Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1381komentarzy: 0

Zaolzie. Koniec Głosu Ludu!

11-11-2017 19:05

Głos Ludu na Zaolziu wydawany był nieprzerwanie od 1945 roku. Tytuł zniknie od nowego, 2018 roku.
Zmiany podczas konferencji przedstawili Marek Słowiaczek, Mariusz Wałach i Tomasz Wolf, fot. indi Zmiany podczas konferencji przedstawili Marek Słowiaczek, Mariusz Wałach i Tomasz Wolf, fot. indi

Jak dowiedzieliśmy się na zorganizowanej 10 listopada w siedzibie wydawcy gazety - Kongresu Polaków w Republice Czeskiej konferencji prasowej od stycznia 2018 roku gazetę Polaków w Republice Czeskiej czekają trzy wielkie zmiany. Pierwsza dotyczy tytułu, z którego zniknie budzące skojarzenia z minioną epoka słowo "Ludu".

Kolejną zmianą jest ilość wydań. Dotychczas „Głos Ludu” ukazywał się trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Od przyszłego roku będą wydawane tylko dwa numery tygodniowo: w wtorek i piątek. - Te zmiany zostały uwarunkowane kwestiami technicznymi. Dystrybucja w soboty jest dla wydawcy nieefektywna. Dlatego trzeba było zastanowić się nad zmianą systemu wydawniczego – wyjaśnił Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC. Podkreślił jednak, że zmiana z 3 wydań na 2 nie będzie powodowała ograniczenia objętości. Obecnie „Głos” ma 8 stron we wtorek, 8 w czwartek i 13 stron w sobotę. W nowym systemie będzie to 12 i 16, czyli ilość stron będzie identyczna jak dotychczas.

- Przy okazji postanowiliśmy wykorzystać ten moment i dokonać dalszych zmian – dodał naczelny „Głosu” Tomasz Wolff. Gazeta będzie kolorowa i we wtorek i w piątek. Z tym jest związana również nowa szata graficzna. Zaprojektował ją dla Głosu projektant światowej sławy Jacek Utko. Czytelnicy więc nie tylko otrzymają gazetę o innym tytule, ale także drukowaną inną czcionką, będzie też nowy styl gazety, więcej koloru i, jak zauważyliśmy patrząc na kilka przykładowych projektów stron - więcej światła.

Zmiany te mają być też ukłonem w stronę młodych czytelników. Wałach przyznał jednak, że pogodzenie tego, by gazeta podobała się i młodym czytelnikom, i tym, którzy prenumerują „Głos” od kilkudziesięciu lat to bardzo trudne wyzwanie. - Młodzi czytelnicy leżą nam bardzo na sercu, ale bardzo trudno jest to połączyć. Kilka lat temu była ankieta nad zmianą nazwy. I wielu stałych czytelników mówiło, że czytają „Głos Ludu” 40 lat i nie chcą zmiany nazwy. Ale musimy iść do przodu – stwierdził Wałach. - Jednak proszę zauważyć że nowa nazwa ściśle nawiązuje do nazwy starej – dodał. - Każdy w tej gazecie ma znaleźć coś dla siebie. Dlatego będzie więcej dla młodych, ale też i dla starszych czytelników – podkreślił Wolf. Do młodych postanowiono natomiast trafiać drogą elektroniczną. - Udało się nam zarejestrować trzy domeny. I w tym kierunku pójdziemy – zapowiedział Wałach. Jednocześnie Marek Słowiaczek podkreślił, że czytelnicy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy gazety nie muszą się obawiać dalszej redukcji wydań. - Nie jest to przymiarka do zamiany w tygodnik. Decyzja wzięła się z problemów technicznych z dystrybucją w sobotę – powtórzył.

Wydawcy uspokoili także czytelników, że nie wzrośnie cena gazety, a zmiana ilości wydań miała służyć właśnie temu, by koszty gazety nie wzrosły. W Republice Czeskiej monopol na kolportaż ma Czeska Poczta, a w tej koszt dystrybucji w soboty jest tak wysoki, że czyni to wydawanie sobotniego numeru nieopłacalnym. Tak więc wtorkowe wydanie „Głosu” będzie kosztować 13 kč, natomiast piątkowe 17 kč. - Rocznie czytelnik zapłaci 38 kč więcej – skrupulatnie wyliczył Wałach. Warto też dodać, iż „Głos”, jak i wiele innych tytułów sprzedaje się głównie w prenumeracie. Stanowi ona 80%, podczas gdy w kioskach sprzedaje się 20% nakładu.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 11-11-2017 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 367komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2099komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 805komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1403komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4513komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 653komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1898komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 217komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .