Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3632komentarzy: 1

Proces o miliony przeciwko UG w Brennej

19-10-2017 15:30

Zmaiana planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Brenna znalazła swój finał w sądzie. Wszystko za sprawą zmiany planu, która miała miejsce w 2010 roku. Zmiany dotknęły między innymi działek usytuowanych w Górkach Wielkich, na których usytuowany był zakład produkcyjny przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem zniczy.
Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl

Przed zmianą planu działki należące do przedsiębiorstwa były przeznaczone pod zakłady produkcyjne, z kolei po zmianie możliwe było wybudowanie na nich tylko i wyłącznie domów mieszkalnych, a jedna z działek, która dalej była przemysłowa, posiadała nieprzekraczalną linię zabudowy. Oznaczało to tyle, że budynki przemysłowe mogły się na niej znajdować, jednak tylko i wyłącznie w ściśle określonym miejscu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego jest przyjmowany w formie uchwały rady gminy. Wniosek o jego zmianę mogą składać osoby fizyczne oraz prawne. Plan opracowuje urbanista, posiadający stosowne uprawnienia. Koszt takiego planu to od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli chodzi o stosunkowo niewielkie gminy. Głównym zadaniem planu jest określanie warunków zagospodarowania terenu a także odpowiednie rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Ustalenia planu zagospodarowania są wiążące, kształtują sposób wykonywania prawa własności.

Tutaj właśnie pojawił się problem. Przedsiębiorca z Górek Wielkich wybudował już na działkach część zakładu przemysłowego. Po zmianie planu zagospodarowania działki stały się dla przedsiębiorcy praktycznie bezużyteczne – Większość produkcji mam w Górkach. Problemy z planem zagospodarowania powodują, że nie mogę uzyskać na przykład kredytów bankowych. Teren jest niby przemysłowy, jednak bez możliwości budowy przemysłu. Główna hala magazynowa jest przedzielona strefą zakazu budowy – mówił w 2013 roku Adam Mitręga, właściciel firmy.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Przedsiębiorca z Górek Wielkich żądał w sądzie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości (w przypadku działek przekształconych z przemysłowych na mieszkaniowe) oraz zadośćuczynienia w związku z niemożliwością rozbudowy zakładu, który przecież częściowo już powstał na przekształconych działkach. W związku z tym firma żądała 3 938 254 złotych odszkodowania, gdyż zgodnie z jej wyliczeniami takie właśnie straty przedsiębiorca poniósł.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej, wyrok zapadł początkiem tego roku. Nie był on jednak korzystny dla przedsiębiorcy. Argumentacja, dotycząca planów rozbudowy przedsiębiorstwa została przez sąd w całości odrzucona. Przyjęto z kolei tłumaczenie gminy, która twierdziła, że plany rozwoju przedsiębiorstwa nie zostały w żaden sposób sprecyzowane, więc gmina zatwierdzając plan, nie miała o tym pojęcia. Sąd w Bielsku-Białej przychylił się jednak do argumentacji, dotyczącej odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości.  Tutaj jednak, zgodnie z opinią biegłego, została zasądzona kwota 14 336 złotych, gdyż na tyle została wyceniona strata przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca skierował sprawę do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, gdzie wyrok zapadł 3. Października tego roku. W tym wypadku jednak rozstrzygnięcie również nie było dla przedsiębiorcy korzystnie – W zasadzie Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Na chwilę obecną nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku, w związku z czym więcej informacji będziemy mogli udzielić w najbliższym czasie, jednak wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku został podtrzymany, SA w Katowicach apelację częściowo odrzucił a częściowo oddalił- powiedziała portalowi ox.pl Aleksandra Janas, rzecznik prasowy SA w Katowicach.

- Wyrok w Sądzie Apelacyjnym zapadł, jednak nie jest to koniec całej sprawy – mówi Adam Mitręga, przedsiębiorca z Górek Wielkich w rozmowie z portalem ox.pl – czekam na uzasadnienie wyroku i z pewnością zostanie złożona skarga kasacyjna. Jeżeli tam również zapadnie niekorzystny wyrok sprawa może znaleźć swój finał w Strasburgu. Moje przedsiębiorstwo ucierpiało przez zmianę planu zagospodarowania. Zatrudniam wielu ludzi, w związku z czym sprawa ta nie dotyczy tylko i wyłącznie mojej osoby, ale również moich pracowników. Absurdem jest dla mnie fakt, że strefa zakazu budowy dzieli budynek, który w momencie zmiany planu już istniał.

A co na to wszystko Urząd Gminy w Brennej? – Stary plan zagospodarowania powstał w roku 2004 i był zgodny z przepisami z roku 1997. Zmiana planu z 2010 miała na celu dostosowanie planu do aktualnie obowiązujących norm prawnych. Sąd nie przychylił się do stanowiska powoda, co naszym zdaniem jest w pełni zasadne. Gdyby faktycznie zostało zasądzone odszkodowanie, zgodne z żądaniami powoda w rzeczywistości oznaczałoby to, że gmina ma związane ręce i nie może zmienić planu, w obawie o olbrzymie koszty. Dodatkowo nieprzekraczalna linia zabudowy była określona w części pisemnej poprzedniego planu. Nie można było jej na mapę nanieść, ze względu na skalę. Milimetr na poprzednim planie to w rzeczywistości 10 metrów terenu, w związku z czym nie mogliśmy nanosić aż takich szczegółów – mówił portalowi ox.pl Dariusz Jakubiec, naczelnik wydziału Inwestycji i Infrastruktury w gminie Brenna.

Jak sprawy potoczą się dalej? Jeżeli zostanie złożona skarga kasacyjna, sprawa zostanie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy. Jeżeli i on podtrzyma wyrok sądu pierwszej instancji powodowi pozostanie jeszcze tylko i wyłącznie droga odwoławcza, polegająca na wniesieniu sprawy do trybunału międzynarodowego. 

 

Pisaliśmy: Kto mi to zrobił?

źródło: ox.pl
dodał: JS 19-10-2017 15:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
19-10-2017 22:21
Przepierón
Jednych rujnuje skarbówka, drugich UM, a potym sie dziwióm że ludzie za granice wyjeżdżają i że w Czechach firmy zakładają. Zyczę przdsiębiorcy wygranej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

O budżecie gminy Goleszów

18-01-2018 19:30

Rozpoczynamy cykl rozmów z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Tematem przewodnim jest budżet gminy na rok 2018. Dzisiaj gościem Portalu Śląska Cieszyńskiego jest wójt Goleszowa – Krzysztof Glajcar.

wyświetleń: 783komentarzy: 0

Strumień: przybyło mieszkańców

18-01-2018 17:50

Nie tylko Jasienica podsumowała miniony rok, również styczeń przeanalizował ilu mieszkańców przybyło w gminie Strumień, jakie były najpopularniejsze imiona oraz ile zawarto małżeństwa  w ubiegłym roku kalendarzowym.

wyświetleń: 808komentarzy: 1

Potrącenie pieszych w Jaworzu

18-01-2018 16:45

W czwartek (18.01) około godziny 13:50 doszło do potrącenia pieszych na pasach przez kierowcę samochodu osobowego.

wyświetleń: 1655komentarzy: 0

Z Zoru do Tunezji

18-01-2018 16:30

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

wyświetleń: 778komentarzy: 0

Szkolenie strzeleckie w Goleszowie

18-01-2018 16:00

W czwartek  18 stycznia 2018 od godz. 9.00 na strzelnicy HUBERTUS w Goleszowie odbyło się szkolenie strzeleckie z broni długiej AKMS i KBKS uczniów klas mundurowych ZS im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.

wyświetleń: 1013komentarzy: 3

Wieje i będzie wiać...

18-01-2018 15:30

Od czwartku (18.01) do piątku (19.01) w naszym regionie znów mają pojawić się silne wiatry.

wyświetleń: 2641komentarzy: 0

Domek skradziony z placu zabaw przy żłobku ''Tup Tup'' w Cieszynie został odnaleziony

18-01-2018 14:25

Dziś (18.01) w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informację od dyrekcji żłobka „Tup Tup” w Cieszynie, na terenie którego doszło do kradzieży domku dla dzieci, będącego wyposażeniem placu zabaw. Domek został znaleziony przez właściciela okolicznego kantoru.

wyświetleń: 3726komentarzy: 1

Między innymi

18-01-2018 13:50

W środę (17.01) w Ulu Kultury - Pracowni dobrych praktyk (Cieszyn ul. Srebrna) odbył się wernisaż wystawy artystki znanej jako Elena Lola Loli. Większość prac odnosiła się do zwierząt, gdyż jak wspominała sama artystka, są one dla niej bardzo ważne i tym samym usiłuje je uczynić bardziej zauważalnymi. Wystawa ''Między innymi. Zwierzęta na sprzedaż i do oddania'' to trzecia wystawa artystki zlokalizowana w Cieszynie.

wyświetleń: 911komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

18-01-2018 11:55

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Kradzieże na stokach

18-01-2018 10:35

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Wiśle rozpoczęli akcję informacyjną przeciwko kradzieżom na stokach oraz w hotelach. Jak im zapobiec dowiedzieć się można ze specjalnie przygotowanych dla turystów ulotkach. 

wyświetleń: 1246komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .