Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1085komentarzy: 0

Zaolzie. Koniec Głosu Ludu!

11-11-2017 19:05

Głos Ludu na Zaolziu wydawany był nieprzerwanie od 1945 roku. Tytuł zniknie od nowego, 2018 roku.
Zmiany podczas konferencji przedstawili Marek Słowiaczek, Mariusz Wałach i Tomasz Wolf, fot. indi Zmiany podczas konferencji przedstawili Marek Słowiaczek, Mariusz Wałach i Tomasz Wolf, fot. indi

Jak dowiedzieliśmy się na zorganizowanej 10 listopada w siedzibie wydawcy gazety - Kongresu Polaków w Republice Czeskiej konferencji prasowej od stycznia 2018 roku gazetę Polaków w Republice Czeskiej czekają trzy wielkie zmiany. Pierwsza dotyczy tytułu, z którego zniknie budzące skojarzenia z minioną epoka słowo "Ludu".

Kolejną zmianą jest ilość wydań. Dotychczas „Głos Ludu” ukazywał się trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Od przyszłego roku będą wydawane tylko dwa numery tygodniowo: w wtorek i piątek. - Te zmiany zostały uwarunkowane kwestiami technicznymi. Dystrybucja w soboty jest dla wydawcy nieefektywna. Dlatego trzeba było zastanowić się nad zmianą systemu wydawniczego – wyjaśnił Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC. Podkreślił jednak, że zmiana z 3 wydań na 2 nie będzie powodowała ograniczenia objętości. Obecnie „Głos” ma 8 stron we wtorek, 8 w czwartek i 13 stron w sobotę. W nowym systemie będzie to 12 i 16, czyli ilość stron będzie identyczna jak dotychczas.

- Przy okazji postanowiliśmy wykorzystać ten moment i dokonać dalszych zmian – dodał naczelny „Głosu” Tomasz Wolff. Gazeta będzie kolorowa i we wtorek i w piątek. Z tym jest związana również nowa szata graficzna. Zaprojektował ją dla Głosu projektant światowej sławy Jacek Utko. Czytelnicy więc nie tylko otrzymają gazetę o innym tytule, ale także drukowaną inną czcionką, będzie też nowy styl gazety, więcej koloru i, jak zauważyliśmy patrząc na kilka przykładowych projektów stron - więcej światła.

Zmiany te mają być też ukłonem w stronę młodych czytelników. Wałach przyznał jednak, że pogodzenie tego, by gazeta podobała się i młodym czytelnikom, i tym, którzy prenumerują „Głos” od kilkudziesięciu lat to bardzo trudne wyzwanie. - Młodzi czytelnicy leżą nam bardzo na sercu, ale bardzo trudno jest to połączyć. Kilka lat temu była ankieta nad zmianą nazwy. I wielu stałych czytelników mówiło, że czytają „Głos Ludu” 40 lat i nie chcą zmiany nazwy. Ale musimy iść do przodu – stwierdził Wałach. - Jednak proszę zauważyć że nowa nazwa ściśle nawiązuje do nazwy starej – dodał. - Każdy w tej gazecie ma znaleźć coś dla siebie. Dlatego będzie więcej dla młodych, ale też i dla starszych czytelników – podkreślił Wolf. Do młodych postanowiono natomiast trafiać drogą elektroniczną. - Udało się nam zarejestrować trzy domeny. I w tym kierunku pójdziemy – zapowiedział Wałach. Jednocześnie Marek Słowiaczek podkreślił, że czytelnicy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy gazety nie muszą się obawiać dalszej redukcji wydań. - Nie jest to przymiarka do zamiany w tygodnik. Decyzja wzięła się z problemów technicznych z dystrybucją w sobotę – powtórzył.

Wydawcy uspokoili także czytelników, że nie wzrośnie cena gazety, a zmiana ilości wydań miała służyć właśnie temu, by koszty gazety nie wzrosły. W Republice Czeskiej monopol na kolportaż ma Czeska Poczta, a w tej koszt dystrybucji w soboty jest tak wysoki, że czyni to wydawanie sobotniego numeru nieopłacalnym. Tak więc wtorkowe wydanie „Głosu” będzie kosztować 13 kč, natomiast piątkowe 17 kč. - Rocznie czytelnik zapłaci 38 kč więcej – skrupulatnie wyliczył Wałach. Warto też dodać, iż „Głos”, jak i wiele innych tytułów sprzedaje się głównie w prenumeracie. Stanowi ona 80%, podczas gdy w kioskach sprzedaje się 20% nakładu.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 11-11-2017 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 813komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1615komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 544komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 541komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .