Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1384komentarzy: 4

''Tak'' dla Ziętka

11-11-2017 09:15

Mieszkańcy Śląska chcą pozostawienia Ziętka w przestrzeni publicznej. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski m.in. w Ustroniu, gdzie działa Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka.
Popiersie Jerzego Ziętka w Ustroniu /fot. Mateusz Bielesz Popiersie Jerzego Ziętka w Ustroniu /fot. Mateusz Bielesz

O planowanych konsultacjach społecznych ws. pozostawienia lub usunięcia Jerzego Ziętką z przestrzeni publicznej pisaliśmy pod koniec sierpnia br. [Ziętek do konsultacji ]. Prócz Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu ankiety oraz urny pojawiły się we wrześniu również w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty" w Tarnowskich Górach oraz Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, którym Ziętek patronuje.

- Dużym zaskoczeniem przyjmuję ostatnie doniesienia medialne oraz informacje, które przekazują mi parlamentarzyści, że ustawa dekomunizacyjna ma objąć także Jerzego Ziętka. Przypomnę, że Ziętek to powstaniec śląski, przed wojną naczelnik Radzionkowa a później wojewoda zasłużony dla powstania wielu obiektów na Śląsku. Spodek, Park Śląski, zespoły leczniczo-rehabilitacyjne w Reptach i Ustroniu - to tylko niektóre inicjatywy Jerzego Ziętka – przypominał wtedy marszałek Wojciech Saługa.

Przypomnijmy, sytuacja dotycząca Ziętka była wynikiem przyjętej 1 kwietnia przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej. Przewiduje ona, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować [o sylwetce generała z punktu widzenia zwolenników i przeciwników pisaliśmy: Jerzy Ziętek do usunięcia ].

W latach 90. w Ustroniu zlikwidowano już nazwy szkół i ulic, w tym właśnie gen. Ziętka, które nawiązywały do minionego ustroju. Ponieważ Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu podlega władzom wojewódzkim, to one musza zadecydować o losie spornego Patrona. Te postanowiły zapytać o zdanie mieszkańców.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego są już znane wyniki ankiety - Głosy oddało 1935 osób. Za pozostawieniem Jerzego Ziętka jako patrona opowiedziało się łącznie 96,74% osób, przeciwko było 2,12%, nie mam zdania- stwierdziło 1,14%.

W Ustroniu zagłosowały 522 osoby – 502 osoby były „za” pozostawieniem Ziętka, 12 głosów oddano „przeciw”, ośmioro głosujących nie miało zdania.

A co Wy myślicie? Zapraszamy Was do ankiety:

 


red.

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 11-11-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
13-11-2017 10:55
krzysztof.mm
TAK dla popiersia Ziętka to jednocześnie zdecydowane NIE dla obozu DOJNEJ ZMIANY, bez dwóch zdań.
Brawo Ustroń, ten wynik wyznacza kierunek.
bronek91
13-11-2017 11:32
bronek91
krzysztof.mm to ni ma taki proste. Można się nie zgadzać w danej kwestii, co nie oznacza iż przekreśla się resztę. Wielu mo inne zdanie a dojną zmianę popiera na zasadzie mniejszego zła. Przykład, dojna zmiana twierdzi, że głównym wrogiem Polski jest Rosja. Ktoś może twierdzić że Niemcy, co nie oznacza iż w pozostałych kwestiach ten ktoś jest z Tobą zgodny. Pamiętaj o elektoracie negatywnym pewnych partii, tego tak łatwo nie przeskoczysz. Tym bardziej, iż poprzez mistrzowskie działania Petrusa jest coraz silniejszy.... Nawet dojna zmiana nie musi się wysilać...
Margen
14-11-2017 15:34
Margen
Krzysztof,proszę zauważ,że Ustroń oddał 522 głosy,co wcale nie musi znaczyć,że te glosy oddali Ustroniacy. Urny do głosowania,stanęły we wrześniu i to na bardzo krótko! Sprawa była głośna latem,tylko nie w Ustroniu! Więc warto pogratulować tym Wszystkim,którzy na krótko mieli okazję wyrazić swój pogląd i oddać głos za Jorgiem,któremu Ustroń zawdzięcza taką inwestycję,z której teraz korzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy śląska Cieszyńskiego a również jak nie przede wszystkim kuracjusze z całej Polski i nie tylko.
Bronek też powinien skorzystać :D
bronek91
14-11-2017 23:09
bronek91
Bronek do Jorga nic nie ma, nawet sam nie popiera jakiegokolwiek zacierania pamięci o nim.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 813komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1614komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 544komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 540komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .