Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 8538komentarzy: 2

Prezent na święta? Życie

13-11-2017 19:30

Ten wyjazd do Rzymu kosztować ma 140 tysięcy złotych. Ale to nie wycieczka marzeń do Wiecznego Miasta. To marzenie o zdrowiu i ratowaniu życia.
Szymka (siedzi u mamy na kolanach) czeka skomplikowana operacja. fot. Jan Bacza Szymka (siedzi u mamy na kolanach) czeka skomplikowana operacja. fot. Jan Bacza

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego nieraz pokazywali, że potrafią pomagać. Nie byli obojętnymi na czyjś los - choć to górnolotne słowa, to jednak często udaje się nam wspierać osoby w potrzebie. Albo dobrym słowem, albo gestem. Tutaj potrzeba pieniędzy. I to konkretnych. 140 tysięcy – to koszt operacji ratującej życie 2 letniego Szymona z Cieszyna.

Szymek Zamarski we wrześniu obchodził urodziny, jest bardzo ruchliwym dzieciakiem. Jak każdy maluch w tym wieku interesuje się wszystkim. Jest radosny i uśmiechnięty. Niestety, w codziennym życiu przeszkadza mu wada serca.

Szymek nie ma tętnicy płucnej ani pnia płucnego. Czyli aorta pełni podwójną funkcję ponieważ odprowadza krew do całego organizmu jak i do płuc. Krew jest uboga w tlen i miesza się z sobą, dlatego poziom saturacji jest dużo mniejszy niżu zdrowego dziecka – wyjaśnia Grzegorz Zamarski, tata Szymka. - To atrezja płucna z ubytkiem przegrody międzykomorowej. Każdy większy wysiłek to duszność i sinienie paluszków i ust. Wada częściowo została wykryta podczas ciąży, ale prawidłowa diagnoza była dopiero po urodzeniu się Szymka – dodaje jego mama, pani Magda.

Szymek już raz miał przejść operację w Katowicach. - Dzień przed operacją otrzymaliśmy wiadomość, że lekarze jednak nie chcą się podjąć ryzyka. Szymek już był na oddziale. Musieliśmy wrócić do domu. W klinice w Krakowie poinformowano nas, że szpital w Rzymie może podjąć się takie operacji. Niestety jest ona bardzo kosztowna - dodaje ojciec chłopca. Zabieg wyceniono na około 30 tysięcy euro. - By mógł żyć, jego organizm wytworzył nieprawidłowe gałęzie krążenia obocznego, które choć zaopatrują organizm w tlen, to jednak nie rosną wraz z dzieckiem. Dlatego za kilka lat operację będzie trzeba powtórzyć. On jest jeszcze malutki, rośnie. Dlatego konieczne będą korekty żył – mówi Magda Zamarska.

Starszy brat Szymka również miał problemy z sercem. Pięcioletni Sebastian już jest po operacji. Cierpiał na niedomykalność zastawki mitralnej. Na szczęście w jego przypadku po zabiegu wszystko się unormowało.

Dzięki dobrym ludziom udało się uruchomić stronę na profilu społecznościowym, odbywa się na niej wiele licytacji. Każdy może wziąć w niej udział, chętni mogą oddać na licytację przedmioty. Link TUTAJ

Środki pozyskane w ten sposób trafiają na platformę siepomaga.pl

Tam odbywa się główna zbiórka pieniędzy na operację Szymka. W tej chwili jest tam już blisko 45 tysięcy złotych. Szymek jest również pod opieką Fundacji Serce Dziecka. Ona również pomaga zbierać fundusze. Termin wyjazdu do Rzymu jeszcze nie jest znany, ustalany jest dopiero po zebraniu wszystkich środków. Rodzice Szymka są dobrej nadziei, w ciągu miesiąca udało się zebrać blisko 40% potrzebnej kwoty.

Akcja na stronie siepomaga.pl kończy się 24 grudnia. Rodzina wierzy, że efekt zbiórki będzie najpiękniejszym prezentem świątecznym w ich życiu.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 13-11-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Człowiek z Księstwa
13-11-2017 21:48
Człowiek z Księstwa
Pomóżmy Malcowi. Nam nie ubędzie a ile możemy dać. Powrót do zdrowia...bezcenny. Trzymaj się Młody. Wiara do dzieła! :)
gellwetka
14-11-2017 11:16
gellwetka
Grupa z licytacjami utworzona na fb jest fenomenalna :) To ile ludzi się angażuje wystawiając przedmioty i licytując (często z dużą nadwyżką), jest niesamowite! Warto tam zajrzeć, by zobaczyć jak ludzie potrafią działać w dobrej sprawie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 818komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 320komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1618komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 545komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 542komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .