Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 719komentarzy: 0

Społecznikostwo i zanikanie polszczyzny (recenzja filmu ''Zaolzie - Fenomen Z'')

12-10-2017 14:00

Choć w zeszły piątek to głównie Zaolziacy dominowali na premierze filmu Izabeli Wałaskiej ''Zaolzie - Fenomen Z'', to jednak do czeskocieszyńskiego ''Centrala'' przybyło również trochę osób z naszej części Śląska Cieszyńskiego, aby zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć w ciągu stu minut projekcji na czym polega ów fenomen powstałego w 1920 roku subregionu.

To na pewno działalność społecznikowska, wykonywanie różnych przedsięwzięć z potrzeby serca ku własnemu i obopólnemu zadowoleniu. To może już wyświechtane, acz powtarzane również i w filmie czerpanie z polskiej fantazji, niemieckiego/austriackiego porządku i czeskiego humoru. No i poczucie dumy z odrębności, z bycia kimś innym. Tam w tym pępku świata za Olzą i pasmem Czantorii.

Ale drugim janusowym obliczem fenomenu Zaolzia jest – co również zostało ukazane przez autorkę dokumentu – stopniowe, niedostrzegalne może w pierwszej chwili zatracanie się poczucia tożsamości polskiej, a przynajmniej kontaktu z językiem. Jedni bohaterowie filmu opowiadają, że polszczyzna nie jest na Zaolziu potrzebna, gdyż wszędzie dogadają się „po naszymu”, inni że gwara i folklor to kamienie węgielne ich polskości, ale z drugiej strony pada poważne ostrzeżenie: – Nie można stawiać folkloru na równi z polskością, bo to jest wtedy jej zanik.

Ale nie tylko folklor, góralszczyzna jest zagrożeniem. Także ogólne dobre samopoczucie i choćby brak problemów z władzami administracyjnymi.  – Polacy na Zaolziu są jak gwóźdź. Jak się ich bije po głowie to się trzymają, a jak nie, to zaraz się przewracają – pada inne mocne stwierdzenie.

I jeszcze sporo o kłótniach, o tych zaolziańskich ambicjonalnych wojenkach, które nie służą wspólnej sprawie: – Skoro się kłócimy, to znaczy że jesteśmy Polakami...

Najbardziej rozpoznawalna cecha polskiego charakteru nie jest widać obca i zaolziańskiej mentalności. I może dlatego jeszcze przed projekcją Wałaska przyznała się widzom, że zrobiło się jej smutno po tym, co usłyszała na Zaolziu o Zaolziu. Ale za to udało jej się zrobić film bez upiększeń i mdlącego lukru.

Kto nie miał okazji obejrzeć filmu, a jest zainteresowany współczesnym Zaolziem, może go kupić w wersji DVD w księgarni polskiej w Czeskim Cieszynie, choć – co powiedziała portalowi OX.PL autorka – niewykluczone są dalsze projekcje.

(ÿ) 

źródło: ox.pl
dodał: BT 12-10-2017 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Małżeństwa na medal

21-02-2018 14:00

W 2017 roku w gminie Strumień jubileuszu Złotych Godów doczekały się 22 pary małżeńskie. Jubilaci w raz z władzami gminy z tej okazji spotkali się w sali Widowiskowej przy OSP w Bąkowie.

wyświetleń: 36komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek [zwiastun]

21-02-2018 12:30

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek. O niemieckim obozie w Goleszowie, nieludzkich warunkach i wszechobecnej śmierci. Jacek Porzycki zapytał również o pracę w cementowni, racje żywnościowe i desperację więźniów. Ile ludzi zginęło w podobozie Golleschau? Jak przebiegała ewakuacja obozu?

wyświetleń: 289komentarzy: 1

Odznaczenia dla dawców

21-02-2018 10:40

Oddają bezinteresownie krew od kilkudziesięciu lat. Właśnie odebrali odznaczenia. Ale nie one są dla nich ważne. Najcenniejsze jest bowiem ratowanie życia – mówią.

wyświetleń: 501komentarzy: 0

Działka sprzedana za 2,5 miliona

21-02-2018 09:15

To już szósta sprzedana działka w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. Do budżetu gminy wpłynie 2,5 miliona złotych z jej sprzedaży.

wyświetleń: 1547komentarzy: 2

Międzyświeć zaprasza na forum

21-02-2018 07:30

Przed nami siedemnasta edycja Forum Rolniczego Ziemi Cieszyńskiej. Wydarzenie wraca na teren szkoły w Międzyświęciu. Odbędzie się  piątek 23 lutego.

wyświetleń: 594komentarzy: 1

Zawodnik WSS Wisła zakończył rywalizację w czołowej ''30''

20-02-2018 21:00

Za nami rywalizacja w kombinacji norweskiej. Rywalizacja, która dostarczyła sporo emocji oraz została zdominowana przez naszych zachodnich sąsiadów. W zawodach wzięli udział reprezentanci Polski, w tym także Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 393komentarzy: 0

Czy powstanie nowa strzelnica w Chybiu?

20-02-2018 19:00

Końcem grudnia 2017 roku Radny Powiatowy Krzysztof Neścior zwrócił się z interpelacją do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o podjęcie aktywnych działań, mających na celu włączenie powiatu cieszyńskiego w projekt budowy strzelnicy powiatowej na terenie gminy Chybie. Działanie takie miałyby zdaniem radnego mieć związek ze zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

wyświetleń: 1234komentarzy: 5

Ostrzejsze kary za znęcanie się na zwierzętami

20-02-2018 18:15

Końcem stycznia bieżącego roku sejm niemalże jednogłośnie przyjął projekt ustawy, zaostrzającej kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami. Na chwilę obecną ustawa musi jeszcze przejść głosowanie w senacie, jednak tam wynik powinien być podobny. Ustawa ma na celu poprawę bezpieczeństwa zwierząt w Polsce. Autorem nowych regulacji jest resort sprawiedliwości.

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Bezpieczne koleje

20-02-2018 16:45

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały na swojej stronie internetowej o szkoleniach pracowników, którym w 2017 roku zostało poddane ponad 27 tysięcy osób. Szkolenia te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przejazdów pociągów, są związane z doskonaleniem kwalifikacji obecnych oraz przyszłych kolejarzy – zgodnie ze sławami spółki, ma być to inwestycja w bezpieczną kolej na terenie kraju.

wyświetleń: 549komentarzy: 0

Skoczów - sesja na żywo

20-02-2018 14:55

Na dzisiaj – wtorek 20 lutego, Przewodniczący Skoczowskiej Rady Miejskiej Rajmund Dedio zwołał 37. sesję Rady. Transmisja obraz rozpocznie się o godzinie 15.00.

wyświetleń: 2189komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .