Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1210komentarzy: 0

Wywiad z Kamilem Białończykiem

13-11-2017 14:00

Nie tak dawno, z Hiszpanii, doszła do nas miła wiadomość, iż Kamil Białończyk podpisał kontrakt z nową grupą kolarską. To właśnie z kolarzem ze Śląska Cieszyńskiego, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad. Zapraszamy do lektury!
Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka Kamil Białończyk podpisał kontrakt z grupą Guerciotti - Kiwi Atlantico. Fot.: arch. prywatne Kamila Białończyka

- Kamil zacznijmy może od tego dnia, w którym zdecydowałeś co chcesz robić. Kiedy powiedziałeś sobie: "będę kolarzem, chcę się ścigać na rowerze"?

- Nawet nie wiem kiedy ten czas tak szybko zleciał, że ścigam się już w kategorii U-23. Kiedy byłem małym chłopcem kolarstwem zaraził mnie mój tata. Początkowo, były to krótkie przejażdżki rowerowe 20-30km, które przerodziły się z czasem w coraz dłuższe dystanse, po czym postanowiłem zapisać się do klubu kolarskiego, ze względu iż bardzo spodobał mi się ten sport. Ważną rolę w mojej karierze sportowej odegrali pomocni rodzice, bez których nie mógłbym odbywać codziennych treningów na topowym sprzęcie, jaki do tej pory miałem, za co bardzo jestem im wdzięczny.

- Masz już za sobą sporo wyścigów. Co dla ciebie jest największym sukcesem, jakim osiągnąłęś do tej pory?

- Rzeczy małe bywają duże, ale i odwrotnie. W mojej dotychczasowej karierze udawało mi się stawać na podium. Miło wspominam chwile kiedy to w kategorii Junior udało mi się zdobyć punkty do klasyfikacji najlepszego górala, na międzynarodowym wyścigu Szlakiem Jury, po zaciętym finiszu na kreskę z czeskim zawodnikiem. Cieszy mnie również 9. miejsce na Pucharze Polski w jeździe indywidualnej na czas w Turawie. Wszystkie te dobre chwile wspominam bardzo dobrze.

- Twoim Trenerem dotychczas był znakomity kolarz, mieszkający w Pogórzu, Sławomir Kohut (olimpijczyk z Aten). Jak oceniasz dotychczasową współpracę z nim?
 
- Dotychczasową współpracę oceniam naprawdę wzorowo. W każdej mojej potrzebie wyciągał rękę i starał mi się pomóc. Przez cały czas współpracy przekazał mi bardzo dużo cennej wiedzy, która zapadła w mojej pamięci i teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko dobrze ją sporzytkować. Cały czas mamy ze sobą dobry kontakt i wymieniamy się spostrzeżeniami, co w przyszłości uważam może tylko zaprocentować. Sławomir Kohut jest cały czas moim wzorem do naśladowania. Za ten cały czas współpracy jestem mu bardzo wdzięczny i serdecznie dziękuję, niemniej jednak słowa podziękowania za wszelką pomoc kieruję również bratu Sławomira – Sewerynowi, który wpisał się również w historię polskiego i międzynarodowego kolarstwa.
 
- Przejdźmy może do wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy podpisałeś kontrakt z nową grupą. Przenosisz się na Półwysem Iberyjski. Powiedz, jaka to różnica i jakich spodziewasz się efektów po tej współpracy z Hiszpanami ?
 
- Jestem bardzo zadowolony z podpisania kontraktu z hiszpańską ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico. Od stycznia będę mieszkać w Hiszpanii, a ekipa zapewnia warunki do odpowiedniego rozwoju. Już po pierwszym spotkaniu z szefem ekipy, Enrique, jestem bardzo zadowolony. Jest moim obecnym trenerem i po miesiącu współpracy mogę powiedzieć, że wszystko jest na wysokim poziomie pod względem przygotowań do przyszłego sezonu. Wielką różnicą będzie ilość wyścigów w sezonie. Ekipa przewiduje, że w przyszłym sezonie będzie ich około 60, w tym również wyścigi międzynarodowe m.in w Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, być może nawet w Chinach. Będzie także kilka wyścigów na polskiej ziemii, co będzie dla mnie dodatkową motywacją. Jestem pewny, że angaż ekipy w wielu wyścigach na pewno zaprocentuje.
 
- Nie jesteś jedynym Polakiem, który będzie się ścigał w barwach Guerciotti - Kiwi Atlantico, bo kontrakt podpisał również Michał Pastuła. To z pewnością spory plus na zaaklimatyzowanie się w nowej ekipie?

- Tak, na pewno to plus, a także otucha zamienić kilka słów w ojczystym języku. Podczas pierwszego spotkania w trakcie podpisywania kontraktu zdążyliśmy poznać klubowego kolegę z Brazylii, który przedłużył kontrakt o kolejny sezon z ekipą Guerciotti – Kiwi Atlantico, a także jednego hiszpańskiego zawodnika. Mogę powiedzieć, że atmosfera w klubie jest bardzo dobra z czego jestem usatysfakcjonowany.
 
- Z pewnością masz jakieś marzenie związane z twoją dyscypliną. Co byłoby dla Ciebie czymś wyjątkowym, co chciałbyś wygrać? Tour de Pologne, jednoetapowy klasyk czy też medal mistrzostw świata?
 
- Kolejny raz powtórzę, rzeczy małe bywają duże i odwrotnie. Moim marzeniem jest założenie koszulki Mistrza Polski oraz wygranie w przyszłości wyścigu Vuelta Asturias w Hiszpanii, ale póki co najważniejszym moim celem będzie zaprezentowanie swoich możliwości podczas górskich wyścigów w Hiszpanii, gdzie priorytetem będzie etapowy wyścig XVII Volta Ciclista a Galicia. 
 
- W tym okresie na pewno nie próżnujesz i przygotowujesz się do następnego sezonu. Jak idą przygotowania?
 
- Przygotowania idą w dobrym kierunku, jestem dobrej myśli. Jestem też po pierwszym spotkaniu z moim dietetykiem na najbliższy rok, panem Rafałem Czeszakiem. Po pierwszej wizycie mogę jednoznacznie powiedzieć, że trafiłem w odpowiednie ręce. Pan Rafał jest bardzo kompetentną osobą w swej dziedzinie, a temat dietetyki sportowej nie stawia przed nim żadnych tajemnic. Wierzę, że dzięki dobremu przygotowaniu fizycznemu a także motorycznemu na wyścigach pokażę się z dobrej strony.
 
- Na koniec odejdźmy może od tego profesjonalizmu. Od kilku lat mówi się, iż w naszym kraju coraz to więcej osób wybiera rower jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Masz też takie wrażenie, że tych rowerzystów jest coraz to więcej?
 
- Zgodzę się z tym bez dwóch zdań. To zjawisko można zaobserwować u nas, na Śląsku Cieszyńskim. Mamy piękne tereny do jazdy na rowerze, a przede wszystkim jest to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak tylko mamy ładną pogodę to często spotykam rodziny przemierzające kolejne kilometry wspólnie na rowerach, co naprawdę cieszy i jest bardzo budujące.

- Ale trenowanie kolarstwa szosowego to spore wyzwanie. Szczególnie chodzi mi o drogi, bo ich stan wciąż nie jest najlepszy, choć w przeciągu ostatnich lat znacznie się polepszył. Miałeś jakieś ulubione trasy w naszym regionie, które poleciłbyś tym, którzy będą zaczynać przygodę z rowerem?
 
- Często trenuję na Równicy w Ustroniu, z pewnością mogę polecić to miejsce. Do trenowania mamy bardzo dobry region, możemy blisko znaleźć płaski, jak i zarówno pagórkowaty teren. Wystarczy wyjechać z domu i dostrzec te piękne uroki naszego regionu.
 
- Skoro już został poruszony temat naszego regionu i trenowania. Na Śląsku Cieszyńskim nie ma klubu kolarskiego dla młodych zawodników, którzy mogliby rozpocząć przygodę z kolarstwem. Co o tym sądzisz i może masz jakieś plany na przyszłość w tej kwestii?
 
- To prawda, w rejonie Śląska Cieszyńskiego nie mamy klubu kolarskiego w którym mogliby kształcić się i odnajdywać swój kolarski talent młodzi zawodnicy. Niemniej jednak miasto Cieszyn niejednokrotnie pokazywało, że jest pomocne kolarstwu m.in. podczas mety etapu największego wyścigu kolarskiego w Polsce, Tour de Pologne. Oczywiście mam plany, aby taki klub powstał w naszym regionie. Myślę że taki projekt mógłby cieszyć się dużym powodzeniem, a zarazem być przykładem na to, że sport, kolarstwo to nieodzowna część edukacji wśród dzieci.
 
- A jak miałbyś kogoś zachęcić do kolarstwa, to co byś powiedział takiej osobie? 
 
- Na pewno ciągła zmiana widoków podczas treningów jest dużym plusem. Kolarstwo to nie tylko sport, to szkoła życia. Polecam każdej osobie!
 
- Życzę jak najwięcej suckesów i dziękuję za rozmowę.
 
- Dziękuję, pozdrawiam.
 
 
Andrzej Poncza
źródło: ox.pl
dodał: AP 13-11-2017 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 176komentarzy: 0

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 151komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 707komentarzy: 5

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 630komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3958komentarzy: 8

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 347komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 672komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3280komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 917komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 816komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .