Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 864komentarzy: 0

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

Dwie spośród sekcji artystycznych właśnie obchodziły dziesięciolecie nieprzerwanego istnienia. A są to Sekcja Malarska i Ceramiczna. Uroczysty jubileusz zorganizowano w „Cafe Muzeum”. - Przez te dziesięć lat krócej lub dłużej funkcjonowały też w ramach CUTW inne sekcje artystyczne, ale te dwie działają nieprzerwanie – zauważa prezes CUTW. - Niektórzy talent odkryli jeszcze w młodości, inni dopiero po przejściu na emeryturę – wyjaśnia. - Tak się złożyło, że los rzucił mnie do Katowic, na Śląsk. A jak ktoś miał za oknem żywy obraz Czantorii w który co rano spoglądał, a nagle wstaje rano, spogląda za okno i za oknem ma czterdzieści siedem okien w jednym rzędzie, w czterech piętrach i żadnych pól, żadnych drzew... Co się robi? Tęskni się. Ja zawsze rysowałam. Ołówek i papier każde dziecko ma, kredki już nie koniecznie. Więc już jako dziecko, ale i później rysowałam. Ale malować zaczęłam dopiero na emeryturze. Do pana Dadaka na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszłam po kolor, bo ja całe życie tylko rysowałam – opowiadała o swoim uczestnictwie w zajęciach malarskich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku jedna z członkiń Sekcji Malarskiej Bogdana Zakolska.

Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac malarskich i ceramicznych. A trzeba wiedzieć, że są to prace nie byle jakie. - Pamiętam bardzo dobrze pierwsze spotkanie. A przez te dziesięć lat naliczyłem osiem wyróżnień w konkursach ogólnopolskich – mówił otwierając wystawę prowadzący Sekcję Malarską CUTW Krzysztof Dadak.

Obecny na jubileuszowym spotkaniu Burmistrzu Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że członkom sekcji artystycznych należą się podziękowania za przenoszoną na płótna i glinę wrażliwość. - Bo to nie jest kwestia tylko przenoszenia wrażliwości na obrazy, ale wy równolegle tą wrażliwość niesiecie dookoła. Jedno i drugie jest ważne. A w życiu codziennym wydaje mi się, że ważniejsze jest to, że dzielimy się sobą, dzielimy się społeczeństwem. I za to przede wszystkim wam dziękuję – stwierdził.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 17-10-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Co i jak zmienić, czyli warsztaty planistyczne w Cieszynie

20-03-2018 20:20

Wczoraj (19.03) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbył się kolejny etap konsultacji społecznych, prowadzonych przez Gminę Cieszyn, która bierze udział w programie „Przestrzeń dla partycypacji”. Tym razem odbyły się warsztaty planistyczne. Dyskutowano na temat miejscowego planu zagospodarowania obejmującego obszar w rejonie ul. Bielskiej, Kossak-Szatkowskiej, Morcinka i Kargera. 

wyświetleń: 45komentarzy: 0

Spotkali się, by uczcić pamięć 24 bohaterów

20-03-2018 19:15

Dzisiaj (20.03) w rocznicę zbrodni ''Pod Wałką'' w Cieszynie, w samo południe, odbył się uroczysty apel. Uczczono pamięć 24 żołnierzy ZWZ AK, którzy 76 lat temu, zginęli z rąk hitlerowskiego okupanta. Zobacz relację z tego wydarzenia.

wyświetleń: 456komentarzy: 1

Wypadek w Kończycach

20-03-2018 18:30

Dzisiaj (20.03) po godzinie piętnastej w Kończycach Wielkich doszło do wypadku.

wyświetleń: 2310komentarzy: 0

Najmłodsi stela 23/647/2018

20-03-2018 17:45

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Od marca wyższe renty i dodatek pielęgnacyjny. Więcej można też dorobić.

20-03-2018 16:40

Od 1 marca 2018 r. rosną o niemal 3 proc. świadczenia wypłacane przez ZUS. Znacząco więcej będzie też można dorobić do rent.

wyświetleń: 739komentarzy: 0

Skoczów - sesja na żywo

20-03-2018 15:00

Na dzisiaj - wtorek 20 marca, Przewodniczący Skoczowskiej Rady Miejskiej Rajmund Dedio zwołał 38. sesję Rady. Transmisja obrad rozpocznie się o godzinie 15.00.

wyświetleń: 782komentarzy: 0

Będzie karta czasu pracy koni

20-03-2018 13:30

Opracowanie specjalnego regulaminu kuligów – to zadanie, nad którym od kilku tygodni pracują władze Wisły, przedstawiciele Lasów Państwowych, weterynarze i wozacy. Wszystko po przypadku nagłej śmierci konia podczas kuligu.

wyświetleń: 1184komentarzy: 0

Ratusz bez czasu

20-03-2018 12:00

Trwa remont zabytkowego ratusza w Strumieniu.  W związku z  trwającymi pracami  w ramach projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu – Etap 2 zegar na wieży ratuszowej został zatrzymany.

wyświetleń: 627komentarzy: 0

Zbuntowany Śląsk

20-03-2018 10:45

W poniedziałek (19.03) na terenie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyła się emisja filmu "Zbuntowany Śląsk" oraz dyskusja, związana z tematem przewodnim filmu. W Cieszynie pojawił się między innymi reżyser filmu, Dariusz Zalega, który opowiedział o tym, co przyświecało twórcom dokumentu.

wyświetleń: 632komentarzy: 0

Dzień Aktora w Avionie

20-03-2018 09:15

W poniedziałek (19.03) na terenie czeskiego Avionu wszyscy miłośnicy teatru (i nie tylko) mogli spotkać się z aktorami ze Sceny Polskiej oraz Sceny Lalek "Bajka" teatru w Czeskim Cieszynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez MZ PZKO w Czeskim Cieszynie, a jego celem było wspólne uczczenie dnia aktora, który przypada w Polsce końcem marca.

wyświetleń: 329komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .