Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1013komentarzy: 0

Bażanowice: ratowali ludzkie życie

18-10-2017 12:00

W poniedziałek (16 października) w Szkole Podstawowej w Bażanowicach 30 uczniów tej szkoły i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Bażanowice wzięło udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przez 30 minut bez przerwy prowadzili resuscytację.
fot. mat.pras.[T.Lenkiewicz/UG Goleszów] fot. mat.pras.[T.Lenkiewicz/UG Goleszów]

Akcja organizowana jest w Polsce od kilku lat przez Fundację WOŚP. Od godz. 12.00 do 12.30 w całym kraju „ratowano ludzkie życie”. W ubiegłym roku w tym wydarzeniu wzięło udział 66745 osób. Czy w tym roku udało się pobić rekord? Dowiemy się za tydzień. Aby nowy rekord mógł być oficjalnie uznany, zmagania wszystkich uczestników były nagrywane, a filmy wysyłano do WOŚP. Inicjatorem akcji było OSP Bażanowice.

- Kilka dni temu nasza jednostka odebrała z rąk Jerzego Owsiaka sprzęt do ratownictwa medycznego, w tym fantom do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Już wcześniej planowaliśmy wziąć udział w akcji "bicia rekordu", a dar otrzymany od WOŚP tylko nas zmobilizował do podjęcia tego wyzwania. Zresztą dziękując Jerzemu Owsiakowi za przekazane wsparcie obiecaliśmy "spłacić ten dług wdzięczności" angażując się w takie inicjatywy jak organizowane przez WOŚP lekcje pierwszej pomocy, czy np. bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji - mówi Andrzej Haratyk.

Szkoła otrzymała od WOŚP-u sprzęt już kilka lat temu. Każdego roku wszyscy uczniowie SP w Bażanowicach biorą udział w lekcjach udzielania pierwszej pomocy. - W związku z tym, że chodzi o ludzkie życie uważamy, że tematyka ta jest priorytetem. Do całej akcji włączyli się chętnie nauczyciele i uczniowie naszej szkoły z czego jesteśmy bardzo dumni. Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom tej jakże potrzebnej akcji - mówi Dorota Gaś Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach.

W biciu rekordu wzięły udział dwie drużyny: Szkoła Podstawowa w Bażanowicach i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Bażanowic. Trzydzieścioro dzieci z użyciem czterech fantomów, prowadziło przez 30 minut ciągłą resuscytację krążeniowo-oddechową. Każda drużyna miała swojego prowadzącego, a byli to: Robert Zając (nauczyciel i ratownik medyczny) oraz Andrzej Haratyk, Łukasz Supiński i Konrad Mączka - strażacy z OSP Bażanowice.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: red 18-10-2017 12:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 798komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 316komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1607komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 543komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 540komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .