Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1538komentarzy: 6

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 40): Z biegiem Wisły - Wiślana Trasa Rowerowa

03-11-2017 19:00

W ostatniej tegorocznej Weekendowej Propozycji Rowerowej (WPR) trasa będąca częścią WTR czyli Wiślanej Trasy Rowerowej. Wymyślona pod koniec ubiegłego wieku i ciągle jeszcze realizowana trasa licząca ok 1200 km, która docelowo ma przebiegać przez całą Polskę i połączyć góry z morzem rozpoczyna się właśnie u nas na Śląsku Cieszyńskim. Byś może znacie gotowy już śląski odcinek, a jeśli nie, to zapraszam do przejechania naprawdę łatwej trasy, póki jeszcze zima nie nadeszła.

 

 

Wiślana Trasa Rowerowa zaczyna się w Wiśle na zaporze Jeziora Czerniańskiego. Możemy tam dotrzeć na kilka sposobów. Najłatwiej oczywiście przez Wisłę.
Zapora w Wiśle Czarnym jest drugą po Tresnej, co do wysokości zaporą ziemną w Polsce. Wysokość zapory 36 m, a jej długość 280 m. Postawiona jest tutaj też tablica informacyjna z mapką I części trasy.

 
Jezioro Czerniańskie Jezioro Czerniańskie  Jezioro Czerniańskie


Ruszając z zapory, jedziemy drogą asfaltową w kierunku centrum Wisły. Od razu po starcie mamy też najdłuższy na całej trasie zjazd. Po drodze mijamy hodowlę pstrąga oraz sztuczny wodospad, zwany „Niagarą”. Wodospad o wysokości 8 metrów został wybudowany w latach 50-tych. Po jego bokach są tak zwane „przepływaki”, czyli systemy małych progów umożliwiające wędrówkę rybom wzdłuż i w dół rzeki.

Potem na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a po niedługim czasie wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Drogami szutrowymi i parkowymi alejkami prowadzącymi nad rzeką Wisłą docieramy do centrum Wisły.
Wisła wodospad  Wisła Jonidło kładka  Wisła

Przejeżdżamy koło ośrodka olimpijskiego Start, potem przez mostek nad Wisłą, mijamy amfiteatr oraz place zabaw i różne atrakcje dla dzieci. Przy ścieżce rowerowej możemy zobaczyć 10 miniaturowych budowli wykonanych ze szklanej mozaiki, które przedstawiają budowle położone wzdłuż rzeki Wisły.Wisła budowle z mozaiki Wisła budowle z mozaiki


 Wisła budowle z mozaiki Wisła w Wiśle

Z Wisły jedziemy trasą rowerową poprowadzoną bulwarami rzeki do Ustronia.
Poprowadzona jest ona tutaj tak sprawnie, że omijamy drogi, którymi jeżdżą samochody oprócz krótkiego odcinka w Wiśle Obłaźcu. W Ustroniu musimy nieco uważać, gdyż bulwary nad Wisłą nieraz pełne są pieszych turystów. Mimo, że droga asfaltowa podzielona jest na część dla rowerzystów i część dla pieszych, to tych drugich nie brakuje na części przeznaczonej dla jednośladów.Między Wisłą i Ustroniem Wisła w Wiśle


Bulwary w Ustroniu Oblężona Wisła w lecie w Ustroniu

Na odcinku z Ustronia do Skoczowa przeważają drogi szutrowe. Jedziemy cały czas blisko rzeki Wisły i w otoczeniu drzew. Trasa rowerowa za Ustroniem  Hermanice


Wisła i Brennica Owce nad Wisłą w Harbutowicach

W Skoczowie również bez problemu omijamy centrum miasta. Przejeżdżamy kładką na drugą stronę rzeki Wisły, a potem pod mostem.Skoczów przejazd pod drogą S52 Wisła w Skoczowie

 Skoczów kładka Skoczów

Na kolejnym odcinku aż do Drogomyśla jedziemy po prawej stronie rzeki Wisły.
W Drogomyślu Wiślana Trasa Rowerowa opuszcza brzegi rzeki i prowadzi na wschód. Jedziemy przez centrum wioski, a dalej przez Gołysz i Zaborze.MIędzy Ochabami i Drogomyślem Jezioro Czerniańskie Zaborze

 

Gdy przejedziemy przez tory i dojedziemy do stawu, skręcamy w lewo do lasu na leśną drogę. Dojedziemy nią do wsi Landek, a potem drogą asfaltową i znowu przez las do Zabrzegu. Przez las jedzie się rewelacyjnie. Nieco gorzej z nawierzchnią jest za to w Zabrzegu. Droga jest tutaj gorszej jakości i musimy omijać wiele dziur.
Zaborze droga przez las Oznakowanie WTR Między Landekiem i Zabrzegiem

 
 Pomnik w lesie WTR przez las w Zabrzegu  Oznakowanie WTRJadąc za znaczkami WTR, dojedziemy w końcu na tamę Jeziora Goczałkowickiego, gdzie kończymy tą trasę.
Tama Jeziora Goczałkowickiego Goczałkowickie Goczałkowickie

Tama jest długa na prawie 3 km. Aby nie wracać tak samo, polecam przejazd na drugą stronę i powrót przez Łąkę, Wisłę Wielką i Małą oraz Strumień.

Trasa od tamy do tamy liczy ok. 58 km.

 

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej) - Daniel Pipień
 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


To ostatni odcinek z tej serii w tym sezonie rowerowym. Daniel dziękuje Wam za wspólnie spędzony czas i zaprasza na kolejne odcinki WPR wiosną 2018.

Może macie propozycje tras lub chcielibyście, by Daniel sprawdził dla Was jakiś zakątek Śląska Cieszyńskiego? Piszcie w komentarzach!

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 03-11-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

maruda.pl
04-11-2017 00:25
maruda.pl
Fajna ta trasa , piekne fotki , ale je prawie zima i już jutro albo w niedzielę rozpoczynamy w Szczyrku nowy sezon narciarski :-)
koszor
04-11-2017 06:07
koszor
Jakieś trzy lata temu kręciłem w grudniu przez Biały Krzyż. Asfalt był czarny i prawie suchy, a obok na stoku już szusowali.
daniel3ttt
04-11-2017 14:42
daniel3ttt
Trafił się jednak wyjątkowo ładny weekend i można wykorzystać. Ze śniegiem to ostatnio różnie bywa. W 2014 r. w lutym to nawet na Łysej Górze były śladowe ilości. http://daniel3ttt.bikestats.pl/1086616,Lysa-Cup.html
Herr Flick
04-11-2017 17:08
Herr Flick
Pogoda dobra, więc sobie pykłem rundkę ale jednak do Goczałkowic to trochę za daleko. Ale trasa ciekawa, wielokrotnie objeździłem:)
Koszor, teraz sobie jedź na Karokoszczonkę to najpewniej śniegu nie uświadczysz a na Beskid Arena premiera narciarska dziś:)
krokusik
04-11-2017 19:02
krokusik
Trasy super, opis genialny. Może kilka w przyszłym sezonie w "bliższej" okolicy? W naszym rejonie jest wiele ciekawych miejsc i dla amatorów można by stworzyć trasy 15-30km wokół Cieszyna. Nie każdy da radę dojechać do Wisły, przejechać 50km i wrócić z Goczałkowic. Świetna robota Daniel.
aldafryc
04-11-2017 19:33
aldafryc
Super! Kawał dobrej roboty :-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 213komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 255komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2314komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2204komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 719komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1152komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2119komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 711komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .