Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3737komentarzy: 1

Proces o miliony przeciwko UG w Brennej

19-10-2017 15:30

Zmaiana planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Brenna znalazła swój finał w sądzie. Wszystko za sprawą zmiany planu, która miała miejsce w 2010 roku. Zmiany dotknęły między innymi działek usytuowanych w Górkach Wielkich, na których usytuowany był zakład produkcyjny przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem zniczy.
Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl

Przed zmianą planu działki należące do przedsiębiorstwa były przeznaczone pod zakłady produkcyjne, z kolei po zmianie możliwe było wybudowanie na nich tylko i wyłącznie domów mieszkalnych, a jedna z działek, która dalej była przemysłowa, posiadała nieprzekraczalną linię zabudowy. Oznaczało to tyle, że budynki przemysłowe mogły się na niej znajdować, jednak tylko i wyłącznie w ściśle określonym miejscu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego jest przyjmowany w formie uchwały rady gminy. Wniosek o jego zmianę mogą składać osoby fizyczne oraz prawne. Plan opracowuje urbanista, posiadający stosowne uprawnienia. Koszt takiego planu to od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli chodzi o stosunkowo niewielkie gminy. Głównym zadaniem planu jest określanie warunków zagospodarowania terenu a także odpowiednie rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Ustalenia planu zagospodarowania są wiążące, kształtują sposób wykonywania prawa własności.

Tutaj właśnie pojawił się problem. Przedsiębiorca z Górek Wielkich wybudował już na działkach część zakładu przemysłowego. Po zmianie planu zagospodarowania działki stały się dla przedsiębiorcy praktycznie bezużyteczne – Większość produkcji mam w Górkach. Problemy z planem zagospodarowania powodują, że nie mogę uzyskać na przykład kredytów bankowych. Teren jest niby przemysłowy, jednak bez możliwości budowy przemysłu. Główna hala magazynowa jest przedzielona strefą zakazu budowy – mówił w 2013 roku Adam Mitręga, właściciel firmy.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Przedsiębiorca z Górek Wielkich żądał w sądzie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości (w przypadku działek przekształconych z przemysłowych na mieszkaniowe) oraz zadośćuczynienia w związku z niemożliwością rozbudowy zakładu, który przecież częściowo już powstał na przekształconych działkach. W związku z tym firma żądała 3 938 254 złotych odszkodowania, gdyż zgodnie z jej wyliczeniami takie właśnie straty przedsiębiorca poniósł.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej, wyrok zapadł początkiem tego roku. Nie był on jednak korzystny dla przedsiębiorcy. Argumentacja, dotycząca planów rozbudowy przedsiębiorstwa została przez sąd w całości odrzucona. Przyjęto z kolei tłumaczenie gminy, która twierdziła, że plany rozwoju przedsiębiorstwa nie zostały w żaden sposób sprecyzowane, więc gmina zatwierdzając plan, nie miała o tym pojęcia. Sąd w Bielsku-Białej przychylił się jednak do argumentacji, dotyczącej odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości.  Tutaj jednak, zgodnie z opinią biegłego, została zasądzona kwota 14 336 złotych, gdyż na tyle została wyceniona strata przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca skierował sprawę do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, gdzie wyrok zapadł 3. Października tego roku. W tym wypadku jednak rozstrzygnięcie również nie było dla przedsiębiorcy korzystnie – W zasadzie Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Na chwilę obecną nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku, w związku z czym więcej informacji będziemy mogli udzielić w najbliższym czasie, jednak wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku został podtrzymany, SA w Katowicach apelację częściowo odrzucił a częściowo oddalił- powiedziała portalowi ox.pl Aleksandra Janas, rzecznik prasowy SA w Katowicach.

- Wyrok w Sądzie Apelacyjnym zapadł, jednak nie jest to koniec całej sprawy – mówi Adam Mitręga, przedsiębiorca z Górek Wielkich w rozmowie z portalem ox.pl – czekam na uzasadnienie wyroku i z pewnością zostanie złożona skarga kasacyjna. Jeżeli tam również zapadnie niekorzystny wyrok sprawa może znaleźć swój finał w Strasburgu. Moje przedsiębiorstwo ucierpiało przez zmianę planu zagospodarowania. Zatrudniam wielu ludzi, w związku z czym sprawa ta nie dotyczy tylko i wyłącznie mojej osoby, ale również moich pracowników. Absurdem jest dla mnie fakt, że strefa zakazu budowy dzieli budynek, który w momencie zmiany planu już istniał.

A co na to wszystko Urząd Gminy w Brennej? – Stary plan zagospodarowania powstał w roku 2004 i był zgodny z przepisami z roku 1997. Zmiana planu z 2010 miała na celu dostosowanie planu do aktualnie obowiązujących norm prawnych. Sąd nie przychylił się do stanowiska powoda, co naszym zdaniem jest w pełni zasadne. Gdyby faktycznie zostało zasądzone odszkodowanie, zgodne z żądaniami powoda w rzeczywistości oznaczałoby to, że gmina ma związane ręce i nie może zmienić planu, w obawie o olbrzymie koszty. Dodatkowo nieprzekraczalna linia zabudowy była określona w części pisemnej poprzedniego planu. Nie można było jej na mapę nanieść, ze względu na skalę. Milimetr na poprzednim planie to w rzeczywistości 10 metrów terenu, w związku z czym nie mogliśmy nanosić aż takich szczegółów – mówił portalowi ox.pl Dariusz Jakubiec, naczelnik wydziału Inwestycji i Infrastruktury w gminie Brenna.

Jak sprawy potoczą się dalej? Jeżeli zostanie złożona skarga kasacyjna, sprawa zostanie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy. Jeżeli i on podtrzyma wyrok sądu pierwszej instancji powodowi pozostanie jeszcze tylko i wyłącznie droga odwoławcza, polegająca na wniesieniu sprawy do trybunału międzynarodowego. 

 

Pisaliśmy: Kto mi to zrobił?

źródło: ox.pl
dodał: JS 19-10-2017 15:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
19-10-2017 22:21
Przepierón
Jednych rujnuje skarbówka, drugich UM, a potym sie dziwióm że ludzie za granice wyjeżdżają i że w Czechach firmy zakładają. Zyczę przdsiębiorcy wygranej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 56komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 163komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 156komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 469komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1128komentarzy: 2

Rajd Sumava Klatovy: lepsze tempo Szejów

21-04-2018 20:55

Zakończony dziś Rajd Sumava Klatovy po raz kolejny był prawdziwym świętem motoryzacji i festiwalem sportowych emocji. Złożyły się na to rewelacyjna obsada z wielokrotnymi mistrzami kraju, a także aktualnym liderem mistrzostw Europy, do tego piękna, niemal letnia pogoda, najszybsze trasy w kalendarzu czeskiego czempionatu i tłumy entuzjastycznych kibiców przy odcinkach. Jedyną polską załogą w tych zawodach byli Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się także z zawodnikami dysponującymi samochodami WRC.

wyświetleń: 261komentarzy: 0

Sala kinowa w Parku Pokoju - powstaje nowy mural

21-04-2018 19:05

W cieszyńskim Parku Pokoju powstaje nowy mural. Jak już wiadomo będzie przedstawiał wypełnioną salę kinową. Muralu nie sposób nie zauważyć. W oczy rzuca się fioletowy kolor. Malowidło powstaje na jubileuszową XX edycję Kina na Granicy. 

wyświetleń: 1278komentarzy: 0

Bez stereotypów - tym razem o literaturze

21-04-2018 18:05

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych”. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

wyświetleń: 284komentarzy: 0

Warsztaty świec żelowych

21-04-2018 17:30

W piątek (20.04) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty dla rodziców z dziećmi, których tematem było tworzenie świec żelowych. W czasie trwania wydarzenia każdy mógł przygotować własną, kolorową i zawierającą wiele dodatków świeczkę.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Bp Pieronek w Cieszynie

21-04-2018 16:00

W piątek (20.04) na terenie Sali Lustrzanej w Kamienicy Konczakowskich w Cieszynie odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Cieszyn. Zaproszeni goście to poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz biskup Tadeusz Pieronek. W czasie spotkania mówiono nie tylko o polityce, ale również o kwestiach światopoglądowych oraz udziale w życiu publicznym osób duchownych.

wyświetleń: 1092komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .