Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4371komentarzy: 10

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika dzieci utraconych

16-10-2017 20:05

Wczoraj (15.10) w Dzień Dziecka Utraconego w Gminie Hażlach, a dokładnie na cmentarzu w Brzezówce, został odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.
Pomnik dzieci utraconych w Gminie Hażlach / fot. tk Pomnik dzieci utraconych w Gminie Hażlach / fot. tk

W słoneczne niedzielne (15.10) popołudnie na cmentarzu w Brzezówce odsłonięto i poświęcono pomnik dzieci utraconych.  (Pisaliśmy: Pomnik dzieci utraconych ). 

To szczególna uroczystość mówił ks. Karol Mozor, proboszcz parafii św. J. Nepomucena w Pogwizdowie – z jednej strony smutna, ale z drugiej strony napawająca pewną ufnością i nadzieją. Uroczystość która uświadamia nam, że życie które Bóg powołał do istnienia niezależnie jak długo będzie trwało na pewno nie pozostaje w zapomnieniu. Pozostaje w szczególnej pamięci tych osób, które to życie w imieniu Boga przekazały, ale także w sercach ich bliskich. 

W wydarzeniu tym wzięły udział osoby zaangażowane w powstanie pomnika, aniołkowe mamy oraz ich najbliżsi. Myślę, że dziś (15.10) mamy bardzo wyjątkowy dzień. Ziściły się marzenia Pani Marioli i wielu osób tutaj przybyłych, aby w Gminie Hażlach powstało miejsce gdzie można się spotkać i pomodlić za nasze aniołki. Ten dzień jest znakiem, że w Gminie Hażlach jest bardzo wielu ludzi dobrego serca – mówił Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Głos zabrał również Mirosław Hołubek z firmy kamieniarskiej z Hażlacha, która całkowicie za darmo wykonała pomnik.  Była to dla mnie niezwykła przyjemność i zaszczyt, że mogłem taki pomnik wykonać. Symbolika wydaje mi się, że jest bardzo przejrzysta i zrozumiała – zaznaczył Hołubek.

Za wszelką przychylność, wsparcie i poświęcenie z drżącym głosem dziękowała wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie Pani Mariola (inicjatorka i pomysłodawczyni pomnika) - pragnę z całego serca serdecznie podziękować za piękny gest pomocy stworzenia ważnego dla nas pomnika ku pamięci dzieci utraconych.  Po części oficjalnej wypuszczone do nieba zostały białe baloniki. Tego dnia odbyła się również Msza Święta w Pogwizdowie w intencji aniołkowych dzieci.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 16-10-2017 20:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

as355
16-10-2017 20:29
as355
Nie przemawia do mnie stawianie pomników dla ,,,, i nie wiem jak nazwać (nie narodzonych ) ,(płodów)( embrionów) ,,,to powinno być naszą i wyłącznie naszą sprawą czy chcemy pamiętać , poronienia wypadki losowe ,w którym to oczekiwane dziecko naraz przestaje istnieć ,i pojawia się pustka ,,,pytanie dlaczego to nas spotkało.Ale zapominamy i nadal oczekujemy na dar jakim jest urodzenie i wychowanie dziecka .
Alli.Alli
16-10-2017 22:34
Alli.Alli
Zanim napiszecie kolejne komentarze do tego artykułu - może warto poświęcić parę minut i zobaczyć ten film, który wiele wytłumaczy: https://www.youtube.com/watch?v=u-9n5MXpgKs&t=5s
Przepierón
16-10-2017 23:11
Przepierón
Zaś poświęcili zwykły gips, ale po poświęceniu nie jest już zwykły tylko pokropiony wodą.
rainman
16-10-2017 23:19
rainman
Przepierón

Poczytaj o sakramentaliach w Kościele Katolickim a dopiero się później wypowiadaj bo prawdopodobnie masz o tym zerową wiedzę i w tym temacie dużo nie wnosisz do dyskusji.
pambuk
17-10-2017 19:11
pambuk
Tez tak macie, ze jak gdzies czytacie lub slyszycie sakramenty, przypominaja sie wam ekskrementy?
koszor
17-10-2017 19:17
koszor
Nie. Ale jak czytam twoje komentarze, przypomina mi się, dlaczego nie warto dyskutować z głupim.
skuter66
17-10-2017 20:03
skuter66
I jak zwykle zgadzam się z koszorem , i jak zwykle przepieron pisze bzdury.
bronek91
17-10-2017 22:31
bronek91
@as355
Pomnik ma zawsze na celu upamiętnienie idei, sytuacji, postaci. Celem pomnika jest przypominanie. Nie możemy pomijać tematu dzieci utraconych. To, iż komuś nie było dane żyć dłużej, nie oznacza, iż należy udawać, iż problemu nie ma, nie możemy odmawiać mu człowieczeństwa.

Cmentarze dla psów, kotów itd, jakoś nie wzbudzają protestu, nawet gdy zawłaszcza się tam czasem symbolikę chrześcijańską. Utracone dzieci nie wymagają uczczenia pamięci i modlitwy?
krzysztof.mm
18-10-2017 09:22
krzysztof.mm
bronek namierzył w okolicy "cmentarze dla psów, kotów itd z symboliką chrześcijańską"
blef to czy halucynacje?
znając bronka z jego licznych i równie odlecianych tekstów, według mnie raczej to drugie
p.s.
jak już chce bronek być stricte w temacie, powinien zacząć śnić o cmentarzach poronionych kocich płodów
bronek91
18-10-2017 21:53
bronek91
@krzysztof.mm
Nawet nie musiałem namierzać... kilku znajomych czyniło już taki pochówek... Co do poronionych kocich płodów, sterylizuje się, jakbyś nie wiedział...No chyba, że kultywujesz dawne zwyczaje. W ogóle nie rozumiem, jak w takim kontekście możesz podawać taki przykład. To świadczy o Tobie. Co rozumiesz pod pojęciem okolicy? Wskazałem na istnienie takich miejsc, skąd wiesz, że takowe są w okolicy? Nikomu nie życzę, ale gdyby to Ciebie dotyczyła sytuacja, z pewnością nie odnosiłbyś się w ten sposób, ani nie chciałbyś aby ktoś inny odnosił się takim tonem w temacie... Miej szacunek dla ludzi...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 214komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 174komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2318komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 720komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1155komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.