Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rok Niepodległości w Cieszynie

Już 11. listopada w wielu oknach zawisną flagi narodowe, a w miastach można będzie uczestniczyć w obchodach, związanych z Dniem Niepodległości. W tym roku obchody te mają mieć szczególny wymiar, gdyż będą związane z rozpoczęciem Roku Niepodległości, związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W tym roku tradycyjne obchody Dnia Niepodległości zyskają dla nas szczególny wymiar – mówi burmistrz Miasta Cieszyna, Ryszard Macura – z tym dniem rozpocznie się cały cykl wydarzeń, związany z obchodami Roku Niepodległości. Książnica Cieszyńska przygotowała na tę okoliczność specjalną wystawę, ta wystawa będzie zatytułowana „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud”. Nawiązuje ona do słów Roty, utworu napisanego przez Marię Konopnicką, tutaj, w Cieszynie - zaznaczył.

Maria Konopnicka przebywała w Cieszynie, ten fakt pozostaje bezsprzeczny. Nie wiadomo jednak, kiedy do Cieszyna przyjechała. Jak twierdzi Joanna Jurgała-Jureczka w swojej książce „Historie zwyczajne i nadzwyczajne, czyli znani literaci na Śląsku Cieszyńskim”, Maria Konopnicka współpracowała z „Gwiazdką Cieszyńską” i kierującym pismem księdzem Józefem Londzinem. Być może już w czasie tej współpracy odwiedzała Cieszyn. Wspomniany jest również list Konopnickiej do ojca, w którym poetka miała zachwycać się strojem cieszyńskim.

Dziś wskazuje się Cieszyn, jako miejsce powstania "Roty", w związku z czym dowodzi to, że Maria Konopnicka faktycznie około roku 1908 na terenie Śląska Cieszyńskiego przebywała. Pieśń była skierowana dla ludzi, których, tak jak Marię Konopnicką, dotknął problem powszechnej wtedy germanizacji. Po raz pierwszy utwór został opublikowany  Gwiadce Cieszyńskiej a nie jak sądzono do tej pory w piśmie dla kobiet „Przodownica”, wydawanym w Krakowie (wkrótce więcej informacji na ten temat).

- Tą wystawą chcemy rozpocząć obchody Roku Niepodległości – mówi Ryszard Macura – zamykać będziemy je w przyszłym roku, a być może nawet w roku 2019, gdyż w styczniu obchodzona będzie 100. Rocznica zatrzymania Czechów pod Skoczowem, czyli znanej w historii Bitwy pod Skoczowem,  a w 1920 roku został wprowadzony ostateczny podział Śląska Cieszyńskiego. Losy granicy wahały się więc aż do lipca 1920 roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: