Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 639komentarzy: 0

Społecznikostwo i zanikanie polszczyzny (recenzja filmu ''Zaolzie - Fenomen Z'')

12-10-2017 14:00

Choć w zeszły piątek to głównie Zaolziacy dominowali na premierze filmu Izabeli Wałaskiej ''Zaolzie - Fenomen Z'', to jednak do czeskocieszyńskiego ''Centrala'' przybyło również trochę osób z naszej części Śląska Cieszyńskiego, aby zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć w ciągu stu minut projekcji na czym polega ów fenomen powstałego w 1920 roku subregionu.

To na pewno działalność społecznikowska, wykonywanie różnych przedsięwzięć z potrzeby serca ku własnemu i obopólnemu zadowoleniu. To może już wyświechtane, acz powtarzane również i w filmie czerpanie z polskiej fantazji, niemieckiego/austriackiego porządku i czeskiego humoru. No i poczucie dumy z odrębności, z bycia kimś innym. Tam w tym pępku świata za Olzą i pasmem Czantorii.

Ale drugim janusowym obliczem fenomenu Zaolzia jest – co również zostało ukazane przez autorkę dokumentu – stopniowe, niedostrzegalne może w pierwszej chwili zatracanie się poczucia tożsamości polskiej, a przynajmniej kontaktu z językiem. Jedni bohaterowie filmu opowiadają, że polszczyzna nie jest na Zaolziu potrzebna, gdyż wszędzie dogadają się „po naszymu”, inni że gwara i folklor to kamienie węgielne ich polskości, ale z drugiej strony pada poważne ostrzeżenie: – Nie można stawiać folkloru na równi z polskością, bo to jest wtedy jej zanik.

Ale nie tylko folklor, góralszczyzna jest zagrożeniem. Także ogólne dobre samopoczucie i choćby brak problemów z władzami administracyjnymi.  – Polacy na Zaolziu są jak gwóźdź. Jak się ich bije po głowie to się trzymają, a jak nie, to zaraz się przewracają – pada inne mocne stwierdzenie.

I jeszcze sporo o kłótniach, o tych zaolziańskich ambicjonalnych wojenkach, które nie służą wspólnej sprawie: – Skoro się kłócimy, to znaczy że jesteśmy Polakami...

Najbardziej rozpoznawalna cecha polskiego charakteru nie jest widać obca i zaolziańskiej mentalności. I może dlatego jeszcze przed projekcją Wałaska przyznała się widzom, że zrobiło się jej smutno po tym, co usłyszała na Zaolziu o Zaolziu. Ale za to udało jej się zrobić film bez upiększeń i mdlącego lukru.

Kto nie miał okazji obejrzeć filmu, a jest zainteresowany współczesnym Zaolziem, może go kupić w wersji DVD w księgarni polskiej w Czeskim Cieszynie, choć – co powiedziała portalowi OX.PL autorka – niewykluczone są dalsze projekcje.

(ÿ) 

źródło: ox.pl
dodał: BT 12-10-2017 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Noworoczna Gala Operetkowa w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego Arte Creatura.

11-12-2017 07:30

Zapraszamy na koncert przy kieliszku szampana! 12 stycznia (piątek) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu odbędzie się Noworoczna Gala Operetkowa. W programie znajdą się najsłynniejsze arie, duety i sceny z operetek, kilka hitów operowych - "La donna e mobile", czy słynne "Libiamo" z opery "Traviata".

wyświetleń: 66komentarzy: 0

Szlachetna Paczka - pomagali kibice

10-12-2017 23:30

Dziś (10.12) wielki finał Szlachetnej Paczki. Do blisko 20 tys. potrzebujących rodzin dotarły w ten weekend (09-10.12) przygotowane przez darczyńców prezenty. W Cieszynie i pobliskich gminach powiatu udało się obdarować 71 rodzin.

wyświetleń: 554komentarzy: 0

Drużynowo znacznie lepiej

10-12-2017 23:15

Skoczkowie narciarscy mają za sobą kolejny weekend w ramach Pucharu Świata. Podopieczni Stefana Horngachera, w tym także Piotr Żyła (WSS Wisła), lepiej spisali się w konkursie drużynowym, w którym zajęli drugie miejsce.

wyświetleń: 133komentarzy: 0

Zatarasowane drogi, brak prądu

10-12-2017 21:40

Wiatr daje się we znaki. Wiejący od kilku godzin halny łamie drzewa. Zniszczenia są również w infrastrukturze telekomunikacyjnej i energetycznej.

wyświetleń: 7761komentarzy: 0

Luce Bielsko-Biała z Ciupagą Ondraszka

10-12-2017 20:00

Wczoraj (09.12) na cieszyńskim lodowisku odbył się Amatorski Turniej Hokeja o Ciupagę Ondraszka. Drużyna CJTH Czarne Pantery zajęła drugie miejsce. Ciupagę wywalczyła ekipa LUCE Bielsko-Biała.

wyświetleń: 220komentarzy: 0

Mikołajkowy Turniej Judo Dzieci

10-12-2017 18:30

Wczoraj (09.12) padł rekord pod względem liczby zawodników biorących udział w Mikołajkowym Turnieju Judo Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Strumień. W turnieju wzięło udział blisko 400 młodych judoków.

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Zabytki z rabatem

10-12-2017 17:10

Od początku grudnia tego roku mamy kolejny argument, aby poznawać przemysłową historię województwa śląskiego i podróżować najlepszym szlakiem turystyki industrialnej w Polsce – wstęp do niektórych obiektów Szlaku Zabytków Techniki jest tańczy o jedną piątą.

wyświetleń: 940komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Urszula Kuś

10-12-2017 15:15

Początkiem 2012 roku rozpoczęło się moje bardzo szybkie tracenie wzroku. W czerwcu tegoż roku zostałem członkiem cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych (PZN).

wyświetleń: 347komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

10-12-2017 13:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu 'Koncert Życzeń Stela' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Uważajmy! Nadciąga halny!

10-12-2017 12:15

To będą ciężkie godziny dla straży pożarnej. Meteorolodzy zapowiadają bardzo silny wiatr. W porywach, w górach może mieć prędkość nawet 115 kilometrów na godzinę. Niewykluczone, że wiele drzew zatarasuje drogi, zrywane mogą być linie energetyczne.

wyświetleń: 5289komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .