Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3063komentarzy: 5

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 39): Trójwieś mniej znana

28-10-2017 08:00

Trójwieś to fantastyczny rejon na wycieczki rowerowe, uprawianie kolarstwa górskiego czy ściganie. Niesamowite widoki, góry, doliny, lasy, zjazdy i podjazdy. Tym razem odwiedzimy mniej znane miejsca.
Trójwieś to fantastyczny rejon na wycieczki rowerowe, uprawianie kolarstwa górskiego czy ściganie. Trójwieś to fantastyczny rejon na wycieczki rowerowe, uprawianie kolarstwa górskiego czy ściganie.

Trasy rowerowe można kombinować na wiele sposobów. Najczęściej odwiedzane miejsca to Kubalonka, Stecówka, Ochodzita lub Trójstyk.

Tym razem proponuję odwiedzenie kilku mniej znanych miejscówek. Zajrzymy na granicę Śląska Cieszyńskiego w rejonie Gańczorki i Tynioka. Dowiemy się, gdzie na terenie Trójwsi stały szańce, a przy okazji zaliczymy fajne podjazdy i zjazdy.
 

Trasę rozpoczynamy tym razem na tamie Jeziora Czerniańskiego. Jedziemy stamtąd do doliny Czarnej Wisełki, którą prowadzi droga do schroniska na Przysłopie.
Jezioro Czerniańskie Czarna Wisełka Czarna Wisełka


My po ok 3 kilometrach skręcamy jednak w prawo i niezbyt długim podjazdem osiągamy Stecówkę. Możemy odwiedzić znajdujący się nieopodal drewniany kościółek (wybudowany na nowo po pożarze w 2013 r), ale jeśli znamy to miejsce to skręcamy w lewo i jedziemy czerwonym szlakiem w stronę Karolówki. Kto dawno tam nie jechał ten pewnie zauważy po drodze nowe kapliczki będące częścią tzw. Drogi Różańcowej.
Czerwony szlak Czerwony szlak Czerwony szlak


Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w prawo i jedziemy w dół na Pietraszonkę. Ten całkiem niemały przysiółek położony pod Baranią Górą potrafi naprawdę zauroczyć.
Drewniane domki oraz okoliczne szczyty tworzą bajkowy krajobraz a my na dodatek możemy odwiedzić chatkę studencką lub skały na Filipionce.
Widok z Pieraszonki Pieraszonka Pieraszonka

 
Pietraszonka Filipionka skały Pietraszonka chatka AKT

W tym miejscu kończy się droga asfaltowa i jedziemy kawałek drogą gruntową, a potem leśną na przełęcz pod Gańczorką.

Dalej podążamy niesamowicie uroczym i widokowym niebieskim szlakiem przez Gańczorkę i Tyniok. Obie góry dobrze widoczne są z wielu miejsc Trójwsi, ale rzadko bywają odwiedzane. Szczyt Gańczorki (909 m) omijamy trawersem biegnącym po wschodniej stronie. Nazwa szczytu, według lokalnego podania, pochodzi od garncarza (w miejscowej gwarze: gańczorza), który miał tutaj mieszkać w samotności i tu umrzeć samobójczą śmiercią. Inne podania mówią, że miało to być miejsce stracenia skazańców i grzebania samobójców.

Na zachodnich stokach znajdują się źródła rzeki Olzy, a w skałach niewielkie jaskinie. Później omijamy też szczyt Małej Gańczorki i pokonujemy podmokły teren, tzw. młaki.
Widok z Gańczorki Pieraszonka z Gańczorki Szlak pod Gańczorką


Z przełęczy wspinamy się już nieco lepszą drogą na szczyt Tynioka (891 m).
W rejonie szczytu znajduje się kilka domów oraz boisko. Warto na chwile przystanąć, aby nacieszyć się pięknymi widokami.


 Widok z Tynioka

Widok z TyniokaTyniok Widok z okolic Przełęczy Koniakowskiej Zimna Woda pod Ochodzitą

Zjeżdżamy stamtąd drogą asfaltową, która prowadzi grzbietem rozdzielającym zlewisko Olzy i Soły aż na Koniakowską Przełęcz. Tam skręcamy koło krzyża i trawersujemy zbocza Ochodzitej drogą biegnącą przez Żurówkę i Zimną Wodę poniżej głównej drogi. Wyjedziemy w Koniakowie niedaleko Chaty na Szańcach, którą warto odwiedzić.

Nazwa tego miejsca nie wzięła się przypadkowo, lecz przypomina historię tego regonu. Po drugiej stronie drogi na miejscu niewielkiej łąki i budynku gospodarczego stał Woli Szaniec (Ochsen Schanz, Wołowy Szaniec).
 Koniaków Chata na szańcach Koniaków miejsce gdzie stał Woli szaniec Koniaków Woli szaniec na mapie z 18 w.


Szaniec w Koniakowie pod Ochodzitą został zbudowany prawdopodobnie w XVII lub XVIII w. i był najdalej na wschód wysuniętym ogniwem systemu obronnego tzw. Szańców Jabłonkowskich. Położony na wys. ok 780 m n.p.m. szaniec strzegł zarówno niedalekiej granicy z Węgrami, jak i z Polską. Pod Ochodzitą przechodziła bowiem już dawno droga z Żywca przez Kamesznicę do Jabłonkowa.
Sam szaniec był budowlą czworoboczną (ok 20x20 m.) składającą się z umocnionego wału kamienno-ziemnego oraz fosy. Fosa mogła mieć szerokość ok 5 m. i głębokość ok 2 m. Wewnątrz stał drewniany budynek dla załogi szańca.

W czasie, gdy wznoszono Woli szaniec, nie istniała jeszcze wieś Koniaków. Osadnicy z Istebnej trudniący się głównie hodowlą bydła nieraz karczowali lasy sąsiednie i budowali domostwa na terenie obecnego Koniakowa. Było to oczywiście nie na rękę władzy książęcej, która chciała zachować przygraniczny pas lasów dla dodatkowej ochrony (tzw. Zapowiedź). Dlatego też księżna Elżbieta Lukrecja kazała zburzyć pierwsze chałupy, które powstały w tej okolicy. Sześć chałup, które znajdowały się nieco dalej utrzymało się i dały początek dzisiejszemu Koniakowowi.

W XVIII w., kiedy znaczenie szańców upadło, zarząd dóbr książęcych wyprzedawał okoliczne grunta. Z akt Komory Cieszyńskiej dowiadujemy się że w 1759 r. sprzedano tak Adamowi Bieleszowi z Istebnej na zbudowanie sobie chałupki pastwisko zwane Wolim szańcem, gdzie przed kilku laty stała chata strażnicza, "lecz potem została zniesiona, by w niej nie chronili się źli ludzie", a to za opłatą czynszu od chałupki i od krów.

Pod Ochodzitą jest jeszcze osiedle domów "Legiery" utożsamiane z dawnym obozem.

Z Koniakowa jedziemy główną drogą koło kościoła w stronę Jaworzynki. 
Koniaków kościół Istebna - Beskid skrzyżowanie Złoty Groń - widok z Beskidu


Po długim zjeździe za skrzyżowaniem widzimy przed sobą niewielkie wzgórze o nazwie Babia Góra. To właśnie na tym wzgórzu stał kolejny szaniec na terenie Trójwsi.Jaworzynka droga cesarska  i szaniec  Burowy Gruń (Babia Góra)

Miał on zapewne uzupełniać linię forteczną pomiędzy Wolim Szańcem pod Ochodzitą a Małym Szańcem na wzgórzu Valy. Na jednej ze starych map miejsce to nosi nazwę Burowi Grun. Nazwa z pewnością powstała później i wywodzi się od nazwiska Bury, dosyć powszechnego w Jaworzynce i Istebnej. Prawdopodobnie szaniec został wybudowany w XVIII w. 
Burowy Gruń  Burowy Gruń  Burowy Gruń na mapie z 18 w.


Jadąc dalej tą drogą, dojedziemy w okolice ronda. Kierujemy się stamtąd do centrum Istebnej, a naszą kondycję zweryfikują kolejne podjazdy.

Podjazd do centrum Istebnej  Istebna centrum

Aby wrócić do punktu wyjazdu, pozostaje nam jeszcze przejechać przez Kubalonkę.
Dla odmiany jedziemy innym wariantem, mianowicie przez Olecki.
Przy stacji benzynowej w Istebnej skręcamy w lewo a potem zaraz w prawo. Dalej kierujemy się za drogowskazami. Kręty podjazd między rozsianymi tu i ówdzie domami doprowadzi nas na Kubalonkę.
 Istebna Olecki podjazd (zdjęcie google maps) Istebna Olecki (zdjęcie google maps)  Kubalonka

Z Kubalonki jedziemy na Szarculę, a następnie zjeżdżamy koło Zameczku do Wisły Czarnego na zaporę.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej) - Daniel Pipień
Trasa liczy ok. 35 km


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na ostatnią wycieczkę w tym sezonie rowerowym:
 Z biegiem Wisły

źródło: ox.pl
dodał: red 28-10-2017 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
28-10-2017 09:06
[konto zostało usunięte]
lepiej to przejechać quaem !!! szybciej, wygodniej można się piwka napić w paru miejscach i ztrąbić na szlaku te zawalidrogi na 2 kołach nie wspominając o tych wlekących za sobą narciarzy bez nart z kijkami
Herr Flick
28-10-2017 10:27
Herr Flick
Daniel, nie myślałeś przypadkiem o tym żeby zebrać te Twoje trasy w jedną całość i wydać taki przewodnik dla rowerzystów? Myślę, że byłaby to ciekawa propozycja bo zdaje się takiej aktualnie brakuje na rynku.
daniel3ttt
28-10-2017 13:56
daniel3ttt
@efelinqa nie popieram!!! Nie każdy szlak turystyczny jest dla quadów. Jakoś nie widzę tego, żebyś nawet dał/dała radę przejechać quadem odcinek przez Gańczorkę.
@Herr Flick miałem taką propozycję
lk-1981
28-10-2017 16:29
lk-1981
Danielu, dołączam się do sugestii Ferr Flicka - wydaj to wraz z mapkami. Wierzę, że zarobek byłby niezły, ale ta radość kupującego z takiego przewodnika byłaby jeszcze większa. Wielokrotnie pytałem w różnych punktach o takie coś. Nie ma!!!
Herr Flick
29-10-2017 10:54
Herr Flick
Trzeba to wydać i już! To będzie naprawdę ciekawa propozycja dla kolarzy. I jeszcze promocja naszego regionu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 34komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 460komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1119komentarzy: 2

Rajd Sumava Klatovy: lepsze tempo Szejów

21-04-2018 20:55

Zakończony dziś Rajd Sumava Klatovy po raz kolejny był prawdziwym świętem motoryzacji i festiwalem sportowych emocji. Złożyły się na to rewelacyjna obsada z wielokrotnymi mistrzami kraju, a także aktualnym liderem mistrzostw Europy, do tego piękna, niemal letnia pogoda, najszybsze trasy w kalendarzu czeskiego czempionatu i tłumy entuzjastycznych kibiców przy odcinkach. Jedyną polską załogą w tych zawodach byli Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się także z zawodnikami dysponującymi samochodami WRC.

wyświetleń: 259komentarzy: 0

Sala kinowa w Parku Pokoju - powstaje nowy mural

21-04-2018 19:05

W cieszyńskim Parku Pokoju powstaje nowy mural. Jak już wiadomo będzie przedstawiał wypełnioną salę kinową. Muralu nie sposób nie zauważyć. W oczy rzuca się fioletowy kolor. Malowidło powstaje na jubileuszową XX edycję Kina na Granicy. 

wyświetleń: 1262komentarzy: 0

Bez stereotypów - tym razem o literaturze

21-04-2018 18:05

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych”. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

wyświetleń: 282komentarzy: 0

Warsztaty świec żelowych

21-04-2018 17:30

W piątek (20.04) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty dla rodziców z dziećmi, których tematem było tworzenie świec żelowych. W czasie trwania wydarzenia każdy mógł przygotować własną, kolorową i zawierającą wiele dodatków świeczkę.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Bp Pieronek w Cieszynie

21-04-2018 16:00

W piątek (20.04) na terenie Sali Lustrzanej w Kamienicy Konczakowskich w Cieszynie odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Cieszyn. Zaproszeni goście to poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz biskup Tadeusz Pieronek. W czasie spotkania mówiono nie tylko o polityce, ale również o kwestiach światopoglądowych oraz udziale w życiu publicznym osób duchownych.

wyświetleń: 1073komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .