Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 677komentarzy: 0

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

Dwie spośród sekcji artystycznych właśnie obchodziły dziesięciolecie nieprzerwanego istnienia. A są to Sekcja Malarska i Ceramiczna. Uroczysty jubileusz zorganizowano w „Cafe Muzeum”. - Przez te dziesięć lat krócej lub dłużej funkcjonowały też w ramach CUTW inne sekcje artystyczne, ale te dwie działają nieprzerwanie – zauważa prezes CUTW. - Niektórzy talent odkryli jeszcze w młodości, inni dopiero po przejściu na emeryturę – wyjaśnia. - Tak się złożyło, że los rzucił mnie do Katowic, na Śląsk. A jak ktoś miał za oknem żywy obraz Czantorii w który co rano spoglądał, a nagle wstaje rano, spogląda za okno i za oknem ma czterdzieści siedem okien w jednym rzędzie, w czterech piętrach i żadnych pól, żadnych drzew... Co się robi? Tęskni się. Ja zawsze rysowałam. Ołówek i papier każde dziecko ma, kredki już nie koniecznie. Więc już jako dziecko, ale i później rysowałam. Ale malować zaczęłam dopiero na emeryturze. Do pana Dadaka na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszłam po kolor, bo ja całe życie tylko rysowałam – opowiadała o swoim uczestnictwie w zajęciach malarskich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku jedna z członkiń Sekcji Malarskiej Bogdana Zakolska.

Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac malarskich i ceramicznych. A trzeba wiedzieć, że są to prace nie byle jakie. - Pamiętam bardzo dobrze pierwsze spotkanie. A przez te dziesięć lat naliczyłem osiem wyróżnień w konkursach ogólnopolskich – mówił otwierając wystawę prowadzący Sekcję Malarską CUTW Krzysztof Dadak.

Obecny na jubileuszowym spotkaniu Burmistrzu Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że członkom sekcji artystycznych należą się podziękowania za przenoszoną na płótna i glinę wrażliwość. - Bo to nie jest kwestia tylko przenoszenia wrażliwości na obrazy, ale wy równolegle tą wrażliwość niesiecie dookoła. Jedno i drugie jest ważne. A w życiu codziennym wydaje mi się, że ważniejsze jest to, że dzielimy się sobą, dzielimy się społeczeństwem. I za to przede wszystkim wam dziękuję – stwierdził.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 17-10-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 200komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 809komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1613komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 544komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 540komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .