisał się również w historię polskiego i międzynarodowego kolarstwa.
 
- Przejdźmy może do wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy podpisałeś kontrakt z nową grupą. Przenosisz się na Półwysem Iberyjski. Powiedz, jaka to różnica i jakich spodziewasz się efektów po tej współpracy z Hiszpanami ?
 
- Jestem bardzo zadowolony z podpisania kontraktu z hiszpańską ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico. Od stycznia będę mieszkać w Hiszpanii, a ekipa zapewnia warunki do odpowiedniego rozwoju. Już po pierwszym spotkaniu z szefem ekipy, Enrique, jestem bardzo zadowolony. Jest moim obecnym trenerem i po miesiącu współpracy mogę powiedzieć, że wszystko jest na wysokim poziomie pod względem przygotowań do przyszłego sezonu. Wielką różnicą będzie ilość wyścigów w sezonie. Ekipa przewiduje, że w przyszłym sezonie będzie ich około 60, w tym również wyścigi międzynarodowe m.in w Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, być może nawet w Chinach. Będzie także kilka wyścigów na polskiej ziemii, co będzie dla mnie dodatkową motywacją. Jestem pewny, że angaż ekipy w wielu wyścigach na pewno zaprocentuje.
 
- Nie jesteś jedynym Polakiem, który będzie się ścigał w barwach Guerciotti - Kiwi Atlantico, bo kontrakt podpisał również Michał Pastuła. To z pewnością spory plus na zaaklimatyzowanie się w nowej ekipie?

- Tak, na pewno to plus, a także otucha zamienić kilka słów w ojczystym języku. Podczas pierwszego spotkania w trakcie podpisywania kontraktu zdążyliśmy poznać klubowego kolegę z Brazylii, który przedłużył kontrakt o kolejny sezon z ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico, a także jednego hiszpańskiego zawodnika. Mogę powiedzieć, że atmosfera w klubie jest bardzo dobra z czego jestem usatysfakcjonowany.
 
- Z pewnością masz jakieś marzenie związane z twoją dyscypliną. Co byłoby dla Ciebie czymś wyjątkowym, co chciałbyś wygrać? Tour de Pologne, jednoetapowy klasyk czy też medal mistrzostw świata?
 
- Kolejny raz powtórzę, rzeczy małe bywają duże i odwrotnie. Moim marzeniem jest założenie koszulki Mistrza Polski oraz wygranie w przyszłości wyścigu Vuelta Asturias w Hiszpanii, ale póki co najważniejszym moim celem będzie zaprezentowanie swoich możliwości podczas górskich wyścigów w Hiszpanii, gdzie priorytetem będzie etapowy wyścig XVII Volta Ciclista a Galicia. 
 
- W tym okresie na pewno nie próżnujesz i przygotowujesz się do następnego sezonu. Jak idą przygotowania?
 
- Przygotowania idą w dobrym kierunku, jestem dobrej myśli. Jestem też po pierwszym spotkaniu z moim dietetykiem na najbliższy rok, panem Rafałem Czeszakiem. Po pierwszej wizycie mogę jednoznacznie powiedzieć, że trafiłem w odpowiednie ręce. Pan Rafał jest bardzo kompetentną osobą w swej dziedzinie, a temat dietetyki sportowej nie stawia przed nim żadnych tajemnic. Wierzę, że dzięki dobremu przygotowaniu fizycznemu a także motorycznemu na wyścigach pokażę się z dobrej strony.
 
- Na koniec odejdźmy może od tego profesjonalizmu. Od kilku lat mówi się, iż w naszym kraju coraz to więcej osób wybiera rower jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Masz też takie wrażenie, że tych rowerzystów jest coraz to więcej?
 
- Zgodzę się z tym bez dwóch zdań. To zjawisko można zaobserwować u nas, na Śląsku Cieszyńskim. Mamy piękne tereny do jazdy na rowerze, a przede wszystkim jest to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak tylko mamy ładną pogodę to często spotykam rodziny przemierzające kolejne kilometry wspólnie na rowerach, co naprawdę cieszy i jest bardzo budujące.

- Ale trenowanie kolarstwa szosowego to spore wyzwanie. Szczególnie chodzi mi o drogi, bo ich stan wciąż nie jest najlepszy, choć w przeciągu ostatnich lat znacznie się polepszył. Miałeś jakieś ulubione trasy w naszym regionie, które poleciłbyś tym, którzy będą zaczynać przygodę z rowerem?
 
- Często trenuję na Równicy w Ustroniu, z pewnością mogę polecić to miejsce. Do trenowania mamy bardzo dobry region, możemy blisko znaleźć płaski, jak i zarówno pagórkowaty teren. Wystarczy wyjechać z domu i dostrzec te piękne uroki naszego regionu.
 
- Skoro już został poruszony temat naszego regionu i trenowania. Na Śląsku Cieszyńskim nie ma klubu kolarskiego dla młodych zawodników, którzy mogliby rozpocząć przygodę z kolarstwem. Co o tym sądzisz i może masz jakieś plany na przyszłość w tej kwestii?
 
- To prawda, w rejonie Śląska Cieszyńskiego nie mamy klubu kolarskiego w którym mogliby kształcić się i odnajdywać swój kolarski talent młodzi zawodnicy. Niemniej jednak miasto Cieszyn niejednokrotnie pokazywało, że jest pomocne kolarstwu m.in. podczas mety etapu największego wyścigu kolarskiego w Polsce, Tour de Pologne. Oczywiście mam plany, aby taki klub powstał w naszym regionie. Myślę że taki projekt mógłby cieszyć się dużym powodzeniem, a zarazem być przykładem na to, że sport, kolarstwo to nieodzowna część edukacji wśród dzieci.
 
- A jak miałbyś kogoś zachęcić do kolarstwa, to co byś powiedział takiej osobie? 
 
- Na pewno ciągła zmiana widoków podczas treningów jest dużym plusem. Kolarstwo to nie tylko sport, to szkoła życia. Polecam każdej osobie!
 
- Życzę jak najwięcej suckesów i dziękuję za rozmowę.
 
- Dziękuję, pozdrawiam.
 
 
Andrzej Poncza
źródło: ox.pl
dodał: AP 13-11-2017 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trudny początek sezonu braci Szejów

24-03-2018 22:40

Swój czwarty sezon startów na czeskich oesach, a drugi w samochodzie klasy R5, bracia Szejowie rozpoczęli od obiecującego tempa, mimo że od ich ostatniego startu minęło już blisko pół roku. Na otwierającej tegoroczną edycję Rajdu Valasska próbie Fulnek Polacy finiszowali na siódmej pozycji na 23 załogi w najmocniejszych samochodach klasy R5 i WRC.

wyświetleń: 113komentarzy: 0

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 1176komentarzy: 0

PŚ: Najlepszy z Polaków, Paweł Słowiok, był 43.

24-03-2018 17:49

W Schonach zaplanowano zakończenie sezonu w kombinacji norweskiej. Do Niemiec udało się czterech polskich kombinatorów, w tym dwóch z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar. Ale o wynikach biało-czerwonych ciężko powiedzieć coś dobrego.

wyświetleń: 52komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 1074komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 260komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 332komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 3596komentarzy: 3

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1525komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 956komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .