Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3525komentarzy: 1

Proces o miliony przeciwko UG w Brennej

19-10-2017 15:30

Zmaiana planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Brenna znalazła swój finał w sądzie. Wszystko za sprawą zmiany planu, która miała miejsce w 2010 roku. Zmiany dotknęły między innymi działek usytuowanych w Górkach Wielkich, na których usytuowany był zakład produkcyjny przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem zniczy.
Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl Urząd Gminy w Brennej/ fot. arc.ox.pl

Przed zmianą planu działki należące do przedsiębiorstwa były przeznaczone pod zakłady produkcyjne, z kolei po zmianie możliwe było wybudowanie na nich tylko i wyłącznie domów mieszkalnych, a jedna z działek, która dalej była przemysłowa, posiadała nieprzekraczalną linię zabudowy. Oznaczało to tyle, że budynki przemysłowe mogły się na niej znajdować, jednak tylko i wyłącznie w ściśle określonym miejscu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego jest przyjmowany w formie uchwały rady gminy. Wniosek o jego zmianę mogą składać osoby fizyczne oraz prawne. Plan opracowuje urbanista, posiadający stosowne uprawnienia. Koszt takiego planu to od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli chodzi o stosunkowo niewielkie gminy. Głównym zadaniem planu jest określanie warunków zagospodarowania terenu a także odpowiednie rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Ustalenia planu zagospodarowania są wiążące, kształtują sposób wykonywania prawa własności.

Tutaj właśnie pojawił się problem. Przedsiębiorca z Górek Wielkich wybudował już na działkach część zakładu przemysłowego. Po zmianie planu zagospodarowania działki stały się dla przedsiębiorcy praktycznie bezużyteczne – Większość produkcji mam w Górkach. Problemy z planem zagospodarowania powodują, że nie mogę uzyskać na przykład kredytów bankowych. Teren jest niby przemysłowy, jednak bez możliwości budowy przemysłu. Główna hala magazynowa jest przedzielona strefą zakazu budowy – mówił w 2013 roku Adam Mitręga, właściciel firmy.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Przedsiębiorca z Górek Wielkich żądał w sądzie odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości (w przypadku działek przekształconych z przemysłowych na mieszkaniowe) oraz zadośćuczynienia w związku z niemożliwością rozbudowy zakładu, który przecież częściowo już powstał na przekształconych działkach. W związku z tym firma żądała 3 938 254 złotych odszkodowania, gdyż zgodnie z jej wyliczeniami takie właśnie straty przedsiębiorca poniósł.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej, wyrok zapadł początkiem tego roku. Nie był on jednak korzystny dla przedsiębiorcy. Argumentacja, dotycząca planów rozbudowy przedsiębiorstwa została przez sąd w całości odrzucona. Przyjęto z kolei tłumaczenie gminy, która twierdziła, że plany rozwoju przedsiębiorstwa nie zostały w żaden sposób sprecyzowane, więc gmina zatwierdzając plan, nie miała o tym pojęcia. Sąd w Bielsku-Białej przychylił się jednak do argumentacji, dotyczącej odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości.  Tutaj jednak, zgodnie z opinią biegłego, została zasądzona kwota 14 336 złotych, gdyż na tyle została wyceniona strata przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca skierował sprawę do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, gdzie wyrok zapadł 3. Października tego roku. W tym wypadku jednak rozstrzygnięcie również nie było dla przedsiębiorcy korzystnie – W zasadzie Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Na chwilę obecną nie ma jeszcze uzasadnienia wyroku, w związku z czym więcej informacji będziemy mogli udzielić w najbliższym czasie, jednak wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku został podtrzymany, SA w Katowicach apelację częściowo odrzucił a częściowo oddalił- powiedziała portalowi ox.pl Aleksandra Janas, rzecznik prasowy SA w Katowicach.

- Wyrok w Sądzie Apelacyjnym zapadł, jednak nie jest to koniec całej sprawy – mówi Adam Mitręga, przedsiębiorca z Górek Wielkich w rozmowie z portalem ox.pl – czekam na uzasadnienie wyroku i z pewnością zostanie złożona skarga kasacyjna. Jeżeli tam również zapadnie niekorzystny wyrok sprawa może znaleźć swój finał w Strasburgu. Moje przedsiębiorstwo ucierpiało przez zmianę planu zagospodarowania. Zatrudniam wielu ludzi, w związku z czym sprawa ta nie dotyczy tylko i wyłącznie mojej osoby, ale również moich pracowników. Absurdem jest dla mnie fakt, że strefa zakazu budowy dzieli budynek, który w momencie zmiany planu już istniał.

A co na to wszystko Urząd Gminy w Brennej? – Stary plan zagospodarowania powstał w roku 2004 i był zgodny z przepisami z roku 1997. Zmiana planu z 2010 miała na celu dostosowanie planu do aktualnie obowiązujących norm prawnych. Sąd nie przychylił się do stanowiska powoda, co naszym zdaniem jest w pełni zasadne. Gdyby faktycznie zostało zasądzone odszkodowanie, zgodne z żądaniami powoda w rzeczywistości oznaczałoby to, że gmina ma związane ręce i nie może zmienić planu, w obawie o olbrzymie koszty. Dodatkowo nieprzekraczalna linia zabudowy była określona w części pisemnej poprzedniego planu. Nie można było jej na mapę nanieść, ze względu na skalę. Milimetr na poprzednim planie to w rzeczywistości 10 metrów terenu, w związku z czym nie mogliśmy nanosić aż takich szczegółów – mówił portalowi ox.pl Dariusz Jakubiec, naczelnik wydziału Inwestycji i Infrastruktury w gminie Brenna.

Jak sprawy potoczą się dalej? Jeżeli zostanie złożona skarga kasacyjna, sprawa zostanie rozpatrzona przez Sąd Najwyższy. Jeżeli i on podtrzyma wyrok sądu pierwszej instancji powodowi pozostanie jeszcze tylko i wyłącznie droga odwoławcza, polegająca na wniesieniu sprawy do trybunału międzynarodowego. 

 

Pisaliśmy: Kto mi to zrobił?

źródło: ox.pl
dodał: JS 19-10-2017 15:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
19-10-2017 22:21
Przepierón
Jednych rujnuje skarbówka, drugich UM, a potym sie dziwióm że ludzie za granice wyjeżdżają i że w Czechach firmy zakładają. Zyczę przdsiębiorcy wygranej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 213komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 174komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2317komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 720komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1154komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 712komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .