Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1638komentarzy: 0

Zabytkowe szaty liturgiczne

13-10-2017 16:10

W czasie trwania przygotowań do obchodów 200-lecia poświęcenia kościoła p.w. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie znaleziono zabytkowe szaty liturgiczne. To ornaty, stuły, kapy oraz manipularze, z których najstarsze mogą pamiętać jeszcze początek XIX wieku, czyli moment, kiedy w kościele Jana Nepomucena odprawiano pierwsze nabożeństwa.
fot. JŚ fot. JŚ

Wszystkie szaty liturgiczne (znaleziono ich ok. 20 sztuk) są zachowane w dosyć dobrym stanie. Wszystkie są w całości wykonane ręcznie. Hafty oraz zdobienia przy użyciu koralików są niezwykle precyzyjne, a na ich wykonanie z pewnością poświęcono wiele miesięcy ciężkiej pracy. Możliwe, że po renowacji, księża będą w nich odprawiać msze oraz nabożeństwa.

- Znaleziska dokonaliśmy razem z kościelnymi: Władysławem Pieczonką, Rudolfem Maroszem oraz Tadeuszem Chmielem. Wszystkich szat liturgicznych jest około dwudziestu i są zachowane w dosyć dobrym stanie. Jednym z ciekawszych znalezisk jest kapa w kolorze czarnym oraz bogato zdobione ornaty – mówi ks. Dr Karol Mozor, proboszcz pogwizdowskiej parafii – poprzedni wikariusze czasem odprawiali msze w starych szatach liturgicznych, jednak nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy ich aż tyle.

Znalezione szaty liturgiczne, to zarówno ozdobne kapy, które księża przywdziewają w czasie dużych uroczystości religijnych, jak i nieco mniej okazałe ornaty, na dni powszednie. Wszystkie są wykonane ręcznie i bogato zdobione haftami. Jeden z ciekawszych okazów posiada motywy znane z gobelinów, wykonane z niesamowitą precyzją oraz z zachowaniem symetrii.

Do średniowiecza można było spotkać się z przekonaniem, że szaty liturgiczne zostały zapożyczone od kapłanów ze Starego Testamentu. Miały one wywodzić się od Mojżesza, który nakazał w odpowiednim stroju sprawować posługę w świątyni. Od pewnego czasu jednak odchodzi się od tego twierdzenia. Ze względu na malowidła znalezione w katakumbach rzymskich, możemy podejrzewać że klasyczne stroje eucharystyczne wywodzą się od tradycyjnych, jednak codziennych strojów starożytnych Rzymian, które nie były zmieniane na czas eucharystii.

Praktycznie do VI wieku naszej ery nie było różnicy pomiędzy szatami liturgicznymi oraz codziennymi. Dopiero pod koniec VI wieku pod wpływem mody ludów germańskich oraz galijskich szaty codzienne uległy zmianie. W związku z tradycją, która była kultywowana przez wieku, szaty liturgiczne jednak pozostały niezmienione, w związku z czym zaczął wykształcać się podział stroju na kościelny i świecki.

W IX wieku wprowadzono tradycję święcenia szat liturgicznych, w związku z czym podział ten stał się zdecydowanie bardziej widoczny. Szaty liturgiczne zaczęły służyć tylko i wyłącznie do odprawiania mszy świętej oraz nabożeństw. Ich forma jednak niezmiennie przez wieki przypomina szaty starożytnych Rzymian, zmieniają się tylko motywy, znajdujące się na szatach.

Tradycyjne ornaty i kapy zawsze wyglądały tak, jak znamy je dziś. Pojawiały się niewielkie zmiany. Chociaż ornaty zawsze były długie do ziemi, istnieją wersje, które całkowicie zakrywają ramiona kapłana, bądź też takie, które wprowadzają lekką swobodę ruchów. Nie miało to większego znaczenia, aż do czasów średniowiecznych, kiedy to zaczęto do wykonywania ornatów używać grubych i bogato zdobionych materiałów, które jednocześnie były bardzo ciężkie. Wtedy też zaczęto skłaniać się ku ornatom do ramion, aby kapłan mógł się poruszać chociaż w minimalnym zakresie.

Ornaty znalezione w Pogwizdowie, to więc klasyczne ornaty kościoła rzymsko-katolickiego. Najstarsze z nich datuje się nawet na początek XIX wieku, w związku z czym możemy uważać je za zabytek. Wszystkie są pięknie zdobione. Kapy sięgają ziemi, jednak nie zasłaniają w całości rąk kapłana, co biorąc pod uwagę, że są stosunkowo ciężkie, są jedynym rozwiązaniem – jeżeli uda nam się odnowić znalezione szaty liturgiczne, nie wykluczamy, że wkrótce zorganizowana zostanie jakaś wystawa – dodaje ks. Mozor

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 13-10-2017 16:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 164komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 400komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 405komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 292komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 383komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 669komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1006komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .