Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 902komentarzy: 0

Wywiad z Kamilem Białończykiem

13-11-2017 14:00

Nie tak dawno, z Hiszpanii, doszła do nas miła wiadomość, iż Kamil Białończyk podpisał kontrakt z nową grupą kolarską. To właśnie z kolarzem ze Śląska Cieszyńskiego, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad. Zapraszamy do lektury!
Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka

- Kamil zacznijmy może od tego dnia, w którym zdecydowałeś co chcesz robić. Kiedy powiedziałeś sobie: "będę kolarzem, chcę się ścigać na rowerze"?

- Nawet nie wiem kiedy ten czas tak szybko zleciał, że ścigam się już w kategorii U-23. Kiedy byłem małym chłopcem kolarstwem zaraził mnie mój tata. Początkowo, były to krótkie przejażdżki rowerowe 20-30km, które przerodziły się z czasem w coraz dłuższe dystanse, po czym postanowiłem zapisać się do klubu kolarskiego, ze względu iż bardzo spodobał mi się ten sport. Ważną rolę w mojej karierze sportowej odegrali pomocni rodzice, bez których nie mógłbym odbywać codziennych treningów na topowym sprzęcie, jaki do tej pory miałem, za co bardzo jestem im wdzięczny.

- Masz już za sobą sporo wyścigów. Co dla ciebie jest największym sukcesem, jakim osiągnąłęś do tej pory?

- Rzeczy małe bywają duże, ale i odwrotnie. W mojej dotychczasowej karierze udawało mi się stawać na podium. Miło wspominam chwile kiedy to w kategorii Junior udało mi się zdobyć punkty do klasyfikacji najlepszego górala, na międzynarodowym wyścigu Szlakiem Jury, po zaciętym finiszu na kreskę z czeskim zawodnikiem. Cieszy mnie również 9. miejsce na Pucharze Polski w jeździe indywidualnej na czas w Turawie. Wszystkie te dobre chwile wspominam bardzo dobrze.

- Twoim Trenerem dotychczas był znakomity kolarz, mieszkający w Pogórzu, Sławomir Kohut (olimpijczyk z Aten). Jak oceniasz dotychczasową współpracę z nim?
 
- Dotychczasową współpracę oceniam naprawdę wzorowo. W każdej mojej potrzebie wyciągał rękę i starał mi się pomóc. Przez cały czas współpracy przekazał mi bardzo dużo cennej wiedzy, która zapadła w mojej pamięci i teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko dobrze ją sporzytkować. Cały czas mamy ze sobą dobry kontakt i wymieniamy się spostrzeżeniami, co w przyszłości uważam może tylko zaprocentować. Sławomir Kohut jest cały czas moim wzorem do naśladowania. Za ten cały czas współpracy jestem mu bardzo wdzięczny i serdecznie dziękuję, niemniej jednak słowa podziękowania za wszelką pomoc kieruję również bratu Sławomira – Sewerynowi, który wpisał się również w historię polskiego i międzynarodowego kolarstwa.
 
- Przejdźmy może do wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy podpisałeś kontrakt z nową grupą. Przenosisz się na Półwysem Iberyjski. Powiedz, jaka to różnica i jakich spodziewasz się efektów po tej współpracy z Hiszpanami ?
 
- Jestem bardzo zadowolony z podpisania kontraktu z hiszpańską ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico. Od stycznia będę mieszkać w Hiszpanii, a ekipa zapewnia warunki do odpowiedniego rozwoju. Już po pierwszym spotkaniu z szefem ekipy, Enrique, jestem bardzo zadowolony. Jest moim obecnym trenerem i po miesiącu współpracy mogę powiedzieć, że wszystko jest na wysokim poziomie pod względem przygotowań do przyszłego sezonu. Wielką różnicą będzie ilość wyścigów w sezonie. Ekipa przewiduje, że w przyszłym sezonie będzie ich około 60, w tym również wyścigi międzynarodowe m.in w Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, być może nawet w Chinach. Będzie także kilka wyścigów na polskiej ziemii, co będzie dla mnie dodatkową motywacją. Jestem pewny, że angaż ekipy w wielu wyścigach na pewno zaprocentuje.
 
- Nie jesteś jedynym Polakiem, który będzie się ścigał w barwach Guerciotti - Kiwi Atlantico, bo kontrakt podpisał również Michał Pastuła. To z pewnością spory plus na zaaklimatyzowanie się w nowej ekipie?

- Tak, na pewno to plus, a także otucha zamienić kilka słów w ojczystym języku. Podczas pierwszego spotkania w trakcie podpisywania kontraktu zdążyliśmy poznać klubowego kolegę z Brazylii, który przedłużył kontrakt o kolejny sezon z ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico, a także jednego hiszpańskiego zawodnika. Mogę powiedzieć, że atmosfera w klubie jest bardzo dobra z czego jestem usatysfakcjonowany.
 
- Z pewnością masz jakieś marzenie związane z twoją dyscypliną. Co byłoby dla Ciebie czymś wyjątkowym, co chciałbyś wygrać? Tour de Pologne, jednoetapowy klasyk czy też medal mistrzostw świata?
 
- Kolejny raz powtórzę, rzeczy małe bywają duże i odwrotnie. Moim marzeniem jest założenie koszulki Mistrza Polski oraz wygranie w przyszłości wyścigu Vuelta Asturias w Hiszpanii, ale póki co najważniejszym moim celem będzie zaprezentowanie swoich możliwości podczas górskich wyścigów w Hiszpanii, gdzie priorytetem będzie etapowy wyścig XVII Volta Ciclista a Galicia. 
 
- W tym okresie na pewno nie próżnujesz i przygotowujesz się do następnego sezonu. Jak idą przygotowania?
 
- Przygotowania idą w dobrym kierunku, jestem dobrej myśli. Jestem też po pierwszym spotkaniu z moim dietetykiem na najbliższy rok, panem Rafałem Czeszakiem. Po pierwszej wizycie mogę jednoznacznie powiedzieć, że trafiłem w odpowiednie ręce. Pan Rafał jest bardzo kompetentną osobą w swej dziedzinie, a temat dietetyki sportowej nie stawia przed nim żadnych tajemnic. Wierzę, że dzięki dobremu przygotowaniu fizycznemu a także motorycznemu na wyścigach pokażę się z dobrej strony.
 
- Na koniec odejdźmy może od tego profesjonalizmu. Od kilku lat mówi się, iż w naszym kraju coraz to więcej osób wybiera rower jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Masz też takie wrażenie, że tych rowerzystów jest coraz to więcej?
 
- Zgodzę się z tym bez dwóch zdań. To zjawisko można zaobserwować u nas, na Śląsku Cieszyńskim. Mamy piękne tereny do jazdy na rowerze, a przede wszystkim jest to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak tylko mamy ładną pogodę to często spotykam rodziny przemierzające kolejne kilometry wspólnie na rowerach, co naprawdę cieszy i jest bardzo budujące.

- Ale trenowanie kolarstwa szosowego to spore wyzwanie. Szczególnie chodzi mi o drogi, bo ich stan wciąż nie jest najlepszy, choć w przeciągu ostatnich lat znacznie się polepszył. Miałeś jakieś ulubione trasy w naszym regionie, które poleciłbyś tym, którzy będą zaczynać przygodę z rowerem?
 
- Często trenuję na Równicy w Ustroniu, z pewnością mogę polecić to miejsce. Do trenowania mamy bardzo dobry region, możemy blisko znaleźć płaski, jak i zarówno pagórkowaty teren. Wystarczy wyjechać z domu i dostrzec te piękne uroki naszego regionu.
 
- Skoro już został poruszony temat naszego regionu i trenowania. Na Śląsku Cieszyńskim nie ma klubu kolarskiego dla młodych zawodników, którzy mogliby rozpocząć przygodę z kolarstwem. Co o tym sądzisz i może masz jakieś plany na przyszłość w tej kwestii?
 
- To prawda, w rejonie Śląska Cieszyńskiego nie mamy klubu kolarskiego w którym mogliby kształcić się i odnajdywać swój kolarski talent młodzi zawodnicy. Niemniej jednak miasto Cieszyn niejednokrotnie pokazywało, że jest pomocne kolarstwu m.in. podczas mety etapu największego wyścigu kolarskiego w Polsce, Tour de Pologne. Oczywiście mam plany, aby taki klub powstał w naszym regionie. Myślę że taki projekt mógłby cieszyć się dużym powodzeniem, a zarazem być przykładem na to, że sport, kolarstwo to nieodzowna część edukacji wśród dzieci.
 
- A jak miałbyś kogoś zachęcić do kolarstwa, to co byś powiedział takiej osobie? 
 
- Na pewno ciągła zmiana widoków podczas treningów jest dużym plusem. Kolarstwo to nie tylko sport, to szkoła życia. Polecam każdej osobie!
 
- Życzę jak najwięcej suckesów i dziękuję za rozmowę.
 
- Dziękuję, pozdrawiam.
 
 
Andrzej Poncza
źródło: ox.pl
dodał: AP 13-11-2017 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 208komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 818komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 320komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1618komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 545komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 542komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .